The chronograph is started when the event is seen and stopped when it is heard. The chronograph seconds hand indicates the distance from the event on the telemetric scale. Telemeter: on account of most replica watches using a telemeter scale, best rolex replica Three different views from three different continents on the finalists in the Chronograph category at this years Grand Prix d . Audemars Piguet Replica Uk omegasphereco uk.

زمان مناسب برای زایمان دوقلوها و زایمان دوقلوها چگونه است؟

زمانی که دوقلو باردارید باید به فکر هزینه زایمان باشید. شما دو جنین را قرار است زایمان کنید و ممکن است به عللی همچون نیاز به بستری نوزادان هزینه بیشتری بپردازید. اینکه زایمان طبیعی خواهید داشت یا سزارین نامشخص است. احتمال موفقیت زایمان طبیعی 50-50 است. به عبارتی50 درصد احتمال دارد نیاز به سزارین داشته باشید. پزشک براساس برخی مسایل تصمیم می‌گیرد که آیا خانم باردار باید به صورت طبیعی زایمان کند یا نیاز به سزارین دارد، زایمان باید قبل از هفته 37 انجام شود یا می توان چند هفته دیگر صبر کرد. در ادامه این مطلب به سوالات شما در مورد زمان مناسب و نیز روش مناسب برای زایمان دوقلوها پاسخ خواهیم داد.

زمان مناسب برای زایمان دوقلوها

همانطور که منابع علمی مطرح می کنند بدون شک زمان مناسب برای زایمان دوقلوها وقتی است که جنین ها هفته 37 بارداری را به اتمام رسانده و وارد هفته 38 شده باشند. در این زمان تقریبا می توان مطمئن بود که ریه های هر دو جنین به طور کامل بالغ شده و درهنگام تنفس در محیط خارج از رحم با مشکل مواجه نشده و اصطلاحا دچار زجر تنفسی نمی شوند.

اما متاسفانه با توجه به خطراتی که معمولا برای مادر و نیز جنین ها در بارداری چندقلویی وجود دارد، احتمال زایمان قبل از هفته 37 زیاد است که در این شرایط هر قدر تعداد جنین ها بیشتر باشد (سه قلو و چهار قلو و ...) زایمان زودتر انجام خواهد شد. اما نگران نباشید، پیشرفت علم پزشکی در این زمینه امکان سلامت و حیات تعداد بسیار زیادی از نوزادان زودرس را فراهم کرده و امروزه به ندرت این نوزادان با مشکل های جسمی مواجه می شوند.

زایمان دوقلوها چگونه است؟

نوع زایمان دوقلوها به عوامل زیر بستگی دارد:

وضعیت جنین‌ها

اگر هر دو جنین سر به سر باشند که در 40 درصد موارد اینگونه است با فرض اینکه همه عوامل دیگر مطلوب هستند پزشک زایمان طبیعی را پیشنهاد می‌دهد. اما اگر جنین‌ها در موقعیت مناسب زایمان قرار نگرفته باشند (یکی سر پایین و دیگری سر بالا، یا هر دو سر بالا، یا ..)، پزشک جراحی را توصیه خواهد کرد.

نحوه قرار گیری جنین‌ها در نزدیکی دهانه رحم

اگر جنین‌ها در این موقعیت حساس با باسن یا پهلو باشند پزشک سزارین را توصیه می‌کند. اما اگر با سر قرار گرفته باشند زایمان طبیعی ممکن است.

موقعیت و وضعیت جنین دوم

اگر جنین‌ها با سر قرار گرفته باشند و جنین اول به روش زایمان طبیعی متولد شوند این احتمال که جنین دوم نیز همین راه را پیش بگیرد بالاست اما اگر جنین دوم به باسن یا پهلو باشد پزشک یا باید آن را بچرخاند یا با باسن او را به دنیا آورد یا سزارین را پیشنهاد دهد.

اندازه جنین‌ها

معمولا همینطور است اما اگر تفاوت وزنی فاحشی بین دوقلوها وجود داشته باشد پزشک به طور حتم سزارین را پیشنهاد می‌دهد.

دوقلوها یک جفت دارند یا دو جفت؟

اگر دوقلوها جفت مشترکی داشته باشند پزشک سزارین را پیشنهاد می‌دهد. دلیل آن هم این است که قطع و بیرون کشیدن جفت بعد از تولد نخستین نوزاد و قبل از تولد نوزاد دوم خطرناک است. با نزدیک شدن به زمان زایمان در رابطه با روش ایمن تر و بهتر زایمان دوقلوها با پزشک خود صحبت و مشورت کنید.

بهبودی بعد از زایمان دوقلوها

از نظر جسمی بهبودی بعد از زایمان دوقلوها (چه زایمان طبیعی و چه سزارین) تفاوتی با زایمان تک نوزادها ندارد فقط شاید کمی زمانش طولانی‌تر باشد. جمع شدن سینه و شکم کمی بیش از حالت عادی طول می‌کشد و ترشحات و خونریزی واژن هم به نسبت طولانی تر است. حتی اگر بارداری نرمالی داشته باشید به هر حال حداقل برای 3 ماه غیرفعال بوده‌اید و کمر و زانوها وزن بالایی را تحمل کرده‌اند. بعد از زایمان به تدریج فعالیت را مجددا آغاز کنید. از فعالیت‌های ساده مثل پیاده روی آغاز کنید و به تدریج میزان فعالیت خود را افزایش دهید.

شیردهی نیز به بهبودی سریع تر کمک می‌کند. تغذیه نوزاد با شیر مادر سبب ترشح هورمون اکسی توسین شده و به انقباض عضلات رحمی کمک می‌کند. این موضوع به قطع سریع تر خونریزی نیز کمک کرده و خود نوعی لیپوساکشن طبیعی است که سبب کاهش وزن می‌شود. شیردهی به دو نوزاد، چربی و کالری بالایی می‌سوزاند و به مادر کمک می‌کند سریع تر به وزن قبل از بارداری خود برگردد. در صورتی که نوزادان در ICU باشند می‌توانید از شیردوش برقی برای دوشیدن شیر استفاده کنید تا نوزادان خود را با شیر مادر تغذیه کنید.

 

بیشتر بدانید:

1- مراقبت های بارداری دوقلویی و توصیه‌های مهم در این مورد

2- عوارض بارداری دوقلویی یا چندقلویی

3- روش صحیح خوابیدن در بارداری دوقلویی و چندقلویی

4- علت و انواع بارداری دوقلویی یا چندقلویی

منبع: whattoexpect و whattoexpect