فیبروز کیستیک در نوزادان چه تاثیری بر بدن نوزاد می گذارد؟

 فیبروز کیستیک که (CF) نیز نامیده می شود. بیماری است که باعث جمع شدن مخاط غلیظ در بدن می شود. این امر باعث بروز مشکلاتی در تنفس و هضم غذا می شود. فیبروز کیستیک از طریق ژن از والدین به فرزندان منتقل می شود. کودک برای داشتن CF باید از هر دو والدین ژن CF را به ارث ببرد. فیبروز کیستیک در نوزادان درمان علامتی دارد و درمان می تواند شامل داروها و درمان های قفسه سینه برای کمک به تنفس و هضم گوارشی در کودک شما باشد. در ادامه این مقاله همه چیز را در مورد فیبروز کیستیک در نوزادان برای شما شرح خواهیم داد.

فیبروز کیستیک در نوزادان چه تاثیری بر بدن نوزاد می گذارد؟

فیبروز کیستیک در نوزادان (CF) بیماری است که بر تنفس و هضم غذا تاثیر می گذارد. این علائم ناشی از مخاط بسیار غلیظی است که در بدن جمع می شود. مخاط مایعی است که به طور معمول قسمت هایی از بدن را می پوشاند و محافظت می کند. معمولا لغزنده و کمی غلیظ تر از آب است. اما در CF مخاط ضخیم تر و چسبنده تر است. در ریه ها و سیستم گوارش جمع شده و می تواند باعث ایجاد مشکل در نحوه تنفس و هضم غذا شود.

چه عواملی باعث بیماری فیبروز کیستیک در نوزادان می شود؟

این بیماری ارثی است. این بدان معناست که از طریق ژن ها از والدین به کودک منتقل می شود. ژن بخشی از سلول های بدن شماست که دستورالعمل هایی برای نحوه رشد و عملکرد بدن شما با خود حمل می کند. ژن ها دو به دو با هم ترکیب می شوند. شما از هر والد یکی از هر جفت را دریافت می کنید. بعضی اوقات دستورالعمل های موجود در ژن ها تغییر می کند. به این تغییر ژن جهش می گویند. والدین می توانند تغییرات ژنی را به فرزندان خود منتقل کنند. گاهی اوقات تغییر ژن باعث می شود که ژن به درستی کار نکند. گاهی اوقات می تواند باعث نقایص مادرزادی یا سایر بیماری ها شود. نقص مادرزادی نوعی بیماری است که از بدو تولد در نوزاد وجود دارد.

کودک شما برای ابتلا به این بیماری باید تغییر ژن CF را از هر دو والدین به ارث ببرد. اگر کودک تغییر ژن را فقط از یكی از والدین به ارث ببرد، ناقل این بیماری است اما مبتلا به این بیماری نخواهد بود. وقتی این اتفاق می افتد، کودک شما ناقل CF نامیده می شود.

بیماری فیبروز کیستیک در نوزادان چه مشکلاتی ایجاد می کند؟

نوزادانی که CF دارند، مخاط بسیار ضخیم و چسبنده ای دارند که در بدن جمع می شود. وقتی این مخاط در ریه ها جمع می شود، مجاری تنفسی را مسدود می کند و باعث مشکلات تنفسی و عفونت می شود. راه های هوایی لوله هایی هستند که هوا را به داخل ریه ها منتقل می کنند. با بزرگتر شدن کودک مبتلا به این بیماری، عفونت های ریوی می توانند بدتر شوند که می تواند منجر به آسیب جدی، و گاه کشنده ریه شود.

وقتی مخاط در سیستم گوارش جمع می شود، مجرای موجود در پانکراس که عضوی در شکم است را مسدود می کند که می تواند تجزیه غذا برای سیستم هضم بدن را سخت کند. وقتی این اتفاق می افتد، کودک شما ممکن است مواد مغذی مورد نیاز برای رشد و سلامتی را دریافت نکند. برخی موارد CF جدی تر از موارد دیگر است. نوزادانی که CF دارند اغلب مبتلا به عفونت هستند و نیاز به مراقبت های ویژه پزشکی زیادی دارند.

از کجا بدانید کودک شما بیماری فیبروز کیستیک دارد؟

همه نوزادان آزمایش غربالگری نوزادان برای CF انجام می دهند. با آزمایش غربالگری نوزادان، این بیماری زودتر تشخیص داده و درمان می شود. در چند روز اول پس از زایمان چند قطره خون از پاشنه پا نوزاد گرفته می شود تا آزمایشات مورد نیاز انجام شود.

خون بر روی یک کاغذ مخصوص جمع آوری و خشک شده و برای آزمایش به آزمایشگاه ارسال می شود. اگر نتایج غربالگری نوزاد طبیعی نباشد، به این معنی است که کودک شما به آزمایش بیشتری نیاز دارد.

پزشک می تواند نوع دیگری از آزمایش را بنام آزمایش تشخیصی توصیه کند. این آزمایش می تواند بررسی کند که آیا نوزاد شما CF دارد یا اینکه دلیل دیگری برای نتایج غیرطبیعی آزمایش وجود دارد.

پزشک ممکن است به شما پیشنهاد کند که کودک تست عرق دهد تا از ابتلا به این بیماری مطمئن شود. این یک آزمایش ساده و بدون درد است که میزان نمک عرق کودک شما را بررسی می کند. نوزادان مبتلا به CF بیش از نوزادان سالم نمک در عرق خود دارند. پزشک همچنین ممکن است آزمایش ژنتیکی را برای کودک شما توصیه کند.

علائم فیبروز کیستیک در نوزادان چیست؟

اگر کودک شما CF داشته باشد، ممکن است علائم و نشانه هایی داشته باشد که می تواند خفیف یا جدی باشد:

• سرفه یا خس خس سینه

• داشتن مخاط زیاد در ریه ها

• بسیاری از عفونت های ریوی، مانند ذات الریه و برونشیت

• تنگی نفس

• پوست شور

• رشد آهسته، حتی با اشتهای زیاد

• مکونیوم ایلئوس، هنگامی که مکونیوم در روده نوزاد تازه متولد شده جمع می شود. مکونیوم اولین دفع مدفوع کودک است. می تواند سبز، قهوه ای یا سیاه رنگ باشد.

• حرکات روده ای که مکرر، شل، بزرگ یا چرب به نظر می رسند.

• درد یا نفخ معده

اگر کودک شما CF دارد، مشکلات ریوی و تنفسی چگونه درمان می شود؟

بسیاری از عفونت های ریوی در نوزادانی که فیبروز کیستیک دارند، ناشی از باکتری است که معمولا برای نوزادان سالم مشکلی ایجاد نمی کند. اگر کودک شما فیبروز کیستیک دارد، داروهایی مانند آنتی بیوتیک ها اغلب نمی توانند همه باکتری های ریه های او را از بین ببرند. این عفونت ها می توانند منجر به آسیب ریه شوند. درمان کودک شما به نوع علائمی که دارد و شدت علائم بستگی دارد. برخی از داروها می توانند به کودکان مبتلا به CF کمک کرده تا تنفس بهتر شود و از بروز عفونت جلوگیری کنند.

داروهای مورد استفاده برای فیبروز کیستیک در نوزادان عبارتند از:

• رقیق کننده مخاط. داروهایی مانند دورناز آلفا (Pulmozyme®) به رقیق شدن مخاط کمک می کند و سرفه را بهتر می کند.

• گشاد كننده برونش. این داروها به باز شدن مجاری تنفسی برای پاکسازی مخاط از ریه ها کمک می کنند. آلبوترول( (Proventil® و Ventolin®)) یک نمونه است.

• آنتی بیوتیک ها. اینها داروهایی هستند که عفونت های ناشی از باکتری را از بین می برند. توبرامایسین (Tobi®) یک آنتی بیوتیک استنشاقی رایج است و آزیترومایسین یک آنتی بیوتیک رایج است که از طریق دهان مصرف می شود.

• ایبوپروفن. این دارو می تواند به کاهش قرمزی ریه و تورم کمک کند که تنفس را دشوار می کند.

• محلول نمکی هایپرتونیک. استنشاق این آب نمک کمک می کند تا آب بیشتری به مجاری تنفسی کشیده شود که به رقیق شدن مخاط کمک می کند.پزشک ممکن است توصیه کند که کودک فعالیت بدنی زیادی داشته باشد یا از روش های درمانی دیگر برای لرزاندن (تکان دادن) قفسه سینه برای شل شدن مخاط در ریه های او استفاده کنید. این روش می تواند خارج کردن این مخاط از مجاری تنفسی کودک را آسان کند.

اگر CF کودک شما تهدید کننده زندگی شود، پیوند ریه می تواند یک گزینه باشد. این یک عمل بزرگ است که در درمان CF موفقیت آمیزتر می شود.

اگر کودک شما فیبروز کیستیک دارد، مشکلات رشد و هضم چگونه درمان می شود؟

برخی از کودکان مبتلا به CF افزایش وزن و رشد طبیعی دارند. اما بسیاری از کودکان با سرعت کمتری رشد می کنند. اکثر کودکان مبتلا به CF نیاز به مصرف داروهای خاصی دارند که به بدن آنها کمک می کند مواد مغذی را از مواد غذایی دریافت کنند. این به افزایش وزن و هضم غذا کمک می کند. برای کمک به رشد آنها، کودکان مبتلا به CF به وعده های غذایی سالم و پرکالری نیاز دارند. آنها به ویتامین های اضافی، به ویژه ویتامین های A ، D ، E و K نیاز دارند. یک متخصص تغذیه باتجربه در معالجه کودکانی که CF دارند می تواند به شما در ایجاد برنامه غذایی کودک برای افزایش وزن سالم کمک کند. متخصص تغذیه به شخصی گفته می شود که آموزش های ویژه ای در زمینه کمک به فیبروز کیستیک در نوزادان در تغذیه سالم داشته باشد. برخی از نوجوانان یا جوانان مبتلا به فیبروز کیستیک ممکن است به دیابت مرتبط با CF مبتلا شوند. این امر معمولا با دریافت انسولین تزریقی در زمان صرف غذا درمان می شود. مهم است که دیابت را تحت کنترل داشته باشید تا مشکلات ریوی بیشتری ایجاد نکند.

مطالعه بیشتر:

غربالگری نوزاد چیست وچه چیزی را در فرزند شما بررسی می کند؟

چه چیزی سبب اسهال در نوزادان می‌شود و علل نادر اسهال مزمن؟

غربالگری نوزاد چیست و چرا تحت آزمایش غربالگری قرار می گیرند؟

سیستیک فیبروزیس در کودکان و علائم سیستیک فیبروزیس چیست؟

?پرسش و پاسخ های فیبروز کیستیک در نوزادان

فیبروز کیستیک در نوزادان چه تاثیری بر بدن نوزاد می گذارد؟

این نوزادان دچار مشکلات تنفسی و گوارشی می شوند. این علائم ناشی از مخاط بسیار غلیظی است که در بدن جمع می شود. مخاط مایعی است که به طور معمول قسمت هایی از بدن را می پوشاند و محافظت می کند. معمولا لغزنده و کمی غلیظ تر از آب است. اما در CF مخاط ضخیم تر و چسبنده تر است. در ریه ها و سیستم گوارش جمع شده و می تواند باعث ایجاد مشکل در نحوه تنفس و هضم غذا شود.

چه عواملی باعث بیماری فیبروز کیستیک در نوزادان می شود؟

این بیماری ارثی است. این بدان معناست که از طریق ژن ها از والدین به کودک منتقل می شود.

بیماری فیبروز کیستیک در نوزادان چه مشکلاتی ایجاد می کند؟

نوزادانی که CF دارند، مخاط بسیار ضخیم و چسبنده ای دارند که در بدن جمع می شود. وقتی این مخاط در ریه ها جمع می شود، مجاری تنفسی را مسدود می کند و باعث مشکلات تنفسی و عفونت می شود.

از کجا بدانید کودک شما بیماری فیبروز کیستیک دارد؟

همه نوزادان آزمایش غربالگری نوزادان برای CF انجام می دهند. با آزمایش غربالگری نوزادان، این بیماری زودتر تشخیص داده و درمان می شود. در چند روز اول پس از زایمان چند قطره خون از پاشنه پا نوزاد گرفته می شود تا آزمایشات مورد نیاز انجام شود.

منبع: marchofdimes