روش های تفسیر و بررسی جواب تست خون بارداری

حال که اقدام به بارداری داشته اید، بهترین راه برای اطمینان از نتیجه بخش بودن تلاش ها در مرتبه اول انجام آزمایش خون و در مرحله بعد استفاده از بی بی چک است. در این مطلب در مورد آزمایش خون و جواب تست خون بارداری صحبت میکنیم و بررسی میکنیم که آزمایش خون بارداری چیست و چه موقع قابل انجام است و جواب تست را چگونه تفسیر نمود. 

تست خون بارداری چیست؟

بعد از چند ساعت انتظار و دریافت برگه نتیجه آزمایش خون، احتمالا می پرسید که اعداد درج شده در آن چه معنایی دارد؟ برای دریافت پاسخ پرسش هایی از قبیل این که آزمایش خون بارداری به چه منظور انجام می گیرد؟ چه زمانی می توانیم برای آزمایش خون بارداری مراجعه کنیم؟ تفسیر آزمایش خون بارداری چگونه است؟ تشخیص نتیجه مثبت یا منفی آزمایش خون بارداری به چه صورت است؟ با ما همراه باشید.

آزمایش یا تست خون بارداری یکی از روش های تشخیص بارداری در بانوان است که از دقت بالایی هم برخوردار است. هرچند که روش های دیگری هم برای تشخیص حاملگی وجود دارند مانند بی بی چک. تشخیص بارداری اگر با دقت بالا همراه باشد میتواند به راحتی باردار بودن یا نبودن خانم ها را بررسی کرده و تشخیص دهد. اما برای اطمینان از صحت نتیجه بهتر است که از تست خون بارداری استفاده شود.

امکان دارد هزینه بالای آزمایش خون بارداری، تمایل شما را به انجام این آزمایش آن هم با دفعات تکرار زیاد کم کند که در این صورت می توان از روش تشخیص سریع بارداری برای اطلاع از بارداری خود استفاده کنید و در صورتی که احتمال باردار بودن وجود داشته باشد (زمانی که دو خط در بی بی چک مشاهده می کنید) آن زمان جهت اطمینان بیشتر می توانید از تست خون بارداری استفاده کنید. 

 

روش تشخیص حاملگی با آزمایش خون بارداری

تست خون بارداری به منظور تشخیص بارداری یا عدم آن مورد استفاده قرار می گیرد. شاید در ذهن سوالاتی داشته باشید مانند: چگونگی انجام این تست؟ روش این آزمایش چیست که به مشخص شدن حاملگی کمک میکند؟ آیا این روش تشخیص میتواند برای همه خانم ها جوابگو باشد؟

باید این مطلب را بدانید که پس از انجام عمل مقاربت زوجین، تخمکِ آزاد شده توسط اسپرم بارور شده و عمل لقاح انجام میشود. سپس تخمک لقاح یافته به طرف رحم رفته و در دیواره رحم لانه گزینی می کند. در مرحله بعد، جفت تشکیل می شود. بعد از تشکیل جفت هورمونی به نام بتا اچ سی جی (beta hcg) توسط جفت در بدن ترشح می شود. پس از چند روز که از لقاح اسپرم و تخمک و تشکیل شدن جفت گذشت، مقدار هورمون بتا هاش سی جی (ßhcg) ترشح شده از جفت به میزانی می رسد که اندازه گیری آن در نمونه خون مادر به وسیله دستگاه های آزمایشگاهی ممکن خواهد بود. در این هنگام است که می توان با انجام دادن آزمایش خون حاملگی به باردار  بودن فرد پی برد. هورمون ßhcg چند روز پس از وجود داشتن در سرم خانم باردار، در ادرار او نیز قابل ردگیری و اندازه گیری می باشد به این ترتیب است که با استفاده از تستهای تشخیص بارداری خانگی که از طریق ادرار مثل بی بی چک ها در منزل هم می توان حاملگی را تشخیص داد.

 

بهترین زمان تست خون بارداری

سؤال اصلی این است که زمان درست تست خون بارداری چه موقعیست و خانم ها برای انجام تست خون بارداری چه زمانی به آزمایشگاه میتوانند مراجعه کنند؟ برای پاسخ لازم است بدانید میزان هورمون beta-hcg در چه زمان به حد قابل تشخیص برای دستگاه های آزمایشگاهی می رسد. به محض تشکیل جفت، این هورمون شروع به ترشح شدن در بدن مادر می کند اما به دلیل میزان و غلظت پایین هورمون در چند روز اولی که از زمان لقاح می گذرد، میزان آن قابل سنجش بوسیله دستگاه های آزمایشگاهی نیست و باید حداقل 10 روز از زمان لقاح  گذشته باشد تا جواب تست خون بارداری درست باشد. چنانچه مادری زودتر از این موعد برای تست خون بارداری مراجعه کند امکان دریافت جواب آزمایش خون بارداری منفی کاذب در برگه جواب تست خود مواجه شود. یعنی ممکن است این خانم باردار باشد اما چون زمان مراجعه و انجام تست ßhcg زودتر از زمان مقرر بوده است به دلیل غلظت کم این هورمون در خون، نتیجه منفی حاصل شود در حالی که این نتیجه کاذب بوده و خانم حامله است. پس زمان درست انجام آزمایش خون حاملگی در آزمایشگاه امری بسیار مهم می باشد. بهترین راهکار این است که منتظر موعد مقرر قاعدگی خود بمانید، اگر خون ریزی ماهانه را مشاهده نکردید، چند روز بعد ازمایش خون دهید، در این زمان صحیح ترین و دقیق ترین نتیجه را دریافت خواهید کرد.

برای درک بیشتر این مطلب بهتر است به عنوان یک مثال گفت: اگر دوره ماهانه یک خانم 28 روزه باشد، به احتمال فراوان روز 14 قاعدگی زمان آزاد شدن تخمک از تخمدان است و این زمان می تواند زمان حدودی لقاح و ملاقات اسپرم با تخمک باشد. اگر به این محدوده روزها، مقدار یازده روز یعنی تعداد روزهای که از زمان لقاح جهت انجام آزمایش خون حاملگی گذشته است را اضافه کنیم، تعداد روزهای لازم از زمان شروع سیکل پریودی تا زمان رفتن به آزمایشگاه جهت انجام آزمایش خون بارداری برابر بیست و پنج (11 + 14) روز می شود. این یعنی حداقل زمان درست برای مراجعه به آزمایشگاه و تست خون بارداری،  حداقل 25 روز پس از شروع عادت ماهانه می باشد.

 

جواب آزمایش خون بارداری مثبت چگونه است؟

چگونگی تفسیر جواب تست خون بارداری و چطور از روی برگه جواب تست خون بارداری می توانیم بارداری مثبت یا منفی را تشخیص دهیم؟جواب ازمایش خون بارداری باید چند باشه؟ یک برگ آزمایش  به عنوان نمونه در زیر نمایش داده شده است. یک نمونه جواب تست خون بارداری است که نتیجه آن مثبت می باشد.

تفسیر آزمایش خون بارداری

 

با توجه به تصویر بالا، تفسیر تست beta-hcg بسیار راحت است. در قسمت بالا سمت راست و زیر عنوان Reference Range شرایط برای مثبت یا منفی یا مشکوک بودن جواب تست خون بارداری ذکر شده است. چنانچه مقدار  beta-hcg کمتر از عدد 10 باشد ، جواب آزمایش خون بارداری منفی میباشد؛ چنانچه مقدار b-hcg بیشتر از عدد 25 باشد، نتیجه آزمایش مثبت بوده که به احتمال فراوان فرد باردار است و چنانچه مقدار بتا اچ سی جی بین 10 و 25 باشد، جواب آزمایش خون بارداری مشکوک و با اطمینان نمی توان گفت که جواب تست خون بارداری منفی یا مثبت است و لازم به آزمایش مجدد در چند روز دیگر است یا اینکه شرایط دیگری همچون مصرف دارو مورد نظر قرار گیرند. امکان دارد محدوده رفرنس (Reference Range) در برگه آزمایشگاه های مختلف متفاوت باشد و لازم است تا برای هر برگه تست، مقدار مرجع ذکر شده در همان برگه جواب مورد استناد قرار گیرد. 

لازم به ذکر است که تست خون بارداری در بسیاری از آزمایشگاه ها به درخواست خود خانم هم قابل انجام است و الزاما نیازی به تجویز توسط پزشک نمی باشد. اکنون که اصول کلی درمورد جواب تست خون بارداری را می دانید، به راحتی خواهید توانست که از نوشته های موجود در برگه جواب آزمایش بارداری خود سردربیاورید.

 

مطالعه بیشتر:

1- روش تست بارداری در منزل (آزمایش بارداری در خانه)

2- آزمایش خون و ادرار برای تشخیص بارداری

3- چند روز بعد از نزديكي بارداري مشخص مي شود؟

 

منبع: نی نی +