شیشه شیر پلاستیکی بهتر است یا شیشه ای؟کدام شیشه شیر بهتراست؟

شیشه شیر پلاستیکی بهتر است یا شیشه ای؟ خریدن بطری‌ها شیر مناسب برای شیرخواران کاری بسیار سخت‌تر از آن است که به نظر می‌رسد. انتخاب‌های زیادی وجود دارند! با توجه به مواد سازنده، شکل و اندازه های مختلفی که در بازار وجود دارند، چگونه تشخیص دهید که کدام یک از آن ها بهتر است؟ در این مقاله، جوانب مثبت و منفی بطری های شیشه ای و پلاستیکی را پوشش خواهیم داد و به شما خواهیم گفت که شیشه شیر پلاستیکی بهتر است یا شیشه ای؟ با در نظر گرفتن نکت ذکر شده در این متن، می توانید تصمیمی آگاهانه بگیرید که کدام یک از انواع این بطری ها برای دلبند شما بهترین انتخاب است.

 شیشه شیر پلاستیکی بهتر است یا شیشه ای؟ بطری های شیشه ای شیر مخصوص شیرخواران

شیشه شیر پلاستیکی بهتره یا شیشه ای؟ جنبه های مثبت بطری شیشه ای

• بدون مواد شیمیایی: بطری های شیشه ای حاوی مواد شیمیایی مضر نیستند، بنابراین نیازی نیست در مورد نشت مواد شیمیایی به درون شیری که فرزندتان می خورد، نگران باشید.

• تمیز کردن آسان تر: تمیز کردن آن ها بسیار راحت تر از بطری های پلاستیکی است، زیرا احتمال ایجاد خراش هایی بر روی بدنه ی آن ها که منجر به حفظ باقی مانده ها و همچنین بو می شود، کمتر است. خراش‌های کوچک، که بطری های پلاستیکی به آن مشهور هستند، فضاهای کوچکی را برای رشد باکتری‌ها ایجاد می‌کنند. همچنین در مقایسه با بطری شیر پلاستیکی، شما همچنین می توانید به طور واضح ببینید که شیشه تمیز یا کثیف است.

• ضد عفونی کامل: شما می توانید بدون نگرانی در مورد ذوب شدن، شیشه را در دمای بالاتری گرم کنید، بنابراین می توانید بطری های خود را کاملاً با خیال راحت ضدعفونی کنید.

• طعم بهتر: بطری های پلاستیکی بو را جذب می کنند و "طعم های مختلف" را به شیرخشک یا شیر دوشیده شده شما می دهند. اما بطری شیشه ای باعث حفظ طعم خالص مایعات و شیر می شود.

• سازگار با پمپ های پستان معمولی: استفاده از بطری های شیشه ای به این معنی نیست که شما باید بطری های جداگانه ای بخرید تا بتوانید با آن ها سینه خود را بدوشید. امروزه بسیاری از انواع بطری های شیشه ای با پمپ های معمولی پستان کار می کنند.

• بادوام: بطری های شیشه ای نسبت به بطری های پلاستیکی دوام بیشتری دارند. مگر اینکه شکسته شوند. طول عمر و دوام بطری های شیشه ای به قدری زیاد است که شما می توانید نه تنها به یک فرزند خود، بلکه به بچه های بعدی نیز با همان بطری شیر بدهید.

شیشه شیر پلاستیکی بهتر است یا شیشه ای؟ جنبه های منفی بطری شیشه ای

• گران تر: بطری های شیشه ای شیر گران تر هستند، زیرا مواد سازنده آن ها گران قیمت تر بوده و روند ساخت آن ها زمان بیشتری می برد.

• به راحتی در دسترس نیست: احتمالا شما به راحتی در مغازه ها و فروشگاه های محلی خود بطری‌های شیشه‌ای را پیدا نخواهید کرد. این بدین معنا است که احتمالا باید از یک فروشگاه بزرگ تر آن ها را تهیه کرده و یا به صورت اینترنتی سفارش دهید.

• گزینه های کمتر: متاسفانه در مورد بطری های شیشه ای تقریباً گزینه های زیادی برای خرید وجود ندارد، زیرا گزینه های پلاستیکی زیادی در بازار وجود دارند. اما ناامید نشوید، اما در اینترنت می توانید انواع کاملاً خوبی از این نوع بطری ها را پیدا کنید.

• سنگینی: بطری های شیشه ای معمولاً سنگین تر هستند و همین امر می تواند نگه داشتن آن ها را برای فرزندتان دشوار کند، خصوصا در زمانی که او بزرگتر شده و قرار است به تنهایی از بطری شیر بخورد.

• احتمال اندک شکستن: ما از بطری های شیشه ای مختلفی استفاده کرده ایم، با وجود اینکه آن ها دفعات زیادی بر روی کف چوبی سخت منزل افتاده اند، اما ما هیچ موردی از شکستگی را نداشتیم. مگر اینکه فرزند نوپای شما بطری شیشه ای شیر خود را بر روی سطح سیمانی پرتاب کند، که در این صورت احتمال شکستن بطری شیشه ای به میزان نسبتاً کمی وجود دارد. وجود یک روکش سیلیکونی به شدت احتمال شکستن شیشه را کاهش می‌دهد و اگر احیانا این اتفاق رخ داده و شیشه بشکند، این روکش با نگه داشتن خرده های شیشه مانع پخش شدن آن ها خواهد شد. در حال حاضر بیشتر بطری های شیشه ای نیز با شیشه تقویت شده ساخته شده اند. این بدان معناست که اگر آن ها شکسته شوند، به جای تکه های تیز و برنده، به تکه های سنگریزه مانند گردی تبدیل می شوند که خطر آسیب دیدن فرزند کوچک شما را به شدت کاهش می دهد.

خطر شکستن بطری شیشه ای

توجه داشته باشید در حال حاضر بیشتر بطری های شیشه ای نیز با شیشه تقویت شده ساخته شده اند. این بدان معناست که اگر آن ها شکسته شوند، به جای تکه های تیز و برنده، به تکه های سنگریزه مانند گردی تبدیل می شوند که خطر آسیب دیدن فرزند کوچک شما را به شدت کاهش می دهد.

بطری های پلاستیکی شیر مخصوص شیرخواران

شیشه شیر پلاستیکی بهتر است یا شیشه ای؟ جنبه های مثبت بطری پلاستیکی

• به راحتی در دسترس است: بطری های شیر پلاستیکی را به راحتی در مغازه های خرده فروشان محلی و فروشگاه های زنجیره ای پیدا خواهید کرد.

• اندازه گیری آسان: بطری های پلاستیکی به دلیل داشتن مواد شفاف و علامت های مشخص، اندازه گیری میزان شیری که می خواهید به فرزندتان بدهید را برای شما آسان می کند.

• قیمت ارزان تر: بطری های پلاستیکی به طور کلی نسبت به نمونه های شیشه ای کم هزینه تر هستند، زیرا مواد سازنده آن ها ارزان تر است و سریع تر ساخته می شوند.

• سبک: این بطری ها از نظر وزنی سبک هستند، و این باعث می شود که فرزند شما زمانی که بزرگتر می شود، بتواند آن را راحت تر در دست گرفته و به تنهایی نگه دارد.

• شکسته نخواهد شد: بطری های پلاستیکی ممکن است به اندازه انواع شیشه ای دوام نداشته باشند، اما غیرقابل شکستن هستند و نیازی نیست که نگران شیشه های خرد شده باشید.

شیشه شیر پلاستیکی بهتر است یا شیشه ای؟ جنبه های منفی بطری پلاستیکی

• مواد شیمیایی بیشتر: اگرچه در حال حاضر تقریباً همه بطری های پلاستیکی فاقد ماده شیمیایی آسیب رسان بیسفنول آ (BPA) هستند، اما هنوز هم حاوی مواد شیمیایی دیگری با فعالیت استروژنی هستند. پس نسبت به خرید ارزان ترین مدل ها احتیاط کنید زیرا ممکن است با مواد شیمیایی ناایمن ساخته شده باشند. بعضی از بطری ها حتی حاوی مواد شیمیایی استروژنی بیشتری در مقایسه با پلاستیک های حاوی BPA هستند. پلاستیک ها، به خصوص هنگام گرم شدن، این مواد شیمیایی استروژنی را نشت داده و این مواد از طریق مایعاتی که با پلاستیک در تماس هستند، وارد بدن می شوند. این مواد شیمیایی پتانسیل ایجاد خطرات سلامتی مانند افزایش وزن و حتی سرطان را به همراه دارند.

• تمیز کردن سخت تر: بطری های پلاستیکی مستعد خراش هستند، که باعث ایجاد فضاهای کوچک برای رشد باکتری ها شده و تمیز کردن را دشوار می کند.

• به صورت کامل ضدعفونی نمی شود: بطری های پلاستیکی در مقایسه با شیشه، قادر به تحمل گرما نیست. درجه حرارت بیش از حد بالا خطر ذوب شدن بطری را افزایش می دهد و نگرانی در مورد نشت مواد شیمیایی به درون بطری را ایجاد می کند.

• بو را جذب می کند: پلاستیک پتانسیل زیادی برای جذب بو دارد، بنابراین برای جلوگیری از این اتفاق و رفع بو، بطری های پلاستیکی را باید بیشتر ازانواع شیشه ای تمیز کنید.

• دوام کمتر: بطری های پلاستیکی تقریبا به اندازه انواع شیشه ای دوام ندارد. آ نها احتمالاً خراشیده می شوند، آسیب می بینند و سرانجام از بین می روند.

بطری های شیر از جنس استیل ضد زنگ

هنوز هم تصمیم نگرفته اید که شیشه شیر پلاستیکی بهتر است یا شیشه ای؟ خوب، بد نیست بدانید که گزینه سومی هم وجود دارد که احتمالاً شما از آن مطلع نیستید. در سال های اخیر، استیل ضدزنگ راهی بازار بطری های شیر شده است. اما دقیقاً مانند بطری های شیشه ای و پلاستیکی، این بطری ها مزایا و اشکالاتی دارند.

باید توجه داشت که بطری های شیر از جنس استیل ضد زنگ تمایل به عایق بودن دارد و بنابراین محتویات درون خود یعنی شیر شما را برای مدت زمان طولانی تری گرم نگه می دارد. همچنین تمیز کردن آن بسیار آسان بوده، در برابر خراش کمتر آسیب پذیر و بسیار با دوام است.

با این وجود، اندازه گیری میزان شیر خشک یا شیر مادر با بطری های استیل ضد زنگ، دشوار است. احتمالاً لازم است در ظرفی جداگانه اندازه گیری، مخلوط کردن و حرارت دادن شیر را انجام داده و سپس آن را به بطری شیر استیل ضدزنگ فرزندتان انتقال دهید. به علاوه این بطری ها به سختی پیدا می‌شوند و احتمالا در مقایسه با بطری‌های پلاستیکی مناسب قیمت بالاتری دارند.

شیشه شیر پلاستیکی بهتر است یا شیشه ای، انتخاب کدام یک درست است؟

وقتی نوبت به انتخاب بطری های شیر نوزادان می رسد، گزینه های بی شماری وجود دارند. با این حال مهم نیست که چقدر تحقیق انجام می دهید و کدام گزینه را انتخاب کنید، فرزند شما ممکن است متفاوت فکر کند و برنامه های خوب فکر شده شما را خراب کند. ممکن است تصمیم بگیرید که از بطری های شیشه ای استفاده کنید، اما فرزندتان شیر را فقط از بطری های پلاستیکی بخورد و انواع شیشه ای را قبول نکند.

از آنجا که نوزادان ممکن است بسیار بهانه گیر باشند، توصیه می کنیم فقط یک یا دو بطری از چند نوع مختلف را خریداری کنید، تا زمانی که متوجه شوید فرزند شما کدام یک را ترجیح می دهد. سپس می توانید بر روی یکی از مدل ها سرمایه گذاری کنید. در واقع این فرزند شما هست که انتخاب می کند چه چیزی درست است.

هرچه که بچه ها انتخاب کنند، بسیار خوب است که بدانید چه گزینه هایی وجود دارند. بعد از بررسی جوانب مثبت و منفی دراین مورد که شیشه شیر پلاستیکی بهتر است یا شیشه ای، می توانید تصمیم بگیرید که از کدام یک از انواع بطری های پلاستیکی، شیشه ای یا استیل استفاده کنید.

مطالعه بیشتر:

1- روش صحیح شستشوی شیشه شیر

2- آیا ضدعفونی کردن شیشه شیر نوزاد ضرور است؟

3- اصول از شیر گرفتن کودک و آشنا کردن او با شیشه شیر

4- بهترین شیشه شیر برای نوزاد کدام است،بطری شیشه ای یاپلاستیکی؟

?پرسش و پاسخ های شیشه شیر پلاستیکی بهتر است یا شیشه ای

آیا ممکن است شیشه شیر شیشه ای در دست نوزاد بشکند؟

توجه داشته باشید در حال حاضر بیشتر بطری های شیشه ای نیز با شیشه تقویت شده ساخته شده اند. این بدان معناست که اگر آن ها شکسته شوند، به جای تکه های تیز و برنده، به تکه های سنگریزه مانند گردی تبدیل می شوند که خطر آسیب دیدن فرزند کوچک شما را به شدت کاهش می دهد.

آیا واقعا مواد مضر موجود در بطری های پلاستیکی برای نوزاد مضر است؟

اگرچه در حال حاضر تقریباً همه بطری های پلاستیکی فاقد ماده شیمیایی آسیب رسان بیسفنول آ (BPA) هستند، اما هنوز هم حاوی مواد شیمیایی دیگری با فعالیت استروژنی هستند. پس نسبت به خرید ارزان ترین مدل ها احتیاط کنید زیرا ممکن است با مواد شیمیایی ناایمن ساخته شده باشند. بعضی از بطری ها حتی حاوی مواد شیمیایی استروژنی بیشتری در مقایسه با پلاستیک های حاوی BPA هستند. پلاستیک ها، به خصوص هنگام گرم شدن، این مواد شیمیایی استروژنی را نشت داده و این مواد از طریق مایعاتی که با پلاستیک در تماس هستند، وارد بدن می شوند. این مواد شیمیایی پتانسیل ایجاد خطرات سلامتی مانند افزایش وزن و حتی سرطان را به همراه دارند.

آیا بطری های پلاستیکی بیشتر از بطری های شیشه ای بو می گیرند؟

بله بطری پلاستیکی بو را جذب می کند. پلاستیک پتانسیل زیادی برای جذب بو دارد، بنابراین برای جلوگیری از این اتفاق و رفع بو، بطری های پلاستیکی را باید بیشتر ازانواع شیشه ای تمیز کنید.

شیشه شیر پلاستیکی بادوام تر است یا بطری های شیشه ای؟

بطری های شیشه ای نسبت به بطری های پلاستیکی دوام بیشتری دارند. مگر اینکه شکسته شوند. طول عمر و دوام بطری های شیشه ای به قدری زیاد است که شما می توانید نه تنها به یک فرزند خود، بلکه به بچه های بعدی نیز با همان بطری شیر بدهید.

منبع: momlovesbest