دقت سونوگرافی در تعیین زمان زایمان چقدر است؟

احتمالا بعد از شنیدن خبر بارداریتان به این فکر می کنید که خوب حالا کی زایمان می کنم؟ چه ماهی کوچولوی دلبندمو در آغوش می گیرم؟ برای تعیین تاریخ زایمان دو راه وجود دارد. 1. این تاریخ را می توانید با کمک تاریخ اولین روز آخرین قاعدگیتان پیدا کنید. 2. از سونوگرافی کمک بگیرید. اما واقعا دقت سونوگرافی در تعیین زمان زایمان چقدر است؟ اگر این سوال شما نیز هست تا پایان این مطلب ما را همراهی کنید.

دقت سونوگرافی در تعیین زمان زایمان چقدر است؟

هر بانوی بارداری می‌خواهد زمان زایمان خود را بداند. اما زمان زایمانی که بر اساس آخرین روز قاعدگی شما تعیین می‌شود اغلب با تاریخی که سونوگرافی (امواج فراصوتی) تعیین می‌کند، متفاوت است.

در سونوگرافی، متخصص ژل کرمی را روی قسمت پایین شکم می‌زند و با ابزاری به نام مبدل روی شکم حرکت می‌دهد تا حرکات جنین را توسط امواج فراصوتی بررسی کند. تصویر جنین روی صفحه رایانه ظاهر می‌شود. در این زمان متخصص تصویر جنین را از زوایای مختلف بررسی می‌کند و به صدای قلب او گوش می‌دهد.

هرچند ممکن است با سونوگرافی شکمی بیش‌تر آشنا باشید، اما پزشک از طریق سونوگرافی واژینال به بررسی زمان زایمان مخصوصا در سه ماهه اول بارداری می‌پردازد. سونوگرافی بدون خطر است و مشاهده جنین تجربه‌ای لذت‌بخش برای شما خواهد بود.

دقت سونوگرافی در تعیین زمان زایمان

به‌طور طبیعی، شایع‌ترین پرسش در مورد سونوگرافی این است که: «دقت سونوگرافی در تعیین زمان زایمان چقدر دقیق است؟». شواهد نشان می‌دهد که در ۲۰ هفته اول بارداری، اولین سونوگرافی دقیق‌ترین روش برای محاسبه سن بارداری است.

سونوگرافی اوایل دوران بارداری حدود ۱ یا ۲ هفته حاشیه خطا دارد. معمولا پزشکان تاریخ اصلی زایمان را بر اساس آخرین روز قاعدگی تعیین می‌کنند. درصورتی‌که آخرین روز قاعدگی خود را به خاطر نمی‌آورید، سونوگرافی زودهنگام می‌تواند تاریخ قابل اعتمادی برای زایمان تعیین کند. همچنین در صورتی‌که قاعدگی منظمی ندارید، سونوگرافی کمک بزرگی خواهد کرد.

وقتی روز زایمان تطابق دارد

اگر سونوگرافی اوایل بارداری تاریخی را تعیین کرد که بیش از نصف هفته با روزی که انتظارش را دارید تفاوت دارد،‌ به‌احتمال زیاد مشکلی خاصی وجود ندارد. ممکن است کمی زودتر یا دیرتر از زمانی‌که در تصور شما بوده است باردار شده باشید (که به دلیل نامنظم بودن قاعدگی یا عدم به خاطر آوردن آخرین قاعدگی شما است).

پزشک ممکن است برای اطمینان از صحت بارداری سونوگرافی را تکرار کند. با فرض این‌که سونوگرافی بعدی رشد مورد نظر جنین را در فاصله بین دو سونوگرافی نشان خواهد داد، پزشک می‌تواند در تعیین روز زایمان که در اولین سونوگرافی تعیین شده بود تجدیدنظر کند. تا زمانی‌که تکرار سونوگرافی‌ها رشد تدریجی جنین را نشان می‌دهد و علائمی از مشکل بارداری وجود ندارد، دلیلی برای نگرانی نیست.

سونوگرافی‌ در مراحل بعدی بارداری

این‌که در هر سونوگرافی تاریخ‌های متفاوتی برای روز زایمان پیش‌بینی شود، شایع است. سونوگرافی‌های اول بارداری در پیش‌بینی روز زایمان دقیق‌تر است. به همین دلیل پزشکان معمولا تاریخی را که در سونوگرافی اولیه بارداری انجام شده معیار قرار می‌دهند.

با پیش رفتن بارداری، دقت سونوگرافی در تعیین زمان زایمان کاهش می‌یابد. بین هفته ۱۸ تا ۲۸ بارداری، درصد خطا به مثبت یا منفی دو هفته افزایش پیدا می‌کند.

پس از هفته ۲۸ بارداری، ممکن است خطای پیش‌بینی سونوگرافی به سه هفته یا بیش‌تر برسد. بنابراین، انجام سونوگرافی در مراحل بعدی بارداری بیش‌تر برای ارزیابی رشد جنین (در مقایسه با ارزیابی‌های اولیه) انجام می‌شود تا تعیین روز زایمان.

مطالعه بیشتر:

ایا تاریخ سونوگرافی برای زایمان دقیق است؟

دقت سونوگرافی در تشخیص نقایص جنین چقدر است؟

تاریخ زایمان چقدر دقیقه؟ چگونه تاریخ زایمان را محاسبه کنیم؟

انواع سونوگرافی بارداری چیست وچه زمان سونوگرافی انجام میشود؟

?پرسش و پاسخ های دقت سونوگرافی در تعیین زمان زایمان

چه زمانی باید از سونوگرافی برا تعیین روز زایمان استفاده کنیم؟

درصورتی‌که آخرین روز قاعدگی خود را به خاطر نمی‌آورید، سونوگرافی زودهنگام می‌تواند تاریخ قابل اعتمادی برای زایمان تعیین کند. همچنین درصورتی‌که قاعدگی منظمی ندارید، سونوگرافی کمک بزرگی خواهد کرد.

چه زمانی سونوگرافی می تواند دقیق روز زایمان را تخمین بزند؟

شواهد نشان می‌دهد که در ۲۰ هفته اول بارداری، اولین سونوگرافی دقیق‌ترین روش برای محاسبه سن بارداری است.

خطای سونوگرافی در تعیین روز زایمان چقدر است؟

سونوگرافی اوایل دوران بارداری حدود ۱ یا ۲ هفته حاشیه خطا دارد. معمولا پزشکان تاریخ اصلی زایمان را بر اساس آخرین روز قاعدگی تعیین می‌کنند.

آیا از سونوگرافی در اواخر بارداری می توان برای تعیین روز زایمان کمک گرفت؟

پس از هفته ۲۸ بارداری، ممکن است خطای پیش‌بینی سونوگرافی به سه هفته یا بیش‌تر برسد. بنابراین، انجام سونوگرافی در مراحل بعدی بارداری بیش‌تر برای ارزیابی رشد جنین (در مقایسه با ارزیابی‌های اولیه) انجام می‌شود تا تعیین روز زایمان.

منبع: verywellfamily