آیا باردار شدن با نارسایی تخمدان ممکن است؟

نارسایی اولیه تخمدان یک اختلال مربوط به باروری بانوان با درجات مختلف است. برخی موارد POI بسیار شدید بوده و متاسفانه مانع از بارداری فرد می شود. درجات مختلف عارضه به این معنی است که زنان درجات مختلفی از علائم را دارند. اما امروزه درمان های کمک باروری برای مادر شدن افراد مبتلا به نارسایی تخمدان وجود دارد. در ادامه این مقاله برای شما شرح می دهیم که چگونه می توان با نارسایی تخمدان مادر شد.

چگونه می توان با نارسایی تخمدان مادر شد؟

بهترین و غالباً تنها گزینه درمان باروری برای زنان مبتلا به نارسایی اولیه تخمدان، IVF با اهدا کننده تخمک یا جنین است. اگر علاوه بر POI، مشکلات رحمی نیز وجود داشته باشید، برای مادر شدن به رحم اجاره ای نیاز دارید اما این مورد چندان معمول نیست.

اهداکننده تخمک یا جنین ممکن است یک فرد شناخته شده باشد،یک دوست یا یکی از اعضای خانواده اما بیشتر اوقات، اهدا کننده ناشناخته است. کلینیک باروری شما ممکن است به شما در یافتن یک اهداکننده تخمک کمک کند.

اهدای جنین ممکن است از طریق کلینیک باروری یا آژانس شما ترتیب داده شود. در مورد تبلیغات و پیشنهادات اهدای تخمک یا جنین بسیار محتاط باشید. افراد زیادی هستند که به دنبال کلاهبرداری از والدین ناامید دام پهن می کنند.

زنان مبتلا به نارسایی تخمدان چگونه می توانند باردار شوند؟

IVF با تخمک اهدایی بسیار موفق است. در حقیقت، IVF با تخمک اهدایی بالاترین میزان موفقیت را در بین تمام گزینه های درمانی IVF برای زنان مبتلا به نارسایی تخمدان را دارد.

 یک مطالعه نشان داد که زنانی که سه دوره IVF را با تخمک اهدایی به پایان رسانده اند، 90 درصد احتمال موفقیت بارداری دارند. هزینه بزرگترین مانع برای IVF با تخمک اهدایی است. هزینه یک دوره هم زیاد است حالا وقتی فکر می کنید که ممکن است نیاز به انجام چندین دوره داشته باشید، هزینه ها سرسام آور می شوند. استفاده از تخمک فریز شده می تواند هزینه کمتری داشته باشد.

IVF با جنین اهدایی به طور قابل توجهی هزینه کمتری دارد و حتی ارزان تر از IVF معمولی است. با این حال، این هزینه شامل مشاوره حقوقی مورد نیاز نمی شود.

میزان موفقیت در اهدای جنین به میزان قابل توجهی متفاوت است. درصد موفقیت به کلینیک باروری، وضعیت باروری زوجین که جنین ها را اهدا کرده اند و سایر فاکتورهای رحمی برای شما بستگی خواهد داشت.

اگر از تخمک اهدایی استفاده کنیم جنین شبیه خودمون نمیشه؟

تصمیم گیری در مورد استفاده از تخمک اهدایی یا جنین اهدایی می تواند سخت باشد. ناراحتی از اینکه ممکن است نتوانید فرزندی داشته باشید که با شما تشابه ژنتیکی داشته باشد طبیعی و قابل درک است. انتخاب گزینه جنین اهدایی به این معنی است که شما و همسرتان از نظر ژنتیکی با کودک تشابهی نخواهید داشت. اگر از تخمک اهدایی استفاده کنید، فقط مادر از نظر ژنتیکی با فرزندتان رابطه نخواهد داشت.

مشاوره با یک درمانگر با تجربه در زمینه مسائل باروری نه تنها بسیار توصیه می شود بلکه قبل از شروع درمان توسط اکثر کلینیک ها نیز مورد نیاز است.

اگر نارسایی تخمدان داشته باشم، آیا می توانم با تخمک های خودم باردار شوم؟ یا حتما باید از تخمک اهدایی استفاده کنم؟

زنانی که درمان سرطان را پشت سر گذاشته اند اگر قبل از درمان برای فریز کردن تخمک های خود اقدام کنند، می توانند از تخمک یا جنین خود استفاده کنند.

همچنین، برخی از زنانی که بعد از درمان سرطان POI را تجربه می کنند، ممکن است در باردار شدن مشکل شوند. اگر می خواهید بعد از سرطان باردار شوید، در مورد گزینه های خود با پزشک خود صحبت کنید. اگر قبل درمان تخمک های خورد را فریز نکرده باشید، احتمال باردار شدن با تخمک های خودتان بعید است. با این حال، غیرممکن نیست. تحقیقات نشان داده است که 5 تا 10 درصد از زنان مبتلا به نارسایی اولیه تخمدان باردار می شوند، حتی گاهی اوقات بارداری به صورت خود به خودی انجام می شود. همچنین به نظر می رسد این موفقیت در خانم هایی که تحت هورمون درمانی قرار دارند بیشتر است.

بعضی از خانم هایی که تحت هورمون درمانی قرار می گیرند دچار بهبودی موقت می شوند و ممکن است تخمدان ها دوباره شروع به کار کنند. ممکن است بعد از سال ها قاعدگی نامنظم یا قطع پریودی، دوره های قاعدگی آنها برگردد. به درستی درک نشده است که چرا برخی از زنان بهبود می یابند یا باردار می شوند و برخی دیگر به درمان ها پاسخ نمی دهند. پزشک شما نمی تواند پیش بینی کند که بعد از درمان چه نتیجه ای می گیرید. اگر واقعاً می خواهید بچه دار شوید، امیدوار باشید که در گروه 5 تا 10 درصدی خوش شانس قرار بگیرید، سعی کنید خوش بین باشید!!

شواهدی وجود دارد که نشان می دهد برخی از زنان مبتلا به POI در صورت دریافت استروژن درمانی قبل از استفاده از داروی باروری، ممکن است تخمک گذاری کنند. تحقیقات در مورد این روش استروژن درمانی و به دنبال آن درمان با گنادوتروپین ها نتایج متفاوتی داشته است. در حالی که چند مطالعه به درجه ای از موفقیت دست یافته اند، اما برخی دیگر این نوع درمان را تایید نکرده اند. به خاطر داشته باشید که میزان موفقیت داروهای باروری، IUI یا IVF با تخمک های خود بسیار پایین است. 

با توجه به هزینه های درمان ، به علاوه فشار احساسی چرخه های ناموفق درمان باروری ، حرکت مستقیم به IVF با تخمک دهنده یا جنین ممکن است هوشمندانه ترین حرکت باشد. البته نظر دوم بگیرید. بدون مشورت با بیش از یک پزشک ، مستقیماً با اهدا کننده تخمک به IVF مراجعه نکنید. با این حال ، شما همچنین نمی خواهید منابع مالی و عاطفی را برای درمان هایی که بعید به نظر می رسد هدر دهید.

توجه: اگر نمی خواهید باردار شوید و نارسایی تخمدان دارید، برای پیشگیری از بارداری نباید به قرص های کنترل بارداری منظم (یا تشخیص ناباروری) اعتماد کنید. قرص های جلوگیری از بارداری در زنان مبتلا به این اختلال بررسی نشده است. زنان مبتلا به POI قرص های جلوگیری از بارداری و هورمون درمانی را تصور کرده اند. اگر می خواهید از بارداری جلوگیری کنید، روش مانع یا دستگاه داخل رحمی ممکن است بهتر باشد.

مطالعه بیشتر:

نارسایی تخمدان و نارسایی اولیه تخمدان چه علائمی دارد؟

تنبلی تخمدان یا pco چیست و درمان تنبلی تخمدان چیست؟

درد تخمدان ها نشانه چیست و چگونه تشخیص داده می شود؟

بارداری با وجود تنبلی تخمدان، کیا با تنبلی تخمدان شدید باردار شدن؟

?پرسش و پاسخ های نارسایی تخمدان

چگونه می توان با نارسایی تخمدان مادر شد؟

بهترین و غالباً تنها گزینه درمان باروری برای زنان مبتلا به نارسایی اولیه تخمدان، IVF با اهدا کننده تخمک یا جنین است. اگر علاوه بر POI، مشکلات رحمی نیز وجود داشته باشید، برای مادر شدن به رحم اجاره ای نیاز دارید اما این مورد چندان معمول نیست.

زنان مبتلا به نارسایی تخمدان چگونه می توانند باردار شوند؟

IVF با تخمک اهدایی بسیار موفق است. در حقیقت، IVF با تخمک اهدایی بالاترین میزان موفقیت را در بین تمام گزینه های درمانی IVF برای زنان مبتلا به نارسایی تخمدان را دارد.

هزینه IVF یا تخمک کمتر است یا با جنین؟

IVF با جنین اهدایی به طور قابل توجهی هزینه کمتری دارد و حتی ارزان تر از IVF معمولی با تخمک است. با این حال، این هزینه شامل مشاوره حقوقی مورد نیاز نمی شود.

اگر از تخمک اهدایی استفاده کنیم جنین شبیه خودمون نمیشه؟

انتخاب گزینه جنین اهدایی به این معنی است که شما و همسرتان از نظر ژنتیکی با کودک تشابهی نخواهید داشت. اگر از تخمک اهدایی استفاده کنید، فقط مادر از نظر ژنتیکی با فرزندتان رابطه نخواهد داشت.

منبع: verywellfamily