دادن لوبیا چشم بلبلی به نوزاد از چند ماهگی مجاز است؟

 بدانید که نوزادان از حدود 6 ماهگی به مقادیر بیشتری از آهن احتیاج دارند و به نیازشان افزوده می شود. زیرا در حوالی این سن ذخایر آهن بدن آن ها که از دوران حضورشان در رحم بوده و از مادر خود دریافت کرده بودند، به مرور تخلیه می شود. به همین دلیل است که تعداد زیادی از مواد غذایی که به طور طبیعی سرشار از آهن هستند، مانند لوبیا چشم بلبلی می توانند به راحتی در رژیم غذایی فرزند شما گنجانده شوند. در ادامه این متن همه چیز را در مورد دادن لوبیا چشم بلبلی به نوزاد برای شما شرح خواهیم داد.

دادن لوبیا چشم بلبلی به نوزاد از چند ماهگی مجاز است؟

به محض آماده شدن نوزاد برای شروع تغذیه تکمیلی و مصرف مواد غذایی جامد، که عموماً در حدود 6 ماهگی است، می توان لوبیا چشم بلبلی را به فرزند نوزاد شما معرفی کرد.

 در واقع لوبیا چشم بلبلی است و از جمله مغذی ترین غذاهای گیاهی است که می توانید به فرزند دلبند خود ارائه دهید. صدها نوع لوبیا وجود دارد که از نظر اندازه و رنگ با هم متفاوت هستند، اما نخود چشم سیاه کالیفرنیا محبوب ترین آن ها است. لوبیای کوچک کرمی رنگ با "چشم یا لکه" سیاه رنگ در روی آن، که به نام لوبیا چشم بلبلی در ایران معروف است و به نام های نخود گاوی و یا نخود مزرعه نیز شناخته می شود. نام هایی که به تاریخچه این گیاه اشاره دارند.لوبیا چشم بلبلی یکی از محصولات مورد علاقه برای کشت در مزارع جزایر آمریکای جنوبی و کارائیب بود، جایی که لوبیا چشم بلبلی همراه با افراد برده از آفریقای غربی، سرزمین بومی لوبیا به آنجا سفر کرده بود. امروزه لوبیا چشم بلبلی در بسیاری از فرهنگ ها یک ماده اصلی غذایی محبوب به شمار رفته و همچنین نماد خوش شانسی و سعادت است.

آیا دادن لوبیا چشم بلبلی به نوزادان مفید است؟

بله! لوبیا چشم بلبلی یکی از مغذی ترین غذاهای گیاهی است که می توانید آن را به فرزند خود پیشنهاد دهید. آن ها دارای مقدار بسیار زیاد و قابل توجهی از کلسیم و پروتئین، فولات (برای داشتن خون سالم)، ویتامین A (برای تامین سلامت چشم ها، سیستم ایمنی بدن و پوست) و روی (حمایت و پشتیبانی از سیستم ایمنی بدن) هستند که از مهمترین خواص لوبیا چشم بلبلی برای کودکان محسوب می شود. اما ابرقدرت واقعی موجود در لوبیا چشم بلبلی، این حبوبات کوچک و خوشمزه این است که آن ها مملو از آهن هستند، ماده مغذی ضروری که به انتقال اکسیژن در بدن کمک می کند. پس فرزند خود را از این ماده غذایی شگفت انگیز و بی نهایت مفید، محروم نکنید.

 این نکته را نیز به خاطر بسپارید که غذاهای غنی از آهن مانند لوبیا چشم بلبلی را در کنار میوه ها و سبزیجات سرشار از ویتامین C سرو کنید، زیرا وجود مقادیر کافی از ویتامین C ، توانایی بدن فرزند شما را در جذب ماده مغذی و مهم آهن را افزایش می دهد.

دادن کنسرو لوبیا چشم بلبلی به نوزاد

اینکه خودتان لوبیا چشم بلبلی را از ابتدا در منزل تهیه کرده و بپزید، قطعا مقرون به صرفه تر بوده و معمولاً سالم تر نیز هست. اما کنسرو لوبیا نیز گزینه جذابی است زیرا طعم و مزه فراوان و خوبی دارد. فقط مطمئن شوید که به خوبی روی برچسب کنسرو را بخوانید و مطمئن شوید که ماده مضری برای فرزندتان در آن وجود ندارد. هنگام خواندن برچسب کنسروها به این موارد به طور ویژه دقت نمایید:

- میزان نمک را بررسی کنید: از کنسرو لوبیا گرفته تا تن ماهی، اغلب محصولات کنسرو شده دارای مقادیر بسیار زیادی سدیم هستند که هنگام تغذیه فرزند خود باید آن را محدود کنید. کنسروهای لوبیا و لوبیا چشم بلبلی که بر روی قوطی های حاوی آن ها، علامت "بدون نمک اضافه شده" و یا " کم سدیم" ذکر شده، گزینه های بی خطری هستند.

-  مراقب BPA باشید: بیس فنول A (BPA) یک ماده شیمیایی است که در پلاستیک ها، رزین ها، در پوشش داخلی قوطی ها و همچنین در میان بسیاری دیگر از مواد بسته بندی، استفاده می شود. متأسفانه، BPA با آسیب سلولی مرتبط شده است، از جمله اختلال در عملکرد غدد درون ریز (غدد ترشح کننده هورمون ها) بدن، که این مساله می تواند از بسیاری جهات بر روند رشد و تکامل فرزند شما تأثیر بگذارد. بنابراین هنگام خرید محصولات بسته بندی شده برای فرزند خود، به دنبال قوطی ها و ظروفی باشید که دارای علامت "بدون BPA" باشند.

آیا دادن لوبیا چشم بلبلی به نوزاد خطر خفگی دارد؟

خیر. لوبیا چشم بلبلی پس از پخته شدن دلیل اصلی خفگی نیست. البته همانطور که بارها گفته شده است، از نظر تئوری یک فرد می تواند در اثر هر ماده غذایی خفه شود. بنابراین حتما مطمئن شوید که همیشه در هنگام صرف غذا در نزدیکی فرزند خود باشید و از او مراقبت کنید تا خطر خفگی به حداقل برسد.

آیا دادن لوبیا چشم بلبلی به نوزاد حساسیت زا است؟

خیر. با این حال، این غیرممکن نیست که در برخی از جمعیت ها آلرژی به حبوبات وجود داشته باشد. بنابراین مانند تمام غذاهای جدید، در شروع معرفی لوبیا چشم بلبلی به فرزندتان برای اولین وعده های غذایی، از مقدار کمی شروع کنید و از نزدیک مراقب او بوده و واکنش هایش را تماشا کنید. در صورت عدم بروز واکنش سو و آلرژیک، به تدریج می توانید اندازه وعده های غذایی بعدی افزایش دهید.

چگونه می توان لوبیا چشم بلبلی را برای بچه هایی که از شیر گرفته شده اند، آماده کرد؟

هر نوزادی طبق جدول زمانی مختص به خود رشد می کند. پیشنهادات آماده سازی آورده شده در زیر فقط یک نمونه کلی و برای اطلاع رسانی بوده و قطعا جایگزین مشاوره حرفه ای با متخصص اطفال و یا متخصص تغذیه نخواهند بود. بنابراین هرگز توصیه های پزشکی حرفه ای را نادیده نگیرید و یا بر اساس آنچه که در اینجا خوانده اید و یا در اطرافتان دیده اید، از راهنمایی های پزشکی ارائه شده توسط پزشکان، چشم پوشی نکنید.

دادن لوبیا چشم بلبلی به نوزاد در 6 تا 9 ماهگی: در این سن، ساده ترین راه برای دادن لوبیا چشم بلبلی به فرزندتان، تهیه پوره آن است. دستورالعمل های خوبی برای تهیه پوره لوبیا چشم بلبلی وجود دارند که می توانید از آن ها کمک بگیرید. شما می توانید اجازه دهید تا فرزندتان به تنهایی و با کمک دست هایش پوره لوبیا چشم بلبلی را بخورد. از کثیف شدن لباس ها و محیط اطراف نترسید و به فرزندتان اجازه دهید تا آزادانه مهارت هایش را در این زمینه تقویت کند. به عنوان یک گزینه جایگزین، می توانید پوره لوبیا چشم بلبلی را روی کیک نازک برنجی و یا کراکر بمالید تا فرزندتان آن را بخورد.

لوبیا چشم بلبلی برای نوزادان 9 تا 12 ماهه: این سن زمان مناسبی است که حبوبات کامل و پخته شده را به تنهایی به فرزندتان بدهید تا او برای استفاده از چنگال تشویق شود. البته در صورت تمایل می توانید همچنان پوره لوبیا چشم بلبلی را روی کیک های نازک برنجی و کراکر پخش کرده و یا به تنهایی خود پوره را به فرزندتان بدهید. همه این موارد گزینه های خوبی هستند.

12 تا 24 ماهگی: حالا دیگر می توانید در آشپزی و غذاهای خود از لوبیا چشم بلبلی به طور گسترده استفاده کنید! فرزند کوچک خود را به استفاده از ظروف مناسب سن خودش تشویق کنید و انواع دستورالعمل های غذایی را جستجو و امتحان کنید.

نکته کلیدی: بهتر است قبل از پختن حبوبات، آن ها را برای یک شب با آبی که کمی سرکه سیب و یا آب لیمو در آن ریخته اید، خیس کنید تا به تجزیه ترکیبات گیاهی آزاردهنده و هضم هرچه بهتر آن ها کمک کند. این کار از نفخ ناشی از مصرف حبوبات کاسته و کمتر دچار مشکلات گوارشی خواهید شد. به علاوه می توانید چند تکه خیار نیز درون آبی که حبوبات قرار است در آن خیس بخورند بیندازید.

 

دستور تهیه

لوبیا چشم بلبلی پوره شده

مواد مورد نیاز برای تهیه:

- 1 فنجان لوبیا چشم بلبلی پخته شده

- 1 حبه سیر

- 1 قاشق غذا خوری روغن زیتون

طرز تهیه:

1. لوبیاها را در آبکش بشویید و کنار بگذارید.

2. حبه سیر را خرد کنید.

3. روغن زیتون را در ماهیتابه کوچکی گرم کنید. وقتی روغن به قدری داغ شد که در حال حباب زدن بود، سیر را اضافه کنید و حرارت را کم کنید. سیر را به خوبی در حدود 1 دقیقه تفت دهید تا معطر شود.

4. لوبیای پخته شده، سیر تفت داده شده و روغن را در ماهی تابه با هم مخلوط کنید تا یک خمیر صاف ایجاد شود. می توانید لوبیاها را با چنگال در ماهیتابه له کرده و یا لوبیا، سیر و روغن را در غذاساز بریزید و مخلوط کنید.

5. حالا پوره لوبیا چشم بلبلی را برای سرو روی کیک های نازک برنجی و یا بیسکوییت های کراکر پخش کنید و به کوچولویتان بدهید تا بخورد.

از دادن لوبیا چشم بلبلی به نوزاد و امتحان کردن طعم های مختلف نترسید

لوبیا چشم بلبلی طعم موادی را که در آن ها پخته می شود، به خود می گیرد و ترکیب جالبی از طعم را ایجاد می کند. لوبیای خشک شده را در آبگوشت، آب سبزیجات، شیر نارگیل و یا هر مایع مغذی دیگر بپزید تا پایه ای از طعم ایجاد کند. گیاهانی مانند برگ بو، گشنیز، جعفری، رزماری یا آویشن را نیز به غذاهایتان اضافه کنید تا یک لایه طعم دیگر به آن اضافه کنید. لوبیا پس از پخته شدن می تواند با سالاد مخلوط شود و یا به تنهایی با گیاهان تازه مانند ریحان و پیازچه و یا خوراکی های ترش اسیدی مورد علاقه خود مانند مرکبات و یا سرکه خورده شود. توجه کنید که برای دادن لوبیا چشم بلبلی به نوزاد همراه با سایر طعم ها فقط می توانید از موارد مجاز و متناسب با سن نوزاد استفاده کنید.

مطالعه بیشتر:

دادن بادمجان به نوزاد در چند ماهگی امکان پذیر است؟

از چند ماهگی به نوزاد سیر بدهیم؟ فواید دادن سیر به نوزاد

دادن فلفل دلمه ای به نوزاد آیا ایمن است و فواید آن چیست؟

از چند ماهگی به نوزاد دانه کاج بدهیم؟ فواید دادن دانه کاج به نوزاد

منبع: solidstarts