شیر خشک ضد حساسیت چیست و بهترین شیر خشک ضد حساسیت کدام است؟

آلرژی نوزادان به مواد غذایی مختلف در حال افزایش است. والدین نوزادانی که از شیر خشک استفاده می کنند و به شیر گاو حساسیت دارند، معمولاً نمی دانند چه شیر خشکی برای دلبندشان مناسب است. یکی از گزینه های مناسب شیر خشک ضد حساسیت یعنی با کمترین قابلیت حساسیت زایی است. خوشبختانه امروزه گزینه های زیادی وجود دارد و با کسب اطلاع و آگاهی می توان مناسب ترین شیر خشک ضد حساسیت برای نوزادان را انتخاب کرد.

شیر خشک ضد حساسیت چیست؟

شیر خشک ضد حساسیت توسط متخصصان اطفال برای نوزادانی تجویز می شود که در هضم شیر خشک مبتنی بر شیر گاو مشکل دارند. پروتئین های موجود در شیر خشک ضد حساسیت که به شیر خشک آسان گوار نیز معروف هستند، از قبل هضم شده اند به این معنی که پروتئین های بزرگ به پروتئین های کوچکتر تجزیه می گردند. این روند باعث کاهش خاصیت آلرژی زایی شیر خشک خواهد شد. شیر خشک های هایپوآلرژیک ممکن است:

• به طور ناقص هیدرولیز شوند، به طوریکه پروتئین ها اندکی شکسته می شوند. این شیر خشک ها واقعاً ضدحساسیت نیستند.

• به طور کامل هیدرولیز شوند، که حاوی کوچکترین پروتئین های شیر است.

• فاقد پروتئین و مبتنی بر اسید آمینه باشند، که در آن پروتئین ها به عناصر سازنده خود یعنی اسیدهای آمینه خرد می شوند. اگر کودک نتواند شیر خشک هیدرولیز شده گسترده را تحمل کند، ناگزیر باید از شیرهای مبتنی بر اسید آمینه استفاده کرد که از شیرهای هیدرولیز شده گران قیمت تر هستند.

چه نوزادانی به شیر خشک ضد حساسیت نیاز دارند؟

متخصصان توصیه می كنند كه از شیرخشک های هایپوآلرژیک فقط در نوزادانی كه علائم واضح پزشكی دارند، استفاده شود. ممکن است نوزادی که حساسیت دارد نیازی به شیر خشک هایپو آلرژیک نداشته باشد، مگر اینکه حساسیت جدی به پروتئین تشخیص داده شود. فرآیند هیدرولیزاسیون ارزش غذایی شیر خشک را تغییر می دهد. شیر خشک ضد حساسیت قیمت بالایی دارند و معمولاً حدود سه برابر گران تر از شیر خشک های معمولی هستند.

شیر خشک های مبتنی بر سویا

شاید ظاهراً شیر خشک های مبتنی بر شیر سویا برای نوزادانی که به شیر گاو حساسیت دارند گزینه مناسبی به نظر برسند، اما واقعاً چنین نیست. این نوزادان به پروتئین های سویا نیز حساسیت دارند.

چگونه می توان تشخیص داد که نوزاد به شیر خشک ضد حساسیت نیاز دارد؟

نوزادانی که واکنش های آلرژیک شدید نسبت به غذا یا پروتئین های شیر نشان دادند، علائم خاصی بروز می دهند. در صورت بروز این علائم به پزشک مراجعه کنید:

• تحریک پذیری یا قولنج شدید

• خس خس سینه

• استفراغ

اگزما

• اسهال

در برخی موارد، اگر کودک بزرگتری آلرژی غذایی شدید نشان دهد، یا سابقه خانوادگی در آلرژی غذایی شدید داشته باشد، پزشک متخصص کودکان توصیه می کند از همان ابتدا تغذیه با شیر خشک هایپوآلرژیک آغاز شود. به طور کلی، اکثر متخصصان کودک بر این عقیده اند که همه نوزادان به ویژه آنهایی که در معرض خطر آلرژی هستند، فقط با شیر مادر تغذیه شوند و شیر خشک ضد حساسیت تنها در صورت لزوم به عنوان غذای کمکی مکمل مورد استفاده قرار گیرد.

کجا می توان شیر خشک ضد حساسیت را تهیه کرد؟

شیر هایپوآلرژیک در داروخانه ها قابل تهیه است و تاکنون جز تعهدات طرح تحول سلامت و خدمات بیمه ای نمی باشد (ترجمه بومی سازی شده). (متن اصلی: شیر خشک از تمامی فروشگاه هایی که شیر خشک دارند مانند سوپرمارکت ها، دراگ استورها و فروشگاه های زنجیره ای قابل تهیه می باشد. اگر شیر خشک کودک شما تحت پوشش بیمه است، باید آن را از داروخانه خریداری کنید).

بهترین شیر خشک ضد حساسیت کدام است؟

از آنجا که گزینه های متعددی در بازار وجود دارد همچون شیر خشک ضد حساسیت آپتامیل، شیر خشک ضد حساسیت بیومیل، شیر خشک ضد حساسیت نان و ... می توانید با تهیه نمونه پیشنهادی پزشک و اطمینان از سازگاری شیرخوار با آن، مقدار بیشتری تهیه کنید.

چه انتظاراتی باید از شیر خشک ضد حساسیت داشته باشید؟

والدین به محض شروع استفاده از شیرخشک ضدآلرژی تغییراتی را در فرزند خود مشاهده می کنند، برخی از این تغییرات عبارتند از:

• تغییر در مدفوع. مشاهده تغییر در رنگ، قوام یا دفعات مدفوع نوزاد بعد از تعویض شیر خشک کاملاً طبیعی است. به خصوص اگر قبلاً اجابت مزاج شل داشته باشد، شیر خشک جدید ممکن است به دفع مدفوع سفت تر در دفعات کمتر کمک می کند. اما در صورت مشاهده مدفوع سفید، آبکی، قرمز یا سیاه فوراً با پزشک تماس بگیرید.

• بوی متفاوت. فرآیندی که برای حذف پروتئین های حساسیت زا استفاده می شود، بو و مزه متفاوتی به شیر خشک می بخشد. بیشتر نوزادان متوجه تفاوت نمی شوند زیرا جوانه های چشایی در آنها هنوز به طور کامل رشد نکرده است.

• رنگ شفاف تر. بدون وجود پروتئین های سنگین شیر، شیر خشک ضد حساسیت از نظر رنگ شفاف تر از شیرخشک های معمولی است. این شیرها علی رغم اینکه پروتئین ندارند اما حاوی مواد غذایی مورد نیاز کودک هستند. 

مطالعه بیشتر:

بهترین شیر خشک برای نوزاد نارس کدام است؟

مزایا و معایب شیر خشک برای شیرخوار چیست؟

حساسیت به شیر خشک در نوزادان چگونه است ؟

بهترین شیرخشک برای وزن گیری نوزاد رفلاکسی چیه؟

?پرسش و پاسخ های شیر خشک ضد حساسیت

چه نوزادانی به شیر خشک ضد حساسیت نیاز دارند؟

متخصصان توصیه می كنند كه از شیرخشك های هایپوآلرژیک فقط در نوزادانی كه علائم واضح پزشكی دارند، استفاده شود. ممکن است نوزادی که حساسیت دارد نیازی به شیر خشک هایپو آلرژیک نداشته باشد، مگر اینکه حساسیت جدی به پروتئین تشخیص داده شود.

چگونه می توان تشخیص داد که نوزاد به شیر خشک ضد حساسیت نیاز دارد؟

نوزادانی که واکنش های آلرژیک شدید نسبت به غذا یا پروتئین های شیر نشان دارند، علائم خاصی بروز می دهند. در صورت بروز این علائم به پزشک مراجعه کنید: تحریک پذیری یا قولنج شدید. خس خس سینه. استفراغ. اگزما. اسهال

کجا می توان شیر خشک ضد حساسیت را تهیه کرد؟

شیر هایپوآلرژیک در داروخانه ها قابل تهیه است و تاکنون جز تعهدات طرح تحول سلامت و خدمات بیمه ای نمی باشد (ترجمه بومی سازی شده). (متن اصلی: شیر خشک از تمامی فروشگاه هایی که شیر خشک دارند مانند سوپرمارکت ها، دراگ استورها و فروشگاه های زنجیره ای قابل تهیه می باشد. اگر شیر خشک کودک شما تحت پوشش بیمه است، باید آن را از داروخانه خریداری کنید) .

چرا بچم بعد از خوردن شیر خشک ضد حساسیت مدفوعش تغییر کرده؟

مشاهده تغییر در رنگ، قوام یا دفعات مدفوع نوزاد بعد از تعویض شیر خشک کاملاً طبیعی است. به خصوص اگر قبلاً اجابت مزاج شل داشته باشد، شیر خشک جدید ممکن است به دفع مدفوع سفت تر در دفعات کمتر کمک می کند. اما در صورت مشاهده مدفوع سفید، آبکی، قرمز یا سیاه فوراً با پزشک تماس بگیرید.

منبع: verywellfamily