منظور از نوک سینه سوم نوک سینه اضافی نوک سینه فرعی چیست؟

نوک سینه سوم که به آن نوک سینه اضافی یا نوک سینه فرعی نیز می گویند، وضعیتی است که در آن فرد یک یا چند نوک پستان اضافی غیر از دو نوک پستان معمولی روی بدن دارد. نوک سینه سوم یا وجود نوک سینه های متعدد را به نام پلی ماستیا یا پلی تیلیا نیز می شناسند. مشخص نیست چند نفر این شرایط را دارند. بر اساس گزارش مرکز اطلاعات ژنتیک و بیماری های نادر، این یک بیماری نادر است. این مشکل در مردان شایع تر از بانوان است.در میان افرادی که نوک سینه اضافی دارند، شایع ترین وضعیت این است که فرد سه نوک سینه داشته باشد اما گاهی ممکن است تا هشت نوک پستان اضافی مشاهده شود.

منظور از نوک سینه اضافی چیست؟چگونه می توانم بفهمم نوک سوم دارم؟

نوک سینه اضافی یا سوم معمولاً به اندازه یک نوک پستان معمولی رشد نمی کند. حتی ممکن است نتوانید فوراً آن را را تشخیص دهید. برخی از آنها به صورت برآمدگی های ریز با ویژگی های متفاوت با نوک پستان معمولی ظاهر می شوند، اما برخی دیگر در نگاه اول شبیه نوک پستان معمولی به نظر می رسند.

نوک سینه سوم بیشتر در جلوی بدن از زیر بغل تا کشاله ران موسوم به "خط شیر" ایجاد می شوند. این ساده ترین راه برای تشخیص تفاوت بین نوک پستان اضافی و خال یا خال مادرزادی است. خال‌ها و خال‌های مادرزادی معمولاً صاف هستند و هیچ گونه برآمدگی شبیه به نوک سینه در آنها وجود ندارد.

اما این احتمال نیز وجود دارد نوک سینه های اضافی در خط شیر ظاهر نشود. این وضعی می توانند تقریباً در هر نقطه از بدن حتی روی دست ها یا پاها تشکیل شود که به آن نوک سینه اضافی نابجا می گویند.

انواع نوک سینه اضافی

نوک سینه های اضافی بسته به اندازه، شکل و ساختار بافتی به چندین دسته تقسیم می شوند:

• دسته یک یا پلیماستی: نوک پستان اضافی دارای هاله اطراف پستان یا بافت نرم و دایره ای شکلی است که دور نوک پستان را احاطه کرده است، به این معنی که در آن سینه کامل ایجاد شده است.

• دسته دو: نوک پستان اضافی دارای بافت سینه در زیر است اما هاله ای وجود ندارد.

• دسته سه: ناحیه اضافی نوک پستان دارای بافت سینه در زیر است اما نوک سینه وجود ندارد.

• دسته چهار: نوک پستان اضافی دارای بافت سینه در زیر است اما نوک پستان یا هاله وجود ندارد.

• دسته پنج یا سودوماما: نوک پستان اضافی دارای یک آرئول در اطراف آن است اما به جای بافت سینه، فقط بافت چربی در زیر خود دارد.

• دسته ششم یا پلی تیلیا: فقط نوک پستان اضافی بدون هاله یا بافت سینه در زیر آن ظاهر می شود.

علت ایجاد نوک سینه اضافی چیست؟

نوک سینه سوم حین رشد جنین انسان در رحم، رشد می کند. در هفته چهارم بارداری، دو خط شیر جنین که از بافت اکتودرم برآمدگی ساخته شده اند، ضخیم می شوند. اکتودرم نوعی بافت است که در نهایت بخشی از پوست می شود. به طور معمول، بافت خط شیر ضخیم شده و نوک سینه را تشکیل می دهد و بقیه پوست دوباره به حالت نرم عادی باز می گردد. در برخی موارد، این اتفاق نمی افتد و نوک سینه اضافی به وجود می آید. پس نوک سینه اضافی بافت خط شیر است که پس از تولد و رشد تا بزرگسالی ضخیم و برآمده باقی مانده است.

برداشتن نوک سینه سوم

معمولاً برداشتن نوک سینه اضافی، به دلایل پزشکی انجام نمی شود. نوک سینه اضافی نشان دهنده هیچ بیماری زمینه ای نیستند یا خود بیماری ایجاد نمی کنند. اما می توانید به دلیل زیبایی نوک سینه اضافی را بردارید. نوک سینه اضافی هم در مردان و هم در زنان قابلیت ترشح شیر دارد به خصوص اگر رشد کامل تری داشته باشند. یک جراحی سرپایی سریع و غیرتهاجمی می تواند برای برداشتن نوک پستان اضافی با حداقل درد و زمان بهبودی انجام شود.

نوک سینه اضافی چه عوارضی دارد؟

در موارد نادر، نوک سینه سوم می تواند نشانه نقص مادرزادی سینه یا نشانه اولیه رشد یا تومور بدخیم باشد. یکی از ژن‌هایی که باعث ایجاد نوک پستان اضافی می شود، ژن اسکارامانگا نام دارد که مانند یک سینه معمولی، می تواند سرطان سینه را برای نوک پستان اضافی نیز ایجاد می کند.

انواع خاصی از نوک پستان اضافی، مانند دسته ششم یا پلی تیلیا با بیماری های کلیوی مانند بیماری مرحله انتهایی کلیوی یا سرطان سلول های کلیه مرتبط است.

چه زمانی باید برای نوک سینه اضافی به پزشک مراجعه کرد؟

اگر نوک پستان اضافی دارید که ترشح شیر، درد یا دردهای پخش شونده برای شما ایجاد ناراحتی کرده است و می خواهید ببنید آیا درمان یا جراحی دارد یا خیر، به پزشک مراجعه کنید. در صورت مشاهده نوک پستان اضافی، هر گونه توده جدید، بافت سخت یا بثورات پوستی در ناحیه پستان، در اسرع وقت به پزشک مراجعه کنید. چنانچه ترشحات غیرطبیعی از نوک پستان اضافی نشت کند، معاینه لازم است.

به کمک مراجعات پزشکی مستمر، می توانید وضعیت نوک سینه اضافی را کنترل کنید. به این ترتیب هر گونه نشانه‌ای از رشد یا فعالیت غیرطبیعی در داخل یا اطراف بافت اضافی نوک پستان تشخیص داده می شود. تشخیص زودهنگام هر گونه تومور یا ناهنجاری بافتی می تواند خطر ابتلا به سرطان را محدود کند.

کلام آخر

نوک سینه های اضافی معمولاً جای نگرانی ندارد. در برخی موارد، شاید نوک پستان اضافی نشان دهنده یک بیماری زمینه ای، از جمله رشد تومور یا سرطان باشد. اما گاهی اوقات افراد از وجود چنین چیزی بی اطلاع هستند. مادران باردار و شیرده اغلب با واکنش به هورمون ها، بافت اضافی نوک پستان را کشف می کنند.

انجام منظم معاینات فیزیکی و مطلع کردن پزشک می تواند از بروز هر گونه عارضه احتمالی جلوگیری کند. نوک سینه سوم که به عنوان نوک پستان اضافی نیز شناخته می شود، وجود یک یا چند نوک پستان اضافی در بدن است. آنها معمولا در "خط شیر" ، ناحیه جلویی بدن از زیر بغل تا کشاله ران، بروز می کند. نوک سینه اضافی معمولاً خطری برای سلامتی ندارند و با یک جراحی سریع برداشته می شود.

مطالعه بیشتر:

آزمون برای سنجش اطلاعات خود درباره سینه های زنان

سوزش نوک سینه و علت سوزش نوک سینه های من چیست؟

سوزش نوک سینه در شیردهی به چه علت و درمان دارویی آن چیست؟

آیا چروک شدن نوک سینه طبیعی است وعلت چروک شدن نوک سینه چیست؟

?پرسش و پاسخ های نوک سینه اضافی

آیا نوک سینه اضافی خطرناک است؟

نوک سینه اضافی معمولاً خطری برای سلامتی ندارند و با یک جراحی سریع برداشته می شود.

نوک سینه اضافی چه عوارضی دارد؟

در موارد نادر، نوک سینه سوم می تواند نشانه نقص مادرزادی سینه یا نشانه اولیه رشد یا تومور بدخیم باشد. یکی از ژن‌هایی که باعث ایجاد نوک پستان اضافی می شود، ژن اسکارامانگا نام دارد که مانند یک سینه معمولی، می تواند سرطان سینه را برای نوک پستان اضافی نیز ایجاد می کند.

علت ایجاد نوک سینه اضافی چیست؟

نوک سینه سوم حین رشد جنین انسان در رحم، رشد می کند. در هفته چهارم بارداری، دو خط شیر جنین که از بافت اکتودرم برآمدگی ساخته شده اند، ضخیم می شوند. اکتودرم نوعی بافت است که در نهایت بخشی از پوست می شود. به طور معمول، بافت خط شیر ضخیم شده و نوک سینه را تشکیل می دهد و بقیه پوست دوباره به حالت نرم عادی باز می گردد.

چه زمانی باید برای نوک سینه اضافی به پزشک مراجعه کرد؟

اگر نوک پستان اضافی دارید که ترشح شیر، درد یا دردهای پخش شونده برای شما ایجاد ناراحتی کرده است و می خواهید ببنید آیا درمان یا جراحی دارد یا خیر، به پزشک مراجعه کنید. در صورت مشاهده نوک پستان اضافی، هر گونه توده جدید، بافت سخت یا بثورات پوستی در ناحیه پستان، در اسرع وقت به پزشک مراجعه کنید. چنانچه ترشحات غیر طبیعی از نوک پستان اضافی نشت کند، معاینه لازم است.

منبع: healthline