درمان خانگی سوختگی و آیا میتوان سوختگی را در خانه درمان کرد؟

سوختن دست و پا با قابلمه داغ، بخاری و یا هر وسیله داغ دیگری مساله ای است که تقریبا برای تمامی افراد در طی دوران زندگی پیش می آید. وقتی دچار سوختگی می شوید، احتمالا اولین چیزی که به ذهن شما می رسد، درمان خانگی سوختگی است. فکر می کنید که چه کاری می توان در منزل انجام داد تا سوختگی بهبود پیدا کند و جای آن نیز باقی نماند. در ادامه این متن همه چیز را در مورد درمان خانگی سوختگی برای شما شرح می دهیم.

چه زمانی درمان خانگی سوختگی امکان پذیر است و می توان سوختگی را در خانه درمان کرد؟

وقتی دست خود را با تابه شیرینی می سوزانید، زمان زیادی را زیر نور آفتاب می گذرانید یا قهوه داغ را روی خود می ریزید، مطمئناً سوختگی خوشایند نیست. متأسفانه سوختگی یکی از شایع ترین آسیب های خانگی است. سوختگی ها را بر اساس شدت آنها طبقه بندی می کنند. سوختگی درجه یک فقط روی لایه بیرونی پوست را تحت تاثیر قرار می دهد و کمترین شدت را دارد. این نوع سوختگی معمولاً فقط باعث درد خفیف، قرمزی و تورم می شود. سوختگی درجه دو بر لایه های عمیق تر پوست تأثیر می گذارد و تاول، پوست سفید، مرطوب و براق ایجاد می کند. در سوختگی درجه سوم، تمام لایه های پوست آسیب می بینند. سوختگی درجه چهار نیز مفاصل و استخوان ها را درگیر خواهد کرد. سوختگی های درجه سوم و چهارم جز فوریت های پزشکی هستند و فقط باید در بیمارستان درمان شوند. بیشتر سوختگی های درجه یک و درجه دو با قطر کمتر از 3 اینچ را می توان در خانه درمان کرد. با ما همراه باشید تا ببینیم چه درمانهایی برای التیام سوختگی مناسب هستند و از چه درمانهایی باید اجتناب کرد.

بهترین درمان خانگی سوختگی

بهبودی کامل سوختگی های خفیف معمولاً یک تا دو هفته طول می کشد و معمولاً جای زخم باقی نمی ماند. هدف از درمان سوختگی کاهش درد، جلوگیری از عفونت و بهبود سریعتر پوست است.

1- آب خنک: اولین کاری که باید هنگام سوختگی جزئی انجام داد، این است که به مدت حدود 20 دقیقه، آب خنک نه سرد را روی محل سوختگی بریزید. سپس محل سوختگی را با صابون ملایم و آب بشویید.

2- کمپرس سرد: کمپرس خنک یا پارچه مرطوب تمیز که روی ناحیه سوختگی قرار می گیرد به تسکین درد و تورم کمک می کند. می توانید کمپرس را در فواصل 5 تا 15 دقیقه اعمال کنید. بهتر است از کمپرس زیاد سرد استفاده نکنید زیرا سوختگی را تحریک می کند.

3- پمادهای آنتی بیوتیکی: پماد ها و کرم های آنتی بیوتیکی به جلوگیری از عفونت کمک می کند. پمادهای ضد باکتریایی مانند باسیتراسین یا نئوسپورین را روی محل سوختگی بمالید و روی آن را با فیلم ژلاتینی، کیسه پلاستیکی، پانسمان یا پارچه استریل بدون کرک بپوشانید.

4- آلوئه ورا: آلوئه ورا اغلب به عنوان "گیاه سوختگی" شناخته شده و بهترین درمان خانگی سوختگی محسوب می شود. مطالعات نشان می دهد که آلوئه ورا در بهبود سوختگی های درجه اول و دوم موثر است. آلوئه ضد التهاب بوده، گردش خون را تقویت و از رشد باکتری ها جلوگیری می کند. لایه ای از ژل خالص آلوئه ورا را که از برگ گیاه گرفته شده است، مستقیماً روی ناحیه آسیب دیده بمالید. اگر آلوئه ورا را از فروشگاه خریداری می کنید، مطمئن شوید که درصد بالایی آلوئه ورا دارد. از محصولاتی که دارای افزودنی به ویژه رنگ و عطر هستند، خودداری کنید.

5- عسل: عسل علاوه بر طعم خوشمزه، خاصیت التیام بخش دارد و در صورت استفاده موضعی به تسکین سوختگی جزئی کمک می کند. عسل یک ضد التهاب و به طور طبیعی ضد باکتری و ضد قارچ است و یکی از انواع درمان خانگی سوختگی می باشد.

6- کاهش قرار گرفتن در معرض آفتاب: تا جایی که امکان دارد از قرار دادن ناحیه سوخته در معرض نور مستقیم خورشید خودداری کنید. پوست سوخته نسبت به آفتاب بسیار حساس است. حتما روی سوختگی را با لباس بپوشانید.

7- تاول های سوختگی را نترکانید: هر چقدر هم وسوسه کننده باشد، تاول های خود را دستکاری نکنید. ترکیدن تاول خود می تواند منجر به عفونت شود. اگر نگران تاول هایی هستید که در اثر سوختگی ایجاد شده اند، با پزشک مشورت کنید.

8- از مسکن های بدون نسخه استفاده کنید: اگر درد دارید، از مسکن بدون نسخه مانند ایبوپروفن یا ناپروکسن استفاده کنید. حتماً قبل از مصرف برچسب دارو را مطالعه نمایید تا از دوز مناسب استفاده کنید.

اشتباهات درمان خانگی سوختگی، از چه درمانهایی باید پرهیز کرد!!!

داروهای خانگی عجیب و غریبی که خانمهای قدیمی برای درمان سوختگی پیشنهاد می کردند، زیاد هستند اما هر آنچه مادربزرگ به شما می گوید لزوماً برایتان مفید نیست. از داروهای رایج سوختگی خانگی مانند موارد زیر اجتناب کنید:

1- کره: از کره برای سوختگی استفاده نکنید. شواهد کمی برای تائید اثربخشی کره به عنوان درمان سوختگی وجود دارد. علاوه بر این، ممکن است سوختگی را بدتر کند. کره گرما را حفظ می کند و همچنین ممکن است باکتری های مضری را در خود جای دهد که باعث آلودگی پوست سوخته خواهد شد. کره را فقط باید با نان خورد.

2- روغن ها: برخلاف تصور عموم ، روغن نارگیل همه چیز را درمان نمی کند. به همان دلیل که نباید کره را روی سوختگی خود بمالید، از استعمال روغن هایی مانند روغن نارگیل، روغن زیتون و روغن های پخت و پز که گرما را در خود نگه می دارد و حتی می تواند باعث سوزاندن پوست شود، خودداری کنید. گزارش شده است که روغن اسطوخودوس به بهبود سوختگی کمک می کند، اما شواهد زیادی برای اثبات این ادعا در دست نیست. به عنوان مثال، مطالعات انجام شده روی موش ها، فایده روغن اسطوخودوس برای التیام سوختگی را نشان نداده است.

3- سفیده تخم مرغ: یکی دیگر از افسانه های عجیب، استفاده از سفیده خام تخم مرغ بر روی سوختگی است که خطر عفونت باکتریایی دارد و نباید روی سوختگی قرار گیرد. تخم مرغ همچنین می تواند واکنش آلرژیک ایجاد کند.

4- خمیردندان: هرگز از خمیردندان روی سوختگی استفاده نکنید. این یک داستان دیگر است که هیچ مدرکی برای اثبات آن وجود ندارد. خمیر دندان علاوه بر اینکه استریل نیست، می تواند سوختگی را تحریک کند و محیط مساعدتری را برای عفونت ایجاد نماید.

5- یخ: یخ و آب بسیار سرد در واقع ناحیه سوختگی را بیشتر تحریک می کنند. یخ حتی در صورت استفاده نادرست ممکن است باعث سوختگی سرد شود.

زمان مراجعه به پزشک

باید بدانیم که سوختگی را چه زمانی در منزل درمان کنیم و چه موقع مراجعه به پزشک الزامی است. در صورت بروز موارد زیر به پزشک مراجعه کنید:

• سوختگی بر ناحیه گسترده ای با قطر بیش از 6 سانتی متر تأثیر بگذارد

• سوختگی در صورت، دست ها، باسن یا ناحیه کشاله ران رخ دهد.

• زخم دردناک است یا بو دارد.

• تب دارید.

• فکر می کنید دچار سوختگی درجه سوم شده اید.

• از آخرین تزریق کزاز بیش از 5 سال گذشته باشد.

سوختگی های درجه سه هرگز نباید در خانه درمان شوند، زیرا خطر عوارض جدی از جمله عفونت، از دست دادن خون و شوک به همراه دارند. سوختگی درجه سوم که اغلب با عنوان "سوختگی با ضخامت کامل" شناخته می شود، به بافت های زیرین می رسد و حتی می تواند به اعصاب آسیب برساند. علائم سوختگی درجه سه عبارتند از:

• پوست مومی ، سفید رنگ

• سیاه شدن در اثر سوختگی

• رنگ قهوه ای تیره

• بافت برجسته و چرمی

درمان سوختگی ناشی از شوک الکتریکی نیز بسیار خطرناک است. این سوختگی ها اغلب به لایه های زیرین می رسند و درمان خانگی سوختگی برای آنها امکان پذیر نیست و نیاز به مراجعه به پزشک دارند.

مطالعه بیشتر:

برای درمان جای زخم سوختگی چه می توان کرد؟

سوختن زبان، درمان و علائم سوختن زبان چیست؟

سوختگی دهان و نحوه درمان سوختگی دهان چگونه است؟

درمان سوختگی پای نوزاد وچه چیزی باعث سوختگی پای نوزاد میشود؟

?پرسش و پاسخ های درمان خانگی سوختگی

آیا می توانیم روی محل سوختگی عسل بمالیم؟

عسل علاوه بر طعم خوشمزه، خاصیت التیام بخش دارد و در صورت استفاده موضعی به تسکین سوختگی جزئی کمک می کند. عسل یک ضد التهاب و به طور طبیعی ضد باکتری و ضد قارچ است و یکی از انواع درمان خانگی سوختگی می باشد.

چرا نباید تاول های سوختگی را بترکانیم؟

تاول های سوختگی را نترکانید. هر چقدر هم وسوسه کننده باشد، تاول های خود را دستکاری نکنید. ترکیدن تاول خود می تواند منجر به عفونت شود. اگر نگران تاول هایی هستید که در اثر سوختگی ایجاد شده اند، با پزشک مشورت کنید.

بهترین درمان برای سوختگی در مراحل اولیه چیست؟

کمپرس خنک یا پارچه مرطوب تمیز که روی ناحیه سوختگی قرار می گیرد به تسکین درد و تورم کمک می کند. می توانید کمپرس را در فواصل 5 تا 15 دقیقه اعمال کنید. بهتر است از کمپرس زیاد سرد استفاده نکنید زیرا سوختگی را تحریک می کند.

آیا می توانیم روی محل سوختگی کره بمالیم؟

خیر! از کره برای سوختگی استفاده نکنید. شواهد کمی برای تائید اثربخشی کره به عنوان درمان سوختگی وجود دارد. علاوه بر این، ممکن است سوختگی را بدتر کند. کره گرما را حفظ می کند و همچنین ممکن است باکتری های مضری را در خود جای دهد که باعث آلودگی پوست سوخته خواهد شد. کره را فقط باید با نان خورد.

منبع: healthline