آیا گرم کردن شیرخشک نوزاد ضروری است و بهترین روش چیست؟

ممکن است یک شیشه شیر برای نوزادتان تهیه کنید و به دلایل مختلف آن را نخورد، بعد از پنج تا ده دقیقه که شیر سرد شد نوزادتان گرسنه شده و طلب شیر کند. در این شرایط مادرها و پدرها می پرسند که آیا گرم کردن شیرخشک ضروری است و باید حتما شیر خشک گرم به او بدهیم؟ بهترین روش برای گرم کردن شیرخشک نوزاد چیست؟ با ما تا پایان این مطلب همراه باشید تا پاسخ تمامی سؤالاتتان را پیدا کنید.

آیا باید شیرخشک نوزاد را گرم کنید؟

معمولا لازم نیست شیر یا شیر خشک نوزاد را گرم کنید. در واقع این مورد یک اولویّت شخصی است. برخی از نوزادان ترجیح می دهند که شیر در دمای اتاق و یا حتی کمی خنک تر باشد.

علاوه بر این موارد، زمانی که کودک شروع به نوشیدن شیر پاستوریزه کرد، قطعا شما ترجیح می دهید شیر را بلافاصه از یخچال بیرون آورده و در لیوان بریزید و احتمالا گرم کردن شیر کمی دشوارتر خواهد بود. اگر کودک شما عادت به نوشیدن شیر گرم دارد، بعدا ممکن است از نوشیدن شیر سرد استقبال نکند.

اگر او یک کودک بسیار آسان گیر است، ممکن است اهمیّتی ندهد و می توانید یک بار امتحان کنید و شیر سرد به او بدهید تا واکنش او را ببینید. علاوه بر این، عدم نیاز به گرم کردن بطری های شیر خشک برای والدین بسیار راحت تر است.

خطرات گرم کردن بطری های شیر خشک و یا غذا

هنگام گرم کردن شیر خشک نوزاد، باید چند نکته را بخاطر بسپارید:

• از مایکروویو استفاده نکنید.

به دلیل خطر سوختگی زیاد، به خاطر داشته باشید که از مایکروویو برای گرم کردن بطری های شیر خشک کودک خود استفاده نکنید. مایکروویو مواد غذایی را به طور یکنواخت گرم نمی کند و می تواند منجر به گرمای زیاد اطراف شیر شود که باعث سوختگی دهان نوزاد می شود.

اگرچه بسیاری از والدین از مایکروویو برای گرم کردن بطری استفاده می کنند، سپس بطری را به شدت تکان داده و قبل از دادن شیر به کودک، دمای شیر خشک را آزمایش می کنند، اما این یک عمل ایمن نیست. استفاده از گرمکن بطری کودک یا مقداری آب لوله کشی گرم شده برای گرم کردن بطری ایمن تر است.

بهترین راه برای گرم کردن شیرخشک نوزاد چیست؟

بهتر است که شیر را درون ظروف شیشه ای ایمن بریزید و آن را درون کاسه ای از آب داغ قرار دهید تا شیر به حد کافی گرم شود.

• از ظروف بدون BPA استفاده کنید.

نوع بطری که برای تغذیه کودک خود استفاده می کنید تفاوت زیادی برای سلامتی او ایجاد می کند. BPA مخفف bisphenol A (بیس فنول A) است، ماده شیمیایی که از دهه 1960 در ساخت بسیاری از ظروف غذای پلاستیکی سخت، از جمله بطری های کودک و فنجان های پلاستیکی استفاده می شود. به گفته سازمان غذا و دارو امریکا ( FDA )، علاوه بر اینها در پوشش قوطی های فلزی مورد استفاده برای شیر مایع مخصوص کودکان، نیز کاربرد دارد.

هنگامی که غذاهای گرم یا در حال جوشیدن (از جمله آب، شیر خشک، یا سایر غذاها و مایعات) با ظروف ساخته شده با BPA تماس پیدا می کنند، پس از آن ترکیبات BPA به غذا منتقل می شود.

از سال 2008، استفاده از BPA در بطری های کودک مورد توجه تولید کنندگان قرار نگرفت، زیرا BPA منجر به بروز برخی سرطان ها و ایجاد اختلال در رشد مغز و سیستم تولید مثل (از جمله شروع زودرس بلوغ) می شود.

در سال 2013، سازمان غذا و داروی آمریکا از پایان استفاده از رزین های اپوکسی مبتنی بر BPA در پوشش قوطی های شیرخشک حمایت کرد.سازمان غذا و داروی امریکا توصیه می کند که آب در یک ظرف بدون BPA جوشانده شود. سپس اجازه دهید تا ولرم شود و با شیر خشک مخلوط شود.

نکات پایانی

  • بطری های کودک، فنجان های کودک و سایر ظروف غذایی که خراشیده شده اند را دور بریزید، زیرا خراش های موجود در پلاستیک ها می تواند میکروب ها را در خود جای دهد و مقادیر کمی BPA آزاد کند (اگر از آنها در ساخت ظرف استفاده شده باشد).
  •  برچسب های موجود در بطری ها و ظروف را از نظر کد بازیافت که در پایین آنها حک شده بررسی کنید، به طور کلی، پلاستیک هایی که با کدهای بازیافت 1 ، 2 ، 4 ، 5 و 6 مشخص شده اند، بعید است حاوی BPA باشند. برخی از پلاستیک ها (اما نه همه) که با کد بازیافت 3 یا 7 مشخص شده اند ممکن است با BPA ساخته شده باشند.

در نهایت باید بگوییم گرم کردن شیرخشک نوزاد ضروری نیست، برخی نوزادان شیر خشک سرد را بدون هیچ مشکلی می خورند، اما برای برخی دیگر خوردن شیر خشک سرد سبب دل درد می شود.

مطالعه بیشتر:

طرز تهیه شیر خشک برای نوزادان چگونه است؟

چه نوع آبی برای درست کردن شیرخشک مناسب است؟

انتخاب بطری شیر مناسب برای نوزاد (بطری از جنس پلاستیک یا شیشه)

شیشه شیر پلاستیکی بهتر است یا شیشه ای؟کدام شیشه شیر بهتراست؟

?پرسش و پاسخ های گرم کردن شیرخشک نوزاد

بهترین راه برای گرم کردن شیرخشک نوزاد چیست؟

بهتر است که شیر را درون ظروف شیشه ای ایمن بریزید و آن را درون کاسه ای از آب داغ قرار دهید تا شیر به حد کافی گرم شود.

آیا باید شیرخشک نوزاد را گرم کنید؟

معمولا لازم نیست شیر یا شیر خشک نوزاد را گرم کنید. در واقع این مورد یک اولویت شخصی است. برخی از شیرخواران ترجیح می دهند که شیر در دمای اتاق و یا حتی کمی خنک تر باشد.

چرا نباید شیر خشک نوزاد را با مایکروویو گرم کنیم؟

به دلیل خطر سوختگی زیاد، به خاطر داشته باشید که از مایکروویو برای گرم کردن بطری های شیر خشک کودک خود استفاده نکنید. مایکروویو مواد غذایی را به طور یکنواخت گرم نمی کند و می تواند منجر به گرمای زیاد اطراف شیر شود که باعث سوختگی دهان نوزاد می شود.

می توانم به کودکم شیر پاستوریزه سرد بدهم؟

زمانی که کودک شروع به نوشیدن شیر پاستوریزه کرد، قطعا شما ترجیح می دهید شیر را بلافاصه از یخچال بیرون آورده و در لیوان بریزید و احتمالا گرم کردن شیر کمی دشوارتر خواهد بود. اگر کودک شما عادت به نوشیدن شیر گرم دارد، بعدا ممکن است از نوشیدن شیر سرد استقبال نکند. اگر او یک کودک بسیار آسان گیر است، ممکن است اهمیتی ندهد و می توانید یک بار امتحان کنید و شیر سرد به او بدهید تا واکنش او را ببینید.

منبع: verywellfamily