قلب جنین در چند هفتگی تشکیل میشود وقلب جنین چگونه رشد میکند؟

شنیدن صدای قلب جنین یکی از نقاط عطف بارداری است. به همین سبب تعداد بسیار زیادی از مادران می پرسند که قلب جنین در چند هفتگی تشکیل میشود و چه زمانی می توانیم صدای آن را بشنویم؟ نکته بسیار مهم این است بدانید که زمان تشکیل شدن قلب جنین همان زمان شنیدن صدای آن با کمک ابزار سونوگرافی نیست. در ادامه این مقاله به شما خواهیم گفت که قلب جنین در چند هفتگی تشکیل میشود و در چند هفتگی باید برای شنیدن صدای قلب جنین به سونوگرافی مراجعه کنید.

قلب جنین در چند هفتگی تشکیل میشود؟

قلب از دیدگاه جنین شناسی در پایان هفته چهارم یعنی هفته ششم بارداری تشکیل می شود. می دانید که بارداری از اولین روز آخرین قاعدگی محاسبه می شود به همین سبب سن بارداری همواره دو هفته از سن جنین بیشتر است. بنابراین وقتی می پرسید که قلب جنین در چند هفتگی تشکیل میشود ما می گوییم هفته ششم بارداری یا همان هفته چهارم جنینی.

قلب جنین چگونه رشد می کند؟

قلب جنین از دو لوله تشکیل می شود که در وسط به یکدیگر متصل می شوند و محفظه ای را ایجاد می کنند که به مرور چهار حفره در آن گسترش می یابد. بین هفته های 5 تا 6 بارداری، قلب جنین شروع به زنش می کند و ممکن است در این مدت نیز از طریق سونوگرافی های با قدرت تشخیص بالا صدای آن شنیده می شود. تکامل قلب جنین در طی هفته های آینده ادامه می یابد. تقریباً در حدود هفته 8 حاملگی می توانید صدای آن را از طریق سونوگرافی بشنوید.

در چند هفتگی برای شنیدن صدای قلب جنین مراجعه کنیم؟

همانطور که گفتیم قلب جنین در هفته ششم بارداری شروع به زنش می کند و در پایان هفته ششم ممکن است بتوانید صدای آن را از طریق سونوگرافی های بسیار دقیق بشنوید، اما بهتر است عجله نکنید!! مراجعه به سونوگرافی در پایان هفته 6 و به دنبال آن نشنیدن صدای قلب جنین می تواند سبب دلهره و اضطراب در شما شود. در برخی موارد مانند دیرتر انجام شدن لقاح و یا دقیق نبودن دستگاه سونوگرافی ممکن است تپیدن قلب جنین شروع شده باشد اما صدای آن شنیده نشود. به همین سبب برای جلوگیری از اضطراب و ناامیدی در مادران توصیه می شود که در پایان هفته هشتم برای بررسی ضربان قلب جنین به سونوگرافی مراجعه کنید.

برای شنیدن ضربان قلب جنین سونوگرافی واژینال بهتر است یا شکمی؟

به طور کلی سونوگرافی دو نوع است که برای بررسی بارداری استفاده می شود: سونوگرافی از طریق واژینال، که در آن پروبی برای به دست آوردن تصاویر واضح به درون واژن مادر وارد می شود و سونوگرافی شکمی که از شکم مادر انجام می شود. هر دو روش برای شرایط مختلف بارداری مفید هستند. سونوگرافی از طریق واژن می تواند جنین در حال رشد را زودتر از سونوگرافی شکمی ببیند.

زیرا در طی انجام آن پروب سونوگرافی به حفره شکم نزدیکتر است و بنابراین تصاویر واضح تری ایجاد می کند. سونوگرافی شکمی معمولاً بعد از هفته 8 بارداری برای تشخیص ضربان قلب جنین موثر است. اما باز هم ما توصیه می کنیم که عجله نکنید و صرفا به دلیل زودتر شنیدن ضربان قلب از سونوگرافی واژینال استفاده نکنید. فشار ناشی از پروب سونوگرافی واژینال بر روی دهانه رحم می تواند سبب درد زیر شکم و لکه بیی بعد از اتمام سونوگرافی شود.

سونوگرافی از طریق واژینال تصاویر واضحی از جنین، رحم و ساختارهای اطراف آن ایجاد می کند، همه این موارد به پزشکان کمک می کند تا بارداری را تأیید کنند و درصورت وجود بارداری خارج رحمی آن را به موقع تشخیص دهند و از سلامت بارداری اطمینان حاصل کنند. علاوه بر این، سونوگرافی برای موارد زیر نیز مفید است:

• بررسی سلامت اندام های لگن مادر

• تعیین تعداد جنین هایی که ممکن است وجود داشته باشند

• شناسایی خطر سقط جنین

• مشخص کردن محل حاملگی (حاملگی طبیعی یا خارج رحمی)

آزمایش خونم مثبت شده، چه زمانی برم سونوگرافی؟

همه خانم ها سونوگرافی اوایل بارداری انجام نمی دهند. اینکه شما نیاز به انجام سونوگرافی قبل از هفته 8 دارید یا نه، به نظر پزشک متخصص و شرایط بارداری و سابقه پزشکی شما بستگی دارد. به عنوان مثال، اگر خونریزی واژن، سقط قبلی، سابقه بارداری خارج رحمی یا شرایط مشابه دیگری را تجربه کرده اید، باعث می شود ماما یا متخصص زنان شما نسبت به مشکلات احتمالی هوشیارتر باشند و به همین سبب ممکن است قبل از هفته هشتم شما را برای انجام سونوگرافی ارجاع دهد.

بعلاوه اگر بیماری پزشکی مزمن دارید یا از روش های درمانی کمک باروری استفاده می کنید. برخی از پزشکان از سونوگرافی برای تأیید بارداری به همراه آزمایش خون استفاده می کنند، برخی نیز دیگر به سایر روش های تشخیصی مانند آزمایش خون اعتماد می کنند.

آیا ممکن است ضربان قلب جنین وجود داشته باشد اما در سونوگرافی مشاهده نشود؟

سونوگرافی از طریق واژن یا شکم که نشان دهنده عدم وجود ضربان قلب جنین است به این معنی است که یا هنوز برای تشخیص ضربان قلب خیلی زود است که اگر سن بارداری 7 هفته یا کمتر باشد این امکان وجود دارد، یا قلب جنین تشکیل نشده است.

متاسفانه، اگر قبلا در سونوگرافی ضربان قلب مشاهده شده بوده ولی اکنون هیچ ضربانی در سونوگرافی شنیده نمی شود، پزشک می تواند به طور قاطع سقط را تشخیص دهد. بعلاوه در صورت عدم وجود ضربان قلب در حاملگی بعد از اتمام هفته هشتم بارداری، تشکیل نشدن قلب جنین تایید می شود.

چطور می توانم ضربان قلب جنین را بشنوم؟

برای شنیدن ضربان قلب از حدود 8 هفته باید از سونوگرافی استفاده شود بعد از آن که جنین بزرگتر می شود، می توانید از دستگاه استتسکوپ یا داپلر دستی استفاده کنید.

قلب جنین در چند هفتگی تشکیل میشود و شنیدن ضربان قلب چه اهمیتی دارد؟

شنیدن ضربان قلب در اوایل بارداری علامت بسیار مثبتی است که نشان می دهد بارداری شما مطابق انتظار رشد می کند و یک جنین زنده وجود دارد. بدانید که به احتمال زیاد بارداری شما به طور طبیعی پیش می رود اما گاهی اوقات از دست دادن بارداری به خصوص در سه ماهه اول اتفاق می افتد که البته چندان شایع نیست.

مطالعه بیشتر:

قلب جنین در هفته چندم تشکیل میشود؟

زمان تشکیل قلب جنین در رحم مادر چه موقع است؟

شنیده نشدن صدای ضربان قلب جنین در سونوگرافی

اولین سونوگرافی بارداری چه اطلاعاتی در اختیار ما قرار می دهد؟

?پرسش و پاسخ های قلب جنین در چند هفتگی تشکیل میشود؟

چرا دکترم بهم سونوگرافی واژینال داده؟

سونوگرافی از طریق واژینال تصاویر واضحی از جنین، رحم و ساختارهای اطراف آن ایجاد می کند، همه این موارد به پزشکان کمک می کند تا بارداری را تأیید کنند و درصورت وجود بارداری خارج رحمی آن را به موقع تشخیص دهند و از سلامت بارداری اطمینان حاصل کنند.

آیا ممکن است ضربان قلب جنین وجود داشته باشد اما در سونوگرافی مشاهده نشود؟

سونوگرافی از طریق واژن یا شکم که نشان دهنده عدم وجود ضربان قلب جنین است به این معنی است که یا هنوز برای تشخیص ضربان قلب خیلی زود است که اگر سن بارداری 7 هفته یا کمتر باشد این امکان وجود دارد، یا قلب جنین تشکیل نشده است.

چطور می توانم ضربان قلب جنین را بشنوم؟

برای شنیدن ضربان قلب از حدود 8 هفته باید از سونوگرافی استفاده شود بعد از آن که جنین بزرتر می شود، می توانید از دستگاه استتسکوپ یا داپلر دستی استفاده کنید.

شنیدن ضربان قلب جنین چه اهمیتی دارد؟

شنیدن ضربان قلب در اوایل بارداری علامت بسیار مثبتی است که نشان می دهد بارداری شما مطابق انتظار رشد می کند و یک جنین زنده وجود دارد. بدانید که به احتمال زیاد بارداری شما به طور طبیعی پیش می رود اما گاهی اوقات از دست دادن بارداری به خصوص در سه ماهه اول اتفاق می افتد که البته چندان شایع نیست.

منبع: verywellfamily