دادن ماست به نوزاد ،زمان ونحوه دادن ماست به نوزاد چگونه است؟

اینکه چه زمانی به کودک محصولات لبنی بدهید، می‌تواند کمی گیج کننده باشد، زیرا مصرف ماست (و پنیر) تا قبل از یک سالگی اشکالی ندارد اما شیر این‌طور نیست. توصیه‌های مختلفی در مورد بهترین زمان دادن ماست به نوزاد وجود دارد. بهترین کار این است که با پزشک اطفال مشورت کنید. پزشک ممکن است برای دادن غذای جدید به کودکان جدول زمانبندی خاصی داشته باشد. در ادامه این متن همه چیز را درمورد زمان و نحوه دادن ماست به نوزاد برای شما شرح داده ایم.

جایگاه ماست در تغذیه کمکی

قبل از اینکه لبنیات را به غذای کودک اضافه کنید، باید به چند مورد دقت کنید:

• هضم: تهیه ماست و پنیر روند کِشتی را طی می‌کند که طی آن پروتئین‌های شیر تجزیه می‌شود. این باعث می‌شود هضم پروتئین‌های ماست و پنیر برای کودک راحت‌تر شود و همچنان منبع خوب کلسیم و ویتامین D برای کودک است.

• تغذیه: شیر گاو فاقد مواد مغذی موجود در شیر مادر و شیرخشک است. پزشکان معمولا توصیه نمی‌کنند شیر مادر یا شیر خشک با شیر گاو (یا حتی شیرهای دیگر مانند شیر بز، شیر سویا، شیربرنج یا شیر بادام) جایگزین شود. در این صورت ممکن است کودک پس از یک سالگی با مشکل کم‌خونی ناشی از فقر آهن مواجه می‌شود.

• مکمل: از ماست باید به عنوان یک مکمل در کنار مواد مغذی دریافتی کودک از شیر مادر یا شیر خشک باشد. هنگامی که تازه به کودکان غذای جامد از جمله لبنیات داده می‌شود، برای تامین نیازهای خود به مواد مغذی باید به خوردن شیر مادر یا شیرخشک ادامه دهند.

دادن ماست به نوزاد از چند ماهگی

بسیاری از متخصصان پیشنهاد می‌کنند ماست را بین 9 تا 10 ماهگی به کودک بدهیم. هرچند مطالعات نشان داده‌ است زمانبندی شروع غذای جامد به کودک مانند آن‌چه در گذشته فکر می‌شد اهمیت ندارد. با توجه به این قضیه برخی متخصصان اطفال ممکن است برخی از انواع ماست را قبل از 9 ماهگی شروع کنند. اگر رابطه کودک با غذای جامد خوب است، می‌توانید مانند غذاهای جدید دیگر، دادن ماست به نوزاد را نیز شروع کنید (با معرفی هر غذای جدید به واکنش کودک دقت کنید).

دادن ماست به نوزاد 8 ماهه

اگر فرزند شما هشت ماهگی را تمام کرده و وارد ماه نهم شده، بعید است که دادن ماست به نوزاد هشت ماهه مشکل ساز شود. با این حال لازم است بعد از افزودن هر ماده غذایی جدیدی به رژیم غذایی کودک واکنش بدن او را درنظر بگیرید.

دادن ماست به نوزاد 4 ماهه

اگر به دلیل ابتلا به رفلاکس، تغذیه کمکی نوزاد را آغاز کرده اید، دادن ماست به نوزاد 4 ماهه ایده خوبی نیست و بهتر است که غذای کمکی را با فرنی و حریره شروع کنید و بعدها که شیرخوار هشت ماه را تمام کرد، دادن ماست به نوزاد را به برنامه غذایی او بیفزایید.

پروبیوتیک‌ها

ماست شامل پروبیوتیک‌ها یا باکتری‌های مفید است. (یا دارای مواد مغذی که به رشد باکتری‌های مفید کمک می‌کند). گاهی اوقات والدین فکر می‌کنند با دادن پروبیوتیک‌ها به کودکان باعث تقویت سیستم ایمنی بدن کودک می‌شوند، در حالی‌که تحقیقات از این ادعاها پشتیبانی نمی‌کنند

آیا کودکان به پروبیوتیک‌ها نیاز دارند؟

شیر مادر یا برخی شیرهای خشک حاوی پروبیوتیک‌ها هستند. این به آن معناست که کودک هم اکنون پروبیوتیک‌های مفید را دریافت می‌کند و نیازی به مکمل ندارد.

تحقیقات تازه‌ای وجود دارد که نشان می‌دهد مصرف برخی پروبیوتیک‌ها (مانند reuteiri) ممکن است باعث کاهش گریه کودکان به علت کولیک شود.

بهترین ماست را برای کودکان انتخاب کنید

در هر سنی که ماست را شروع می‌کنید، در انتخاب خود سخت‌گیر باشید. به کودک ماست پرچرب بدهید زیرا کودک برای رشد مناسب مغز به چربی موجود در محصولات شیر پرچرب نیاز دارد.

با وجود اینکه برخی ماست‌ها مخصوص نوزادان و کودکان است، اما همه آنها مثل هم سالم نیستند. بسیاری از این ماست‌ها دارای قند اضافی هستند. در حالی‌که تمام ماست‌ها دارای قند طبیعی است، باید مراقب باشید چه مقدار قند اضافی (مانند شربت فروکتوز یا نشاسته) در این ماست‌ها وجود دارد. انتخاب خوب، شروع با ماست ساده و پرچرب است. یک ظرف بزرگ ماست ساده بخرید تا در هزینه‌های خود صرفه جویی کنید و برای بسته‌بندی‌های کوچک ماست هزینه اضافی نکنید.

چگونگی دادن ماست به نوزاد

به منظور طعم‌دهی بیشتر به ماست می‌توانید داخل آن میوه یا سبزیجاتی که کودک دوست دارد اضافه کنید. می‌توانید خوراکی‌‌های زیر را با ماست ترکیب کنید:

• سس سیب

• موز

• لوبیا سبز و پوره گلابی

• آووکادوی له‌شده

• هلو

• کدو تنبل

• سیب‌زمینی شیرین

اگر دوست دارید خودتان غذای کودک را آماده کنید، می‌توانید اسموتی خود را درست کنید. میوه‌‌های کوچک یخ‌زده بهترین گزینه برای آرام کردن لثه‌های ملتهب کودک است.

ماست‌های مدت‌دار

این نوع ماست‌ها نیازی به گذاشتن داخل یخچال ندارد و بهترین گزینه برای بیرون از منزل است. یکی از این ماست‌ها را داخل کیف کودک قرار دهید و از خانه بیرون بروید. اما از آن‌جا که این ماست‌ها پاستوریزه شده‌اند، باکتری‌های مفید خود را از دست داده‌اند. یعنی بسیاری از موادی که ماست را به گزینه‌ای سالم تبدیل می‌کنند در این نوع ماست‌ها وجود ندارند.

حال که همه چیز را درمورد دادن ماست به نوزاد می دانید، اگر فکر می کنید دلبندتان آمادگی کافی برای خوردن آن را دارد، با یک ماست ساده پرچرب شروع کنید.

بیشتر بدانید:

1- چند دسر خوشمزه برای شیرخواران و کودکان

2- مناسبترین سن برای شروع تغذیه تکمیلی نوزاد

3- از چه سنی می توان به نوزاد خرما داد؟ دادن خرما به نوزاد

4- شروع غذای کمکی در کودکانی که دچار حساسیت غذایی هستند

?پرسش و پاسخ های دادن ماست به نوزاد

آیا می توانم به نوزاد 8 ماهه ماست بدهم؟

بله. اگر فرزند شما هشت ماهگی را تمام کرده و وارد ماه نهم شده، بعید است که دادن ماست به نوزاد هشت ماهه مشکل ساز شود. با این حال لازم است بعد از افزودن هر ماده غذایی جدیدی به رژیم غذایی کودک واکنش بدن او را درنظر بگیرید.

آیا می توان به نوزاد 4 ماهه ماست داد؟

اگر به دلیل ابتلا به ریفلاکس، تغذیه کمکی نوزاد را آغاز کرده اید، دادن ماست به نوزاد 4 ماهه ایده خوبی نیست و بهتر است که غذای کمکی را با فرنی و حریره شروع کنید و بعدها که شیرخوار هشت ماه را تمام کرد، دادن ماست به نوزاد را به برنامه غذایی او بیفزایید.

بهترین ماست برای شیرخوار کدام است؟

در هر سنی که ماست را شروع می‌کنید، در انتخاب خود سخت‌گیر باشید. به کودک ماست پرچرب بدهید زیرا کودک برای رشد مناسب مغز به چربی موجود در محصولات شیر پرچرب نیاز دارد.

چه ماستی به شیرخوار بدهیم؟

با وجود اینکه برخی ماست‌ها مخصوص نوزادان و کودکان است، اما همه آنها مثل هم سالم نیستند. بسیاری از این ماست‌ها دارای قند اضافی هستند. در حالی‌که تمام ماست‌ها دارای قند طبیعی است، باید مراقب باشید چه مقدار قند اضافی (مانند شربت فروکتوز یا نشاسته) در این ماست‌ها وجود دارد.انتخاب خوب، شروع با ماست ساده و پرچرب است. یک ظرف بزرگ ماست ساده بخرید تا در هزینه‌های خود صرفه جویی کنید و برای بسته‌بندی‌های کوچک ماست هزینه اضافی نکنید.

منبع: verywellfamily