مواد غذایی مضر در دوران قاعدگی کدام است؟

احتمالا از زمانی که به بلوغ می رسید و عادت ماهیانه شما آغاز می شود، از اطرافیانتان شنیده اید که این را بخور و آن یکی را نخور، مادران و مادربزرگ ها نیز از دیرباز اعتقاد داشتند که مصرف برخی مواد غذایی در دوران قاعدگی مضر است و می تواند علائم ناخوشایند پیرود را تشدید کند. در ادامه این متن به شما خواهیم گفت که مواد غذایی مضر در دوران قاعدگی کدام است و باید از مصرف کدام مواد غذایی در این دوران پرهیز کنید.

مواد غذایی مضر در دوران قاعدگی

مصرف متعادل تمام گروه های غذایی بسیار خوب است اما در دوره قاعدگی بهتر است از خوردن برخی از غذاها خودداری کنید. مواد غذایی مضر در دوران قاعدگی در واقع مواد غذایی که علائم دوره قاعدگی را بدتر می کنند، شامل:

1. نمک

مصرف زیاد نمک باعث می شود آب درون بدن دچار احتباس شده و در نتیجه نفخ شکم بروز می کند. برای کاهش نفخ، به غذاهای خود نمک اضافه نکنید و از مصرف غذاهای فرآوری شده حاوی سدیم زیاد مانند انواع فست فود و غذاهای آماده خودداری کنید.

2. شکر

مصرف مواد قندی و شکر در حد متعادل مشکلی ندارد، اما با مصرف زیاد شکر قندخون به طور سریعی بالا می رود و با ترشح انسولین به طور ناگهانی نیز کاهش می یابد، که این مورد در دوره قاعدگی اصلا خوب نیست و می تواند حال روحی شما را بدتر کند. اگر در دوره قاعدگی دچار بدخلقی، افسردگی یا اضطراب می شوید، حفظ قند خون در حد تعادل می تواند به بهبود خلق و خوی شما کمک کند.

3. قهوه

کافئین هم مانند نمک می تواند باعث احتباس آب و نفخ شکم شود. همچنین می تواند سردرد را بدتر کند. با وجود اینکه کافئین می تواند باعث سردرد شود اما اگر عادت به نوشیدن چند فنجان قهوه در روز دارید، قطع کامل قهوه می تواند سردرد را بسیار شدیدتر کند. بنابراین بهتر است مصرف روزانه خود را کمتر کنید.قهوه همچنین ممکن است باعث بروز برخی مشکلات گوارشی شود. اگر به طور کلی در دوره قاعدگی دچار اسهال می شوید، کاهش مصرف قهوه می تواند این مشکل را رفع کند.

4. الکل

الکل ازجمله مواد غذایی مضر در دوران قاعدگی محسوب می شود. الکل می تواند چندین اثر منفی بر روی بدن شما بگذارد، بدتر کردن علائم قاعدگی یکی از این اثرات بد است. به عنوان مثال، الکل می تواند باعث کمبود آب بدن شما شود، که کم آبی باعث بدتر شدن سردرد و ایجاد نفخ می شود. همچنین می تواند منجر به بروز مشکلات گوارشی مانند اسهال و حالت تهوع شود.به علاوه، خماری ناشی از الکل می تواند علائم مشابهی را که در دوره قاعدگی شما رخ می دهد ایجاد کند، از جمله:

• سردرد

• حالت تهوع

• استفراغ

• اسهال

• خستگی

5. غذاهای تند

از دیگر مواد غذایی مضر در دوران قاعدگی غذاهای تند است. بسیاری از افراد پس از مصرف غذاهای پرادویه و تند دچار ناراحتی معده، اسهال، درد معده و حتی حالت تهوع می شوند. اگر به طور کلی معده شما نمی تواند غذاهای تند را تحمل کند و یا شما عادت به خوردن این غذاها ندارید، بهتر است در دوره قاعدگی از خوردن این غذاها اجتناب کنید.

6. گوشت قرمز

در طول دوره قاعدگی، بدن شما پروستاگلاندین تولید می کند. این ترکیبات منجر به انقباض رحم شده و محتویات درون رحم ( که تشکیل دهنده خون قاعدگی هستند) را تخلیه می کند و همین طور سطح بالای پروستاگلاندین ها باعث گرفتگی عضلات می شود. درست است که گوشت قرمز غنی از آهن است، اما سرشار از پروستاگلاندین نیز است و باید از مصرف آن در دوره قاعدگی خودداری شود.

7. غذاهایی که به خوبی تحمل نمی کنید.

این مورد ممکن است واضح به نظر برسد، اما لازم به تأکید است که اگر حساسیت غذایی دارید، از مصرف آن مواد غذایی به خصوص در طول دوره قاعدگی خودداری کنید. اگر دچار عدم تحمل لاکتوز هستید، ممکن است بدون در نظر گرفتن این حساسیت، گاهی اوقات یک لیوان شیرمیوه (میلک شیک) مصرف کنید. اما در دوره قاعدگی، بسیار مهم است که از مصرف غذاهایی که باعث ایجاد مشکل در بدن شما می شوند خودداری کنید. خوردن این غذاهای محرک می تواند باعث حالت تهوع، یبوست یا اسهال شود، که در صورت وجود درد قاعدگی، درد و ناراحتی شما را افزایش می دهند.

برای کاهش دل درد در پریودی چه کنیم؟

خوردن و پرهیز از برخی غذاها تنها اقدامی نیست که می توانید برای کاهش علائم دوره قاعدگی خود انجام دهید. برای نتیجه بهتر می توانید موارد زیر را امتحان کنید:

• ورزش: برخی مطالعات نشان داده اند که ورزش، مانند ورزش های هوازی سبک و یوگا، می توانند گرفتگی عضلات در دوره قاعدگی را کاهش دهند.

• کمپرس گرم: قرار دادن کیسه آب گرم بر روی شکم و کمر می تواند درد این نواحی را کاهش دهد.

• داروهای بدون نسخه: ایبوپروفن و سایر داروهایی که به راحتی و بدون نسخه می توانید از داروخانه ها تهیه کنید، برای کاهش درد عضلات بسیار کمک کننده هستند.

• ماساژ: ماساژ دادن شکم یا کمر می تواند درد قاعدگی را کاهش دهد. در یک مطالعه ای که در سال 2010 انجام شده بود، نشان داده شد که ماساژ درد قاعدگی را در زنان مبتلا به آندومتریوز کاهش دهد. آندومتریوز به معنای رشد بافت داخلی رحم در جایی بیرون از رحم است که باعث می شود فرد دردهای قاعدگی بسیار شدیدی را تجربه کند.

حال که از مواد غذایی مضر در دوران قاعدگی و نیز راه های کاهش درد پریودی اطلاع دارید، آنها را امتحان کنید تا ببینید کدام یک بر روی بدن شما تاثیرگذار است.

مطالعه بیشتر:

چه چیزی باعث بارداری سریع میشود؟

در دوران پریودی چه بخوریم تا باردار شویم؟

قبل از آی وی اف چی بخوریم و چه چیزی نخوریم؟

5 روش خانگی برای کاهش درد پریود یا عادت ماهانه

?پرسش و پاسخ های مواد غذایی مضر در دوران قاعدگی

آیا خوردن الکل در قاعدگی مضر است؟

بله. الکل ازجمله مواد غذایی مضر در دوران قاعدگی محسوب می شود. الکل می تواند چندین اثر منفی بر روی بدن شما بگذارد، بدتر کردن علائم قاعدگی یکی از این اثرات بد است. به عنوان مثال، الکل می تواند باعث کمبود آب بدن شما شود، که کم آبی باعث بدتر شدن سردرد و ایجاد نفخ می شود. همچنین می تواند منجر به بروز مشکلات گوارشی مانند اسهال و حالت تهوع شود.

چرا مصرف زیاد شکر در قاعدگی خوب نیست؟

مصرف مواد قندی و شکر در حد متعادل مشکلی ندارد، اما با مصرف زیاد شکر قندخون به طور سریعی بالا می رود و با ترشح انسولین به طور ناگهانی نیز کاهش می یابد، که این مورد در دوره قاعدگی اصلا خوب نیست و می تواند حال روحی شما را بدتر کند.

چرا در دوران قاعدگی نباید نمک زیاد بخوریم؟

مصرف زیاد نمک باعث می شود آب درون بدن دچار احتباس شده و در نتیجه نفخ شکم بروز می کند. برای کاهش نفخ، به غذاهای خود نمک اضافه نکنید و از مصرف غذاهای فرآوری شده حاوی سدیم زیاد مانند انواع فست فود و غذاهای آماده خودداری کنید.

برای کاهش دل درد در پریودی چه کنیم؟

ماساژ دادن شکم یا کمر می تواند درد قاعدگی را کاهش دهد. در یک مطالعه ای که در سال 2010 انجام شده بود، نشان داده شد که ماساژ درد قاعدگی را در زنان مبتلا به آندومتریوز کاهش دهد. آندومتریوز به معنای رشد بافت داخلی رحم در جایی بیرون از رحم است که باعث می شود فرد دردهای قاعدگی بسیار شدیدی را تجربه کند.

منبع: healthline