درمان درد بعد از سزارین، راهکار های خانگی

متاسفانه زایمان کردن و به دنیا آمدن نوزاد به معنای پایان دردهای ناشی از بارداری نیست اما خوشبختانه چه به صورت طبیعی زایمان کرده باشید و چه زایمان سزارین را پشت سر گذاشته باشید، راهکارهای خانگی برای کاهش و حتی درمان این دردها وجود دارد که بتوانید به همراه فرزندتان از روزهای ابتدایی مادر شدن بیشترین لذت را ببرید. در این مطلب راهکارهای خانگی برای کاهش حتی درمان درد بعد از سزارین توضیح داده شده است.

درد بعد از زایمان سزارین معمولا در چند روز ابتدایی شدید بوده و اگر همه چیز بر طبق روال عادی پیش برود به زودی کاهش خواهد یافته و به شکل قابل تحملی تبدیل خواهد شد. این دردها معمولا تا 6 هفته طول می کشد اما در این مدت می توانید از راهکارهای ساده و خانگی مطرح شده در ادامه مطلب برای درمان درد بعد از سزارین کمک بگیرید.

درمان‌های خانگی برای کاهش درد پس از زایمان

اگر پزشک به شما اجازه داده است، می‌توانید برای کاهش درد از درمان‌های خانگی استفاده کنید.

  • کمپرس آب گرم

یکی از بهترین و بی خطرترین راهکارها برای درمان درد بعد از سزارین استفاده از کمپرس آب گرم است. درمان با آب گرم بهترین راه برای درمان درد ناخوشایند شکم است، چراکه رحم منقبض را شل می‌کند و جریان خون را بهبود می‌بخشد و از این رو درد پایین شکم و رحم را کاهش می‌دهد. کمپرس آب گرم رحم منقبض را آرام می‌کند و گردش خون را بهبود می‌بخشد.

  • آب برنج

برنج را با آب بیشتر بپزید و آب صاف شده را روزی دو بار بنوشید. این آب ناحیه شکم را آرام می‌کند، گوارش را بهبود می‌بخشد و از یبوست جلوگیری می‌کند.

  • چای زنجبیل

زنجبیل ضدالتهاب است و قابض و ضدعفونی‌کننده است که با کم کردن درد شکم و لگن از درد پس از زایمان می‌کاهد. چای زنجبیل را با افزودن زنجبیل رنده‌شده به آب در حال جوش آماده کنید. همچنین می‌توانید ده برگ جعفری را نیز اضافه کنید و هر دو را مدتی بجوشانید. برای مزه بهتر به آن عسل اضافه کنید و روزی دو بار بنوشید.

  • چای رازیانه

تخم رازیانه خاصیت ضدالتهاب و ضددرد دارد که به کاهش درد پس از بارداری کمک می‌کند. چای رازیانه را با افزودن دو قاشق غذاخوری تخم رازیانه به دو فنجان آب آماده کنید. به مدت ۱۰ دقیقه دم کنید، بگذارید سرد شود و برای مزه بهتر به آن عسل اضافه کنید. می‌توانید آن را دو بار در روز میل کنید.

  • حمام آب گرم

حمام آب گرم درد لگن و رحم را کاهش می‌دهد. می‌توانید به مدت ۳۰ دقیقه در وان آب گرم دراز بکشید اما آب را خیلی داغ نکنید. برای کاهش درد و نرم کردن پوست خود دو بار در روز این کار را انجام دهید.

  • چای لیمو

بیشتر مشکلات پس از زایمان به دلیل ضعف سیستم ایمنی است. باید ویتامین C بیشتری مصرف کنید که در لیمو و کیوی فراوان است. یک فنجان آب را بجوشانید، بگذارید سرد شود و بعد آب دو لیمو را در آن بچکانید. برای تقویت سیستم ایمنی بدن دو بار در روز بنوشید. این کار به کاهش درد شکم نیز کمک می‌کند.

  • نعنای تازه

نعنا خاصیت آرام‌بخش دارد و به کاهش دردهای شکمی و سردرد کمک می‌کند. برگ‌های نعنا را به آب در حال جوش اضافه کنید و بگذارید به مدت ده دقیقه بجوشد. صاف کنید، بگذارید سرد شود و بعد به آن لیمو اضافه کنید و بنوشید. نوشیدن دو بار در روز از آن درد شکمی را کاهش خواهد داد. اما باتوجه به این که نعنا سبب کاهش شیر مادر می شود، اگر به نوزاد دلبندتان شیر می دهید، این روش برای درمان درد بعد از سزارین به شما توصیه نمی گردد.

  • چای بابونه

بابونه به کاهش درد بعد از سزارین کمک می‌کند و در درمان سر درد بعد از سزارین بسیار موثر است. سازمان غذا و داروی آمریکا نیز آن را بی‌خطر می‌داند.

گل‌های خشک شده بابونه را به یک فنجان آب در حال جوش اضافه کنید. بگذارید ده دقیقه دم بکشد، صاف کنید و سپس بنوشید. می‌توانید برای مزه بهتر به آن عسل و لیمو اضافه کنید. برای کاهش درد انقباضات رحم پس از زایمان دو بار در روز از آن بنوشید.

  • ماساژ روغن

ماساژ به علت خاصیت آرامش بخشی که دارد از بهترین روش ها برای درمان درد بعد از سزارین است. می‌توانید از همسرتان بخواهید تا شکم‌تان را با مخلوط روغن ماساژ بدهد. برای آماده کردن این مخلوط پنج قطره روغن اسطوخدوس، ده قطره روغن سرو و ۱۵ قطره روغن نعنا و 28 گرم روغن حامل (جوجوبا، زیتون، بادام شیرین یا نارگیل) را با هم ترکیب کنید. برای ماساژ دادن دست‌ها را روی ناف قرار دهید و بصورت دایره‌وار بچرخانید.