رفتار با نوزاد هفت ماهه چگونه باید باشد؟

نوزاد هفت ماهه تقلید کننده است. زندگی روزمره برای شما و نوزادتان سرشار از شگفتی‌ها و چالش‌ها و دستاوردهای بزرگ و بردهای کوچک است. آزاد و انعطاف پذیر بودن کلید نحوه صحیح رفتار با نوزاد هفت ماهه و نیز گذر از این مراحل است. در این مقاله یاد می‌گیرید که رفتار با نوزاد هفت ماهه چگونه باید باشد، نوزاد هفت ماهه در این سن چه کارهایی انجام می‌دهد و همچنین راهکارهایی برای اضافه کردن غذاهای جامد به برنامه تغذیه نوزاد ارائه می شود. بنابراین اگر می پرسید که با نوزاد هفت ماهه چگونه رفتار کنیم تا پایان این مطلب همراه ما باشید.

چگونگی رفتار با نوزاد هفت ماهه، حواس

از حدود ماه هفتم شما می‌توانید نقش مهمی در توسعه زبان نوزاد خود داشته باشید، زیرا نوزاد کوچک شما با آرامش شروع به تقلید صداهای شما هنگام گفتگو می‌کند. تلاش‌های او را با صحبت کردن با او و تکرار کلمات آسان مانند "ماما" و "دادا" و... تشویق کنید. احتمالاً نوزاد شما می‌تواند به صداهای مختلف شما واکنش نشان دهد. برای مثال، اگر شما صدای خود را بلند کنید ممکن است گریه کند، در حالی که اگر با آرامش با او صحبت کنید ممکن است احساس راحتی کند و گریه‌اش متوقف شود.

رفتار با نوزاد هفت ماهه،حرکات بدن

یکی از مهمترین نکات رفتار با نوزاد هفت ماهه که در این ماه باید به آن توجه کنید، بهبود توانایی نوزاد در هماهنگی حرکات است:

• نوزاد شما ممکن است بتواند اشیاء را از یک دست به دست دیگر منتقل کند. حتی ممکن است اشیاء را از همه زوایا نگاه و آنها را وارسی کند.

• نوزاد احتمالاً می‌تواند از هر دو طرف غلت بزند. بیشتر کودکان ابتدا یاد می‌گیرند که از روی شکم به پشت بغلتند. با این تغییر شما باید بیشتر از قبل مراقب نوزاد باشید. خصوصاً هنگامی که در یک سطح مرتفع قرار داشته باشد.

• هنگامی که نوزاد نشسته باشد ممکن است روی دستان خود به حالت سه پایه تکیه دهد تا از قسمت بالای بدن حمایت کند. ممکن است یک اسباب بازی برای حفظ تعادل به او بدهید. به زودی او نیازی به استفاده از دست‌ها برای نگه داشتن خود ندارد و قادر خواهد بود تا به صورت مستقل بنشیند.

• هنگامی که نوزاد شما روی پشت خود دراز کشیده است ممکن است انگشتان پای خود را بگیرد. او به آرامی می‌آموزد که قسمت‌های مختلف بدن چه کاری می‌توانند انجام دهند و به احساسات جدید عادت می‌کند.

• هر نوزاد با دیگری متفاوت است، اما برخی از نوزادان هفت ماهه حتی ممکن است شروع به خزیدن کنند.

رفتار با نوزاد هفت ماهه، شخصیت

شما می‌توانید بفهمید که نوزاد چه چیزی می‌خواهد! نوزاد هفت ماهه شما شخصیت خاص خودش را دارد و بیشتر و بیشتر قادر به بیان دیدگاه خود است. به عنوان مثال در ماه‌های اولیه نوزاد شما فقط هنگام گرسنگی و ناراحتی گریه می‌کند، اما حالا برای دلایل مختلف گریه می‌کند. به عنوان مثال، او ممکن است گریه کند تا به شما بگوید که اسباب بازی دیگری می‌خواهد یا حوصله‌اش سر رفته و چیز متفاوتی می‌خواهد، یا از اینکه توسط یک فرد جدید نگه داشته شود احساس ناراحتی می‌کند. درست است که شما دوست ندارید نوزادتان برای جلب توجه شما گریه کند، اما نکته مثبت آن است که نوزاد شما در ایجاد ارتباط بهتر می‌شود و شخصیت و خلق و خوی خود را آشکار می‌کند. نوزادان منحصر به فرد هستند، بنابراین تلاش کنید بفهمید چه چیزی برای شما و او بهتر است. برای مثال، اگر او قبل از به خواب رفتن در شب نیاز به آرامش و راحتی بیشتری دارد، آن را برایش فراهم کنید. از طرف دیگر اگر تنهایی را ترجیح می‌دهد، طبق نیاز او پیش بروید. به خاطر داشته باشید که ترجیحات کوچولوی شما می‌تواند از یک ماه به ماه دیگر تغییر کند. او در حال درک جهان و موقعیت خود در این جهان است.

رفتار با نوزاد هفت ماهه، چگونه می‌توان از رشد نوزاد حمایت کرد؟

نوزادان هفت ماهه عاشق اشیاء و اسباب‌بازی‌هایی هستند که اشکال، رنگ‌ها، اندازه‌ها و بافت‌های مختلفی دارند. آنها همچنین عاشق چیزهایی هستند که هنگام برخورد با آنها صدایی ایجاد می‌شود. البته لازم نیست اسباب بازی‌های مختلف برای کودک هفت ماهه خریداری کنید تا باعث تحریک رشد او شوید. در واقع ممکن است متوجه شوید که لوازم معمولی خانه، مانند کاسه و قابلمه، قاشق چوبی و مجلات با تصاویر رنگارنگ برای او جالب هستند. فقط اطمینان حاصل کنید که هر آنچه را که در دسترسش قرار می‌دهید بی خطر باشد و در هنگام بازی او را تحت نظر داشته باشید. صحبت کردن و خواندن کتاب برای نوزاد، گوش دادن و پاسخ دادن به صداهای او، بیرون بردن او، همه راه‌های خوبی برای کمک به نوزاد در یادگیری و رشد است. شما همچنین می‌توانید با نوزاد خود آواز بخوانید یا او را با صدای موسیقی حرکت دهید. اگر یک زبان خارجی بلد هستید می‌توانید با آن زبان با نوزاد خود صحبت کنید. از آنجا که نوزاد قادر به تحرک بیشتری است مطمئن شوید که فضای امنی برای اکتشافات او فراهم می‌کنید. به عنوان مثال، یک پارک بازی برای او تهیه کنید که بتواند از زمان بازی لذت ببرد.

رفتار با کودک هفت ماهه، تغذیه

در این سن ممکن است نوزاد شما با غذاهای جامد آشنا شود. در اینجا چند نکته و دیدگاه در مورد چگونگی اضافه کردن تدریجی این مواد به برنامه غذایی نوزاد ذکر می‌شود:

• در این مرحله مواد جامد فقط یک مکمل هستند: نیازهای غذای کودک شما هنوز هم به طور عمده توسط شیر شما و یا شیر خشک برآورده می‌شود. هدف فعلی این است که فقط او را با هنر غذا خوردن با قاشق آشنا کنید. در این مرحله از ریختن بیشتر غذا بر روی صورت و پیشانی و زمین تعجب نکنید.

• از یک قاشق کوچک استفاده کنید و تغذیه را با نصف یک قاشق غذا یا کمتر از آن شروع کنید.

• اطمینان حاصل کنید که نوزاد شما کاملاً صاف نشسته باشد، مثلاً در دامان شما یا روی صندلی بلند.

• زمانی را انتخاب کنید که نوزاد خسته، خواب آلود یا بیش از حد گرسنه نباشد.

• شاید بخواهید غذا دادن با قاشق را بعد از تغذیه با شیرمادر یا شیرخشک انجام دهید. این کمک می‌کند تا غذا خوردن با قاشق را با آرامش ناشی از شیر خوردن همراه کنید.

• با غذای مخصوص نوزاد مانند سرلاک تک دانه‌ای مخلوط شده با شیر خشک، شیر مادر یا آب، یا سبزیجات و میوه‌های پوره شده شروع کنید. بهتر است در یک زمان فقط یک غذای جدید به نوزاد بدهید. به این ترتیب می‌توانید هرگونه واکنش آلرژیک را شناسایی کنید.

• اگر می‌خواهید خودتان غذای کودک تان را تهیه کنید، می‌توانید از یک غذاساز، مخلوط کن یا حتی یک چنگال برای نرم و پوره کردن میوه‌ها و سبزیجات استفاده کنید. فقط مطمئن شوید که غذا به خوبی پخته و نرم و بدون ادویه و نمک باشد.

• به خاطر داشته باشید: ممکن است نوزاد شما هنوز برای غذای جامد آماده نباشد و ممکن است این را به شما نشان دهد. به عنوان مثال، اگر نوزاد هنگام دادن پوره سر خود را بر می‌گرداند یا گریه می‌کند، فعلاً آن را متوقف کنید و پس از چند روز یا چند هفته دوباره امتحان کنید.

• هنگامی که نوزاد شما می‌تواند به تنهایی بنشیند، می‌توانید غذاهای خرد شده را در اختیار او قرار دهید تا سعی کند خودش غذا بخورد. گزینه‌های خوب می‌توانند شامل تکه‌های کوچک سیب زمینی شیرین، مرغ یا بیسکویت غلات باشند.

• با توجه به اینکه هر نوزاد منحصر به فرد است، از پزشک اطفال بپرسید که آیا نوزاد شما به عنوان بخشی از رژیم غذایی خود به مکمل‌های ویتامین D یا آهن نیاز دارد یا خیر.

اگر همچنان درمورد نحوه رفتار با نوزاد هفت ماهه سوالی داشتید می توانید آن در اپیلکیشن نی نی پلاس از کارشناسان ما بپرسید.

مطالعه بیشتر:

1- 10 کاری که نباید با نوزاد انجام داد

2- تغییرات نوزاد در شش تا نه ماهگی

3- پرسش های مهم مادران درباره نوزاد!

4- قابل توجه والدین؛ فواید گفت و گو با نوزاد!

?پرسش و پاسخ های رفتار با نوزاد هفت ماهه

چه زمانی نوزاد مامان و بابا می گوید؟

از حدود ماه هفتم شما می‌توانید نقش مهمی در توسعه زبان نوزاد خود داشته باشید، زیرا نوزاد کوچک شما با آرامش شروع به تقلید صداهای شما هنگام گفتگو می‌کند. تلاش‌های او را با صحبت کردن با او و تکرار کلمات آسان مانند ماما و دادا و... تشویق کنید. احتمالاً نوزاد شما می‌تواند به صداهای مختلف شما واکنش نشان دهد. برای مثال، اگر شما صدای خود را بلند کنید ممکن است گریه کند، در حالی که اگر با آرامش با او صحبت کنید ممکن است احساس راحتی کند و گریه‌اش متوقف شود.

از چه زمانی نوزاد باید بتواند اسباب بازی را در دست بگیرد؟

در هفت ماهگی نوزاد شما ممکن است بتواند اشیاء را از یک دست به دست دیگر منتقل کند. حتی ممکن است اشیاء را از همه زوایا نگاه و آنها را وارسی کند.

رفتار صحیح با نوزاد هفت ماهه چگونه است؟

نوزادان هفت ماهه عاشق اشیاء و اسباب‌بازی‌هایی هستند که اشکال، رنگ‌ها، اندازه‌ها و بافت‌های مختلفی دارند. آنها همچنین عاشق چیزهایی هستند که هنگام برخورد با آنها صدایی ایجاد می‌شود. البته لازم نیست اسباب بازی‌های مختلف برای کودک هفت ماهه خریداری کنید تا باعث تحریک رشد او شوید. در واقع ممکن است متوجه شوید که لوازم معمولی خانه، مانند کاسه و قابلمه، قاشق چوبی و مجلات با تصاویر رنگارنگ برای او جالب هستند. فقط اطمینان حاصل کنید که هر آنچه را که در دسترسش قرار می‌دهید بی خطر باشد و در هنگام بازی او را تحت نظر داشته باشید.

نوزاد هفت ماهه را چگونه سرگرم کنیم؟

صحبت کردن و خواندن کتاب برای نوزاد، گوش دادن و پاسخ دادن به صداهای او، بیرون بردن او، همه راه‌های خوبی برای کمک به نوزاد در یادگیری و رشد است. شما همچنین می‌توانید با نوزاد خود آواز بخوانید یا او را با صدای موسیقی حرکت دهید. اگر یک زبان خارجی بلد هستید می‌توانید با آن زبان با نوزاد خود صحبت کنید. از آنجا که نوزاد قادر به تحرک بیشتری است مطمئن شوید که فضای امنی برای اکتشافات او فراهم می‌کنید. به عنوان مثال، یک پارک بازی برای او تهیه کنید که بتواند از زمان بازی لذت ببرد.

منبع: Pampers