سونوگرافی هفته نهم بارداری و چرا در هفته نهم باید سونوگرافی انجام دهید؟

تبریک! به ماه سوم بارداری خوش آمدید. دو ماه گذشته است و حتما به باردار بودن خود عادت کرده‌اید. درست است، اما هنوز نمی‌توانید کودک خود را احساس کنید. جنین به زودی حرکات کوچکی را آغاز خواهد کرد. (حتی ممکن است این حرکات را هم احساس نکنید). بدون شک این روزها کنجکاو هستید در مورد کودک خود بیش‌تر بدانید. در هفته نهم بارداری پزشک به شما پیشنهاد سونوگرافی می‌دهد تا اندازه جنین در حال رشد را بررسی کند. در اسکن شما یک لکه با ضربان قلب در داخل رحم دیده می‌شود که به تدریج رشد کرده و به فرزند شما تبدیل خواهد شد. مقاله زیر را بخوانید تا در مورد سونوگرافی هفته نهم بارداری بیش‌تر بدانید.

چرا در هفته نهم بارداری باید سونوگرافی انجام دهید؟

اولین سونوگرافی که انجام می‌شود، سونوگرافی سن حاملگی و حیات جنین نام دارد. این اسکن با اهداف زیر انجام می‌شود:

• برای بررسی این‌که جنین داخل رحم در وضعیت مناسبی قرار دارد یا خیر.

• این‌که بارداری داخل رحم است و بارداری خارج از رحمی وجود ندارد.

• ضربان قلب جنین در حدود هفته ۶ بارداری آغاز می‌شود و در هفته نهم بارداری ضربان قلب او احساس می‌شود. بنابراین برای بررسی ضربان قلب جنین از سونوگرافی استفاده می‌شود. این کار به پزشک کمک می‌کند تا دریابد بارداری پایدار است یا خیر.

 درصورتی‌که در این دوران خونریزی یا لکه‌بینی داشتید، سونوگرافی به پزشک کمک می‌کند علت این اتفاق را دریابد.

• تعداد جنین‌ها مشخص می‌شود. درصورتی‌که دوقلو باردار باشید، در سونوگرافی هفته نهم بارداری قابل تشخیص است.

• زوج‌هایی که لقاح مصنوعی انجام داده‌اند، نیاز به اسکن دارند تا از لانه‌گزینی موفق و پایداری بارداری اطمینان حاصل کنند.

چگونه برای سونوگرافی هفته نهم بارداری آماده شویم؟

معمولا سونوگرافی هفته نهم بارداری واژینال (TVS) خواهد بود. زیرا در این زمان یا جنین در قسمت پایین شکم قرار دارد و یا آنقدر کوچک است که اوایل دوران بارداری با سونوگرافی شکمی قابل مشاهده نخواهد بود. سونوگرافی واژینال این امکان را به پزشک می‌دهد که اسکن رحم را از طریق واژن انجام دهد. برای انجام این اسکن باید مثانه را به طور کامل خالی کنید. مثانه پر باعث می‌شود تصویر واضحی از رحم بدست نیاید. بنابراین پرستار حین این‌که وسایل را آماده می‌کند از شما می‌خواهد تا به سرویس بهداشتی مراجعه کنید.

از آن‌جاکه اسکن واژینال است، باید لباس زیر خود را درآورید. پیشنهاد می‌شود از یک لباس راحت مانند یک تاپ گشاد با یک شلوار راحت استفاده کنید تا نیازی به درآوردن کلی لباس نباشد.

سونوگرافی هفته نهم بارداری چقدر طول می‌کشد؟

اسکن معمولا بین ۲۰ تا ۳۰ دقیقه طول می‌کشد. هر چند اگر پزشک نتواند تصویر واضحی از رحم به دست آورد، ممکن است کمی طولانی‌تر شود. اما جای هیچ نگرانی نیست، چراکه برای بانوان سونوگرافی واژینال را راحت‌تر از سونوگرافی شکمی است.

در طول سونوگرافی چه اتفاقی رخ می‌دهد؟

در طی انجام سونوگرافی باید روی تخت معاینه دراز بکشید و زانوهای خود را در حالتی بلند کنید که کف پاها روی تخت صاف باشد. پاهای شما باید از هم باز باشد تا پزشک بتواند به‌راحتی سونوگرافی را انجام دهد. شرایط دقیقا مانند زمانی است که معاینه داخلی انجام می‌دهید.

مبدل سونوگرافی پوششی از جنس لاتکس دارد که شبیه به کاندوم است و به اندکی ژل روان‌کننده آغشته شده تا به‌راحتی وارد واژن شود و تصویر واضحی از رحم بدست آورد. مبدل حدود ۵ تا ۷ سانتی‌‌متر داخل واژن می‌رود تا اسکن را انجام دهد. هر چند مراحل کار ممکن است کمی آزاردهنده باشد، اما اگر آرام باشید پزشک راحت‌تر می‌تواند سونوگرافی را انجام دهد. اگر عضلات خود را فشرده کنید سونوگرافی سخت و دردناک خواهد شد. بنابراین نفس عمیق بکشید و سعی کنید آرام باشید.

در سونوگرافی هفته نهم بارداری چه چیزی مشاهده می‌شود؟

در زیر به مواردی که در سونوگرافی هفته نهم بارداری مشاهده می‌شود اشاره کرده‌ایم:

• اندازه جنین حدود ۲.۳ سانتی‌متر و وزن او نزدیک به ۲ گرم است.

• می‌توانید سر، بدن و دست و پای جنین را مشاهده کنید. از هم‌اکنون کودک شما دیگر رویان نیست بلکه جنین نام دارد.

ضربان قلب جنین در هفته نهم بارداری شنیده می‌شود. معمولا حدود ۱۳۰ تا ۱۵۰ تپش در ثانیه است.

• پزشک ناحیه اطراف کیسه بارداری را به‌منظور تشخیص هرگونه خونریزی بررسی می‌کند. این عارضه خونریزی ساب کوریونیک یا هماتوم کوریونی نام دارد.

دیده شدن کیسه زرد خالی در سونوگرافی هفته نهم بارداری به چه معناست؟

کیسه زرد جنین در حال رشد و مایع آمنیوتیک را احاطه می‌کند. کیسه زرد داخل کیسه بارداری قرار دارد و منبع تغذیه جنین در حال رشد در اوایل دوران بارداری است. کیسه زرد تا هفته ۵ و ۶ بارداری قابل مشاهده نیست. از این‌رو، بیان‌گر سن جنین است. هنگامی‌که در حدود هفته ۶ بارداری هیچ کیسه زردی مشاهده نمی‌شود به این معناست که در به‌خاطر آوردن آخرین قاعدگی خود اشتباه کرده‌اید. در این شرایط پزشک یک یا دو سونوگرافی دیگر انجام می‌دهد تا کیسه زرد را مشاهده کند. اگر در هفته نهم بارداری همچنان کیسه زرد مشاهده نشد، نشانه سقط است. در صورتی‌که در هفته نهم بارداری کیسه بارداری حدود ۲۵ میلی‌متر یا بیشتر باشد و کیسه زرد یا رویان وجود نداشته باشد، دیگر نیازی به سونوگرافی‌های بعدی نخواهد بود و پزشک بلافاصله تشخیص سقط خواهد داد.

درصورتی‌که ناهنجاری در اسکن مشاهده شود

گاهی ممکن است اسکن‌ غیرقطعی باشد. از این‌رو، دستورالعمل‌های دقیقی وجود دارد. از آن‌جاکه پرشکان به این دستورالعمل‌ها پایبند هستند، یافته‌های آن‌ها کاملا درست است. پزشکان در اسکن‌ها به دنبال ناهنجاری‌های جزئی با نام «نشان‌گرها» هستند می‌تواند بیان‌گر مشکل جدی‌تر یا نوع متفاوتی از آن‌چه طبیعی تلقی می‌شود باشد. بنابراین، درصورتی‌که در اسکن نتیجه‌ای غیرطبیعی مشاهده شود، ممکن است از شما درخواست شود برای بررسی کروموزوم‌های جنین، سونوگرافی واژینال یا تست آمینوسنتز انجام دهید. اگر جنین مشکل جدی داشته باشد به شما زمان داده می‌شود تا به انتخاب‌های خود فکر کنید.‌ این‌که به بارداری خود پایان دهید،‌ خود را برای بدنیا آوردن کودکی با نیازهای خاص آماده کنید و در موارد بسیار نادر عمل جراحی روی جنین انجام ‌شود.

انجام سونوگرافی هفته نهم بارداری برای تشخیص بارداری سالم و بدون مشکل بسیار ضروری است. بنابراین چیزی را پشت گوش نیندازید! به مرکز سونوگرافی بروید، همه موارد را چک کنید تا یک بارداری سالم و بدون خطر داشته باشید!

مطالعه بیشتر:

هفته نهم بارداری | بایدها و نبایدها مادر و جنین

عکس جنین در هفته نهم بارداری شکل و اندازه جنین

عکس جنین در هفته سی و نهم بارداری تصویر و اندازه جنین

عکس جنین در هفته بیست و نهم بارداری تصویر و اندازه جنین

?پرسش و پاسخ های سونوگرافی هفته نهم بارداری

چرا در هفته نهم بارداری باید سونوگرافی انجام دهید؟

اولین سونوگرافی که انجام می‌شود، سونوگرافی سن حاملگی و حیات جنین نام دارد. این اسکن با اهداف زیر انجام می‌شود:• برای بررسی این‌که جنین داخل رحم در وضعیت مناسبی قرار دارد یا خیر.• این‌که بارداری داخل رحم است و بارداری خارج از رحمی وجود ندارد.

سونوگرافی هفته نهم بارداری چقدر طول می‌کشد؟

اسکن معمولا بین ۲۰ تا ۳۰ دقیقه طول می‌کشد. هرچند اگر پزشک نتواند تصویر واضحی از رحم به دست آورد، ممکن است کمی طولانی‌تر شود. اما جای هیچ نگرانی نیست، چراکه برای بانوان سونوگرافی واژینال را راحت‌تر از سونوگرافی شکمی است.

در سونوگرافی هفته نهم بارداری چه چیزی مشاهده می‌شود؟

• اندازه جنین حدود ۲.۳ سانتی‌متر و وزن او نزدیک به ۲ گرم است.• می‌توانید سر، بدن و دست و پای جنین را مشاهده کنید. از هم‌اکنون کودک شما دیگر رویان نیست بلکه جنین نام دارد. • ضربان قلب جنین در هفته نهم بارداری شنیده می‌شود. معمولا حدود ۱۳۰ تا ۱۵۰ تپش در ثانیه است. • پزشک ناحیه اطراف کیسه بارداری را به‌منظور تشخیص هرگونه خونریزی بررسی می‌کند. این عارضه خونریزی ساب کوریونیک یا هماتوم کوریونی نام دارد.

دیده شدن کیسه زرد خالی در سونوگرافی هفته نهم بارداری به چه معناست؟

کیسه زرد جنین در حال رشد و مایع آمنیوتیک را احاطه می‌کند. کیسه زرد داخل کیسه بارداری قرار دارد و منبع تغذیه جنین در حال رشد در اوایل دوران بارداری است. کیسه زرد تا هفته ۵ و ۶ بارداری قابل مشاهده نیست. از این‌رو، بیان‌گر سن جنین است. هنگامی‌که در حدود هفته ۶ بارداری هیچ کیسه زردی مشاهده نمی‌شود به این معناست که در به‌خاطر آوردن آخرین قاعدگی خود اشتباه کرده‌اید. در این شرایط پزشک یک یا دو سونوگرافی دیگر انجام می‌دهد تا کیسه زرد را مشاهده کند. اگر در هفته نهم بارداری همچنان کیسه زرد مشاهده نشد، نشانه سقط است.

منبع: parenting.firstcry