چه کارهایی انجام دهیم تا اجرای وظایف مادرانه آسان تر شود؟

رخدادهایی در زندگی وجود دارند که فراموش‌‌ نشدنی هستند، مثل زایمان نوزاد. اما روزهای پس از این روز بزرگ می آیند که چندان خوشایند و لذت‌بخش نیستند. در واقع در این روزها‌ با کم خوابی، بدنی خسته و نیاز‌های فراوان فرزندتان روبرو خواهید بود.

خانم دایانا بارنز درمانگر خانواده در این باره می‌گوید: درست همان‌طوری که در دوران بارداری تغییرات فیزیکی بسیاری وجود دارد، بعد از بدنیا آمدن نوزاد نیز چنین دوره‌ای وجود دارد.  

از مادران با تجربه‌ای که رفتار آن‌ها را می‌پسندید و با روش مادرانه‌ آن‌ها موافقید، کمک بگیرید. در حقیقت، هیچ چیز نمی‌تواند شما را کاملاً آماده مادر شدن سازد و باید با طی این مسیر به مرور تجربه کسب کنید. اما عاقلانه است که از قبل با تغییراتی که ایجاد می‌شود آشنا باشید.

1- از افسردگی پس از زایمان پیشگیری کنید

در پی نشانه های افسردگی باشید در مورد احتمال بروز افسردگی پس از زایمان (PPD) با پزشک گفتگو کنید، تا در صورت لزوم بتوانید برنامه پیشگیرانه‌ای را ایجاد کنید. اگر شما یا عضوی نزدیک از خانواده‌تان در گذشته دچار افسردگی یا اضطراب بوده، اگر طی بارداری سیگار می‌کشیدید یا اگر اخیراً از تنش خانوادگی یا ضربه‌ای روحی رنج برده‌اید، در برابر افسردگی پس از زایمان آسیب‌پذیر هستید. اما بصورت کلی همه بانوان در برابر PPD  آسیب‌پذیر هستند: پس از تولد فرزندتان،‌ وضعیت هورمونی شما آشفته و بدن‌تان در حال بهبود است و خواب بسیار کمی دارید. دکتر شرلی ورث متخصص زنان و زایمان از شهر نیویورک می‌گوید: احتمال دارد، عادات سالمی که پس از زایمان آغاز کردید، به ثبات حالت احساسی شما کمک کند: پژوهش‌ها نشان داده است که مکمل های امگا 3، ورزش و نور زیاد همگی مفید هستند. او پیشنهاد می‌کند: تمامی مادران دو بار در هفته ماهی بخورند و بانوانی که در خطر بیشتری برای افسردگی پس از زایمان قرار دارند، ‌باید سعی کنند روزانه 3000 میلی‌گرم امگا 3 مصرف کنند.

 

2- از اطرافیان کمک بگیرید

از اطرافیان کمک بگیرید خانواده و دوستانتان علاقه شدیدی به کمک به شما دارند، زیرا شما در حال حاضر صاحب فرزندی دوست داشتنی هستید. به آن‌ها بگویید که از همه بیشتر نیازمند موادغذایی فریز شده هستید یا شخصی که تهیه غذا را بر عهده بگیرد. قرار نیست که مادران وظایف مادرانه را به تنهایی به عهده بگیرند. اگر زایمان سزارین داشته‌اید، کمک‌های اطرافیان بسیار کارآمد می‌شود، زیرا برای شش هفته نمی‌توانید چیزی سنگین‌تر از فرزندتان را بلند کنید. از قبل کارهای لازم را انجام دهید مانند مشاور شیردهی، پرستار نوزاد، خدمتکار منزل و قرار دادن لیست در محلی که به راحتی مشاهده شود.

 

3- زمانی را به خود اختصاص دهید

زمانی را به خود اختصاص دهید تمامی چیزهایی را که اکنون جزء جدایی ناپذیر زندگی‌تان است، بعد از تولد فرزندتان به آرزو بدل می‌شود مانند دوش گرفتن، نوشیدن فنجانی قهوه و سرزدن به وب‌سایت‌های مورد علاقه‌تان. اما نباید اجازه دهید که همه کارهای مورد علاقه‌تان از بین بروند. مراقبت از خود، شما را قوی‌تر و در نهایت والد بهتری می‌سازد. خانم کیم ریچاردسون مشاور خانواده می‌گوید: مادران جدید اغلب برای احساس تنهایی که در آینده به آن دچار می‌شوند، آمادگی ندارند. او می‌گوید: بهترین درمان، پیاده روی روزانه برای "ارتباط دوباره با جهان" است. اکنون که باردار هستید به دنبال مکانی باشید که برای چرخیدن با کالسکه لذت بخش باشد، مثل پارک، مرکز خرید یا محلی تفریحی نزدیک به منزل.

 

4- از تجربیات مادران دیگر استفاده کنید

مادرانی مثل خود را بیابید رفتن به کلاس های آموزش بارداری، نگهداری از نوزاد و یوگای بارداران روش بسیار خوبی برای ارتباط با مادران باردار دیگر است. زمانی‌که نوزادتان متولد می‌شود، این بانوان پشتیبانان اجتماعی خوب و نیز منبعی عالی برای یادگیری نکات مهم هستند.

همچنین می‌توانید با مادران جدید در بیمارستان و شبکه‌های اجتماعی آشنا شوید. خانم ریچاردسون توصیه می‌کند: علاوه بر گروه مادران جدید، یک یا دو مادر مجرب (کهنه کار) را بیابید که فرزندان آنان بزرگ‌تر هستند و شیوه رفتار آنان به عنوان والد را می‌پسندید. یکی از لذت‌بخش‌ترین چیزهایی که می‌خواهید بشنوید این است که "کارتان را به خوبی انجام می‌دهید". بنابراین شخص معتمدی را بیابید که این جمله را مرتب به شما گوش‌زد کند.

 

5- روابط زناشویی را بعد از تولد نوزاد حفظ کنید

رابطه با همسرتان را حفظ کنید مطمعنا، شما و همسرتان درحال رفت و آمدید، اما به ندرت یکدیگر را لمس می‌کنید و این مسئله می‌تواند رابطه زناشوئی را از هم بپاشد. پیش از ورود نوزاد، خود را عادت دهید که هر شب دقایقی را در کنار همسرتان بنشینید. خانم شری فلیک مشاور کاهش استرس می‌گوید: ده دقیقه بدون تلفن همراه و تلویزیون با همسرتان وقت بگذرانید. مهم نیست که گفتگو درباره چیست، فقط درباره نوزاد و لیست کارهای منزل نباشد. پس از زایمان، احتمال دارد آمیزش جنسی آخرین موضوع باشد که به آن فکر می‌کنید، در نتیجه این گفتگوی ده دقیقه‌ای روزانه می‌تواند رابطه بین شما و همسرتان را پایدار نگه دارد، تا زمانی‌که دوباره عشق را احساس کنید. 

 

مطاله بیشتر:

1- مشارکت مردان در مراقبت های بارداری و پس از زایمان

2- کاهش وزن پس از زایمان با کمک برنامه پیاده روی

3- روش و زمان مناسب شیردهی به نوزاد پس از زایمان

4- کوچک کردن شکم پس از زایمان با تمرینات یوگا

5- افزایش لذت رابطه جنسی پس از زایمان با تمرینات ورزشی