آیا ترشح از سینه در زنان غیرطبیعی و خطرناک است؟

برای مادرانی که شیرده نیستند، مشاهده ترشح از سینه می تواند نگران کننده باشد. اما اگر متوجه ترشحات از نوک پستان خود شدید، هیچ دلیلی برای وحشت وجود ندارد. اگرچه ترشحات نوک پستان می تواند جدی باشد، اما در اکثر موارد، طبیعی است یا به دلیل یک بیماری جزئی است. با این وجود، اگر به نوزادتان شیر نمی دهید، هر گاه متوجه ترشح از سینه شدید، باید با پزشک خود تماس بگیرید. با توجه به علائم و نتایج آزمایشات تشخیصی، پزشک در مورد بهترین روش درمان تصمیم می گیرد.

آیا ترشح از سینه غیر طبیعی است؟

ترشحات خونین نوک پستان هرگز طبیعی نیست. سایر علائم غیرطبیعی عبارتند از ترشح نوک پستان از تنها یک پستان و ترشحاتی که خود به خود و بدون هیچ گونه لمس، تماس و تحریک پستان شما اتفاق می افتند.

رنگ ترشحات معمولاً در تصمیم گیری در مورد طبیعی یا غیرطبیعی بودن ترشحات قابل اتکا نیست. هر دو ترشح غیرطبیعی و طبیعی نوک پستان می تواند شفاف، زرد، سفید یا سبز باشد.

ترشحات طبیعی نوک پستان به طور معمول در هر دو نوک پستان رخ می دهد و اغلب با فشرده شدن و فشار آمدن به نوک سینه ها آزاد می شود. برخی از بانوانی که نگران ترشحات پستان هستند ممکن است در واقع باعث بدتر شدن آن شوند. آنها این کار را با فشار دادن مکرر نوک سینه ها برای بررسی ترشحات پستان انجام می دهند. در این موارد، دست نزدن به نوک پستان ها برای مدتی ممکن است به بهبود شرایط کمک کند.

بر اساس ارزیابی پزشکی شما، پزشک تشخیص می دهد که ترشحات نوک پستان شما طبیعی است (فیزیولوژیک) یا غیرطبیعی (پاتولوژیک) است. حتی اگر پزشک تشخیص دهد ترشحات پستان شما غیرطبیعی است، به خاطر داشته باشید که بیشتر بیماری های پاتولوژیک که باعث ترشحات نوک پستان می شوند جدی نیستند و به راحتی قابل درمان هستند.

چه عواملی ممکن است باعث ترشح از سینه شود؟

برخی از دلایل ترشحات طبیعی نوک پستان عبارتند از:

• بارداری. در مراحل اولیه بارداری، برخی از بانوان متوجه ترشحات شفاف پستان از نوک پستان های خود می شوند. در مراحل بعدی بارداری، این ترشحات ممکن است ظاهری آبکی و شیری پیدا کنند.

• قطع شیردهی. حتی بعد از اینکه شیر دادن به کودک خود را متوقف کردید، ممکن است متوجه شوید که ترشحات شیر مانند برای مدتی ادامه دارد.

• تحریک. نوک سینه ها هنگام تحریک یا فشار دادن ممکن است مایعاتی ترشح کنند. ترشحات طبیعی نوک پستان نیز ممکن است هنگامی اتفاق بیفتد که نوک سینه های شما توسط سوتین شما مرتباً تحت فشار قرار بگیرند یا هنگام انجام یک تمرین بدنی شدید مانند آهسته دویدن.

چه عواملی باعث ترشح غیرطبیعی نوک پستان می شود و آیا می تواند غیرسرطانی باشد؟

تعدادی شرایط غیرسرطانی می توانند باعث ترشحات نوک پستان شوند. اگر ارزیابی اولیه پزشکی نشان می دهد که ترشح غیرطبیعی است، ممکن است پزشک آزمایشات بیشتری را درخواست کند. این آزمایشات به تعیین وضعیت زمینه ای ایجاد کننده مشکل کمک می کند و ممکن است شامل یک یا چند مورد زیر باشد:

• تجزیه و تحلیل آزمایشگاهی ترشحات

• آزمایش خون

ماموگرافی و یا سونوگرافی از یک یا هر دو پستان

• اسکن مغز

• برداشتن جراحی و آنالیز یک یا چند مجرا در نوک پستان شما

دلایل احتمالی غیرطبیعی ترشح از سینه عبارتند از:

• تغییرات فیبروکیستیک پستان. فیبروکیستیک به وجود یا ایجاد بافت فیبری و کیست اشاره دارد. تغییرات فیبروکیستیک در پستان شما ممکن است باعث ایجاد توده یا ضخیم شدن بافت پستان شما شود. اگرچه آنها وجود سرطان را نشان نمی دهند. علاوه بر ایجاد درد و خارش، تغییرات فیبروکیستیک پستان در بعضی مواقع می تواند باعث بروز ترشحات شفاف، سفید، زرد یا سبز پستانک شود.

• گالاکتوره. ممکن است ترسناک به نظر برسد. اما گالاکتوره به سادگی شرایطی را توصیف می کند که در آن پستان زن حتی اگر شیر نمی دهند ترشح شیر یا ترشحات نوک سینه را دارد. گالاکتوره بیماری نیست و دلایل زیادی دارد. این دلایل شامل:

- تومورهای غده هیپوفیز

- داروهای خاص، از جمله برخی هورمون ها و داروهای روانگردان

- بعضی از گیاهان مانند انیسون و رازیانه

- کم کاری تیروئید

- مواد مخدر غیرقانونی، از جمله ماری جوانا

• عفونت. ترشحات نوک پستان که حاوی چرک است ممکن است نشان دهنده عفونت در پستان شما باشد. این وضعیت به عنوان ورم پستان نیز شناخته می شود. ورم پستان معمولاً در بانوانی که شیرده هستند دیده می شود. اما می تواند در بانوانی که شیرده نیستند نیز ایجاد شود. اگر در پستان خود دچار عفونت یا آبسه شده اید، ممکن است متوجه شوید که سینه شما در هنگام لمس کردن، دردناک، قرمز یا گرم است.

• اکتازی مجرای پستانی. این دومین علت شایع ترشحات غیرطبیعی نوک پستان است. به طور معمول در بانوانی که به یائسگی نزدیک می شوند مشاهده می شود. این وضعیت منجر به التهاب و انسداد احتمالی مجاری واقع در زیر نوک پستان می شود. وقتی این اتفاق می افتد، ممکن است عفونت ایجاد شود که منجر به ترشحات غلیظ و مایل به سبز نوک سینه شود.

• پاپیلوما داخل حفره ای. به رشد غیرسرطانی در مجاری پستان پاپیلومای پستانی گفته می شود. آنها رایج ترین دلیل ترشح غیرطبیعی نوک پستان در بانوان هستند. هنگامی که ملتهب می شوند، پاپیلوم های داخل مجراها ممکن است منجر به ترشحات نوک سینه شود که حاوی خون است یا بافت آن چسبناک است.

ارتباط بین ترشح از سینه و سرطان پستان چیست؟

بیشتر موارد ترشح از سینه یا طبیعی است یا ناشی از یک بیماری پزشکی خوش خیم است. هر چند مواردی وجود دارد که ترشح از پستان ممکن است نشانه برخی از انواع سرطان پستان باشد. اگر ترشحات نوک پستان شما با یک توده یا برآمدگی در داخل پستان همراه باشد یا نتیجه ماموگرافی شما دارای علایم غیرطبیعی باشد، این احتمال بیشتر است.

یک نوع سرطان پستان که ممکن است باعث ترشح پستان شود، کارسینوم داخل مجرا است. این سرطان در مجاری پستان واقع در زیر نوک پستان ایجاد می شود.

نوع نادر دیگری از سرطان پستان که ممکن است منجر به ترشح از سینه شود، بیماری پاژه است. این وضعیت در مجاری پستان ایجاد می شود و سپس به سمت نوک پستان حرکت می کند. ممکن است باعث خونریزی یا ترشح از نوک پستان و آرئول اطراف آن شود. بیماری پاژه معمولاً با شکل دیگری از سرطان پستان اتفاق می افتد.

مطالعه بیشتر: 

ترشح سينه در بارداری نشانه چيست؟

6 نکته در مورد پستان ها در دوران بارداری

علائم و روش های درمان آبسه سینه در دوران شیردهی یا ماستیت

همه چیز در مورد چگونگی تولید شیر مادر و شیردهی پستانی به نوزاد

?پرسش و پاسخ های ترشح از سینه

دلایل غیر طبیعی ترشح از نوک سینه چیست؟

دلایل احتمالی غیر طبیعی ترشح از سینه عبارتند از: تغییرات فیبروکیستیک پستان. گالاکتوره.تومورهای غده هیپوفیز. داروهای خاص، از جمله برخی هورمون ها و داروهای روانگردان بعضی از گیاهان مانند انیسون و رازیانه. کم کاری تیروئید. مواد مخدر غیرقانونی، از جمله ماری جوانا. عفونت های پستان

دلایل طبیعی ترشح از نوک سینه چیست؟

• بارداری. در مراحل اولیه بارداری، برخی از بانوان متوجه ترشحات شفاف پستان از نوک پستان های خود می شوند. در مراحل بعدی بارداری، این ترشحات ممکن است ظاهری آبکی و شیری پیدا کنند.• قطع شیردهی. حتی بعد از اینکه شیر دادن به کودک خود را متوقف کردید، ممکن است متوجه شوید که ترشحات شیر مانند برای مدتی ادامه دارد.• تحریک. نوک سینه ها هنگام تحریک یا فشار دادن ممکن است مایعاتی ترشح کنند. ترشحات طبیعی نوک پستان نیز ممکن است هنگامی اتفاق بیفتد که نوک سینه های شما توسط سوتین شما مرتباً تحت فشار قرار بگیرند یا هنگام انجام یک تمرین بدنی شدید مانند آهسته دویدن.

آیا ترشح از سینه نشان دهنده سرطان است؟

یک نوع سرطان پستان که ممکن است باعث ترشح پستان شود، کارسینوم داخل مجرا است. این سرطان در مجاری پستان واقع در زیر نوک پستان ایجاد می شود. نوع نادر دیگری از سرطان پستان که ممکن است منجر به ترشح از سینه شود، بیماری پاژه است. این وضعیت در مجاری پستان ایجاد می شود و سپس به سمت نوک پستان حرکت می کند. ممکن است باعث خونریزی یا ترشح از نوک پستان و آرئول اطراف آن شود. بیماری پاژه معمولاً با شکل دیگری از سرطان پستان اتفاق می افتد.

ارتباط بین ترشح از سینه و سرطان پستان چیست؟

بیشتر موارد ترشح از سینه یا طبیعی است یا ناشی از یک بیماری پزشکی خوش خیم است. هر چند مواردی وجود دارد که ترشح از پستان ممکن است نشانه برخی از انواع سرطان پستان باشد. اگر ترشحات نوک پستان شما با یک توده یا برامدگی در داخل پستان همراه باشد یا نتیجه ماموگرافی شما دارای علایم غیرطبیعی باشد، این احتمال بیشتر است.

منبع: webmd