روش های طبیعی درمان چسبندگی لوله های رحمی چیست؟

یکی از مهمترین دلایل ناباروری در بانوان انسداد لوله های رحمی است. این لوله ها راهی برای رسیدن تخمک به رحم هستند و هر زمان مسدود شوند، می توانند از لقاح جلوگیری کنند. انسداد در لوله های رحمی ممکن است به دلایل متعددی مانند آسیب، التهاب یا پیچ خوردگی رخ دهد. چنین مواردی می تواند به دلیل شرایط مختلفی مانند بارداری خارج رحمی، بیماری التهابی لگن، فیبروم رحم و غیره ایجاد شود. با این وجود، چندین روش درمانی طبیعی برای درمان انسداد لوله های رحمی وجود دارد. در ادامه این متن به شما خواهیم گفت که روش های طبیعی برای درمان چسبندگی لوله های رحمی چیست و چقدر کاربرد دارد؟

علل چسبندگی لوله های فالوپ یا لوله های رحمی چیست؟

به چندین دلیل ممکن است لوله های فالوپ مسدود شوند. این دلایل شامل موارد زیر است:

• پیوست پشت سر هم

آندومتریوز

• سابقه عفونت لگن

• بیماریهای مقاربتی مانند سوزاک یا کلامیدیا

• تورم در انتهای لوله فالوپ

لوله های فالوپ مسدود شده هیچ علائم قابل مشاهده ای ندارد و ممکن است فقط در صورت بروز مشکل در زمان تلاش برای بارداری مشخص شود. جدا از این، برخی از بانوان در ناحیه لگن یا شکم درد دارند. این می تواند نزدیک به زمان پریود آنها اتفاق بیفتد یا ثابت باشد.

درمان چسبندگی لوله های رحمی با طب سنتی

در مورد درمان چسبندگی لوله های رحمی در طب سنتی از روش هایی همچون درمان چسبندگی لوله های رحمی با عنبر نسا و نیز عسل ذکر شده است. لازم به ذکر است که هیچ منبع علمی اثربخشی این روش ها را تایید نمی کند. در  روش درمان چسبندگی لوله های رحمی با عسل باید با کمک اپلیکاتور عسل طبیعی را به درون واژن شیاف کنید. لازم به ذکر است که این روش ممکن است سبب ایجاد عفونت و وخیم تر شدم اوضاع شوند به همین سبب مشورت با پرشک متخصص قبل از انجام هرکاری ضرورت دارد.

13 روش خانگی برای درمان چسبندگی لوله های رحمی

مشکلات عدیده ای منجر به انسداد لوله های رحمی می شوند. این یکی ازشایع ترین دلایل ناباروری بانوان است. اگر تشخیص داده شود که لوله های رحمی شما مسدود شده اند، در اینجا چند روش درمان چسبندگی لوله های رحمی گردآوری شده است که می توانند تا حدودی این عارضه را درمان کنند. روش های درمانی ارائه شده در زیر به غیر از درمان های پزشکی در چند شکل دیگر از درمان نیز انجام می شوند. با این حال، باید بدانید که آنها نتایج مثبت را تضمین نمی کنند.

1. سیگار کشیدن و نوشیدن الکل را ترک کنید

هنگامی که می خواهید درمان های طبیعی برای رفع انسداد لوله های رحمی خود انجام دهید، باید با حذف عادت هایی که باعث ایجاد مشکلات سلامتی می شوند، شروع کنید. مشخص شده است که استعمال دخانیات و مشروبات الکلی علت انواع بیماری ها است و ترک آنها کیفیت کلی زندگی شما را بهبود می بخشد. ثابت شده است که الکل و دخانیات می تواند تآثیر منفی بر باروری بانوان بگذارد، عدم بارداری به دلیل مسدود شدن لوله های رحمی یکی از اثرات آن است. اگر سیگاری عادی هستید یا عادت به نوشیدن الکل دارید، بهتر است قبل از بارداری سیگار را ترک کنید.

2. غذاهای غنی از ویتامین را در رژیم غذایی خود بگنجانید

ویتامین ایمنی را افزایش می دهد و برای جذب آهن در غذاهای ما ضروری است. انسداد لوله فالوپ ناشی از عفونت می تواند با مصرف غذاهای غنی از ویتامین کافی بهبود یابد. مرکبات مانند پرتقال و لیمو سرشار از ویتامین هستند. به غیر از اینها می توانید گریپ فروت، توت فرنگی، فلفل دلمه ای، کلم بروکلی، فلفل سبز و کیوی نیز بخورید.

3. برای استرس زدایی مراقبه کنید

استرس عامل اصلی در بروز مشکلات سلامتی است و علت اصلی ناباروری در بانوان است. برخی از تکنیک های مراقبه در آرام سازی بدن و متعادل سازی سطح هورمون ها و عملکردهای بدن موثر هستند. بنابراین، هر روز زمانی را به مدیتیشن اختصاص دهید تا ذهن و بدن خود را آرام کنید. صبح ها و شب ها برای مراقبه ایده آل هستند.

4. مصرف سیر را افزایش دهید

گیاهان عمدتا بر اساس توانایی انجام برخی وظایف مانند هورمون های متعادل کننده یا خاصیت آنتی بیوتیکی و ضدالتهابی دسته بندی می شوند. سیر یک ماده ضدباکتری طبیعی است و برای تقویت سیستم ایمنی بدن با میکروب ها مبارزه می کند. همچنین در جلوگیری از لخته شدن خون و تجمع پلاکت ها و همچنین بهبود گردش خون مفید است. همچنین از ایجاد پوسته ها و زخم ها جلوگیری می کند، در نتیجه به غشای مخاطی کمک می کند و لوله های رحمی را باز نگه می دارد.

5. مصرف زنجبیل، دارچین و زردچوبه را افزایش دهید

با مزایا و تأثیراتی مشابه سیر، این مواد همچنین باعث کاهش التهاب، افزایش گردش خون و جلوگیری از انسداد لوله های رحمی می شوند. می توانید از این گیاهان چای درست کنید یا هر روز آنها را به رژیم خود اضافه کنید تا فواید آن را بدست آورید.

6. یوگا

یوگا یک رویکرد جامع برای سلامتی و بهبود است. اگرچه هیچ مطالعه ای برای اثبات اینکه یوگا می تواند به شما کمک کند وجود ندارد، اما تمریناتی که در زیر آورده شده است هیچ مشکلی ایجاد نمی کند، اما فقط بدون اینکه امیدوار باشید. همانطور که گفته شد، یوگا، با تمرینات کششی ملایم، می تواند باعث بهبودی شود اما نمی تواند آن را درمان کند.

• "ویپاریتا کارانی" تمرینی است که روی شکم کار می کند. همچنین به عنوان "پاهای روی دیوار" شناخته می شود. این تمرین به صورت دراز کشیدن به پشت در کنار دیواری است که یکی از پهلوهای شما با دیوار تماس داشته باشد. پایی را که در سمت دیواره است، تا زاویه 90 درجه بالا ببرید. 2 ثانیه مکث کنید و آن را به آرامی پایین بیاورید.

• یا "ستو باندآسانا" حالت "پل پشتیبانی شده" یکی دیگر از تمرینات موثر برای شکم است. با دراز کشیدن به پشت و تا زدن زانوها در زاویه های راست شروع کنید. با استفاده از عضلات کمر و شکم، هنگام استنشاق، لگن خود را به آرامی بالا ببرید. در حالی که نفس خود را بیرون می دهید، آن را پایین آورده و به حالت اولیه برگردید.

7. ماساژ باروری

ماساژها با بهبود جریان خون در یک نقطه آسیب دیده کار می کنند، که باعث بهبود سریعتر بافت ها و کاهش التهاب می شود. اما، هنوز هم از نظر پزشکی ثابت نشده است که آیا ماساژهای باروری می توانند برای درمان چسبندگی لوله های رحمی موثر باشند. با این حال، ممکن است این ماساژها را با مشاوره با یک درمانگر متخصص در ماساژ شکم امتحان کنید.

8. از روغن کرچک استفاده کنید

روغن کرچک برای ماساژ عالی است و در درمان بسیاری از بیماری های بدن استفاده می شود زیرا دارای برخی از خواص دارویی است که با تقویت گردش خون و سیستم لنفاوی بر گردش خون تأثیر می گذارد. ماساژ پایین شکم با روغن کرچک می تواند یکی از راه های تحریک سیستم لنفاوی اطراف رحم شما باشد. با این حال، همانطور که چندین روش درمانی فوق، از جمله ماساژهای باروری، هیچ پشتوانه پزشکی وجود ندارد که این دارو بتواند در درمان چسبندگی لوله های رحمی به طور حتم موثر باشد.

9. کشش

حرکات کششی یک تمرین طبیعی برای بهبود گردش خون است. باعث سازگاری بیشتر بدن شده و به درمان آسیب ها کمک می کند. کشش منظم به عنوان بخشی از ورزش روزانه شما ممکن است با بازیابی جریان خون تا حدودی بر روی بدن تأثیر داشته باشد، اما درمان کامل لوله های رحمی مسدود شده را تضمین نمی کند. با این وجود، این یک تمرین آرامش بخش عالی برای کاهش درد در ناحیه لگن و شکم است.

10. طب فشاری

طب فشاری مشابه طب سوزنی است اما در هنگام انجام این روش از سوزن استفاده نمی شود. نظریه این روش طب جایگزین، پاکسازی انسداد جریان انرژی در بدن، با اعمال فشار بر آنچه به عنوان نقاط فشار بر روی بدن شناخته می شوند، است. بیشتر اینگونه درمان ها از نظر پزشکی اثبات نشده اند. ممکن است مواردی وجود داشته باشد که بهبود کلی در وضعیت وجود داشته باشد. با این حال، هیچ مدرک پزشکی برای آن وجود ندارد.

11. برنامه پاکسازی باروری

این یک رژیم پاکسازی بدن است که به مدت بیست و هشت روز برای از بین بردن بدن از موادی که ممکن است مانع باروری شوند، انجام می شود. این شامل پیروی از یک رژیم غذایی سالم همراه با گیاهان است و به شما سم زدایی کلیه، روده بزرگ، کبد، کیسه صفرا را ارایه می دهد و بدن را از انگل ها و فلزات سنگین پاکسازی می کند. این تکنیک می تواند به بدن کمک کند تا مواد مغذی را بهتر جذب کرده و سلامت عمومی را بهبود بخشد، اما باز هم، درمان لوله فالوپ مسدود شده را تضمین نمی کند.

12. آنزیم درمانی سیستماتیک

آنزیم درمانی سیستماتیک درمانی است که به بدن کمک می کند تا بافت اضافی را از بین ببرد، خون را پاکسازی کند، بافت اسکار را بشکند، پاسخ ایمنی شناختی را کاهش دهد و گردش خون در اندام های تولید مثل را افزایش دهد. در این روش درمانی از آنزیم های سیستمیک (آنزیم هایی که به طور طبیعی در بدن ما وجود دارند) برای بهبود بدن با کاهش التهاب و تجمع بافت اسکار استفاده می شود. به طور سنتی، آنزیم های سیستمیک توسط افراد مسن برای کاهش اثرات آرتروز استفاده می شد. همچنین اعتقاد بر این است که با حل شدن فیبرین موجود در آن، بافت اسکار را در لوله های رحمی کاهش می دهد. از آن به عنوان یک روش درمانی مناسب در بهبود ناباروری یاد می شود، اما از نظر پزشکی پشتیبانی نمی شود یا نتایج آن از نظر پزشکی ثابت نشده است. اگر قصد انجام این روش درمانی را دارید با پزشک متخصص باروری صحبت کنید زیرا ممکن است مانع درمان پزشکی شما برای باروری شود که ممکن است به طور همزمان انجام دهید.

13. رژیم غذایی غنی از آنتی اکسیدان داشته باشید

غذای ناسالم مملو از مواد شیمیایی است که شبیه برخی از هورمون ها، به ویژه استروژن است. این موارد برای بانوان مضر است زیرا غالباً باعث عدم تعادل هورمونی می شود و خصوصاً برای بانوان مبتلا به انسداد لوله های رحمی است. یک رژیم غذایی غنی از آنتی اکسیدان می تواند با اثرات منفی غذای ناسالم مقابله کند. میوه ها و سبزیجات تازه مملو از آنتی اکسیدان ها هستند، به ویژه انواع رنگارنگ مانند انواع توت ها. روغن های گیاهی مانند روغن آفتابگردان، روغن گلرنگ، روغن دانه خردل و روغن نارگیل دارای آنتی اکسیدان زیادی هستند و برای استفاده در پخت و پز مفید هستند. چای و قهوه نیز سرشار از آنتی اکسیدان هستند. علاوه بر این، دارچین، شکلات، سویا و پونه کوهی نیز دارای آنتی اکسیدان های لازم هستند. برای سلامتی کلی می توانید هویج، تخم مرغ، پاپایا، انبه، اسفناج و کدو سبز را در رژیم غذایی خود بگنجانید.

این روش های طبیعی برای درمان چسبندگی لوله های رحمی ممکن است در کنار سایر روش های درمانی برای رفع انسداد لوله های رحمی و بهبود باروری استفاده شود. شما می توانید این روش های طبیعی را با مشورت با یک متخصص پزشکی و اخذ مجوز از وی امتحان کنید.

مطالعه بیشتر:

چسبندگی رحم

لوله فالوپ یا لوله رحمی چیست؟

علائم بسته بودن لوله های رحمی یا لوله‌های فالوپ چیست؟

چسبندگی رحم (سندرم آشرمن) چیست و چرا به وجود می آید؟

?پرسش و پاسخ های درمان چسبندگی لوله های رحمی

علل چسبندگی لوله های فالوپ یا لوله های رحمی چیست؟

به چندین دلیل ممکن است لوله های فالوپ مسدود شوند. این دلایل شامل موارد زیر است: • پیوست پشت سر هم • آندومتریوز • سابقه عفونت لگن • بیماریهای مقاربتی مانند سوزاک یا کلامیدیا • تورم در انتهای لوله فالوپ

علائم چسبندگی لوله ای رحمی کدام است؟

لوله های فالوپ مسدود شده هیچ علائم قابل مشاهده ای ندارد و ممکن است فقط در صورت بروز مشکل در زمان تلاش برای بارداری مشخص شود. جدا از این، برخی از بانوان در ناحیه لگن یا شکم درد دارند. این می تواند نزدیک به زمان پریود آنها اتفاق بیفتد یا ثابت باشد.

برای درمان چسبندگی لوله های رحمی چی بخوریم؟

ویتامین ایمنی را افزایش می دهد و برای جذب آهن در غذاهای ما ضروری است. انسداد لوله فالوپ ناشی از عفونت می تواند با مصرف غذاهای غنی از ویتامین کافی بهبود یابد. مرکبات مانند پرتقال و لیمو سرشار از ویتامین هستند. به غیر از اینها می توانید گریپ فروت، توت فرنگی، فلفل دلمه ای، کلم بروکلی، فلفل سبز و کیوی نیز بخورید.

آیا خوردن سیر برای درمان چسبندگی لول های رحمی کمکی می کند؟

گیاهان عمدتا بر اساس توانایی انجام برخی وظایف مانند هورمون های متعادل کننده یا خاصیت آنتی بیوتیکی و ضدالتهابی دسته بندی می شوند. سیر یک ماده ضد باکتری طبیعی است و برای تقویت سیستم ایمنی بدن با میکروب ها مبارزه می کند. همچنین در جلوگیری از لخته شدن خون و تجمع پلاکت ها و همچنین بهبود گردش خون مفید است. همچنین از ایجاد پوسته ها و زخم ها جلوگیری می کند، در نتیجه به غشای مخاطی کمک می کند و لوله های رحمی را باز نگه می دارد.

منبع: parenting.firstcry