شربت شیر منیزیم یا شیر منیزی در بارداری چیست و آیا خطرناک است؟

وقتی صحبت از بارداری می شود، بسیاری از داروهای بدون نسخه ممنوع هستند. اما، خبر خوب برای اکثر بانوان باردار این است که، شیر منیزی جزء این داروهای ممنوع نیست. اگرچه همیشه باید قبل از مصرف هر چیزی حتی داروهای بدون نسخه با پزشک خود مشورت کنید اما بیشتر تحقیقات نشان می دهند که استفاده کوتاه مدت از شیر منیزیم معمولاً برای شما یا جنین در حال رشد مضر نیست. البته این در مورد مصرف کوتاه مدت شیر منیزیم در بارداری صدق می کند. در ادامه این متن همه چیز را در مورد شیر منیزی در بارداری برای شما شرح می دهیم.

شربت شیر منیزیم در بارداری چیست؟

شیر منیزیا یا هیدروکسید منیزیم یک ملین شور است که به طور معمول برای درمان یبوست استفاده می شود. این نوع ملین به عنوان "نمک" نیز شناخته می شود و منظور آن این است که سریع عمل می کند. به طور معمول، شما می توانید در طی 30 دقیقه تا شش ساعت پس از مصرف دارو، اجابت مزاج داشته باشید. شیر منیزی با کشیدن آب از بافت های مجاور به روده کار می کند. این آب مدفوع شما را نرم و مرطوب می کند و به حرکت روده کمک می کند.

شیر منیزی در بارداری چه کاربردی دارد؟

در حقیقت، یک مطالعه نشان داد که ملین هایی مانند شیر منیزیم جذب کمی دارند و استفاده از آنها با عوارض جانبی همراه نبوده است. با این حال، محققان اظهار داشتند که مادران باردار ممکن است هنگام مصرف دارو دچار نفخ و باد در شکم شوند. علاوه بر این، آنها هشدار می دهند که استفاده طولانی مدت می تواند منجر به عدم تعادل الکترولیت ها شود

بنابراین، قبل از خرید یک بطری شربت برای درمان یبوست، حتماً ابتدا با پزشک خود صحبت کنید. حتی اگر این دارو بدون نسخه به طور معمول هنگام بارداری بی خطر است، ممکن است شما شرایط خاصی داشته باشید که مصرف این دارو در آن وضعیت به شما توصیه نشود. در عین حال، این یک مرور کلی از همه چیزهایی است که باید در مورد شیر منیزی بدانید.

آیا مصرف شربت شیر منیزی در بارداری خطرناک است؟

به طور کلی، استفاده از شیر منیزی در دوران بارداری بی خطر است. اما، به یاد داشته باشید که درست مثل هر داروی دیگر، هنوز هم خطرات زیادی وجود دارد. به عنوان مثال، ممکن است این ملین با برخی از داروها و مکمل های دیگر شما تداخل ایجاد کند. شیر منیزی همچنین شناخته شده است که برای افرادی که رژیم کم منیزیم دارند یا کسانی که بیماری کلیوی دارند مشکلاتی ایجاد می کند.

یا می توانم مدام از شیر منیزی در بارداری استفاده کنم؟

علاوه بر این، اگر دچار یبوست های مکرر هستید، باید با پزشک خود صحبت کنید. برای جلوگیری از یبوست در مادران باردار، شیر منیزی برای درمان طولانی مدت توصیه نمی شود.

درمان یبوست در بارداری 

اگر با یبوست دست و پنجه نرم می کنید، بدانید که تنها نیستید. یبوست در مادران باردار شایع است. در حقیقت، 38٪ از بانوان باردار در انجام حرکات روده ای مشکل دارند.

بیشتر این پدیده را می توان ناشی از تغییر سطح پروژسترون و افزایش جذب آب روده دانست که باعث خشک شدن مدفوع می شود. این را به این واقعیت اضافه کنید که بانوان باردار از ویتامین های بیشتری استفاده می کنند و غالباً به همان میزان قبل از بارداری تحرک ندارند و می توانید درک کنید که چرا مادران باردار مستعد یبوست هستند.

اما، شما مجبور نیستید در سکوت رنج بکشید. پس از تأیید پزشک، دقیقاً طبق دستورالعمل از شیر منیزی استفاده کنید. به خاطر داشته باشید که اگر بیش از حد استفاده کنید می تواند باعث درد شکم، استفراغ و اسهال شود. همچنین، حین مصرف دارو حتماً آب کافی بنوشید و در مورد خطر عدم تعادل الکترولیت ها با پزشک خود صحبت کنید. پزشک شما ممکن است توصیه کند هنگام مصرف دارو پدیالیت یا چیزهای مشابه دیگری بنوشید.

شما همچنین باید روش های طبیعی تری را برای مقابله با یبوست خود مانند تغییر رژیم غذایی و جابجایی بیشتر انجام دهید. در اینجا چند نکته اضافی آورده شده است:

مصرف فیبر خود را افزایش دهید. موادی مانند غلات سبوس دار، میوه ها، سبزیجات، حبوبات و گیاهان خام را به رژیم خود اضافه کنید. این غذاها به فعالیت سیستم گوارشیتان کمک می کنند.

• آب بیشتری بنوشید. افزایش مقدار آب نوشیدنی به حرکت غذا در دستگاه گوارش و نرم شدن مدفوع کمک می کند. یک هدف خوب 10 لیوان 230 میلی لیتری آب در روز است.

• بیشتر حرکت کنید. ایروبیک در آب، پیاده روی و یوگا فعالیت عضلانی روده را افزایش می دهد و به شما کمک می کند با سرعت بیشتری مواد زایدتان را از طریق سیستم گوارشی خارج کنید.

همچنین بخاطر داشته باشید که مصرف زیاد ملین مانند شیر منیزیم باعث می شود هر غذایی که می خورید سریعتر از حد معمول از بدن خارج شود و این باعث کاهش میزان مواد مغذی جذب شده در بدن می شود.

مصرف بیش از حد شیر منیزی در بارداری چه خطری دارد؟

در صورت استفاده بیش از حد از شیر منیزی در بارداری، این امر به نوبه خود می تواند منجر به مشکلات تغذیه ای شما و جنین شود. به همین ترتیب، استفاده بیش از مقدار توصیه شده می تواند سطح نمک های مورد نیاز در خون را کاهش دهد. بنابراین، حتماً استفاده از شیر منیزیم را محدود کنید.

چه موقع با دکتر خود تماس بگیرید

اکثر پزشکان عموماً معتقدند که استفاده از شیر منیزی در دوران بارداری بی خطر است، اگرچه شواهد محدودی در مورد اینکه آیا ملین می تواند به جنین در حال رشد شما آسیب برساند یا خیر، وجود دارد. فقط مطمئن شوید که قبل از مصرف چراغ سبز را از پزشک خود دریافت کرده باشید. همچنین باید به دستورالعمل های پزشک در مورد دوز و مدت زمان استفاده از دارو پایبند باشید. استفاده بیش از حد از آن می تواند مشکلات زیادی را برای شما و جنین تان ایجاد کند.اگر پس از مصرف دارو، مدفوع شل و آبکی طولانی مدت مشاهده کردید یا اگر خون در مدفوع دارید، سریعاً با پزشک خود تماس بگیرید. اگر مدت شش ساعت یا بیشتر از زمان مصرف شیر منیزیم می گذرد و هنوز قادر به دفع نیستید باید فوراً با پزشک خود تماس بگیرید ممکن است یک بیماری پزشکی زمینه ای داشته باشید که نیاز به درمان داشته باشد. بنابراین، در گرفتن کمک تأخیر نکنید.

سخنی با خوانندگان

به یاد داشته باشید، هنگامی که باردار هستید، مراقبت از خود دارای اهمیت بسیاری است. بنابراین، قبل از مصرف هرگونه داروی بدون نسخه، از جمله شیر منیزی در بارداری، با پزشک خود تماس بگیرید و اگر بعد از مصرف دارو هنوز مشکلاتی وجود دارد، درنگ نکنید و با پزشک خود تماس بگیرید. شما می خواهید تمام تلاش خود را برای حفظ ایمنی و سلامت در دوران بارداری انجام دهید، پس هیچ سؤال و نگرانی ممنوع نیست.

مطالعه بیشتر:

آیا خوردن ملین در بارداری ایمن و بی خطر است؟

رژیم‌ غذایی مناسب برای پیشگیری و درمان یبوست در بارداری

آیا خوردن قرص سی لاکس در بارداری برای درمان یبوست ضرر دارد؟

آیا شربت هیدروکسید منیزیم برای درمان یبوست بارداری مفید است؟

?پرسش و پاسخ های شیر منیزی در بارداری

شیر منیزی چیست؟

شیر منیزیا یا هیدروکسید منیزیم یک ملین شور است که به طور معمول برای درمان یبوست استفاده می شود. این نوع ملین به عنوان نمک نیز شناخته می شود و منظور آن این است که سریع عمل می کند. به طور معمول، شما می توانید در طی 30 دقیقه تا شش ساعت پس از مصرف دارو، اجابت مزاج داشته باشید. شیر منیزی با کشیدن آب از بافت های مجاور به روده کار می کند. این آب مدفوع شما را نرم و مرطوب می کند و به حرکت روده کمک می کند.

آیا مصرف شربت شیر منیزیم در بارداری خطرناک است؟

به طور کلی، استفاده از شیر منیزیا در دوران بارداری بی خطر است. اما، به یاد داشته باشید که درست مثل هر داروی دیگر، هنوز هم خطرات زیادی وجود دارد. به عنوان مثال، ممکن است این ملین با برخی از داروها و مکمل های دیگر شما تداخل ایجاد کند. شیر منیزی همچنین شناخته شده است که برای افرادی که رژیم کم منیزیم دارند یا کسانی که بیماری کلیوی دارند مشکلاتی ایجاد می کند.

یا می توانم مدام از شیر منیزی در بارداری استفاده کنم؟

علاوه بر این، اگر دچار یبوست های مکرر هستید، باید با پزشک خود صحبت کنید. برای جلوگیری از یبوست در مادران باردار، شیر منیزی برای درمان طولانی مدت توصیه نمی شود.

مصرف بیش از حد شیر منیزی در بارداری چه خطری دارد؟

در صورت استفاده بیش از حد از شیر منیزی در بارداری، این امر به نوبه خود می تواند منجر به مشکلات تغذیه ای شما و جنین شود. به همین ترتیب، استفاده بیش از مقدار توصیه شده می تواند سطح نمک های مورد نیاز در خون را کاهش دهد. بنابراین، حتماً استفاده از شیر منیزیم را محدود کنید.

منبع: verywellfamily