لکه های سفید آلت تناسلی مردانه یا پیسی چیست؟

پیسی یا لکه های سفید آلت یک عارضه پوستی است که باعث می شود نقاط یا تکه هایی از پوست ملانین خود را از دست بدهد. ملانین به پوست و مو رنگ می دهد، بنابراین رنگ بخش هایی که آن را از دست می دهد، بسیار روشن می شود. پیسی می تواند هر جای بدن ظاهر شود، از جمله آلت تناسلی. معمولا ابتدا روی صورت، پشت دست ها و گردن دیده می شود. اما پیش بینی این که چه زمانی بخش های دیگر بدن را درگیر می کند و اندازه آن چقدر خواهد بود سخت است. برای کسب اطلاعات بیشتر درباره لکه های سفید آلت یا پیسی آلت تناسلی، از جمله دلایل و گزینه های درمانی موجود به خواندن مقاله ادامه دهید.

نشانه های لکه های سفید آلت یا پیسی چیست؟

نشانه های اصلی پیسی تکه های پوست بدون رنگ است. پیسی آلت معمولا روی پوست سر آلت و تنه آن دیده می شود نه خود سر آلت. اگر لکه های سفید آلت شما درگیر کرده است، احتمالا متوجه نشانه های آن در بخش های دیگر بدن نیز خواهید شد. همچنین ممکن است متوجه نشانه هایی بی ارتباط به پوست شوید:

- موهای خاکستری یا سفید

- از بین رفتن رنگ غشای مخاطی، مانند دیواره دهان و بینی

- تغییر بینایی، که به خاطر از بین رفتن رنگدانه های دیواره داخلی تخم چشم ایجاد می شود.

پیسی چند زیرشاخه دارد و نشانه ها بسته به توزیع آن شامل موارد زیر است:

- پیسی محلی که در یک یا دو ناحیه رخ می دهد

- پیسی کلی که در تمام بدن دیده می شود

- پیسی بخشی که تنها در یک طرف بدن رخ می دهد

پیسی ممکن است در هر سنی رخ بدهد اما معمولا قبل از ۲۰ سالگی بروز می کند.

یادتان باشد که پیسی آلت مسری نیست و تاثیری بر سلامت آلت شما ندارد.

اگر شاهد نشانه هایی مانند درد و مشکل ادرار کردن، اختلال نعوظ یا هر چیز غیرعادی دیگر بودید به اورولوژیست مراجعه کنید. احتمالا به خاطر عارضه ای دیگر است.

چه چیزی باعث لکه های سفید آلت یا پیسی آلت می شود؟

متخصصان مطمئن نیستند چرا برخی افراد در بخش های خاصی از بدن دیگر ملانین تولید نمی کنند. اما برخی اعتقاد دارند عارضه ای خودایمنی است. مشکلات خودایمنی زمانی رخ می دهد که دستگاه ایمنی بدن به سلول های سالم حمله می کند. اگر دارای عارضه دیگر خودایمنی هستید، مانند لوپوس یا تیروئید هاشیموتو، بیشتر در معرض خطر ابتلا به لکه های سفید آلت قرار دارید.

پیسی یا لکه های سفید آلت ارثی هستند؟

بله. سابقه خانوادگی در ابتلا به این عارضه دخیل است.

پیسی یا لکه های سفید آلت چطور تشخیص داده می شود؟

پیسی معمولا در معاینه فیزیکی تشخیص داده می شود. اگر آلت شما را درگیر کرده باشد، احتمالا پزشک باقی بدن شما را نیز معاینه می کند. همچنین ممکن است از چراغ فرابنفش برای تشخیص پیسی کمک بگیرند.

بسته به نشانه ها، ممکن است نمونه کوچکی از پوست آلت را برای بررسی زیر میکروسکوپ بردارند. به این عمل بیوپسی می گویند . این کار به آن ها کمک می کند تا عارضه ای به نام بالانیتیس زروتیکا اوبلیترانس را که عارضه التهابی پوست است تشخیص دهند. این عارضه در ابتلا بصورت زخمی قرمز و خارش دار ظاهر می شود. اما به مرور زمان پوست به سفید تغییر رنگ می دهد.

چه زمانی باید برای لکه های سفید آلت به پزشک مراجعه کنیم؟

اگر در خانواده سابقه پیسی یا عارضه خودایمنی دارید حتما پزشک را مطلع سازید.

درمان لکه های سفید آلت چگونه انجام می شود؟

درمان کاملی برای پیسی وجود ندارد، اما بعضی چیزها می تواند مقداری از رنگ اصلی پوست را بازگرداند. یادتان باشد که لکه های سفید آلت تاثیری بر سلامت شما ندارد و بنابراین نیازمند درمان نیست. به خاطر داشته باشید که پیسی روی آلت ممکن است به خاطر حساسیت پوست آن سخت تر از پیسی بخش های دیگر بدن درمان شود.

دارو درمانی

کرم ها و پمادهای موضعی ممکن است به کاهش بروز پیسی کمک کند. معمولا شامل کرم های کورتیکواستروئیدی یا پمادهای حاوی تاکرولیموس یا پیمکرولیموس است که بر واکنش ایمنی بدن شما تاثیر می گذارد.

تنها در صورت تجویز پزشک باید از کرم های کوتیکواستروئید روی آلت خود استفاده کنید. استفاده درازمدت از آنها می تواند عوارض جانبی نظیر التهاب و آتروفی پوستی به همراه داشته باشد. پمادهای حاوی پیمکرولیموس یا تاکرولیموس ممکن است با عوارض جانبی کمتر تاثیر بیشتری داشته باشد. تحقیق کوچکی که در سال ۲۰۰۷ انجام شد دریافت که کرم پیمکرولیموس تقریبا به طور کامل رنگدانه ها را در دو کودک مبتلا به لکه های سفید آلت بازگردانده است.

نوردرمانی

استفاده از فرابنفش A، فرابنفش B یا نور اکسمر برای کمک به بازگرداندن رنگدانه به پوست آلت می تواند موثر باشد. هر چند قرار گرفتن زیاد آلت در معرض نور فرابنفش می تواند خطرناک باشد و احتمال خطر ابتلا به سرطان را افزایش دهد، بنابراین با متخصصی این کار را انجام دهید که تجربه زیادی در این نوع درمان داشته باشد. نوردرمانی در ترکیب با داروی سورالن می تواند به موارد خفیف پیسی کمک کند. سورالن ترکیبی است که به بدن کمک می کند تا نور فرابنفش را جذب کند.

چه زمانی جراحی برای درمان لکه های سفید آلت توصیه می شود؟

اگر درمان های دیگر بی نتیجه باشد، می توان جراحی را به عنوان گزینه در نظر گرفت. اگر پیسی فقط روی پوست سر آلت باشد، ختنه می تواند مفید باشد. در موارد دیگر، جراح ممکن است بتواند تکه کوچکی از پوست را از قسمت های دیگر بدن به ناحیه درگیر پیوند بزند. اما این کار می تواند در مورد آلت سخت باشد، خصوصا اگر قسمت زیادی درگیر شده باشد.

آیا لکه های سفید آلت خطرناک ست؟

ظاهر پیسی آلت ممکن است شما را ناراحت کند، اما این عارضه به خودی خود بی خطر است. با این که ممکن است مدت زمانی طول بکشد تا شریک جدید زندگی به آن عادت کند، اما هر دو به این نتیجه خواهید رسید که ظاهر آلت اصلا اهمیتی ندارد. یادگیری راحت بودن با بدن خود و تمام نشانه های یگانه آن می تواند به آرامش خاطر و اعتماد به نفس شما کمک کند.

مطالعه بیشتر:

فیموزیس یا فیموز ، درمان ، علائم و علت ایجاد فیموز چیست؟

عفونت قارچی آلت تناسلی مردان چگونه است و درمان آن چیست؟

لیکن اسکلروزوس چیست و دلایل ابتلا به لیکن اسکلروزوس چیست؟

جوش های سرسفید روی آلت مردانه، جوش روی آلت مردان نشانه چیست؟

?پرسش و پاسخ های لکه های سفید آلت

پیسی یا لکه های سفید آلت ارثی هستند؟

بله. سابقه خانوادگی در ابتلا به این عارضه دخیل است.

پیسی یا لکه های سفید آلت چطور تشخیص داده می شود؟

پیسی معمولا در معاینه فیزیکی تشخیص داده می شود. اگر آلت شما را درگیر کرده باشد، احتمالا پزشک باقی بدن شما را نیز معاینه می کند. همچنین ممکن است از چراغ فرابنفش برای تشخیص پیسی کمک بگیرند.

چه زمانی جراحی برای درمان لکه های سفید آلت توصیه می شود؟

اگر درمان های دیگر بی نتیجه باشد، می توان جراحی را به عنوان گزینه در نظر گرفت. اگر پیسی فقط روی پوست سر آلت باشد، ختنه می تواند مفید باشد. در موارد دیگر، جراح ممکن است بتواند تکه کوچکی از پوست را از قسمت های دیگر بدن به ناحیه درگیر پیوند بزند. اما این کار می تواند در مورد آلت سخت باشد، خصوصا اگر قسمت زیادی درگیر شده باشد.

آیا پیسی یا لکه های سفید آلت خطرناک ست؟

ظاهر پیسی آلت ممکن است شما را ناراحت کند، اما این عارضه به خودی خود بی خطر است. با این که ممکن است مدت زمانی طول بکشد تا شریک جدید زندگی به آن عادت کند، اما هر دو به این نتیجه خواهید رسید که ظاهر آلت اصلا اهمیتی ندارد.

منبع: HEALTHLINE