رفتار با نوزاد یازده ماهه چگونه باید باشد؟

کودک یازده ماهه شما هر روز فعال‌تر و پر تحرک‌تر می‌شود و کنجکاوی او به وی کمک می‌کند تا از تجربه‌های تازه لذت ببرد و به مهارت‌های جدید تسلط یابد. در ادامه این مقاله یاد خواهید گرفت که رفتار با نوزاد یازده ماهه چگونه باید باشد؟ رشد او در این ماه چگونه است؟ و شما چطور می‌توانید با بازی کردن رشد و تکامل او را تحریک کنید؟

رفتار با نوزاد یازده ماهه، رشد

انتظارات زیادی برای این ماه وجود دارد، زیرا کنجکاوی، کودک یازده ماهه شما را به سمت تجربیات جدید و هیجان انگیز سوق می‌دهد. او در حال کشف جهان از طریق حس لامسه است و احتمالاً در حال ایستادن روی پاها و راه رفتن با کمک مبلمان و لوازم است. اطمینان حاصل کنید که محیط اطراف او ایمن است و سپس اکتشافات جالب او را تماشا کنید.

نحوه رفتار با نوزاد 11 ماهه، حواس

کودک یازده ماهه شما تمام حواس خود، از جمله حس لامسه را به کار می‌برد تا یاد بگیرد و رشد کند. اگر خانه خود را ایمن سازی کرده باشید می‌توانید اجازه دهید فضاهای امن را تحت نظارت شما کشف کند. کودک دوست دارد کابینت‌های آشپزخانه و کشوها را باز کند و اجسام جدید را حس کند. اما به خاطر داشته باشید که همه یافته‌های او به دهانش ختم می‌شوند، بنابراین مراقبت بسیار مهم است. شما می‌توانید با نشان دادن قسمت‌هایی از خانه، اشیاء را در اختیار او قرار دهید تا آنها را لمس و تجربه کند، از یک میز صاف گرفته تا چمن نرم. همچنین اسباب بازی‌های کودک یازده ماهه شما برای جلب توجه و تقویت رشد مغز او لازم نیست پیچیده باشند. ممکن است از هر یک از موارد زیر خوشحال شود:

• فنجان، کاسه و ظروف نشکن

• کتاب‌های مقوایی با تصاویر بزرگ

• توپ‌هایی با اندازه‌های مختلف (اما نه آنقدر کوچک که به دهان بگذارد)

• لوله‌های کاغذی، مقوای تخم مرغ و بطری آب خالی

• بلوک‌های ساختمانی پلاستیکی یا هر چیز محکم که بتواند آنها را دسته بندی کند

یک کیسه پر از انواع اشیای جالب و سرگرم کننده و بی خطر برای دیدن، لمس کردن و بو کردن تهیه کنید تا نوزاد شما بافت و حجم‌های مختلف را تجربه کند.

رفتار با نوزاد یازده ماهه، رشد شناختی

اگر خانواده شما دو زبانه باشد، یازده ماهگی فرصتی مناسب است که او را با زبان دوم خود آشنا کنید. کودکان توانایی قابل توجهی در یادگیری دو زبان دارند، اگر هر دو را به طور مداوم بشنوند. ممکن است او هر از گاهی دچار سردرگمی ‌شود (این یک بخش از فرآیند یادگیری زبان است)، اما به طور کلی یادگیری دو زبان اصلی در سنین پایین به این معنی است که او در هر دو زبان مهارت بالایی پیدا می‌کند. مهارت شنیدن و درک کودک به اندازه توانایی‌های گفتاری او در حال پیشرفت است. در حال حاضر، او احتمالاً می‌تواند دستورالعمل‌های ساده شما را دنبال کند، مانند زمانی که از او می‌خواهید برای شما دست تکان بدهد یا خود را به یک اسباب‌بازی برساند. او همچنین می‌آموزد تمام اشیایی که آنها را تکان می‌دهد، با آنها بازی می‌کند و یا پرتاب می‌کند، عملکردهای خاصی دارند و ممکن است مشاهده کنید که شروع به استفاده صحیح از اجسام خاصی می‌کند، خواه نوشیدن از فنجان باشد یا گرفتن گوشی تلفن کنار گوش خود.

رفتار با نوزاد یازده ماهه، چگونه از رشد کودک خود حمایت کنیم؟

در این سن کودک از هر زمان دیگر کنجکاوتر است و احتمالاً به دلیل افزایش تحرک اعتماد به نفس بیشتری پیدا کرده است. به تشویق کردن او ادامه دهید تا محیط خود را کشف کند و در مورد جهان پیرامون خود بیاموزد. بهتر است اسباب بازی‌هایی را انتخاب کنید که حس کنجکاوی او را تحریک می‌کنند و به پرورش مهارت‌های هماهنگی دست ها و چشمان او کمک می‌کنند. بلوک‌های پلاستیکی و همچنین ظروف معمولی آشپزخانه مانند قاشق و کاسه چوبی نیز بسیار عالی هستند. همچنین می‌توانید یک برنامه برای بیرون بردن کودک به پارک محلی، کتابخانه یا حتی موزه کودکان بگذارید. جایی که تعداد زیادی اشیاء برای دیدن، لمس کردن و تجربه کردن وجود دارد. بگذارید او تحت نظارت شما گشت بزند و شکوفایی او را با کشف چیزهای جدید و جالب ببینید. اطمینان حاصل کنید که هر روز برای او کتاب بخوانید و با او وقت بگذرانید. کتاب خواندن به افزایش مهارت‌های ارتباطی و زبان آموزی و بازی به تقویت بدن در حال رشد و بهبود مهارت‌های حرکتی او کمک می‌کند.

رفتار با نوزاد 11 ماهه، خواب

با پر شدن روزهای کودک با فعالیت‌های جدید، کودک شما به ۹ تا ۱۲ ساعت خواب شبانه و چرت روزانه نیاز دارد. چرت روزانه معمولاً حدود ۳۰ دقیقه تا دو ساعت طول می‌کشد. این امکان وجود دارد که کودک شما شب‌ها از خواب بیدار شود و گریه کند، حتی اگر در ماه‌های قبل به خوبی می‌خوابید. گریه او ممکن است به دلیل اضطراب جدایی باشد و این می‌تواند برای شما دشوار باشد. اگر می‌بینید که او تمام تلاش خود را برای مقاومت در برابر زمان خواب می‌کند یا در طول شب از خواب بیدار می‌شود، به خاطر داشته باشید این تنها یک واکنش طبیعی به استرس دوری از شما است. داشتن یک برنامه برای قبل از خواب که شامل یک حمام آرامش بخش، خواندن کتاب و ماساژ ملایم برای آرام سازی است بسیار کمک می‌کند. اگر او در هر ساعتی از شب بیدار شد و گریه کرد، بی سر و صدا به او نزدیک شوید و مطمئن شوید که مشکلی نیست، بدون هرگونه نوازش و غذا دادن.

اگر کودک در طول شب از خواب بیدار شود چه کاری می‌توان انجام داد؟

• اطمینان حاصل کنید که بیمار نیست.

• پوشک او را تعویض کنید. شاید نیاز به تعویض پوشک دارد.

• قبل از نوازش، کلمات آرامش بخش و شب بخیر به او اجازه دهید چند دقیقه گریه کند.

درهنگام رفتار با نوزاد یازده ماهه و برخورد با بی خوابی ها، ممکن است ناامید کننده باشد که کودکتان به اندازه قبل نمی‌خوابد اما با گذشت زمان او یاد می‌گیرد که خود به خود تسکین یابد و دوباره به تنهایی بخوابد.

 مطالعه بیشتر:

1- 11 سرگرمی برای کودکان 6 تا 12 ماه

2- تغییرات نوزاد در نه تا دوازده ماهگی

3- تغییرات نوزاد در یازده ماهگی چیست؟

4- اسباب بازی مناسب نوزاد 9 ماهه تا 12 ماهه

?پرسش و پاسخ های رفتار با نوزاد یازده ماهه

آیا طبیعی است که نوزاد یازده ماه انگشت خود را بمکد؟

بسیاری از کودکان در یک دوره از زندگی خود انگشت دست یا پای خود را می‌مکند. برخی از کودکان در طی ۶ یا ۷ ماه این عادت را ترک می‌کنند، در حالی که سایرین این عادت را تا زمان راه افتادن ادامه می‌دهند که جای نگرانی نیست. اگر فرزند شما تا پنج سالگی هنوز انگشت شست خود را می‌خورد، بهتر است با پزشک اطفال در مورد راه‌های ترک آن صحبت کنید تا از تغییر در شکل دهان و دندان‌ها جلوگیری شود.

چه زمانی باید دادن شیرخشک به کودک را متوقف کرد؟

بعد از اولین سال تولد کودک می‌توانید شیر خشک را با شیر گاو یا شیر کامل یا دو درصد چربی جایگزین کنید. در این زمان، او هنوز به مواد مغذی حاصل از شیر خشک یا شیر مادر احتیاج دارد. اگر علائم حساسیت به شیر، مانند خس خس سینه، کهیر یا اسهال را مشاهده کردید، برای آزمایش و مشاوره بیشتر با پزشک معالج کودک خود مشورت کنید.

در چه سنی می توانیم زبان دوم را به نوزاد آموزش دهیم؟

اگر خانواده شما دو زبانه باشد، یازده ماهگی فرصتی مناسب است که او را با زبان دوم خود آشنا کنید. کودکان توانایی قابل توجهی در یادگیری دو زبان دارند، اگر هر دو را به طور مداوم بشنوند. ممکن است او هر از گاهی دچار سردرگمی ‌شود (این یک بخش از فرآیند یادگیری زبان است)، اما به طور کلی یادگیری دو زبان اصلی در سنین پایین به این معنی است که او در هر دو زبان مهارت بالایی پیدا می‌کند.

نوزاد یازده ماهه چقدر باید بخوابد؟

با پر شدن روزهای کودک با فعالیت‌های جدید، کودک شما به ۹ تا ۱۲ ساعت خواب شبانه و چرت روزانه نیاز دارد. چرت روزانه معمولاً حدود ۳۰ دقیقه تا دو ساعت طول می‌کشد.

منبع: pampers