تمیز کردن زبان نوزاد چه اهمیتی دارد و چندبار در روز باید باشد؟

به نظر می رسد کودکی که غذای جامد نمی خورد و یا هنوز دندان درنیاورده نیازی به شستشوی زبان ندارد. اما بهداشت دهان تنها برای کودکان و بزرگسالان نیست و لازم است دهان کودکان نیز تمیز شود و هرچه زودتر این کار را انجام دهید بهتر است. در زیر به آن چه باید در مورد مراقبت از دهان و نیز تمیز کردن زبان نوزاد بدانید و نحوه آموزش مراقبت از دندان ها به کودکان بزرگ تر اشاره شده است.

تمیز کردن زبان نوزاد چه اهمیتی دارد؟

همان طور که باکتری ها در دهان شما وجود دارد در دهان کودک نیز یافت می شوند. اما بزاق نوزاد کمتر از بزرگسال است و همین امر باعث می شود بقایای شیر به سختی از دهان او پاک شود و پوششی سفید رنگ روی زبان او ایجاد شود. با تمیز کردن زبان این پوشش نرم شده و از بین می رود.

زبان نوزاد را با چی تمیز کنیم؟

از یک پارچه مرطوب برای تمیز کردن زبان نوزاد استفاده کنید. با این کار کودک را با شستشوی دهان آشنا می کنید. این کار باعث می شود هنگامی که در آینده با مسواک شروع به تمیز کردن دندان های او می کنید، شوکه نشود.

شستشوی و تمیز کردن زبان نوزاد

شستشوی زبان و لثه نوزاد کار تقریبا ساده ای است و به وسایل زیادی نیاز ندارد. تنها چیزی که نیاز دارید آب گرم و یک تکه پارچه یا گاز استریل است.در ابتدا دستان خود را با آب و صابون بشویید. برای شروع کار کودک را روی پاهای خود به حالتی که سر او روی دستان شماست قرار دهید. سپس:

• پارچه یا گاز استریل را دور انگشت خود بپیچید و داخل آب گرم کنید.

• به آرامی دهان کودک را باز کرده و زبان او را به حالت دورانی ماساژ دهید.

• به آرامی انگشت خود را روی لثه ها و داخل گونه های کودک بکشید.

تمیز کردن زبان نوزاد چندبار در روز باید باشد؟

می توانید به وسیله یک مسواک نرم انگشتی به آرامی زبان و لثه نوزاد را ماساژ داده و بقایای شیر را از دهان او پاک کنید. در حالت ایده آل باید حداقل دوبار در روز زبان کودک خود را پاک کنید.

گلیسرین و خمیردندان

گلیسرین، مایعی بی رنگ و شیرین است که به خمیردندان بافتی خامه ای می دهد. این ماده در برخی محصولات پوست و مو یافت می شود. گلیسرین ماده ای غیرسمی است و در صورتی که از ۶ ماهگی مسواک زدن دهان کودک با مقدار کمی خمیردندان آغاز شود، بی خطر است.

اما نه گلیسرین نه خمیردندان برای شستشوی دهان نوزادان زیر ۶ ماه ضروری نیست. (هر چند گلیسرین مشکلی برای نوزاد ایجاد نمی کند، اما استفاده از خمیردندان باعث بلع بیش از حد فلوراید توسط کودک می شود).

تمیز کردن زبان نوزاد در صورت داشتن برفک

لازم است بدانید پوشش سفید داخل دهان کودک همیشه به دلیل شیر نیست بلکه ممکن است به خاطر مشکلی به نام برفک باشد. بقایای شیر و برفک به هم شبیه است. تفاوت این است که می توانید بقایای شیر را از دهان کودک پاک کنید، اما برفک از دهان کودک پاک نخواهد شد.

برفک دهان عفونتی قارچی است که در دهان ایجاد می شود. این بیماری در اثر کاندیدیازیس دهانی ایجاد می شود و لکه های سفید روی زبان ، لثه ها ، داخل گونه ها و سقف دهان باقی می گذارد.

برفک دهان نیاز به درمان با داروهای ضدقارچ دارد تا عفونت به نقاط دیگر سرایت نکند. بنابراین در صورتی که لکه های سفید از داخل دهان پاک نشد با پزشک اطفال تماس بگیرید.

شستشوی دهان کودک پس از ۶ ماهگی

هنگامی که کودک حداقل ۶ ماهه شد و اولین دندان او رشد کرد، می توانید از مسواک نرم و مخصوص کودکان و خمیردندان استفاده و دندان هایی را که رشد کرده اند تمیز کنید.

همچنین می توانید به آرامی زبان و لثه های کودک را تمیز کنید و با مسواک انگشتی، گاز استریل یا پارچه این کار را انجام دهید تا کودک کمی بزرگ تر شود.تنها مقدار کمی خمیردندان به اندازه یک دانه برنج برای کودکی که حداقل ۶ ماه دارد کافیست. (با این فرض که کودک آن را قورت خواهد داد.) وقتی کودک حداقل ۳ ساله شد می توان به اندازه نخود به کودک خمیردندان داد.

چگونه به کودک نحوه تمیز کردن زبان را آموزش دهیم؟

اکثر کودکان نوپا قادر به تمیز کردن دندان های خود نیستند، بنابراین ممکن است مجبور باشید تا ۶ تا ۹ سالگی بر مسواک زدن آن ها نظارت داشته باشید. اما اگر دستان آن ها هماهنگی کافی داشته باشد، می توانید نحوه صحیح مسواک زدن دندان ها و زبان را به او آموزش دهید.

1. برای شروع مقداری خمیردندان روی مسواک مرطوب بمالید.

2. با مسواک و خمیر دندان خودتان شروع به مسواک زدن دندان های خود بکنید.

3. سپس شروع به مسواک زدن دندان های کودک کنید و کار خود را توضیح دهید. بر نحوه مسواک زدن پشت و روی دندان ها تاکید داشته باشید.

4. دستان کودک را بگیرید و به او کمک کنید تا خودش مسواک بزند. زمانی که کودک در این کار مهارت پیدا کرد اجازه دهید خودش به تنهایی مسواک بزند.همچنین باید به کودک یاد دهید چگونه با استفاده از مسواک زبان خود را تمیز کند. به او یادآوری کنید که خمیر دندان را قورت ندهد و پس از مسواک زدن آن را بیرون بریزد.

چه زمان به دندانپزشک مراجعه کنید؟

درکنار مسواک زدن و تمیز کردن زبان، مراجعه مرتب به دندانپزشک اطفال نیز از اهمیت ویژه ای برخوردار است. قاعده کلی این است که اولین ویزیت دندانپزشکی کودک را طی ۶ ماه پس از درآمدن اولین دندان یا تا ۱ سالگی انجام دهید. دندانپزشک سلامت کلی دندان ها، فک و لثه کودک را بررسی می کند. پزشک همچنین مشکلات حرکتی دهان و پوسیدگی دندان کودک را بررسی می کند.

چکیده مطالب

تمیز کردن زبان نوزاد و رعایت بهداشت دهان و دندان از سنین پایین آغاز می شود. هر چند کودک بهداشت دهان و لثه های خود را در دوران نوزادی به خاطر نمی آورد. این روال به سلامت کلی دهان و دندان او کمک کرده و به حفظ عادات خوب او در آینده کمک می کند.

مطالعه بیشتر:

8 دلیل اصلی بیرون آوردن زبان در نوزادان

بررسی روش های درمان و تشخیص برفک دهان نوزاد

علت بروز عارضه زبان بسته در نوزادان و روش های درمان آن

آبریزش دهان نوزاد چهار ماهه، علل شایع و راهکارهای درمانی

?پرسش و پاسخ های تمیز کردن زبان نوزاد

تمیز کردن زبان نوزاد چه اهمیتی دارد؟

همان طور که باکتری ها در دهان شما وجود دارد در دهان کودک نیز یافت می شوند. اما بزاق نوزاد کمتر از بزرگسال است و همین امر باعث می شود بقایای شیر به سختی از دهان او پاک شود و پوششی سفید رنگ روی زبان او ایجاد شود. با تمیز کردن زبان این پوشش نرم شده و از بین می رود.

چگونه زبان و دهان نوزاد را تمیز کنیم؟

• پارچه یا گاز استریل را دور انگشت خود بپیچید و داخل آب گرم کنید • به آرامی دهان کودک را باز کرده و زبان او را به حالت دورانی ماساژ دهید • به آرامی انگشت خود را روی لثه ها و داخل گونه های کودک بکشید.

تمیز کردن زبان نوزاد چندبار در روز باید باشد؟

می توانید به وسیله یک مسواک نرم انگشتی به آرامی زبان و لثه نوزاد را ماساژ داده و بقایای شیر را از دهان او پاک کنید. در حالت ایده آل باید حداقل دوبار در روز زبان کودک خود را پاک کنید.

دهان نوزادم برفک زده، چیکار کنم؟

برفک دهان نیاز به درمان با داروهای ضدقارچ دارد تا عفونت به نقاط دیگر سرایت نکند. بنابراین درصورتی که لکه های سفید از داخل دهان پاک نشد با پزشک اطفال تماس بگیرید.

منبع: healthline