چگونه بفهمیم قلب نوزاد سالم است ونشانه های بیماری قلبی چیست؟

بعد از اتمام نگرانی های بارداری در مورد سلامتی جنینی که در شکم دارید، در حالی که فکر می کنید استرس و اضطراب بعد از زایمان به پایان رسیده، سلامتی نوزاد به یکی از دغدغه های روزمره شما تبدیل می شود. از آنجا که مشکلات قلبی یکی از شایع ترین بیماری های بدو تولد است، بسیاری از والدین می پرسند که چگونه بفهمیم قلب نوزاد سالم است؟ در ادامه این متن برای شما شرح می دهیم که اگر قلب نوزاد مشکلی داشته باشد، چه نشانه هایی را در او مشاهده خواهید کرد و چه باید بکنید.

چگونه بفهمیم قلب نوزاد سالم است؟

بر اساس منابع علمی مشکلات قلبی شایع ترین نوع نقص مادرزادی و علت اصلی مرگ نوزادان در ماه های ابتدایی بعد از تولد محسوب می شود. در ایالات متحده هر 10 دقیقه یک نوزاد دارای نقص قلب متولد می شود. با توجه به این آمار، بسیاری از والدین می پرسند که چگونه بفهمیم قلب نوزاد سالم است؟ نشانه های بیماری قلبی چیست؟

تقریباً 40 نوع مختلف از بیماری های مادرزادی قلبی وجود دارد. شایع ترین آنها نقایص ساده در عضلات جدا کننده اتاق های قلب (به عنوان مثال، نقص تیغه دهلیزی و نقص دیواره بطنی) یا دریچه ها (به عنوان مثال، تنگی دریچه ریوی و تنگی میترال) است. از جمله نقص های نادرتر و پیچیده تر می توان به سندرم قلب چپ هیپوپلاستیک (در جایی که محفظه اصلی پمپاژ قلب وجود ندارد) و سندرم هتروتاکسی (جایی که قلب به طرز عجیب و غریبی چسبیده می شود و کبد و معده رو به عقب است) اشاره کرد.

خبر خوب این است که ما در حال حاضر زودتر از هر زمان دیگری قادر به تشخیص عارضه های قلب نوزاد هستیم. در برخی موارد، نقص قلب نوزاد در دوران بارداری با سونوگرافی قبل از تولد قابل تشخیص است. این آزمایشات معمولاً حدود هفته 18 بارداری انجام می شود و به پزشکان اجازه می دهد قلب جنین را ببینند و مشکلات را بررسی کنند. علاوه بر این، در بیشتر بیمارستان ها چکاب نوزاد نظر نقص قلبی قبل از عزیمت به خانه از طریق روشی بدون درد به نام پالس اكسی متری، كه در آن یك گیره مخصوص برای اندازه گیری سطح اکسیژن در دست و پا قرار می گیرد، انجام می شود.

آیا بیماری های مربوط به قلب نوزاد بعد از تولد قابل تشخیص است؟

همیشه نه!!! تشخیص نقص عمده در مراحل اولیه بسیار مهم است، زیرا نوزادانی که حتی دارای نقص قلبی خطرناک هستند می توانند بعد از تولد طبیعی به نظر برسند اما با گذشت زمان به شدت بیمار می شوند و بعداً در صورت عدم درمان ممکن است از دست بروند.

اگرچه نادر است که برخی از نوزادان با مشکلات قلبی تشخیص داده نشده ممکن است از دست بروند اما والدین باید علائم مشکلات قلب نوزاد را بدانند و آگاه باشند که چه موقع باید کمک بگیرند.

اگر می پرسید چگونه بفهمیم قلب نوزاد سالم است یا نه، در پاسخ می گوییم ابتدا باید نشانه های مشکلات قلبی در نوزاد را بشناسید. این نشانه ها شامل:

سوفل قلب

سوفل قلب یک صدای "whoosh" است که با استتوسکوپ شنیده می شود. در بسیاری از مواقع سوفل ها فقط صدای جریان خون طبیعی است و جای نگرانی ندارد اما اگر میزان صدا یا شدت صداها از حد معمول خارج شود، پزشک ممکن است به نقص قلب نوزاد مشکوک شود. اگر سابقه بیماری های قلبی مادرزادی در خانواده دارید، خوب است که نوزاد را اندکی بعد از تولد نزد متخصص اطفال ببرید تا صدای قلب نوزاد را بررسی کند. درصورت شنیده شدن صدای غیرطبیعی صحت آن با آزمایش سونوگرافی قابل تأیید است.

چگونه بفهمیم قلب نوزاد سالم است؟ مشکلات مربوط به تغذیه یا رشد

برخی از نقایص قلبی فشار زیادی را بر قلب وارد می کنند و باعث می شوند تا قلب خیلی سریعتر یا شدیدتر از حد طبیعی بزند تا خون کافی در بدن کودک پمپاژ شود. در این موارد، نوزادان فقط برای پمپاژ قلب به کالری زیادی احتیاج دارند. گویی نوزادی در تمام ساعات بیداری و خواب مدام روی تردمیل می دود. در نتیجه، نوزادان ممکن است انرژی لازم برای غذا خوردن نداشته باشند، مثل اینکه در حال تمرین هستند مدام عرق می کنند و هیچ وزنی نمی گیرند. در این شرایط ، سونوگرافی قلب می تواند وجود مشکل را آشکار کند. به طور کلی، بیشتر نوزادانی که این مشکلات را دارند، سوفل غیرعادی قلبی نیز در آنها شنیده می شود، بنابراین متخصصان اطفال اغلب می توانند در معاینات منظم به وجود آن پی ببرند، اما در نظر داشته باشید که همیشه سوفل واضحی وجود ندارد و انجام سونوگرافی ضروری است.

مشکل تنفس

بسیاری از نوزادان سرفه و احتقان خفیف دارند. هر چند گاهی اوقات، نوزادان ممکن است دچار مشکلات جدی در تنفس شوند و حتی از کمبود اکسیژن کبود شوند. بدیهی است که این امر نیاز به بررسی توسط متخصص اطفال دارد. چنین علائمی می تواند در اثر عفونت جدی نیز ایجاد شود که نیاز به درمان سریع آنتی بیوتیکی خواهد داشت. اگر حس می کنید نوزادتان مشکل تنفسی دارد و یا مدام کبود به نظر می رسد با متخصص اطفال مشورت کنید.

خفگی و سرفه های مزمن

همه نوزادان در زمان تغذیه گاه گاهی اوقات شیر در گلوی آنها پریده و حالت خفگی کوتاه مدت در آنها بروز می کند. اما اگر این مشکل با گذشت زمان بارها و بارها تکرار شود، به پزشک خود اطلاع دهید تا بتواند ریفلاکس، آلرژی های غذایی و سایر مشکلات را بررسی کند. با کمال تعجب، گاهی اوقات در این نوزادان یک مشکل قلبی وجود دارد. رگ های خونی که از قلب می آیند، گره خورده اند و به دور لوله تنفسی (نای) یا لوله تغذیه (مری) می پیچند. این نقص های قلبی که حلقه عروقی نامیده می شود، آن قسمت ها را فشرده و منقبض می کند و باعث دشواری در تنفس یا تغذیه می شوند.

حال که می دانید چگونه بفهمیم قلب نوزاد سالم است یا نه، در پایان به خاطر داشته باشید که اکثر نوزادان قلب کاملاً طبیعی دارند. اما در صورت بروز هر یک از این علائم بیماری قلب نوزاد، حداقل شما می توانید دانش کافی برای کمک به کودک خود داشته باشید.

مطالعه بیشتر:

انواع بیماری ‌های قلبی در کودکان و نوزادان

علائم بیماری قلبی در کودکان و نوزادان چیست؟

سوراخ قلب نوزاد آیا خطرناک است و آیا درمانی دارد؟

نقص دیواره بین بطنی VSD ، سوراخ بین بطنی قلب نوزاد چیست؟

?پرسش و پاسخ های چگونه بفهمیم قلب نوزاد سالم است؟

آیا مشکلات قلبی نوزاد را قبل از تولد می توان تشخیص داد؟

برخی موارد، نقص قلب نوزاد در دوران بارداری با سونوگرافی قبل از تولد قابل تشخیص است. این آزمایشات معمولاً حدود هفته 18 بارداری انجام می شود و به پزشکان اجازه می دهد قلب جنین را ببینند و مشکلات را بررسی کنند.

آیا مشکلات قلبی نوزاد را در بدو تولد می توان تشخیص داد؟

در بیشتر بیمارستان ها چکاب نوزاد نظر نقص قلبی قبل از عزیمت به خانه از طریق روشی بدون درد به نام پالس اكسی متری، كه در آن یك گیره مخصوص برای اندازه گیری سطح اکسیژن در دست و پا قرار می گیرد، انجام می شود.

آیا حالت خفگی در نورادان طبیعی است؟

بسیاری از نوزادان سرفه و احتقان خفیف دارند. هر چند گاهی اوقات، نوزادان ممکن است دچار مشکلات جدی در تنفس شوند و حتی از کمبود اکسیژن کبود شوند. بدیهی است که این امر نیاز به بررسی توسط متخصص اطفال دارد.

آیا بیماری های مربوط به قلب نوزاد بعد از تولد قابل تشخیص است؟

همیشه نه!!! تشخیص نقص عمده در مراحل اولیه بسیار مهم است، زیرا نوزادانی که حتی دارای نقص قلبی خطرناک هستند می توانند بعد از تولد طبیعی به نظر برسند اما با گذشت زمان به شدت بیمار می شوند و بعداً در صورت عدم درمان ممکن است از دست بروند.

منبع: parents