آموزش و راهنمای خواندن جواب آزمایش بارداری

احتمالا شما نیز پس از اقدام برای بارداری و دو تا سه هفته انتظار برای انجام آزمایش بارداری، مشتاقید که هر چه زودتر پاسخ مثبت تست بارداری خود را مشاهده کنید، ولی لازم است که درمورد راهنمای خواندن جواب آزمایش بارداری اطلاعاتی را کسب کنید تا بدانید که طریقه خواندن جواب آزمایش خون بارداری چگونه است و یا در خواندن تست بارداری خانگی (بی بی چک) به چه نکاتی باید توجه کنید. اگر می خواهید بدانید که چگونه جواب آزمایش بارداری را بخوانیم، این متن را مطالعه کنید.

جواب آزمایش بارداری

اولین روشی که معمولا برای تست بارداری مورد استفاده قرار می گیرد بی بی چک است، ولی بهترین و مطمئن ترین راه برای اطلاع از باردار بودن انجام تست خون بارداری است. اما برای این که بدانید تفسیر آزمایش بارداری چگونه است و چگونه جواب آزمایش حاملگی را بخوانیم، ابتدا به شما توضیحاتی را درمورد اساس عملکرد تست های بارداری ارائه می دهیم.

بعد از ملاقات اسپرم و تخمک و انجام لقاح، سلول تخم لقاح یافته در حین تقسیم شدن به سمت رحم حرکت می کند. بعد از رسیدن به رحم و انجام لانه گزینی، بین جفت و عروق اندومتر رحم مادر ارتباط خونی برقرار می شود. به این ترتیب هورمون βhCG تولید شده توسط سلول های جفت به خون مادر وارد خواهد شد. براساس کتب پزشکی این هورمون در روز نهم بعد از لقاح وارد خون مادر می شود درحالی که هورمون βhCG در روز چهاردهم بعد از لقاح در ادرار مادر قابل تشخیص خواهد بود.

در آزمایش خون بارداری مقدار هورمون βhCG را در خون مادر اندازه گیری کرده و عدد آن را در برگه آزمایش ذکر می کنند. برای این که بتوانید جواب آزمایش بارداری بتا را بخوانید، باید بدانید که هر عدد نمایش داده شده در آن نشان دهنده چه شرایطی است.

 

راهنمای خواندن جواب آزمایش بارداری

اگر عدد بتای نوشته شده در برگه جواب آزمایش شما عدد کمتر از mIU/ml 5 را نشان دهد، به این معنی است که شما باردار نیستید. بنابراین حداقل مقداری که می تواند نشان دهنده بارداری باشد mIU/ml 5 است که باید در طی مدت هر 48 ساعت مقدار آن دو برابر شود. لازم به ذکر است که اگر این دوبرابر شدن مقدار غدد بتا بیش از دو روز طول بکشد ممکن است نشان دهنده مواردی همانند بارداری خارج رحمی باشد. 

  • مقدار عدد بتا در ۳ هفته پس از LMP یا اولین روز آخرین پریود:  ۵۰-۵ mIU/ml
  • مقدار عدد بتا در ۴ هفته بعد از LMP یا اولین روز آخرین پریود: ۴۲۶-۵ mIU/ml
  • مقدار عدد بتا در ۵ هفته بعد از LMP یا اولین روز آخرین پریود: ۷۳۴۰-۱۸ mIU/ml
  • مقدار عدد بتا در ۶ هفته بعد از LMP یا اولین روز آخرین پریود: ۵۶۵۰۰-۱۰۸۰ mIU/ml
  • مقدار عدد بتا در  ۸-۷ هفته بعد از LMP یا اولین روز آخرین پریود: ۲۲۹۰۰۰-۷۶۵۰ mIU/ml
  • مقدار عدد بتا در  ۱۲-۹ هفته بعد از LMP یا اولین روز آخرین پریود: ۲۸۸۰۰۰-۲۵۷۰۰ mIU/ml
  • مقدار عدد بتا در ۱۶-۱۳ هفته بعد از LMP یا اولین روز آخرین پریود: ۲۵۴۰۰۰-۱۳۳۰۰ mIU/ml
  • مقدار عدد بتا در ۲۴-۱۷ هفته بعد از LMP یا اولین روز آخرین پریود: ۱۶۵۴۰۰-۴۰۶۰ mIU/ml
  • مقدار عدد بتا در ۴۰-۲۵ هفته بعد از LMP یا اولین روز آخرین پریود: ۱۱۷۰۰۰-۳۶۴۰ mIU/ml

اگر به دنبال نحوه خواندن جواب آزمایش بارداری بودید، اکنون با در دست داشتن اعداد فوق به عنوان راهنمای خواندن جواب آزمایش بارداری نه تنها می توانید جواب آزمایش خون بارداریتان را بخوانید، بلکه می توانید حدس بزنید که احتمالا در کدام هفته بارداری هستید.

 

مطالعه بیشتر:

1- بهترین زمان برای دادن آزمایش خون بارداری

2- آیا نتیجه آزمایش بارداری قبل از پریود قابل اعتماد است؟

3- آزمایش خون و ادرار برای تشخیص بارداری