دلایل افسردگی بعد از زایمان در پدران چیست؟

علائم افسردگی در بین مردان و مادران یکسان است که شامل حس بی‌ارزش بودن، لذت نبردن از چیزهایی که قبلا خوشایند بود و حتی فکر به ترک خانواده و خودکشی خواهد بود. هرچند افسردگی معمولا آنطور که تصور می‌کنید نیست، خصوصا در پدران. در ادامه این مقاله دلایل احتمالی افسردگی بعد از زایمان در پدران را برای شما شرح خواهیم داد.

علائم افسردگی پس از زایمان در پدران

در واقع افسردگی در میان مردان به این صورت نیست که ناگهان اشک‌ها سرازیر شوند. دکترکورتنی می‌گوید: «ممکن است با زودرنجی و خشم، کار مداوم، نوشیدن یا قمار بیش از حد بروز کند. این راه‌هایی است که مردان افسردگی را تجربه می‌کنند و نحوه مقابله آنان با بانوان بسیار متفاوت است». همچنین ممکن است مردها بیشتر از بانوان علائم فیزیکی مانند معده‌درد را از خود نشان دهند که هیچ دلیل واضحی ندارد. بنابراین اگر احساس می‌‌کنید شریک زندگی شما مثل همیشه نیست، از یک متخصص درخواست کمک کنید.

دلایل و عوامل خطر افسردگی بعد از زایمان در پدران

داشتن یک یا دو مورد از موارد زیر خطر ابتلای پدران به افسردگی را بالا می‌برد:

سابقه از دست دادن عزیزان: از دست دادن پدر و مادر یا یکی از عزیزان، به‌تازگی یا در هنگام نوزادی، احتمال افسردگی پدران پس از زایمان را بالا خواهد برد. همچنین در ماه‌های بعد از تولد نوزاد، زوج‌ها متوجه می‌شوند زمان کمتری برای ارتباط با یکدیگر دارند. بانوان شبکه اجتماعی بزرگتری برای حمایت دارند اما مردان بیشتر به همسران خود تکیه می‌کنند. بنابراین بسیاری از مردان احساس می‌کنند کسی را ندارند که با آمدن نوزاد از او یاد بگیرند. دکتر کورتنی می‌گوید: «بسیاری از پدران متوجه نمی‌شوند که در حال از دست دادن همسر خود هستند. زیرا نوزاد به مراقبت 24 ساعته نیاز دارد. وقتی همسر آن‌ها به ناگهان از دید خارج می‌شود، باید چیزهای زیادی را با آن هماهنگ کنند و این می‌تواند موجب خسران‌های دیگری شود.»

کمبود خواب: اگر بزرگسالان سالم هم به مدت یک‌ماه خواب کافی نداشته باشند، علائم افسردگی در آنها به وجود خواهد آمد بعد از زایمان هم با وجود گریه های شبانه یک نوزاد در خانه احتمال افسردگی بعد از زایمان در پدران افزایش می یابد. به گفته دکتر کرتنی: «تغییرات عصبی‌ـ‌شیمیایی واقعی در مغز اتفاق می‌افتد».

تغییرات هورمونی: در حالی‌که اغلب مردم از تغییرات هورمونی مادران بعد از زایمان آگاه هستند، باید بدانند که این تغییرات در مردان نیز رخ می‌دهد. مطالعات نشان داده است بعد از به دنیا آمدن نوزاد، سطح هورمون تستوسترون در مردان افت می‌کند و میزان هورمون استروژن بیشتر می‌شود. به گفته دکتر کورتینی: «مردان با تستوسترون پایین‌تر نسبت به گریه نوزاد بیشتر واکنش نشان می‌دهند. ما فکر می‌کنیم این باعث می‌شود ارتباط عاطفی بین پدر و نوزاد راحت‌تر برقرار می‌شود.» پدرانی که سطح تستوسترون پایین‌تری دارند در طی ۹ ماه پس از به دنیا آمدن نوزاد،‌ احتمال بیشتری دارد که به افسردگی دچار شوند. در حالی‌که آنهایی‌که تستوسترون بالایی دارند بیشتر به اضطراب والد شدن و پرخاشگری با همسر دچار می‌شوند. دکتر کورتنی می‌گوید: «باید مقدار مناسبی از این هورمون‌ها را در بدن خود داشته باشید».

به علاوه، کورتیزول در مردان (هورمون استرس) و هورمون وازوپرسین (هورمون تنظیم‌کننده خواب) نیز تغییر می‌کند و میزان هورمون پرولاکتین (هورمونی که باعث تولید شیر در مادران می‌شود) افزایش پیدا می‌کند. همه این موارد در افسردگی پدران (PPD) نقش دارند.

سابقه افسردگی: مردانی که در گذشته سابقه افسردگی داشته‌اند، بیشتر در معرض افسردگی پس از بچه‌دار شدن هستند. همچنین افسردگی در مردان و بانوانی که در خانواده سابقه افسردگی دارند بیشتر است. در حالی‌که راب افسردگی مزمن ندارد، اما می‌گوید: «اتفاقات بزرگ در زندگی باعث این‌چیزها می‌شود و همه چیز را بیش از حد تحملم می‌شود و همه‌چیز را بیش از حد تجزیه و تحلیل می‌کنم».

داشتن همسر افسرده: دکتر کورتنی توضیح می‌دهد: «نیمی از بانوانی که افسرده هستند، همسرانی افسرده دارند. این امر باعث می‌شود بر نوزادان تاثیر منفی بگذارید، به همین دلیل نیاز به درمان دارید.»

جلوگیری از افسردگی بعد از زایمان در پدران

درحالی‌که تقریبا غیرممکن است افسردگی پدران از قبل قابل پیش‌بینی باشد، بهترین کار این است که افسردگی در نطفه خفه شود. تحت حمایت دوستان و خانواده خود باشید و هرجا نیاز به کمک احساس کردید، آن‌را طلب کنید. قبل از به دنیا آمدن نوزاد، وضعیت اقتصادی خود را سر و سامان دهید. به این ترتیب با هزینه‌های جدیدی که نوزاد برای شما به وجود می‌آورد دچار آشفتگی نخواهید شد. اگر با همسر خود مشکل دارید، حتما با متخصص مشورت کنید تا از افسردگی بعد از زایمان پدران پیشگیری کنید.

بیشتر بدانید:

1- افسردگی پدران پس از زایمان ، از علت تا علائم و درمان

2- افسردگی بعد از زایمان در پدران و علائم افسردگی چیست؟

3- افسردگی مردان در بارداری همسر چگونه تشخیص داده می شود

4- افسردگی مردان بعد از زایمان چیست و چگونه درمان می شود؟

?پرسش و پاسخ های افسردگی بعد از زایمان در پدران

علائم افسردگی پس از زایمان در پدران چیست؟

در واقع افسردگی در میان مردان به این صورت نیست که ناگهان اشک‌ها سرازیر شوند. ممکن است با زودرنجی و خشم، کار مداوم، نوشیدن یا قمار بیش از حد بروز کند. همچنین ممکن است مردها بیشتر از بانوان علائم فیزیکی مانند معده‌درد را از خود نشان دهند که هیچ دلیل واضحی ندارد. بنابراین اگر احساس می‌‌کنید شریک زندگی شما مثل همیشه نیست، از یک متخصص درخواست کمک کنید.

آیا بی خوابی می تواند سبب افسردگی پس از زایمان در پدران شود؟

بله. اگر بزرگسالان سالم هم به مدت یک‌ماه خواب کافی نداشته باشند، علائم افسردگی در آنها به وجود خواهد آمد بعد از زایمان هم با وجود گریه های شبانه یک نوزاد در خانه احتمال افسردگی بعد از زایمان در پدران افزایش می یابد. به گفته دکتر کرتنی: «تغییرات عصبی‌ـ‌شیمیایی واقعی در مغز اتفاق می‌افتد».

در چه مردانی احتمال بروز افسردگی پس از زایمان بیشتر است؟

مردانی که در گذشته سابقه افسردگی داشته‌اند، بیشتر در معرض افسردگی پس از بچه‌دار شدن هستند. همچنین افسردگی در مردان و بانوانی که در خانواده سابقه افسردگی دارند و نیز همسرشان هم افسرده است بیشتر خواهد بود.

برای جلوگیری از افسردگی بعد از زایمان در پدران چه کاری می توان کرد؟

درحالی‌که تقریبا غیرممکن است افسردگی پدران از قبل قابل پیش‌بینی باشد، بهترین کار این است که افسردگی در نطفه خفه شود. تحت حمایت دوستان و خانواده خود باشید و هرجا نیاز به کمک احساس کردید، آن‌را طلب کنید

منبع: whattoexpect