The chronograph is started when the event is seen and stopped when it is heard. The chronograph seconds hand indicates the distance from the event on the telemetric scale. Telemeter: on account of most replica watches using a telemeter scale, best rolex replica Three different views from three different continents on the finalists in the Chronograph category at this years Grand Prix d . Audemars Piguet Replica Uk omegasphereco uk.

علت بروز دیابت بارداری چیست و قند خون نرمال چند است؟

یکی از آزمایشات بسیار مهم در دوران بارداری، آزمایش قند خون است. این آزمایش میزان قند خون مادر را بررسی می کند. باتوجه به اهمیت قند خون در بارداری و تاثیراتی که بر روی رشد و تکامل جنین دارد، بسیاری از مادران می پرسند که قند خون نرمال چند است؟ قند خون نرمال ناشتا چند است؟ میزان نرمال قند خون در بارداری چیست؟ اگر می خواهید بدانید که قند خون در دوران بارداری باید چند باشد این مطلب را مطالعه کنید.

چه عواملی باعث ایجاد دیابت بارداری می شود؟

قبل از توضیح این نکته که قند خون نرمال چند است، ابتدا لازم است کلیاتی را درمورد قند خون بارداری با یکدیگر مرور کنیم. دیابت بارداری نوعی از دیابت است که با افزایش بیش از حد قند خون همراه است و در دوران بارداری به وجود می آید که تقریباً در 4 درصد از مادران باردار ایجاد می شود. دیابت بارداری معمولاً در مراحل پایانی بارداری تشخیص داده می شود.

دیابت بارداری به دلیل تغییرات و عوامل بسیاری همچون تغییرات هورمونی رخ می دهد که بدن مادر را در مقابل انسولین مقاوم می کند. انسولین هورمونی است که توسط سلول های ویژه ای در پانکراس تولید می شود تا بدن بتواند سوخت و ساز قند خون را انجام دهد و از آن به عنوان انرژی و سوخت استفاده کند. زمانی که میزان انسولین بدن کافی نباشد و یا بدن نتواند به درستی از انسولین استفاده کند (مقاومت در برابر انسولین) میزان قند خون در بدن افزایش می یابد. عواملی که می توانند خطر ابتلا به دیابت بارداری را افزایش دهند شامل:

  • چاقی مفرط
  • سابقه دیابت بارداری در گذشته
  • سابقه زایمان نوزاد بیش از 4 کیلو
  • سابقه دیابت نوع 2 در خواهر، برادر یا والدین
  • سابقه سندرم تخمدان پلی کیستیک (تنبلی تخمدان)
  • سابقه دیابت قبل از بارداری

 

دیابت بارداری چه تاثیری بر جنین دارد؟

مادران مبتلا به دیابت بارداری اگر تمام توصیه ها و مراقبت ها را به دقت انجام دهند، معمولاً نوزاد سالمی خواهند داشت. اما اگر میزان قند خون شما در دوران بارداری به طور مرتب افزایش می یابد، این را بدانید که قند خون جنین هم به طور مکرر در حال افزایش است. افزایش قند خون باعث می شود جنین از حالت عادی بزرگ تر شود و هنگام زایمان با مشکلات بیشتری مواجه شوید. همچنین ممکن است بلافاصله بعد از تولد، نوزاد با مشکل هیپوگلیسمی (hypoglycemia) یا به عبارتی افت قند خون روبرو شود. اگر دیابت بارداری به خوبی کنترل نشود، می تواند خطر ابتلا به زردی، سندرم مشکلات تنفسی و احتمال از دست رفتن جنین پیش از زایمان را افزایش دهد. همچنین احتمال چاقی مفرط و ابتلا به دیابت نوع 2 در آینده کودک افزایش می یابد. اگر دیابت در اوایل بارداری رخ دهد، خطر ناهنجاری های مادرزادی و سقط جنین در مقایسه با مادرانی که دیابت ندارد افزایش چشم گیری پیدا می کند.

با این توضیحات دریافتید که چرا یک مادر باردار باید بدانی که قند خون نرمال چند است و درصورتی که عدد گزارش شده در آزمایش دیابت او از میزان طبیعی قند خون در بارداری بیشتر بود چه باید بکند.

 

 دیابت بارداری چه تاثیری بر مادر می گذارد؟

  • به دلیل بزرگ تر شدن جنین بر اثر دیابت، احتمال زایمان سزارین افزایش پیدا می کند.
  • دیابت بارداری خطر ابتلا به پره اکلامپسی، یا افزایش فشار خون و وجود پروتئین در ادرار را افزایش می دهد.
  • افرادی که در بارداری به دیابت مبتلا می شوند، ممکن است در آینده به دیابت نوع 2 مبتلا شوند.

 

آیا راهی برای درمان دیابت بارداری وجود دارد؟

اغلب مادرانی که تحت درمان دیابت بارداری قرار می گیرند، زایمان بدون مشکلی خواهند داشت. مشکلات زمانی رخ می دهند که افزایش قند خون به درستی کنترل نشود. با وجود این که ممکن است مادر به دیابت نوع 2 بعد از بارداری مبتلا شوند، با این حال می تواند با ورزش کردن، داشتن برنامه غذایی سالم و نگه داشتن وزن در رنج نرمال این خطر را کاهش دهد.

 

علائم و نشانه های دیابت بارداری چیست؟

دیابت بارداری معمولاً نشانه خاصی ندارد، به همین دلیل است که آزمایش دیابت بارداری اهمیت بسیاری دارد. در بعضی موارد ممکن است تشنگی شدید و تکرر ادرار از علائم دیابت باشند.

 

در بارداری قند خون نرمال چند است؟

تمامی مادران در دوران بارداری باید آزمایشات دیابت را انجام دهند. دیابت بارداری توسط آزمایش خون تعیین می شود که معمولاً بین هفته 24 تا 28 بارداری انجام می شود. اما اگر دکتر شما به موردی مشکوک باشد، این آزمایش را زودتر از موعد انجام می دهد.

در تست قند خون ناشتا که باید 12 تا 14 ساعت برای ان ناشتا باشید، عدد 92 به پایین نرمال درنظر گرفته می شود، درحالی که عدد 93 تا 97 باید مجدد مورد بررسی قرار گیرد. جواب 98 به بالا علاوه بر رعایت رژیم غذایی باید طبق دستورالعمل های ویژه مورد ارزیابی بیشتر قرار گیرد.

تست تحمل گلوکز آزمایشی است که در آن مادر باردار نوشیدنی شیرینی می نوشد و یک ساعت بعد آزمایش خون انجام می دهد. اگر نتیجه آزمایش طبیعی نباشد، آزمایشات کامل تری نیاز است. آزمایش خوراکی تحمل گلوکز (OGTT) آزامایش دیگری است که می تواند دیابت بارداری را تشخیص دهد. در این آزمایش، میزان قند خون شما اندازه گیری می شود. سپس به شما نوشیدنی شیرینی داده می شود و پس از یک و 2 ساعت و در بعضی موارد پس از 3 ساعت میزان قند خون را دوباره اندازه گیری می کنند. میزان قند خون 140 mg/dL یا بیشتر در 80 درصد موارد دیابت بارداری را تشخیص می دهد. اگر این عدد کمتر از 130 باشد، در 90 درصد موارد دیابت بارداری وجود ندارد. اگر میزان قند خون بیش از 130 mg/dL باشد، آزمایش دیگری انجام شود تا نتیجه دقیق تر تعیین شود.

آزمایش قند دراز مدت یا آزمایش هموگلوبین A1C، آزمایش دیگری است که دیابت بارداری را تشخیص می دهد. این آزمایش میزان قند خون را در دراز مدت، به صورت میانگین در چند ماه گذشته نشان می دهد. بنابراین اگر می خواهید بدانید که قند خون نرمال چند است، ابتدا باید درنظر داشته باشید که کدام یکی از آزمایشات تست گلوکز برای شما انجام شده است. 

 

مطالعه بیشتر:

1- تفسیر آزمایش دیابت بارداری

2- آزمایش دیابت بارداری چگونه است؟

3- آزمایش دیابت بارداری هفته چندم انجام می شود؟