پوشش والدین در مقابل بچه ها چگونه باید باشد؟

فرزندپروری مقوله ای است که در هر مرحله از عمر بچه ها، یعنی از زمانی که نطفه شکل گرفته و در داخل رحم مادر به رشد و تکامل خود ادامه می دهد تا بعد از به دنیا آمدن نوزاد و حتی تا پایان عمر او، سوالات و ابهامات زیادی را با خود به همراه دارد. اما یکی از داغ ترین موضوعات این حیطه که امروزه مورد بحث بسیاری از کارشناسان است و برای پدر و مادرها نیز یک چالش سخت به شمار می رود پوشش والدین در مقابل بچه ها است و این که در مقابل چشم کودکان کنجکاو چطور باید لباس پوشید؟! برهنگی تا چه حد مجاز است؟ و از چه سنی باید مراقب پوشش والدین در مقابل بچه ها بود؟ 

پوشش والدین در مقابل بچه ها چگونه باید باشد؟

نحوه پوشش والدین در مقابل بچه ها بسته به فرهنگ، عقاید و سلیقه شخصی بسیار متفاوت است. به عنوان مثال برخی از والدین فکر می کنند که مگر برهنگی چقدر اهمیت دارد؟ بنابراین نسبت به این مساله کاملا بی اهمیت بوده، با لباس های نامناسب و باز در مقابل فرزندان خود ظاهر شده و یا حتی کاملا برهنه در منزل می چرخند، چون اینطور فکر می کنند که در محیط خانه و در چهارچوب شخصی می توان به هر شکلی که دوست داشت ظاهر شد! و برخی دیگر برعکس به قدری پوشیده لباس می پوشند که حتی خودشان هم از این بابت اذیت شده و معذب هستند.

اما حقیقت این است که برهنگی به خودی خود شاید مسئله اصلی نباشد، بلکه این"پیامدهای ناشی از آن" است که اهمیت بسیار زیادی دارد. نحوه پوشش والدین به عنوان اولین معلمان زندگی هر فردی، به او در تعیین مرزبندی ها کمک کرده و بر نحوه تربیت جنسی نیز اثرگذار خواهد بود. بنابراین برای اینکه بدانید کدام کار، صحیح و مناسب بوده و اصلا به چه شکلی باید جلوی بچه ها ظاهر شد، با ما در این مقاله همراه شوید.

مناسب ترین پوشش والدین در مقابل بچه ها

در مورد پوشش والدین در مقابل بچه ها قانون ثابت و خاصی وجود نداشته و قطعا بسته به فرهنگ هر جامعه، عقاید مذهبی جاری بر آن، سطح درک هر کودک و همچنین قواعد خانوادگی، نظرات در مورد پوشش مناسب متفاوت خواهد بود.

برحسب نظر متخصصین روانشناسی و همچنین فرهنگ کشور ما، توصیه می شود هرگز در مقابل بچه ها کاملا برهنه نباشید و یا لباس زننده نپوشید. شاید فکر کنید که پوشیدن لباس های راحت و آزاد، باعث چشم و دل سیر شدن فرزند دلبندتان خواهد شد و یا اینطور تصور می کنید که او چون کوچک است، متوجه چیزی نمی شود! ولی حقیقت این است که شما ممکن است با این کار زمینه ساز بلوغ زودرس جنسی شده و حتی کودکتان را از این لحاظ تحریک کنید. قطعا آگاهی یافتن از اینکه دلبند محبوبتان با دیدن اندام های شما از نظر جنسی تحریک شده و یا حتی به دلایل جنسی تلاش می کند تا به بخش های خصوصی بدنتان دست بزند، اتفاق خوشایند و مطلوبی نخواهد بود. به علاوه با رعایت نکردن قید و بندها در نحوه پوشش، فرزند خود را سردرگم خواهید کرد و او به درستی متوجه نمی شود که در مکان های مختلف چه نوع پوششی برایش مناسب است.

بنابراین پوشیدن لباس هایی که برجستگی های بدن را به خوبی نمایان کرده و بیش از حد چسبان یا نازک باشند یا لباس هایی که خیلی باز بوده و یا کوتاه باشند، انتخاب های مناسبی نبوده و چه پدران و چه مادران بهتر است از پوشیدنشان اجتناب کنند.

از سمت دیگر، پوشیدگی بیش از حد هم انتخاب مناسبی نیست، چون سبب کنجکاوی زیاد بچه ها شده و سوال های زیادی در ذهنشان شکل می گیرد. بنابراین ممکن است به دید زدن یا تخیلات جنسی روی آورده و یا حتی سعی کنند از منابع دیگر اطلاعات کسب کنند. چنین بچه هایی نیز در معرض آسیب قرار گرفته و حتی ممکن است به دلیل سوالات جنسی که در ذهنشان شکل می گیرد، به طور مداوم خود را سرزنش کرده و از این بابت احساس گناه کنند. بدون شک ماحصل چنین شرایطی چیزی جز آسیب به سلامت روان کودک نخواهد بود.

پس چه باید کرد؟

پیش از هر چیز، برای تصمیم گیری در مورد نوع پوشش لازم است این نکته مهم را در نظر بگیرید که شما به عنوان والدین وظیفه دارید، كودكان را در موقعیت های ناخوشایند یا نامناسب قرار ندهید و همچنین باید به آن ها بیاموزید که چگونه مرزهای مناسب را حفظ کرده و بتوانند از خود محافظت کنند.

پس بهترین کار این است که به عنوان الگوی فرزندتان(چه پدر و چه مادر) و فارغ از جنسیت او، بسته به شرایط به شکلی مناسب لباس پوشیده و از همه مهم تر از تعویض لباس در مقابل او خودداری نمایید. شما با این کار به کوچولوی کنجکاو خود این پیام را می دهید که هرگز در مقابل دیگران لباس خود را عوض نکند، اندام های خصوصی اش را به نمایش نگذارد و حریم شخصی اش را حفظ کند.

زمان مناسب برای تصمیم گیری در مورد نوع پوشش

مرحله رشد کودک شما و همچنین قدرت درک او، مساله کلیدی برای تصمیم گیری در این مورد است. اما به صورت کلی توصیه بر این است که در سن 3 الی 4 سالگی دیگر باید از برهنه شدن در مقابل بچه های خود دست بردارید. این قانون شامل مکان های مختلف از جمله حمام است. یعنی در این سن حتی برای حمام بردن بچه ها هم باید لباس به تن داشته باشید و فقط هنگامی به حمام وارد شوید که کودک واقعا نیاز به کمک داشته باشد. شاید این سوال در ذهنتان نقش ببندد که واقعا از همین سنین کم چنین کاری لازم است؟ باید بگوییم که بله! حتی بسیاری از کودکان 3 و 4 ساله هم سطح بالایی از تحریک شدن را دارند. این کودکان نوپا می توانند در هنگام استحمام با مادر یا پدر برهنه خود، تحریک شده و با لمس عمدی یا تصادفی اندام های جنسی به این برانگیختگی دامن بزنند.

با در نظر گرفتن این نکات، اگر احساس می کنید که در مورد پوشش والدین در مقابل بچه ها، دچار سردرگمی شده اید یا به کمک نیاز دارید و یا اگر فکر می کنید تا به حال اشتباه پیش رفته اید و فرزندتان از این بابت دچار مشکل شده است، دچار ترس و نگرانی نشوید. زیرا شما به راحتی می توانید برای پشت سر گذاشتن این چالش از مشاورین حوزه کودک کمک بگیرید. فقط کافی است خجالت را کنار گذاشته و کمک های حرفه ای را درخواست کنید.

مطالعه بیشتر:

7 راهکار برای تربیت فرزندانی شاد و خوش بین

نحوه برخورد با بچه های شیطون چگونه باید باشد؟

نحوه برخورد با بچه های شیطون چگونه باید باشد؟

اشتباهات والدین در تربیت فرزندان وروش های رفع اشتباهات چیست؟

?پرسش و پاسخ های پوشش والدین در مقابل بچه ها

پوشیدن چه لباس هایی جلوی بچه ها مناسب نیست؟

بنابراین پوشیدن لباس هایی که برجستگی های بدن را به خوبی نمایان کرده و بیش از حد چسبان یا نازک باشند یا لباس هایی که خیلی باز بوده و یا کوتاه باشند، انتخاب های مناسبی نبوده و چه پدران و چه مادران بهتر است از پوشیدنشان اجتناب کنند.

جلوی بچه ها چی بپوشیم؟

برحسب نظر متخصصین روانشناسی و همچنین فرهنگ کشور ما، توصیه می شود هرگز در مقابل بچه ها کاملا برهنه نباشید و یا لباس زننده نپوشید. شاید فکر کنید که پوشیدن لباس های راحت و آزاد، باعث چشم و دل سیر شدن فرزند دلبندتان خواهد شد و یا اینطور تصور می کنید که او چون کوچک است، متوجه چیزی نمی شود!

آیا باید در مقابل فرزندان لباس های کاملا پوشیده بپوشیم؟

پوشیدگی بیش از حد هم انتخاب مناسبی نیست، چون سبب کنجکاوی زیاد بچه ها شده و سوال های زیادی در ذهنشان شکل می گیرد. بنابراین ممکن است به دید زدن یا تخیلات جنسی روی آورده و یا حتی سعی کنند از منابع دیگر اطلاعات کسب کنند. چنین بچه هایی نیز در معرض آسیب قرار گرفته و حتی ممکن است به دلیل سوالات جنسی که در ذهنشان شکل می گیرد، به طور مداوم خود را سرزنش کرده و از این بابت احساس گناه کنند. بدون شک ماحصل چنین شرایطی چیزی جز آسیب به سلامت روان کودک نخواهد بود.

از چه سنی نباید در مقابل بچه ها برهنه شویم؟

مرحله رشد کودک شما و همچنین قدرت درک او، مساله کلیدی برای تصمیم گیری در این مورد است. اما به صورت کلی توصیه بر این است که در سن 3 الی 4 سالگی دیگر باید از برهنه شدن در مقابل بچه های خود دست بردارید