The chronograph is started when the event is seen and stopped when it is heard. The chronograph seconds hand indicates the distance from the event on the telemetric scale. Telemeter: on account of most replica watches using a telemeter scale, best rolex replica Three different views from three different continents on the finalists in the Chronograph category at this years Grand Prix d . Audemars Piguet Replica Uk omegasphereco uk.

علائم بسته بودن لوله های رحمی یا لوله‌های فالوپ چیست؟

آیا مدت‌هاست برای بچه‌دار شدن تلاش کرده‌اید و هنوز موفق نشده‌اید؟ آیا مشکوک هستید که لوله‌های فالوپ شما مسدود باشد! وقتی بارها برای بچه‌دار شدن تلاش می‌کنید و مدام نتیجه منفی می‌گیرید، قلب‌تان می‌شکند. برای آگاهی بیشتر با لوله‌های فالوپ، علائم بسته بودن لوله های رحمی و نقش مسدودی آنها در باردار شدن ادامه مطلب را بخوانید.

در مورد بارداری هر خانمی با دیگری متفاوت است. به نظر می‌رسد برخی از خانم تنها لازم است که به اسپرم نگاه کنند و باردار شوند، اما برخی دیگر ماه‌ها یا حتی سال‌ها برای یک بارداری موفق در حال تلاش هستند. اگر در دسته دوم قرار دارید لوله‌های فالوپ مسدود می‌تواند یک احتمال باشد. بیایید به نشانه‌ها، دلایل و چگونگی تشخیص و احتمال باردار شدن در صورت ابتلا به این عارضه نگاهی بیندازیم.

 لوله‌های فالوپ مسدود چیست؟

لوله‌های فالوپ یا رحمی، لوله‌های باریکی هستند که در دو طرف رحم شما قرار دارند و رحم را به تخمدان پیوند می‌دهند. هر ماه وقتی تخمدان‌ها یک تخمک رها می‌کنند این تخمک از لوله‌های فالوپ عبور می‌کند. اگر انسداد وجود داشته باشد، تخمک نمی‌تواند به رحم برسد درنتیجه بارداری رخ نخواهد داد. به همین ترتیب، اسپرم هم نمی‌تواند برای بارور کردن تخمک از لوله‌ها عبور کند. معمولا در لوله فالوپ است که بارداری آغاز می‌شود و سپس تخمک بارورشده به رحم می‌رسد و لانه‌گزینی و رشد می‌کند.

لوله‌های فالوپ با انسداد کامل یا جزئی منجر به ناباروری می‌شود. اگر انسداد جزئی باشد، خطر بارداری خارج از رحم بیشتر می‌شود و تخمک بارور در لوله فالوپ گیر کرده و همان جا رشد می‌کند. حدود ۳۰ درصد از بانوانی که نابارور هستد دچار انسداد لوله‌های فالوپ تشخیص داده می‌شوند. از میان این بانوان ۱۹ درصد به مدت یک سال برای بچه‌دار شدن تلاش می‌کنند و موفق نمی‌شوند (ناباروری اولیه). ۲۹ درصد دیگر یک مورد بارداری موفق داشته‌اند اما برای بار دوم باردار نشده‌اند (ناباروری ثانویه).

علائم بسته بودن لوله های رحمی چیست؟

به طور کلی ممکن است هیچ نشانه‌ واضحی دال بر علائم بسته بودن لوله های رحمی از خود نشان ندهید تا این‌که متوجه شوید بارداری برای شما ممکن نیست. ماه‌ها تلاش برای باردار شدن و عدم موفقیت ناراحت‌کننده است. باعث می‌شود فکر کنید که احتمالا مشکلی وجود دارد.

می‌توانید مشکلتان را با یک پزشک در میان بگذارید. اگر زیر ۳۵ سال داشته باشید و پس از یک سال تلاش برای بارداری موفق نشده اید، دلیل پزشک دلیل ناباروری شما را بررسی خواهد کرد. اگر بالای ۳۵ سال باشید، این کار پس از شش ماه تلاش ناموفق انجام خواهد شد.

بررسی لوله‌های فالوپ بخشی از این آزمایش‌های باروری است. یک نوع از انسداد به نام «هیدروسالپینکس» است. این عارضه به معنی جمع شدن مایع در یکی از لوله‌های فالوپ یا هر دوی آن‌هاست که موجب بزرگ‌شدن آن‌ها می‌شود. اسپرم و تخمک نمی‌توانند از میان مایع عبور کنند و از این رو بارداری اتفاق نمی‌افتد.

نشانه‌های آن شامل درد زیر شکم است که ممکن است حوالی زمان عادت ماهانه شدیدتر شود. همچنین ممکن است از واژن خود ترشحات غیرعادی داشته باشید. عوارض دیگر مانند اندومتروز یا بیماری التهاب لگن می‌تواند به معنای عادات ماهانه دردناک باشد. در حالی‌که این عوارض می‌توانند مشکلاتی ایجاد کنند ولی همیشه بطور مستقیم موجب انسداد نمی‌شوند.

 انسداد لوله‌های فالوپ چگونه تشخیص داده می‌شود؟

«هیستروسالپنگوگرافی» یا HSG یک اشعه ایکس ویژه است که می‌تواند انسداد لوله‌های فالوپ را تشخیص بدهد. طی این فرآیند پزشک یک لوله کوچک را وارد دهانه رحم شما می‌کند و به آرامی رحم را با رنگی حاوی ید پر می‌کند. می‌توانید این رنگ را در اشعه ایکس ببینید. مسیر رنگ نشان می‌دهند که در لوله‌ها انسداد وجود دارد یا خیر.

اگر لوله مسدود باشد رنگ نمی‌تواند از آن عبور کند. اگر نه، رنگ عبور می‌کند و از طریق تخمدان‌ها وارد لگن می‌شود و بدن آن را جذب می‌کند.

HSG یک آزمایش پایه است و در زمانی انجام می‌شود که باروری با اشکال مواجه شده است. باید توجه کرد که ۱۵ درصد از بانوان ممکن است آزمایش منفی دروغین داشته باشند و ۱۷ درصد آزمایش مثبت دروغین. به این دلایل، پزشکان ممکن است آزمایش را تکرار کنند یا آزمایش‌هایی دیگری را پیشنهاد بدهند.

ممکن است HSG برای برخی بانوان دردناک باشد. من از برخی شنیده‌ام که می‌گویند هیچ دردی نداشته و برخی هم از طاقت‌فرسا بودن آن نالیده‌اند. در مورد مصرف مسکن‌ها بدون نیاز به نسخه پیش از انجام آزمایش با پزشک خود مشورت کنید.

آزمایش‌های دیگر شامل موارد زیر است:

  • سونوگرافی: برای آن‌که لوله‌های فالوپ در آزمایش سونوگرافی معلوم باشد، باید مایعی در آن‌ها وارد شود. به این منظور یک محلول سرمی از طریق یک لوله وارد رحم می‌شود. مسیر سرم مورد بررسی قرار می‌گیرد تا مشخص شود لوله مسدود است یا خیر.
  • لاپاروسکوپی یا هیستروسکوپی: این روند جراحی شامل یک دوربین کوچک در انتهای یک لوله نازک است که در رحم یا شکم شما فرو می‌رود. این آزمایش تحت بیهوشی کامل انجام می‌شود و می‌تواند ناهنجاری‌هایی نظیر آندومتروز، فیبروئید یا چسبندگی را تشخیص بدهد.

حال که تقریبا همه چیز را درمورد علائم بسته بودن لوله های رحمی می دانید، اگر در حدود یک سال است که هر ماه در روزهای تخمک گذاری برای باردار شدن اقدام می کنید اما اتفاقی رخ نداده، توصیه می کنیم که با یک متخصص ناباروری مشورت کنید تا در صورت بسته بودن لوله ها، هر چه سریع تر اقدامات درمانی برای شما انجام شود.

 

بیشتر بدانید:

1- علت و درمان بسته بودن لوله های رحمی چیست؟

2- ایا بعد از بستن لوله های رحمی امکان بارداری هست؟

3- چگونگی گرفتن عکس رنگی از رحم و لوله های فالوپ

4- درمان ناباروری از طریق باز کردن لوله فالوپ (لوله های رحمی)