The chronograph is started when the event is seen and stopped when it is heard. The chronograph seconds hand indicates the distance from the event on the telemetric scale. Telemeter: on account of most replica watches using a telemeter scale, best rolex replica Three different views from three different continents on the finalists in the Chronograph category at this years Grand Prix d . Audemars Piguet Replica Uk omegasphereco uk.

سوزش نوک سینه در شیردهی به چه علت و درمان دارویی آن چیست؟

اگرچه تغذیه با شیر مادر برای شما و نوزاد گزینه مناسبی است، اما می‌تواند برای نوک پستان شما سخت باشد! زیرا درد و سوزش نوک سینه در شیردهی یکی از عارضه های شایع میان مادران خصوصا در روزها و هفته های ابتدایی شیردهی است. توصیه‌ها و راهنمایی‌های ما را در مورد مراقبت از نوک پستان برای جلوگیری از سوزش نوک سینه در شیردهی و حتی درمان آن بخوانید تا به شما در رفع این مشکلات کمک کند.

سوزش نوک سینه در شیردهی

"تغذیه با شیر مادر نباید قطع شود" جمله‌ای است که اغلب مادران می‌شنوند، اما بسیاری دریافته‌اند که واقعیت در روزهای ابتدایی متفاوت است. در دوران بارداری نوک سینه‌ها بزرگ‌تر و حساس‌تر می‌شوند و هنگامی که نوزاد شما از آنها تغذیه می‌کند فشار و مکش ایجاد می‌شود که درد و سوزش آن بیشتر از چیزی است که قبلا تصور می‌کردید (حداقل برای مادران جدید این طور است). تغذیه با شیر مادر می‌تواند خیلی طولانی باشد، گاهی اوقات تا یک ساعت و نوزاد ممکن است روزانه ۱۳ بار شیر بخورد. همه این مکش‌ها، فشار و بزاق‌ها می‌توانند منجر به سوزش نوک سینه در شیردهی شوند. به لب‌هایی فکر کنید که از باد و آفتاب دچار ترک خوردگی و درد می‌شوند. هر چه با لیسیدن و زبان زدن آنها را مرطوب کنید، خشک‌تر شده و آسیب می‌بینند. بنابراین برای تسکین و محافظت از لب‌ها و کمک به بهبودی آنها باید آنها را با کرم مرطوب کنید و ماساژ دهید. برای نوک سینه‌ها هم همینطور است. با اینحال درد نباید دوام داشته باشد، زیرا شما و نوزادتان در دو هفته اول به شیردهی عادت می‌کنید. درمان فوری برای جلوگیری از آسیب بیشتر ضروری است. بنابراین اگر نوک پستان شما ترک خورده است، دچار خونریزی شده و یا به طرز فجیعی دردناک است، به محض امکان با یک مشاور شیردهی و متخصص تغذیه با شیر مادر صحبت کنید. با اینحال پیشگیری بهتر از درمان است، بنابراین توصیه‌های ایمنی زیر را بخوانید:

پستان گرفتن نوزاد را بررسی کنید

نکته اصلی در درمان سوزش نوک سینه در شیردهی، پستان گرفتن صحیح است. هنگامی که نوزاد شما در حال مکیدن پستان است، نوک پستان باید به سمت بالای دهان او قرار بگیرد. این امر به او کمک می‌کند تا نوک سینه را بمکد و قسمتی از ارئولا (دایره تیره اطراف نوک پستان) نیز در دهان او قرار گیرد. گرفتن نوک پستان و قسمتی از بافت اطراف آن به نوزاد کمک می‌کند که به درستی شیر بخورد. پستان مکیدن نوزاد خود را در چند روز اولیه توسط یک مشاور شیردهی بررسی کنید. آنها برای رفع مشکل شیردهی توصیه‌هایی برای شما دارند و ممکن است وضعیت‌های جایگزین شیردهی را برای کمک به شما در تغذیه نوزاد خود که تا حد ممکن بدون درد باشد پیشنهاد دهند.

مراقب گره خوردگی زبان نوزاد باشید

گره خوردگی زبان (آنکیلوکلوژیا)، ۴ تا ۱۱ درصد از نوزادان را تحت تاثیر قرار می‌دهد. این یک عارضه است که نوار پوستی که زبان را به قسمت انتهایی دهان متصل می‌کند، به نام "فرنولوم زبانی"، خیلی کوتاه است. نوزادی که از این عارضه رنج می‌برد ممکن است نتواند دهان خود را به اندازه کافی باز کند تا بتواند به مقدار مناسب پستان شما را به دهان بگیرد و زبان او هنگام مکیدن لثه پایینی او را نپوشاند. نتیجه می‌تواند نوک پستان دردناک برای شما و ناامیدی برای نوزاد باشد. یک متخصص بهداشت، مشاوره شیردهی یا متخصص تغذیه با شیر مادر باید زبان نوزاد را برای تایید عارضه گره زبان ارزیابی کند. در صورت لزوم با یک روش ساده به نام جداسازی گره زبان قابل درمان است. این روش توسط یک متخصص انجام می‌شود و معمولاً نیازی به بیهوشی ندارد و ممکن است بلافاصله به حل مشکلات شیردهی کمک کند.

یک وضعیت مشابه، اما نادرتر به نام گره لب نیز وجود دارد که در آن "فرنولوم" که لب بالایی را به لثه بالا متصل می‌کند بسیار کوتاه است. گره لب و گره زبان معمولا در معاینه نوزاد بررسی نمی‌شوند، بنابرین اگر فکر می‌کنید که یکی از این موارد ممکن است باعث ایجاد درد در نوک پستان شما شده باشد، سریعاً مشاوره بگیرید.

نکات مربوط به مراقبت از پستان در جلوگیری از سوزش نوک سینه در شیردهی

• هنگام حمام کردن سینه‌های خود را تنها با آب بشویید. برجستگی‌های کوچک (غدد مونتگومری) موجود روی پوست اطراف پستان، روغنی را تولید می‌کنند که نوک سینه‌های شما را مرطوب کرده و از آن محافظت می‌کنند. صابون‌ها و ژل‌های شستشو می‌توانند این روغن طبیعی را پاک کنند و باعث خشکی و سوزش نوک پستان شوند.

• نوک سینه‌های خود را با هوا خشک کنید یا آنها را به آرامی با یک حوله نرم پاک کنید. قبلاً به مادران شیرده گفته می‌شد که نوک پستان‌های خود را مالش دهند تا سفت شوند، اما این دیگر توصیه نمی‌شود.

• نیازی به تمیز کردن پستان یا نوک آن قبل از شیر دادن نیست. در حقیقت، باکتری‌های سطح پستان شما می‌توانند به رشد میکروبیوم روده نوزاد کمک کنند.

• شیر تازه مادر می‌تواند به بهبودی نوک سینه‌های آسیب دیده کمک کند. بنابراین سعی کنید با چند قطره از شیر، قبل و بعد از شیردهی نوک پستان را ماساژ دهید.

• در صورت مرطوب بودن، از پدهای مخصوص استفاده کرده و آنها را مرتباً تعویض کنید تا خطر عفونت‌های باکتریایی یا قارچی، مانند برفک کاهش یابد.

• از افزایش فاصله بین شیردهی برای استراحت نوک ‌پستان خودداری کنید. نوزاد شما برای سالم ماندن و رشد مناسب باید به قدر تقاضا تغذیه کند. به یاد داشته باشید تغذیه مکرر باعث ایجاد و حفظ منابع شیر شما می‌شود، بنابراین شیردهی را با هر درد و رنج ادامه دهید.

درمان دارویی سوزش نوک سینه در شیردهی

اگر ترک خوردگی و سوزش نوک سینه در شیردهی شمارا آزار می دهد از محصولات زیر کمک بگیرید:

• کرم نوک پستان ساخته شده از لانولین فوق‌‌العاده خالص- یک محصول طبیعی است که از پشم گوسفند تهیه شده است. این محصول سینه را مرطوب کرده و از آن محافظت می‌کند. برای نوزاد بی ضرر است، بنابراین نیازی به شستن سینه قبل از شیردهی نیست.

• پدهای هیدروژل را می‌توان روی نوک سینه‌های دردناک قرار داد تا تسکین فوری پس از شیردهی ایجاد کرده و همچنین شرایط ایده‌آل برای بهبودی به وجود آورد. حتی می‌توانید برای خنک کنندگی بیشتر آنها را در یخچال نگهداری کنید.

• لایه محافظ سینه که داخل سینه بند قرار می‌گیرد. این لایه‌ها برای جلوگیری از ساییدگی لباس به نوک سینه فوق‌العاده عالی هستند و سوراخ‌هایی دارند که اجازه می‌دهند هوا به نوک سینه‌ها برسد تا به بهبودی آنها کمک کند.

• سینه بندهای بهداشتی که یا از مواد قابل تنفس مانند کتان ساخته شده‌اند و یا از پارچه‌هایی که به سرعت خشک می‌شوند و رطوبت اضافی را از نوک پستان‌های آسیب دیده پاک می‌کنند.

• محافظ‌های نوک پستان پوششی از جنس سیلیکون هستند که روی نوک سینه‌های شما قرار می‌گیرند و دارای سوراخ‌های کوچکی هستند که در هنگام شیردهی، شیر مادر از طریق آنها جریان می‌یابد. این محصولات پوست نوک پستان را محافظت می‌کنند و برای نوزادانی که قادر به مکش درست نیستند مناسب است. به طور کلی محافظ‌های نوک پستان باید به عنوان یک راه حل کوتاه مدت در نظر گرفته شوند. در صورت بروز درد یا مشکلات، با مشاور شیردهی و متخصص تغذیه با شیر مادر مشورت کنید.

چه زمان به دنبال کمک پزشکی باشید؟

وقتی نوزاد و نوک پستان شما به شیردهی عادت کنند، سوزش نوک سینه در شیردهی پایان می یابد. شایان ذکر است که دلیل شماره یک درد نوک پستان مکیدن نادرست نوزاد است. اگر یک متخصص تغذیه با شیر مادر نتوانست درد نوک پستان را برطرف کند، در صورت لزوم از متخصص و یا متخصصان دیگری کمک بگیرید.

اگر درد نوک پستان شما ادامه یابد یا متوجه علایم غیرمعمولی شدید، به یک مشاور شیردهی و متخصص تغذیه با شیر مادر مراجعه کنید. لکه‌های سفید یا پوسته پوسته شدن نوک سینه‌های شما می‌تواند عفونت برفکی باشد. نوک سینه‌های سفید یا متمایل به آبی ممکن است به دلیل اختلال در گردش خون مانند بیماری رینود (وازواسپاسم) باشد و چرک یا قرمزی و گرمی نوک پستان می‌تواند علائم عفونت باشد.

 

بیشتر بدانید:

1- علت سوزش سينه در شيردهي چیست و چگونه قابل درمان است؟

2- علت بروز و روش های درمان درد نوك سينه در شيردهي

3- راه های درمان زخم شدن نوك سينه در شيردهي

4- علت تاول نوك پستان در شيردهي چیست و چگونه قابل درمان است؟

منبع: medela