لیست غذاهای نفاخ در دوران شیردهی که نباید خورد چیست؟

تغذیه با شیر مادر یکی از مهمترین مراحل رشد کودکان است اما برای اینکه بیشترین استفاده را از این دوران ببرید، باید جنبه های خاصی را در نظر بگیرید. آنچه می خورید تأثیر مستقیمی بر کودک شیرخوار دارد. آنها در دوران شیرخوارگی به خصوص در شش ماه اول زندگی، که شیر مادر اهمیت منحصر به فردی دارد، تمام مواد غذایی مورد نیاز خود را از شیر تامین می کنند. در ادامه این متن لیست غذاهای نفاخ در دوران شیردهی را گردآوری کرده ایم.

غذاهای نفاخ که در دوران شیردهی نباید خورد

لیست غذاهای نفاخ در دوران شیردهی و یا به عبارتی مواد غذایی که برای شیرخوار تولید گاز می کنند، عبارتند از:

1- شیر گاو

2- ماست

3- کره

4- پنیر فرآوری شده

5- نان

6- ماکارونی

7- پیتزا

8- انواع شیرینی پای

9- سالادهای سبز10- سوپ سبزیجات

11- دم کرده قهوه

12- نوشابه های گازدار

13- آب گازدار

14- سس های تند

15- کاری

غذاهایی که در شیرخوار گاز ایجاد می کند:

گاز معده در همه نوزادان وجود دارد و نمی توان از آن جلوگیری یا اجتناب کرد. اما عدم مصرف برخی غذاهای خاص در دوران شیردهی به کاهش گاز معده در نوزاد کمک می کند که به آنها غذای نفاخ در دوران شیردهی می گویند. خوردن غذاهای نفاخ در دوران شیردهی سبب دل درد شدید در نوزادان و شیرخواران و گریه های طولانی مدت خواهد شد.

با این حال ، برخی از غذاهایی که هنگام شیر دادن تغذیه می کنید ممکن است این عارضه را افزایش دهد. بنابراین ، سعی کنید از انواع محصولات زیر برای کاهش گاز در شیرخوار خودداری کنید:

1- شیر گاو

پروتئین شیر و لاکتوز باعث ایجاد گاز می شود، به خصوص اگر شیرخوار تحمل لاکتوز نداشته باشد. دستگاه گوارش ما قادر به پردازش لاکتوز شیر گاو نیست و از آنجا که نوزاد به اندازه کافی برای این امر رشد نکرده است، عدم تحمل لاکتوز می تواند یکی از دلایل گاز در این گروه سنی باشد. کودکانی که تحمل لاکتوز ندارند، فاقد آنزیم لاکتاز هستند که برای هضم شیر گاو و سایر محصولات لبنی لازم است.

2- ماست

پروتئین شیر و شیر تخمیر شده برای هضم نوزادان و در بعضی موارد حتی برای بزرگسالان سخت است. شیر تخمیرشده فاقد آنزیم مناسب در بدن کودک به سختی هضم می شود. لاکتوز ماست به شکل تخمیر شده وجود دارد که می تواند علاوه بر گاز اسهال نیز ایجاد کند.

3- کره

چربی حیوانی کره در نوزادان گاز ایجاد می کند. کره علاوه بر لاکتوز، چربی زیادی دارد. دستگاه گوارش کودک شیرخوار همانطور که تحمل لاکتوز را ندارد، نمی تواند در سال اول پس از تولد غلظت های بالا چربی را هضم کند.

4- پنیر فرآوری شده

انواع پنیر چه از نوع فرآوری شده و چه غیر از آن، حاوی غلظت بالایی لاکتوز است که ایجاد گاز می کند و از دیگر غذاهای نفاخ در دوران شیردهی محسوب می شوند. علاوه بر لاکتوز، طعم دهنده ها و رنگ های مصنوعی پنیر نیز برای شیرخواران سمی هستند. پنیر همچنین دارای ماده امولوسیون کننده و نمک است که تولید گاز و نفخ می کند و ارزش غذایی ندارد.

5- نان

غذاهای حاوی فیبر عامل نفخ در مادر و کودک به شمار می آید. به ویژه گندم سفید نسبت به سایر گندم ها سخت تر هضم می شود. اگر نوزاد شیرخوار شما به گلوتن حساسیت دارد، در صورت تغذیه با شیر مادر، نباید گندم در برنامه غذایی شما لحاظ شود. گلوتن به ماده ای چسبنده شبیه چسب تبدیل می شود که هضم آن دشوار است.

6- پاستا

گندم موجود در ماکارونی (پاستا)، تهیه شده از گندم سفید یا خالص، همانند نان موجب نفخ و گاز در نوزاد می شود. دلیل این امر گلوتن موجود در ماکارونی است و باید برای پیشگیری از آن پاستای بدون گلوتن مصرف کنید. اما حتی ماکارونی بدون گلوتن نیز به دلیل مقدار فیبر و گندمی که دارد، باعث ایجاد گاز شود.

7- پیتزا

خمیر پیتزا بر پایه آرد است که می تواند باعث ایجاد گاز در نوزادان شود. خمیر پیتزا علاوه بر گلوتن، حاوی نمک، شکر و روغن است. روغن بر چربی غذا می افزاید و آنزیم های موجود در دستگاه گوارش نوزاد قادر به هضم سریع آن نیست. ترکیب گلوتن با روغن باعث افزایش نفخ و گاز در بزرگسالان نیز می شود.

8- شیرینی های پای

آرد و شکر موجود در خمیر گاز ایجاد می کند و ازجمله غذاهای نفاخ در دوران شیردهی است. البته عوامل مختلفی از جمله گلوتن، شکر یا شیرین کننده ها و به طور کلی فرآیند پخت و پز نیز در ایجاد نفخ موثرند. اگرچه پختن از سرخ کردن سالم تر است اما برای کودک مناسب نیست. غذاهای پخته ای که حاوی گلوتن هستند در دستگاه گوارش انسان انسداد ایجاد و در نتیجه گاز معده ایجاد می کنند.

9- سالادهای سبزیجات

سالادهای سبزیجات معمولا با کلم بروکلی و کاهو تهیه می شوند و از دیگر غذاهای نفاخ دوران شیردهی هستند. این سبزیجات حاوی فودمپ هستند. فودمپ مخفف الیگوساکاریدها، دی ساکاریدها، مونوساکاریدهای قابل تخمیر و پولیول ها است. به عبارت دیگر فودمپ ها انواعی از قند هستند که هضم آنها برای کودک و بزرگسال دشوار است. این مواد در دستگاه گوارش گیر می کنند و هنگامی که باکتری های روده برای تجزیه آنها فعال می شوند، گاز تولید می شود.

10- سوپ سبزیجات

سیب زمینی، کلم بروکلی، نخود فرنگی یا لوبیا باعث گاز می شوند. همانطور که ذکر کردیم دلیل اصلی نفخ وجود فودمپ است. پختن این سبزیجات در دماهای بالا ارزش غذایی آنها را از بین می برد و صرف آن فایده ای برای بدن ندارد.

11- قهوه دم کشیده

قهوه ای که مادر می نوشد هم برای خودش و هم برای کودک نفاخ است. کافئین موجود در قهوه به مغز هشدار می دهد و گوارش را تسریع می کند. اما هضم در کودک باید به آرامی اتفاق بیفتد، افزایش سرعت هضم، گاز بیشتری تولید خواهد کرد.

12- نوشابه های گازدار

حباب و غلظت زیاد قند در نوشابه های گازدار هضم مادر و نوزاد را مختل می سازد. عامل اصلی نفخ، مقادیر زیاد قند موجود در این نوع نوشابه هاست. این قند از نوع مصنوعی هستند و مانند قند طبیعی به راحتی تجزیه نمی شوند. در نتیجه دستگاه گوارش شیرخوار بیشتر کار کرده و گاز بیشتری تولید می کند.

13- آب گاز دار یا حاوی کربنات

شاید تصور کنید آب گازدار خطری ندارد، اما حباب های آن تبدیل به گاز می شوند. نوزادان نمی توانند حباب هوا را تحمل کنند. هوا یا اسیدی که به معده نوزاد وارد می شود، به وسیله آنزیم های سیستم گوارش قابل تجزیه نیست و لذا گاز و نفخ ایجاد می کند.

14- سس های تند

شیرخواران نمی توانند مواد غذایی تند مانند فلفل قرمز را هضم کنند، سس های تند مانند فلفل قرمز باعث ایجاد گاز در آنان می شود. بیشتر غذاهای تند حاوی ترکیب کپسایسین هستند که سوزش سر دل ایجاد می کند. این نوع غذاها سرعت گوارش را کاهش می دهند و بنابراین عامل ریفلاکس اسید و گاز هستند. 

15- ادویه کاری

ادویه کاری ترکیبی از ادویه های هندی است که عطر و طعم قوی به غذاها می بخشد اما از دیگر غذاهای نفاخ در دوران شیردهی است. ادویه کاری نیز حاوی کپسایسین بوده و از آنجا که کودک به اندازه کافی برای تجزیه این ترکیب رشد نکرده است، مواد غذایی مدت بیشتری در معده می ماند و باعث گاز و نفخ می شود. در پایان لازم به یادآوری است که رعایت اعتدال اهمیت بسیار زیادی دارد.

از این مقاله درمورد غذاهای نفاخ در دوران شیردهی برای انتخاب غذای درست که هم خودتان بتوانید بخورید و هم باخوردن گاز اضافی برای شیرخوار ایجاد نکند، استفاده کنید. نیز بر این اساس می دانید که از مصرف چه غذاهایی باید پرهیز کنید. به یاد داشته باشید آشنایی با غذاهای غیر نفاخ در دوران شیردهی اولویت های غذایی کودک بسیار مهم است و باید به واکنشهای غذایی او توجه ویژه داشت.

بیشتر بدانید:

1- آیا آنچه می‌‌خورید بر شیرتان اثر می‌گذارد؟

2- مکمل های دوران شیردهی و ویتامینهای ضروری

3- باید ها و نباید های تغذیه در شیردهی پستانی

4- 14 نوع از غذاهای ممنوع در دوران شیردهی کدامند؟

?پرسش و پاسخ های غذاهای نفاخ در دوران شیردهی

آیا خوردن سالاد سبزیجات در شیردهی سبب نفخ نوزاد می شود؟

بله. سالادهای سبزیجات معمولا با کلم بروکلی و کاهو تهیه می شوند و از دیگر غذاهای نفاخ دوران شیردهی هستند. این سبزیجات حاوی فودمپ هستند. فودمپ مخفف الیگوساکارید ها، دی ساکاریدها، مونوساکاریدهای قابل تخمیر و پولیول ها است. به عبارت دیگر فودمپ ها انواعی از قند هستند که هضم آنها برای کودک و بزرگسال دشوار است

آیا می توانم در شیردهی پیتزا بخورم؟

خمیر پیتزا بر پایه آرد است که می تواند باعث ایجاد گاز در نوزادان شود. خمیر پیتزا علاوه بر گلوتن، حاوی نمک، شکر و روغن است. روغن بر چربی غذا می افزاید و آنزیم های موجود در دستگاه گوارش نوزاد قادر به هضم سریع آن نیست. ترکیب گلوتن با روغن باعث افزایش نفخ و گاز در بزرگسالان نیز می شود.

آیا نوشیدن قهوه در دوران شیردهی ممنوع است؟

بله. قهوه ای که مادر می نوشد هم برای خودش و هم برای کودک نفاخ است. کافئین موجود در قهوه به مغز هشدار می دهد و گوارش را تسریع می کند. اما هضم در کودک باید به آرامی اتفاق بیفتد، افزایش سرعت هضم، گاز بیشتری تولید خواهد کرد.

آیا خوردن غذاهای تند در شیردهی ممنوع است؟

شیرخواران نمی توانند مواد غذایی تند مانند فلفل قرمز را هضم کنند، سس های تند مانند فلفل قرمز باعث ایجاد گاز در آنان می شود. بیشتر غذاهای تند حاوی ترکیب کپسایسین هستند که سوزش سر دل ایجاد می کند. این نوع غذاها سرعت گوارش را کاهش می دهند و بنابراین عامل ریفلاکس اسید و گاز هستند.

منبع: nursingmoms