تغییرات نوزاد از بدو تولد تا سه ماهگی

آیا می‌دانید که نوزاد چه توانایی‌هایی دارد؟ آیا متوجه تغییرات نوزاد در هر ماه که از تولد می گذرد هستید؟ او در روز‌ها و هفته‌های اول عمر به نظر می رسد که توانایی‌های زیادی ندارد. ظاهراً بیشترین بخش زندگی نوزاد را خوردن، خوابیدن، گریه کردن و خیس کردن جایش پر کرده است، به اضافه این که چند دقیقه ای هم بیدار است. اما تحقیقات اخیر نشان می‌دهند که او قادر به انجام کارهایی خیلی بیشتر از این‌ها می‌باشد. نوزادان حتی در دقایق اول زندگی اعجوبه هستند. آن‌ها مغز بسیار فعالی دارند و آماده یادگیری می‌باشند. تحقیقات اخیر  نشان می دهند که نوزادان بسیار باهوش هستند. علاوه بر این، نوزاد با شخصیتی منحصر به فرد به دنیا می‌آید که در هفته‌های اول زندگی او به روشنی مشخص است. نوزادان هنگام تولد خودشان هستند و این وظیفه ماست که آنها را بشناسیم.

ورود نوزاد جدید به خانواده هم هیجان انگیز است و هم دشواری هایی به همراه دارد. در طول سه ماهه نخست، شما مادر عزیز همراه با فرزند خود رشد کرده و مسائل مربوط به آن را یاد می گیرید. توجه داشته باشید در سه ماهه اول پس از تولد، هیچ چیز برای نوزاد مهم تر از بودن در کنار شما نیست. شما در حالی که تغذیه، بغل کردن، حرف زدن و بازی با نوزاد به عهده تان است همچنین حس اعتماد، کنجکاوی و ارتباط گرفتن را نیز به او یاد می دهید و به او می فهمانید که در این دنیای بزرگ، عزیز و ارزشمند است و امنیت دارد.

چگونگی رفتار با نوزاد در سه ماهه اول تولد

من گریه می کنم زیرا گرسنه ام یا سردم است یا خودم را خیس کرده ام و یا اینکه می خواهم تو را ببینم. ماه های اول باید همیشه پیش من باشی من با صدای مکیدن ارتباط برقرار می کنم. زمان خستگی یا سیری ممکن است صورتم را از تو دور کنم. در این دوران از زندگی ام مرتب باید یک نفر به من محبت کند. دوست دارم با پدربزرگ، مادربزرگ و پرستارم و سایر افرادی باشم که مرا دوست دارند زیرا آنها نحوه رفتار با مردم در زندگی آینده ام را به من می آموزند. در این سه ماهه باید پوشک مرا چندبار در روز عوض کنی پس بهتر است بگذاری در این مواقع تفریح کنم . دوست دارم برایم آواز بخوانی و شکمم را غلغلک بدهی. اگر پسر باشم ممکن است هنگام برداشتن پوشک فواره بزنم. دوست دارم با تو غان و غون کنم ولی بیشتر از هر چیزی دوست دارم که با من مانند یک آدم بزرگ حرف بزنی زیرا برای درک اصوات و زبان به من کمک می کند.

 

توصیه های برای کمک به رشد سالم نوزاد از بدو تولد تا سه ماهگی

1- حفظ ایمنی نوزاد

همیشه نوزاد خود را به پشت بخوابانید زیرا این کار احتمال بروز سندرم مرگ ناگهانی نوزاد را کاهش می دهد.

هر بار که سوار ماشین می شوید از صندلی ایمنی کودک استفاده کنید.

2- ایجاد احساس امنیت در نوزاد

نوزاد خود را حتی الامکان در آغوش بگیرید بویژه زمانی که به او شیر می دهید و هنگام شیر دادن به آرامی با او حرف بزنید.

3- حفظ بهداشت نوزاد

در صورت امکان حتما فرزندتان را با شیر خودتان تغذیه کنید زیرا مواد طبیعی موجود در شیر مادر او را در مقابل حساسیت ها و امراض حفظ می کند.

نوزاد خود را به صورت منظم تحت معاینات پزشکی قرار دهید . در این سه ماهه اول حتما واکسن هایش را بزنید.

4- کمک در سرعت یادگیری نوزاد

اسباب بازی ها را جلوی چشم نوزاد به آهستگی از طرفی به طرف دیگر حرکت دهید تا او چشمانش و سپس سر خود را به طرفین حرکت دهد.

با زیاد حرف زدن و آواز خواندن برای نوزاد خود مهارت های زبانی اش را تقویت کنید.

هنگامی که نوزادتان گریه می کند بغلش کنید و به او آرامش بدهید.

سعی کنید با حرکات آرام، در آغوش گرفتن و شیر دادن یا راه بردنش به او آرامش دهید.

 

خصوصیات رفتاری نوزادان در سه ماهه اول تولد

  • میزان رشد و نمو در همه نوزادان یکسان نیست. در صورت نگرانی از این بابت موضوع را با پزشک خود در میان بگذارید.
  • نوزادان روزانه 14 الی 18 ساعت می خوابند.
  • نوزادان می توانند فاصله 20 الی 30 سانتیمتری را ببینند، لذا هنگامی که با او حرف می زنید یا برایش آواز می خوانید او را نزدیک صورت خود نگه دارید.
  • نوزادتان در 4 هفتگی جهت صداها را تشخیص می دهند. بهترین صوت مورد علاقه فرزندتان صدای مادرش می باشد.
  • نوزادان دارای سر بزرگ و دو نقطه نرم و گردن ضعیف هستند. هنگام بلند کردن یا حمل کردن آنها با دقت زیر سر و گردن آنها را نگه دارید.
  • نوزادان در 6 الی 8 هفتگی به طور متوسط روزانه سه ساعت گریه می کنند.
  • برخی از نوزادان به طور غیر ارادی یا به همگام غذا خوردن بیش از حد تف می کنند که این کار نگران کننده نیست. استفراغ با این مورد فرق می کند. اگر نوزادتان با شدتی استفراغ کرد که شیری را که خورده است طرف دیگر اتاق فوران کرد با پزشک خود تماس بگیرید.

 

از خودتان مراقبت کنید

ممکن است که نوزادی را به فرزندی قبول کرده باشید بعید نیست که در چند ماه اول بسیار احساساتی و خسته باشید. اگر هم زایمان کرده باشید ممکن است دچار درد و تغییرات هورمونی شوید که باعث می شود شدیدا احساساتی شوید. بعضی از بانوان پس از زایمان احساس غم و اندوه می کنند که معمولا هم گذرا می باشد ولی اگر بیشتر از دو هفته طول کشید و بسیار غمگین بودید با پزشک خود تماس بگیرید. افسردگی پس از زایمان برای اکثر بانوان پیش می آید مهم این است که شما مقصر نبوده و می توانید تحت درمان قرار بگیرید.

پدرانی که تازه فرزندشان متولد شده است نیز دارای احساسات شدیدی می باشند مانند احساس مسئولیت و ترس از این که نتوانند به خوبی از عهده آن برآیند. سعی کنید اگر می توانید برای مدتی مرخصی بگیرید و کارتان را کنار بگذارید. بهترین راهی که می توانید نوزاد خود را بشناسید این است که برای نگهداری از او وقت بگذارید.

 

مطالعه بیشتر:

1- فواید و آموزش ماساژ نوزاد

2- آموزش نکات ایمنی برای خواب نوزاد

3- مزیت خواب پیوسته شبانه برای نوزاد

4- شناخت نشانه های رفتاری نوزاد هنگام گرسنگی و سیر شدن

5- تکامل توانایی های حسی نوزاد