الگوی خواب نوزاد دوازده ماهه و روش‌های اصلاح الگوی خواب نوزاد 12 ماهه

تصوری که ما از تولد یک سالگی شیرخوار 12 ماهه داریم کیک و بادکنک و جشن تولد است اما نوزادان در این سن نیز همانند نوزادان 4،6،8 و 10 ماهه ممکن است دچار پسرفت در خواب شوند. در این مقاله به الگوی خواب نوزاد دوازده ماهه و بیخوابی‌ها و اختلالات خواب او و روش‌های اصلاح الگوی خواب نوزاد دوازده ماهه اشاره می‌کنیم:

پسرفت خواب چیست؟

در ماه دوازدهم ممکن است نوزاد بر حسب اینکه در طول روز چه مسایلی را تجربه می‌کند، دچار به هم ریختگی نظم خواب و بیخوابی‌های شبانه شود. شیرخوارنوزاد 12 ماهه می‌آموزد چطور بدنش را به جهات مختلف بچرخاند. هیجان ناشی از درک مسایل جدید می‌تواند روی خواب تاثیر منفی بگذارد. درواقع کودک نوپا به دلیل اشتیاقی که برای امتحان کردن مهارت‌های جدید دارد دچار بدخوابی و بیخوابی می‌شود. از جمله این مهارت‌ها می‌توان به برداشتن اولین قدم‌ها و بیان اولین کلمات اشاره کرد. کودکان نوپا در حال رشد و تغییر هستند و هر چیزی مثل ترس از تنهایی یا تاریکی یا حتی یک خواب بد می‌تواند سبب بیخوابی و بدخوابی کودک شود.

پسرفت خواب در نوزاد 12 ماهه چه مدت ممکن است طول بکشد؟

در این سن اختلال و مقاومت در برابر خواب حدود 2 هفته طول می‌کشد و اگر کودک تمرینات خواب را از قبل آموزش دیده باشد این مدت حتی سریعتر به پایان خواهد رسید و مشکلی پیش نمی آید. لازم است کودک بفهمد که قرار نیست مهارت‌هایش را در تاریکی تمرین کند و بعد از برخواستن از خواب و در طول روز فرصت کافی برای این کار دارد.

دلایل پسرفت الگوی خواب نوزاد دوازده ماهه چیست؟

عوامل جسمی و روانی بسیاری می‌تواند زمینه ساز پسرفت خواب شود که به برخی از آنها اشاره می‌کنیم:

• راه افتادن: نوزاد 12 ماهه اولین قدم‌ها یا اولین تلاش‌ها را برای راه افتادن انجام میدهد و تلاش برای راه رفتن می‌تواند مانعی برای خواب راحت او در طول شب باشد.

• حرف زدن: در این سن نوزاد بیان نخستین کلمات را آغاز می‌کند و همین موضوع او را به شوق می‌آورد و مانع از خواب منظم و آرام می‌شود.

• ترس شبانه: در این سن تخیل نوزاد و ترس از تاریکی باعث می‌شود شب‌ها دچار ترس یا کابوس شده و این موضوع روی الگوی خواب نوزاد دوازده ماهه تاثیر منفی بگذارد.

• مقاومت: فرزند 12 ماهه شما هنوز مفهوم مقاومت کردن را درک نمی‌کند اما اگر درکی از این موضوع پیدا کند یا فرزند بزرگتری در خانه داشته باشید و رفتار مقاومتی او را مشاهده کند احتمال بروز این رفتار در او نیز وجود دارد.

• تغییر الگوی خواب نوزاد دوازده ماهه: با ورورد به یک سالگی الگوی خواب برخی از کودکان تغییر می‌کند. مثلا فقط عصرها چرت می‌زنند. برخی کودکان نمی‌توانند با این تغییرات به سادگی تطابق پیدا کنند و خستگی روزانه سبب بی‌خوابی‌های شبانه در آنها می‌شود.

علایم پسرفت خواب شبانه در شیرخوار 12 ماهه

به کمک این علایم می‌توانید متوجه پسرفت در خواب نوزاد 12 ماهه شوید:

• به سختی خوابیدن یا نخوابیدن شیرخوار در ساعات خواب شبانه

• بیداری‌های مرتب در طول شب

• بدخلقی قبل از خواب

• چرت‌های طولانی در طول روز

نکاتی برای حل مسئله پسرفت و تنظیم الگوی خواب نوزاد دوازده ماهه

• شیرخوار را فعال نگه دارید: در طول روز اجازه دهید مرتبا حرف بزند و راه برود تا اشتیاق مضاعف در حین خواب نداشته باشد.

• اگر فرزند بزرگتری در خانه دارید: هم به فرزند بزرگتر و هم کوچکتر به یک میزان توجه نشان دهید. در این شرایط فرزند بزرگتر در برابر خوابیدن برای کسب توجه شما مقاومت نمی‌کند و این موضوع را به فرزند کوچکتر آموزش نمی‌دهد.

• در اتاق چراغ خواب روشن کنید: این موضوع می‌تواند مانع از ترس از تنهایی و تاریکی در کودک شود. از حباب‌هایی به رنگ قرمز بجای آبی روشن استفاده کنید تا نوزاد خواب بهتری را تجربه کند.

• صبر کنید: پسرفت در این دوره موقتی است و به زودی نوزاد برنامه منظم خواب خود را خواهد داشت.

کی باید با متخصص مشورت کنم؟

• پسرفت خواب در نوزاد 12 ماهه موضوع مهمی نیست که بخواهید به خاطر آن به متخصص اطفال مراجعه کنید اما اگر سوالی در این رابطه دارید یا دچار نگرانی شده‌اید در جلسه بررسی ماهانه نوزاد می‌توانید سوالاتتان را با متخصص در میان بگذارید.

• به این موضوع توجه داشته باشید که پسرفت الگوی خواب نوزاد دوازده ماهه می‌تواند سلامت روان شما را به خطر بیاندازد و در طول روز باعث شود نسبت به کودک بدخلقی نشان دهید. هر از گاهی از یک مراقب کمک بگیرید تا بتوانید انرژی خود را مجدد جمع کنید.

مطالعه بیشتر:

1- چند توصیه برای تنظیم الگوی خواب نوزادان

2- الگوی خواب نوزاد یک ماهه چگونه باید باشد؟

3- الگوی خواب نوزاد سه ماهه ،نوزاد به چه مقدار خواب نیاز دارد؟

4- الگوی خواب نوزاد پنج ماهه وعواملی که بر الگوی خواب نوزاد تاثیر می گذارند؟

?پرسش و پاسخ های الگوی خواب نوزاد دوازده ماهه

پسرفت خواب در شیرخوار 12 ماهه چه مدت ممکن است طول بکشد؟

در این سن اختلال و مقاومت در برابر خواب حدود 2 هفته طول می‌کشد و اگر کودک تمرینات خواب را از قبل آموزش دیده باشد این مدت حتی سریعتر به پایان خواهد رسید و مشکلی پیش نمیآید. لازم است کودک بفهمد که قرار نیست مهارت‌هایش را در تاریکی تمرین کند و بعد از برخواستن از خواب و در طول روز فرصت کافی برای این کار دارد.

دلایل پسرفت الگوی خواب نوزاد دوازده ماهه چیست؟

عوامل جسمی و روانی بسیاری می‌تواند زمینه ساز پسرفت خواب شود که به برخی از آنها اشاره می‌کنیم: راه افتادن، حرف زدن، کابوس های شبانه و تغییر الگوی خواب

علایم پسرفت خواب شبانه در شیرخوار 12 ماهه چیست؟

به کمک این علایم می‌توانید متوجه پسرفت در خواب شیرخوار 12 ماهه شوید: به سختی خوابیدن یا نخوابیدن شیرخوار در ساعات خواب شبانه. بیداری‌های مرتب در طول شب. بدخلقی قبل از خواب. چرت‌های طولانی در طول روز

بچم شبا از تنهایی می ترسه چیکار کنم؟

در اتاق چراغ خواب روشن کنید. این موضوع می‌تواند مانع از ترس از تنهایی و تاریکی در کودک شود. از حباب‌هایی به رنگ قرمز بجای آبی روشن استفاده کنید تا شیرخوار خواب بهتری را تجربه کند.

منبع: whattoexpect