علت درد پستانها قبل از قاعدگی چیست؟

یکی از علامت هایی که به بانوان نشان می دهد روزهای قاعدگی نزدیک و نزدیک تر می شوند، درد و حساسیت پستان ها است. در چند روز قبل از پریود پستان های برخی بانوان آنچنان تورم کرده و دردناک می شوند که حتی ممکن است نتوانند لباس زیر همیشگی را بپوشند. اما واقعا علت درد پستانها قبل از قاعدگی چیست؟ چرا قبل از پریود سینه هایتان ورم می کند؟ با ما باشید تا در ادامه این مطلب در مورد علت درد پستانها قبل از قاعدگی با شما گفت و گو کنیم.

آیا حس کردن توده در پستان ها طبیعی است؟

تورم و حساسیت پستان قبل از قاعدگی یا ماستالژی دوره ای، یکی از نگرانی های رایج در میان بانوان است. این علامت بخشی از گروهی از علائم است که سندرم پیش از قاعدگی یا PMS نامیده می شود. تورم و حساسیت پستان قبل از قاعدگی نیز می تواند نشانه ای از بیماری پستان فیبروکیستیک باشد. بیماری پستان فیبروکیستیک اصطلاحی است که برای توصیف سینه های دردناک و دارای برجستگی قبل از قاعدگی استفاده می شود.

بانوانی که به این بیماری مبتلا هستند اغلب قبل از پریود ماهانه توده های بزرگ، خوش خیم (غیر سرطانی) در پستان خود مشاهده می کنند. این توده ها ممکن است هنگام فشار دادن حرکت کرده و معمولاً پس از پایان دوره قاعدگی کوچک شوند.

درد پستان مرتبط با PMS می تواند ار لحاظ شدت متفاوت باشد. علائم اغلب دقیقاً قبل از شروع قاعدگی به اوج خود می رسند، سپس در طی دوره قاعدگی یا بلافاصله پس از آن کمرنگ می شوند. بیشتر اوقات، علائم بیشتر آزاردهنده هستند تا یک نگرانی جدی پزشکی. با این وجود، هر زمان که نگران تغییرات در پستان خود هستید، با پزشک خود مشورت کنید. پستان درد می تواند علامت یائسگی و انواع شرایط سلامتی باشد.

علت درد پستانها قبل از قاعدگی چیست؟

اصلی ترین علت درد پستانها قبل از قاعدگی تغییرات هورمونی است. تغییر در میزان هورمونها مسئول بیشترین تورم و حساسیت های قبل از قاعدگی پستان هستند. هورمون های شما در طی یک چرخه قاعدگی طبیعی بالا و پایین می روند. زمان دقیق تغییرات هورمونی برای هر زن متفاوت است. استروژن باعث بزرگ شدن مجاری پستان می شود. تولید پروژسترون باعث تورم غدد شیر می شود. هر دوی این اتفاقات می تواند باعث احساس درد در پستان شما شود.

استروژن و پروژسترون هر دو در نیمه دوم چرخه افزایش می یابند. روزهای 14 تا 28 در یک چرخه 28 روزه "معمولی"، استروژن در اواسط چرخه به اوج خود می رسد، در حالی که سطح پروژسترون در هفته قبل از قاعدگی افزایش می یابد.

آیا مصرف دارو می تواند علت درد پستانها قبل از قاعدگی باشد؟

بله. داروهایی که حاوی استروژن هستند نیز می توانند علت درد پستانها قبل از قاعدگی بوده و باعث تغییرات پستان مانند حساسیت و تورم شوند.

علائم تورم و حساسیت پستان قبل از قاعدگی

حساسیت و سنگینی در هر دو پستان از علائم اصلی درد و تورم قبل از قاعدگی است. درد مبهم در پستان ها نیز می تواند برای برخی از بانوان مشکل ساز شود. بافت پستان شما می تواند با لمس کردن متراکم یا متورم احساس شود. علائم معمولاً هفته قبل از پریود ظاهر می شوند و تقریباً بلافاصله با شروع خونریزی قاعدگی از بین می روند. بیشتر بانوان درد شدیدی را تجربه نمی کنند.

در برخی موارد، درد و حساسیت پستان روی برنامه روزمره برخی از زنان در سنین باروری تأثیر می گذارد و لزوماً با چرخه قاعدگی ارتباط ندارد.

به دلیل تغییر طبیعی در سطح هورمون ها که با افزایش سن یک زن اتفاق می افتد، تورم و حساسیت پستان قبل از قاعدگی معمولاً با نزدیک شدن به یائسگی بهبود می یابد. علائم PMS می تواند شباهت زیادی به علائم اوایل بارداری داشته باشد. یاد بگیرید چگونه بین این دو تمایز قائل شوید.

چه موقع با پزشک تماس بگیریم

تغییرات ناگهانی یا نگران کننده پستان باید با پزشک درمیان گذاشته شوند. در حالی که بیشتر درد و تورم های قبل از قاعدگی پستان بی خطر هستند، این نشانه ها می توانند علائم هشدار دهنده عفونت یا سایر شرایط پزشکی باشد. اگر متوجه علایم زیر شدید، با پزشک خود تماس بگیرید:

• توده های جدید یا توده های تغییر کرده پستان

• ترشح از نوک پستان، به خصوص اگر ترشحات قهوه ای یا خونی باشد

• درد پستان که توانایی خوابیدن یا انجام کارهای روزمره را مختل می کند

• توده های یک طرفه یا توده هایی که فقط در یک پستان وجود دارد

پزشک معاینه بدنی، از جمله معاینه پستان را انجام می دهد و اطلاعات بیشتری در مورد علائم شما می خواهد. پزشک شما ممکن است سوالات زیر را داشته باشد:

• آیا متوجه ترشحات از نوک پستان شده اید؟

• چه علائم دیگری (در صورت وجود) را تجربه می کنید؟

• آیا درد و حساسیت پستان با هر دوره قاعدگی رخ می دهد؟

در طول معاینه پستان، پزشک شما هر توده ای که در پستان شما وجود داشته باشد را احساس کرده و ویژگی های فیزیکی توده ها را یادداشت می کند. در صورت پرسش، پزشک همچنین می تواند به شما نشان دهد که چگونه می توان خودآزمایی پستان را به درستی انجام داد.

اگر پزشک شما هرگونه تغییر غیرطبیعی را تشخیص دهد، ممکن است انجام ماموگرافی (یا سونوگرافی در صورت داشتن سن زیر 35 سال) را انجام دهد. در ماموگرافی از تصویربرداری اشعه ایکس برای مشاهده قسمت داخلی پستان استفاده می شود. در طی این آزمایش، پستان بین یک صفحه اشعه ایکس و یک صفحه پلاستیکی قرار می گیرد و فشرده یا صاف می شود تا تصویری واضح ایجاد کند. این آزمایش ممکن است باعث ناراحتی موقتی یا احساس فشار شود. در برخی موارد، در صورت بدخیمی (سرطانی بودن)، ممکن است نمونه برداری (نمونه بافتی از توده پستان) لازم باشد.

درمان تورم پستان

درد قبل از قاعدگی پستان را می توان با داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی بدون نسخه، مانند: استامینوفن، ایبوپروفن و سدیم ناپروکسن درمان کرد. این داروها علاوه بر برطرف کردن علت درد پستانها قبل از قاعدگی، همچنین می توانند گرفتگی ناشی از PMS یا علایم پیش از قاعدگی را تسکین دهند.

بانوانی که تورم و ناراحتی متوسط و شدید پستان دارند، باید در مورد بهترین دوره درمان با پزشک خود مشورت کنند. داروهای ادرارآور می توانند تورم، حساسیت و احتباس آب را کاهش دهند. با این حال، داروهای ادرارآور میزان ادرار شما را افزایش می دهند و همچنین می توانند خطر کمبود آب بدن را افزایش دهند. با دستور پزشک از چنین نسخه هایی با دقت استفاده کنید.

داروهای هورمونی کنترل بارداری، از جمله قرص های ضد بارداری خوراکی، همچنین می تواند علائم پستان قبل از قاعدگی شما را آرام کند. اگر درد شدید پستان را تجربه کردید و علاقه ای به باردار شدن در آینده نزدیک ندارید، در مورد این گزینه ها به مرکز خدمات بهداشتی خود مراجعه کنید.

اگر درد شما شدید است، پزشک ممکن است داروی دانازول را که برای درمان آندومتریوز و علائم بیماری پستان فیبروتیک استفاده می شود، توصیه کند. این دارو می تواند عوارض جانبی جدی داشته باشد، بنابراین فقط در صورت عدم موفقیت در سایر درمان ها، باید از آن استفاده شود.

درمان با اصلاح سبک زندگی

تغییر سبک زندگی همچنین می تواند به کنترل تورم و حساسیت پستان قبل از قاعدگی کمک کند. وقتی علائم در بدترین حالت است از سوتین ورزشی حمایتی استفاده کنید. ممکن است برای ارائه پشتیبانی بیشتر در هنگام خواب نیز نیاز به پوشیدن سوتین داشته باشید.

آیا نوع رژیم غذایی در تورم و درد پستان ها قبل از پریود موثر است؟

رژیم غذایی می تواند در درد پستان نقش داشته باشد. کافئین، الکل و غذاهایی که سرشار از چربی و نمک هستند می توانند ناراحتی را افزایش دهند. کاهش یا حذف این مواد از رژیم غذایی شما در یکی دو هفته قبل از قاعدگی ممکن است به مدیریت یا جلوگیری از علائم کمک کند.

قبل از پریود چی بخوریم؟

برخی ویتامین ها و مواد معدنی نیز ممکن است به تسکین درد پستان و علائم PMS مرتبط کمک کنند. اداره بهداشت و خدمات انسانی ایالات متحده در مورد بهداشت زنان توصیه می کند روزانه 400 واحد معتبر (ویتامین E) و 400 میلی گرم منیزیم برای کمک به کاهش علائم پیش از قاعدگی مصرف کنید. از آنجا که مکمل ها توسط AFD کنترل نمی شوند، یک تولید کننده معتبر را انتخاب کنید.

انواع غذاهای غنی از این مواد مغذی را انتخاب کنید مانند:

• بادام زمینی

• اسفناج

• فندق

• روغن ذرت، زیتون، گلرنگ و کلزا

• هویج

• موز

• سبوس جو دو سر

• آووکادوه

• برنج قهوه ای

پزشک شما همچنین ممکن است مکمل های ویتامین را توصیه کند.

خودآزمایی همچنین می تواند به نظارت بر هرگونه تغییر در بافت پستان کمک کند. طبق انجمن سرطان آمریكا (ACS)، بانوان 20 تا 30 ساله باید هر ماه یک بار معاینه خود را انجام دهند، معمولاً بعد از دوره ماهانه، وقتی تورم و حساسیت به حداقل می رسد. انجام ماموگرافی بعد از 45 سالگی توصیه می شود و ممکن است زودتر مورد بررسی قرار گیرد. در صورت کم خطر بودن پزشک ممکن است هر دو سال یک بار ماموگرافی را توصیه کند.

ورزش همچنین می تواند درد پستان، گرفتگی عضلات و خستگی مرتبط با علایم پیش از قاعدگی را بهبود بخشد.

چشم انداز

حال که علت درد پستانها قبل از قاعدگی را می دانید، دریافتید که این عارضه مساله خطرناکی نیست. حساسیت و تورم پستان قبل از قاعدگی اغلب در صورت لزوم با مراقبت در منزل و دارو کنترل می شود. اگر تغییر در شیوه زندگی و داروها به شما کمک نمی کنند که احساس بهتری داشته باشید، با مرکز خدمات بهداشتی در مورد وضعیت خود صحبت کنید.

مطالعه بیشتر:

نشانه ها و علائم پریود شدن در بانوان چیست؟

درمان قاعدگی نامنظم و علت پریود نامنظم چیست؟

خونریزی زیاد قاعدگی به چه دلیل است و نشانه چیست؟

آزمون برای تشخیص طبیعی بودن قاعدگی یا عادت ماهانه

?پرسش و پاسخ های علت درد پستانها قبل از قاعدگی

آیا مصرف دارو می تواند علت درد پستانها قبل از قاعدگی باشد؟

بله. داروهایی که حاوی استروژن هستند نیز می توانند باعث تغییرات پستان مانند حساسیت و تورم شوند.

علت درد پستانها قبل از قاعدگی چیست؟

اصلی ترین علت درد پستانها قبل از قاعدگی تغییرات هورمونی است. تغییر در میزان هورمونها مسئول بیشترین تورم و حساسیت های قبل از قاعدگی پستان هستند. هورمون های شما در طی یک چرخه قاعدگی طبیعی بالا و پایین می روند. زمان دقیق تغییرات هورمونی برای هر زن متفاوت است. استروژن باعث بزرگ شدن مجاری پستان می شود. تولید پروژسترون باعث تورم غدد شیر می شود. هر دوی این اتفاقات می تواند باعث احساس درد در پستان شما شود.

آیا نوع رژیم غذایی در تورم و درد پستان ها قبل از پریود موثر است؟

رژیم غذایی می تواند در درد پستان نقش داشته باشد. کافئین، الکل و غذاهایی که سرشار از چربی و نمک هستند می توانند ناراحتی را افزایش دهند. کاهش یا حذف این مواد از رژیم غذایی شما در یکی دو هفته قبل از قاعدگی ممکن است به مدیریت یا جلوگیری از علائم کمک کند.

قبل از پریود چی بخوریم؟

انواع غذاهای غنی از این مواد مغذی را انتخاب کنید مانند: بادام زمینی، اسفناج، فندق، روغن ذرت، زیتون، هویج، موز، سبوس جو دو سر

منبع: healthline