سوزش سر دل صبحگاهی و درمان آن چگونه است؟

بارداری علی رغم تمامی شیرینی ها و لذاتی که به همراه دارد، متاسفانه گاهی مادر را با برخی چالش ها و مشکلات سلامتی روبرو می کند. یکی از این مشکلات سوزش سر دل صبحگاهی است. سوزش سر دل به حالتی اطلاق می شود که در آن اسید معده به درون مری بازگشت پیدا می کند که سبب سوزش بافت انتهای مری خواهد شد و شما آن را به صورت درد و سوزش در پشت استخوان جناق سینه حس و لمس میکنید.

سوزش سر دل صبحگاهی

متاسفانه سوزش سر دل که ریفلاکس یا بازگشت اسید به درون مری نیز خوانده می‌شود، یکی از نشانه‌های گذرای بارداری است. بله، شاید هم نه ماه ادامه یابد، اما روش‌هایی برای آرام کردن احساس سوزش در سینه و گلو وجود دارد. بنابر نوشته‌ی سایت پزشک وب‌مد، بیش از نیمی از بارداران دچار سوزش سر دل شدید می‌شوند، خصوصاً در سه ماهه‌ی دوم و سوم. گرچه از نامش پیداست و امکان دارد حس کنید که قلب (یا سینه) شما در آتش است، در واقع سوزش سر دل هیچ ربطی به قلب ندارد. مثل اکثر موارد در دوران بارداری، مقصر سوزش سر دل را نیز می‌توان هورمون‌ها دانست. مقصران خاص پروژسترون و ریلکسن هستند. این هورمون‌ها برای آرام کردن ماهیچه‌های تمام بدن کار می‌کنند که شامل ماهیچه‌ها در مجرای روده‌ها می‌شود. در نتیجه، غذا آهسته‌تر در درون سیستم گوارش جریان می‌یابد، و هضم غذا به خوبی انجام نمی‌شود که به سوزش سر دل می‌انجامد. به رغم ناراحتی مادر، این عملکرد برای جنین مناسب است، زیرا بدن مواد مغذی را جذب می‌کند و موثرتر آن را به بچه می‌رساند. همان طور که فرزندتان رشد می‌کند و رحم شما بزرگ‌تر می‌شود، شکمتان نیز به سمت بالا به قفسه‌ی سینه فشار می‌آورد که به ریفلکس اسید می‌انجامد. سوزش سر دل در بانوان مختلف متفاوت است، بسیاری از مادران در اول صبح آن را حس می کنند که به آن سوزش سر دل صبحگاهی می گوییم درحالی که برخی دیگر در اواسط روز با آن دست و پنجه نرم می کنند.

 بهترین پیشنهاد برای رفع سوزش سر دل صبحگاهی

شاید پیشگیری کامل از سوزش سر دل غیرممکن باشد، اما می‌توانید با رعایت نکات زیر ناراحتی و احتمال ابتلا به سوزش سر دل را به حداقل برسانید:

  • راست‌قامت بمانید: صرف نظر از اینکه تا چه اندازه دوست دارید، پس از صرف غذا چرت بزنید. باید برای اطمینان یافتن از گوارش درست غذا پیش از دراز کشیدن، حدود سی تا چهل و پنج دقیقه راست‌قامت بنشینید.
  • وعده‌ی کوچک غذا را به آرامی میل کنید: به این ترتیب، از شکم پر و خطر بالقوه‌ی ریفلاکس پرهیز خواهید کرد. بلعیدن سریع غذا نیز برای گوارش بد است، زیرا به خوبی جویده نشده است و گوارش را سخت‌تر می‌سازد (به احتمال بیشتر، سبب سوزش سر دل می‌شود). همچنین امکان دارد هوا را ببلعید که به گاز شکم می‌انجامد.
  • اول صبح چند بیسکوئیت ترد میل کنید: بهترین راه حل برای برطرف کردن سوزش سر دل صبحگاهی آن است که پیش از بلند شدن از رختخواب چند تکه بیسکوئیت ترد و یا نان تست میل کنید. این مواد با جذب اسید معده و حالت اسفنجی که دارند، مانع از پس زدن اسید به درون معده شما خواهند شد.
  • همزمان نخورید و ننوشید: اگر شکمتان از مایعات و غذا بسیار پر شده است، امکان رخداد گوارش بد وجود دارد.
  • عادات خواب خود را تنظیم کنید: خوابیدن در حالی که سر و شانه حدود 15 سانتیمتر بالاتر از تنه است، به مبارزه‌ی بهتر با سوزش سر دل کمک می‌کند. این کار را با استفاده از یک یا دو بالش انجام دهید. همچنین می‌توانید با گذاشتن یک آجر زیر پایه‌های بالایی، سر تخت را بالا بیاورید.
  • خوابیدن روی پهلوی چپ: طبق یافته‌های مطالعات، خوابیدن روی پهلوی راست سوزش سر دل را تشدید می‌کند. پژوهشگران درباره‌ی علل آن توافق ندارند، اما تایید می‌کنند که اگر به ریفلاکس اسید شب هنگام مبتلا می‌شوید، خوابیدن به پهلوی چپ بی‌تردید بهتر است. به علاوه، خوابیدن به پهلوی چپ برای اکسیژن‌رسانی به فرزندتان نیز بهترین حالت است.
  • از آغازگران سوزش سر دل پرهیز کنید: خودتان بهتر می‌دانید که چه خوراکی‌هایی آغازگر سوزش سر دل شماست، اما خوراکی‌های خاصی هم هستند که عموماً باعث گوارش بد می‌شوند. این موارد شامل خوراکی‌های خوشمزه‌ای مثل: گوجه‌فرنگی، مرکبات، کافئین، نوشابه‌های گازدار، غذاهای چرب، کیک و شکلات می‌شود. شاید این فهرست خوراکی‌ها برای خانم‌های باردار بسیار لذیذ باشد، اما از سویی عذاب‌آورند. جویدن آدامس پس از غذا را امتحان کنید. آب دهان اضافه به خنثی کردن سوزش مایعات شکم کمک می‌کند.
  • با پزشک داروساز مشورت کنید: درباره‌ی داروهای مناسب از او بپرسید. برخی داروها دیواره‌ی مری را می‌پوشانند و سوزش سر دل را کاهش می‌دهند.
  • استراحت کنید و آرام بگیرید: این کار را با مراقبه یا روشی انجام دهید که برایتان لذت‌بخش است. پس از صرف غذا زود به بستر نروید و ورزش نکنید.
  • لباس گشاد بپوشید: لباس های زیر تنگ فشار بیشتری به شکم می‌آورد و سوزش سر دل صبحگاهی را افزایش می‌دهد.

 

بیشتر بدانید:

1- 7 درمان گیاهی و خانگی سوزش سر دل یا رفلاکس اسید معده در بارداری

2- سوزش سر دل در زمان حاملگی

3- 11 روش برای کاهش درد و درمان سوزش سر دل یا رفلاکس اسید معده

4- علت رفلاکس در نوزادان چیست و چگونه درمان می شود؟