The chronograph is started when the event is seen and stopped when it is heard. The chronograph seconds hand indicates the distance from the event on the telemetric scale. Telemeter: on account of most replica watches using a telemeter scale, best rolex replica Three different views from three different continents on the finalists in the Chronograph category at this years Grand Prix d . Audemars Piguet Replica Uk omegasphereco uk.

تبخال تناسلی در زنان آیاخطرناک است ودرمان تبخال تناسلی چیست؟

تبخال تناسلی در زنان نوعی بیماری مقاربتی یا عفونت مقاربتی (STD یا STI) ناشی از ویروس هرپس سیمپلکس (HSV) است. این ویروس با ورود به پوست یا غشای مخاطی از طریق منافذ پوست و غشاهای مخاطی باعث ایجاد تبخال دستگاه تناسلی می شود. در ادامه این مقاله به شما خواهیم گفت که آیا تبخال تناسلی در زنان خطرناک است؟ درمان تبخال تناسلی در زنان چیست؟ برای کسب اطلاعات کامل در مورد تبخال تناسلی در زنان تا پایان این مطلب ما را همراهی کنید.

انواع ویروس ایجاد کننده تبخال تناسلی در زنان

گفتیم که تبخال تناسلی نوعی بیماری مقاربتی یا عفونت مقاربتی است که توسط ویروس هرپس سیمپلکس ایجاد می شود. دو نوع ویروس هرپس سیمپلکس HSV وجود دارد:

o ویروس هرپس سیمپلکس -1 ، که به طور معمول باعث تبخال لب می شود.

o ویروس هرپس سیمپلکس -2 ، که به طور معمول باعث تبخال دستگاه تناسلی می شود.

هر دو نوع ویروس هرپس سیمپلکس می تواند باعث ایجاد زخم در نواحی دستگاه تناسلی شود. تبخال دستگاه تناسلی با هر نوع تماس جنسی با ناحیه تناسلی منتقل می شود.

تبخال تناسلی چیست؟

تبخال دستگاه تناسلی یک بیماری منتقله از راه جنسی (STI) است که در اثر عفونت با ویروس هرپس سیمپلکس (HSV) ایجاد می شود. دو نوع تبخال وجود دارد.

• HSV-1 معمولاً با تاول ها و زخم های اطراف دهان همراه است که به عنوان تبخال لب (تبخال دهانی) شناخته می شود.

• HSV-2 با ضایعات تاول زده در نواحی دستگاه تناسلی همراه است که افراد در اثر تماس جنسی در معرض آن قرار می گیرند.

با این حال، هر دو نوع ویروس هرپس سیمپلکس می توانند دهان یا نواحی دستگاه تناسلی را آلوده کنند، به این معنی که تماس دستگاه تناسلی با دهان در طی رابطه دهانی می تواند منجر به تبخال دستگاه تناسلی شود. به همین ترتیب، بوسیدن کسی که دچار تبخال لب است می تواند عفونت ویروس هرپس سیمپلکس را به سایر نواحی بدن گسترش دهد.

تبخال تناسلی چقدر شایع است؟

متأسفانه تبخال بسیار شایع است. در بین افراد 14 تا 49 ساله، تخمین زده می شود از هر شش نفر یک نفر (5/15 درصد از جمعیت) به HSV-2 آلوده باشند، ویروسی که بیشتر مسئول تبخال دستگاه تناسلی است.

آیا تبخال تناسلی در زنان بیشتر از مردان رخ می دهد؟

بله. عفونت ویروسی تبخال تناسلی در زنان بیشتر از مردان است. تحقیقات نشان داده است که انتشار از مردان به زنان با سهولت بیشتری نسبت به زنان به مردان اتفاق می افتد. طبق تخمین های WHO ، HSV-1 67٪ از کل افراد زیر 50 سال را آلوده می کند. اکثر افراد آلوده از آلوده بودن به آن آگاهی ندارند.بعد از اولین ابتلا به این ویروس، ویروس از طریق اعصاب عبور کرده و در بافت عصبی بدن قرار می گیرد. به این ترتیب بارها و بارها فعال سازی مجدد یا تکرار تاول ها، می تواند در طول زندگی فرد رخ دهد.

آیا تبخال تناسلی همان زگیل تناسلی است؟

خیر. تبخال دستگاه تناسلی همان زگیل تناسلی نیست. زگیل های تناسلی، ضایعات پوستی به رنگ گوشت هستند که به دلیل آلودگی به انواع خاصی از ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) ، ظاهر می شوند.

علائم و نشانه های تبخال تناسلی در زنان چیست؟

بسیاری از افراد آلوده به تبخال دستگاه تناسلی علائم خفیف دارند یا اصلا هیچ علامتی را در خود نمی بینند. در حقیقت ممکن است به ویروس آلوده شده و علائم تبخال را نداشته باشید. هنگامی که علائم در فرد مبتلا بروز می کنند، نشانه ها شامل موارد زیر است:

• به طور معمول تاول های پر از مایع دردناک که ممکن است مانند "جوش" ظاهر شوند ،در اطراف ناحیه واژن پدیدار می شوند.

• تاول در اطراف واژن، مقعد، یا باسن

• تشکیل زخم پس از باز شدن تاول ها

تاول های ناشی از تبخال تناسلی در زنان دردناک بوده و بهبود آنها ها 2 تا 4 هفته طول می کشد.

بعد از اولین ابتلا به ویروس تبخال تناسلی در زنان، ممکن است فرد علائم شبیه آنفولانزا را نیز تجربه کند. این علائم شامل:

• تب

• لرز

• بدن درد دارد

• تورم غدد لنفاوی

بلافاصله قبل از پدیدار شدن تبخال ها در نواحی تناسلی ممکن است احساس خارش، سوزش یا سوزن سوزن شدن پوست ناحیه مذکور وجود داشته باشد.تبخال تناسلی در زنان معمولاً باعث ایجاد ضایعات تاول مانندی در واژن و اطراف دهانه واژن شده که بعد از مدتی تاول ها باز شده و تبدیل به زخم می شوند. عفونت در اکثر موارد به دهانه رحم گسترش پیدا می کند و منجر به التهاب دهانه رحم می شود. در برخی از زنان، سرویسیت (عفونت دهانه رحم) ممکن است تنها نشانه ابتلا به تبخال دستگاه تناسلی باشد. عفونت و التهاب مجرای ادرار در برخی از زنان همراه با تبخال تناسلی دیده می شود و منجر به درد هنگام ادرار کردن خواهد شد.

علت تبخال دستگاه تناسلی چیست؟ چگونه گسترش می یابد؟

ویروسهای تبخال از طریق منافذ کوچک میکروسکوپی و در صورت تماس پوست به پوست با فرد آلوده، وارد پوست یا غشای مخاطی می شوند. از آنجا که فرد آلوده ممکن علائم و نشانه های تبخال نداشته باشد، به راحتی ویروس را منتشر خواهد کرد. به همین سبب اجتناب از تماس جنسی با فردی که تاول های فعال دارد محافظت در برابر عفونت را تضمین نمی کند. حتی پوست با ظاهر طبیعی نیز می تواند عفونت را گسترش دهد. لباس هایی که در تماس با زخم های پوستی دستگاه تناسلی بوده اند نیز آلوده هستند و ممکن است ویروس هرپس سیمپلکس را به دیگران منتقل کنند.

ویروس تبخال تناسلی تا چه مدت در بدن فرد نهفته باقی می ماند؟

متوسط دوره نهفتگی این بیماری پس از مواجهه 4 روز است، اما علائم ممکن است از 2 تا 12 روز پس از قرار گرفتن در معرض ویروس ایجاد شود. بعلاوه در برخی افراد آلوده هرگز نشانه های تاول دیده نخواهد شد.

این که تعداد تبخال ها و پراکندگی آنها بعد از ابتلا به بیماری چگونه خواهد بود، در افراد مختلف متفاوت است و به عوامل گوناگونی بستگی دارد. تعداد و پراکنش تبخال ها می تواند مرتبط با عملکرد سیستم ایمنی بدن باشد و به طور معمول در مواردی که سیستم ایمنی سرکوب می شود، علائم بیماری بدتر است. به عنوان مثال، در زمان استرس جسمی یا عاطفی، در طی بیماری یا هنگام مصرف برخی داروها احتمال بیرون زدن تاول های تبخال دستگاه تناسلی بیشتر است.

چگونه به تبخال دستگاه تناسلی مبتلا می شویم؟

• عفونت ویروس هرپس سیمپلکس با تماس مستقیم فرد به فرد منتقل می شود.

• تبخال دستگاه تناسلی از طریق تماس جنسی از هر نوعی که در تماس با نواحی دستگاه تناسلی باشد منتقل می شود.

• تبخال دستگاه تناسلی همچنین می تواند در اثر تماس دهان با دستگاه تناسلی (رابطه دهانی) با شخصی که دچار تبخال لب یا تبخال دهان است نیز منتقل شود.

• انتقال تبخال از یک مرد آلوده به یک شریک زن بیشتر از انتقال از یک زن آلوده به یک شریک مرد است.

آیا برای تبخال دستگاه تناسلی درمانی وجود دارد؟

هیچ درمان دائمی برای تبخال دستگاه تناسلی وجود ندارد و هنگامی که فرد به تبخال دستگاه تناسلی آلوده شد، این عفونت در طول زندگی فرد ادامه دارد یعنی ویروس در بدن او نهفته می ماند و احتمال شیوع مکرر و بروز مجدد تاول ها وجود دارد. با این حال، داروهایی وجود دارند که می توانند شدت و دفعات شیوع را کاهش داده و تا حدی علائم آن را کنترل کنند.

تبخال تناسلی در زنان چگونه تشخیص داده می شود؟

در بیشتر موارد، وقتی فرد به متخصص مراجعه می کند، علائم و نشانه های مشخصی وجود دارد که برای تشخیص عفونت تبخال دستگاه تناسلی کافی است. تست های آزمایشگاهی، مانند آزمایش ویروس و تقویت اسید نوکلئیک (واکنش زنجیره ای پلیمراز یا PCR) برای تشخیص ماده ژنتیکی ویروس، تشخیص اولیه را قطعی خواهد کرد.

آزمایشات ایمونولوژیک برای شناسایی آنتی بادی های تبخال تناسلی در جریان خون، از دیگر آزمایش های احتمالی برای تعیین وجود داشتن یا نداشتن ویروس است.

آیا تبخال تناسلی در زنان درمان دارد؟

خوشبختانه داروهای ضدویروسی در دسترس است که می تواند به شما در کنترل شدت بیماری و کاهش طول درمان کمک کند، اگر این داروها بلافاصله قبل از بیرون زدن تاول ها مصرف شود یعنی وقتی احساس سوزن سوزن شدن یا احساس غیرمعمولی در پوست خود دارید اما تاول هنوز وجود ندارد اثربخشی بسیار زیادی خواهند داشت. داروهایی که معمولاً برای این نوع ویروس استفاده می شوند، شامل:

• آسیکلوویر (Zovirax) ،

• famciclovir (Famvir) ، یا

• والاسیکلوویر (والترکس).

این ها داروهای خوراکی هستند. در موارد شدید عفونت ویروسی، داروهای ضد ویروسی ممکن است از راه وریدی تجویز شود، اما معمولاً برای تبخال هایی که شدید نیستند نیازی به داروهای وریدی نیست. پمادهای موضعی که مستقیماً بر روی زخم های تبخال استفاده می شود نیز موجود است، اما این پمادها نسبت به داروهای خوراکی تأثیر کمتری دارند.

چنانچه مکرر دچار تبخال لب و یا تبخال تناسلی می شوید، ممکن است لازم باشد که برای یک مدت طولانی هر روز این داروها را مصرف کنید.

تبخال تناسلی در دوران بارداری چگونه درمان می شود؟

تبخال تناسلی در زنان باردار با کمک همین داروها قابل درمان است. در واقع داروهای ضد ویروسی خوراکی همانطور که در بالا توضیح داده شد ممکن است در دوران بارداری نیز استفاده شوند. یک نگرانی جدی در مورد تبخال دستگاه تناسلی در بارداری انتقال عفونت به کودک در هنگام زایمان است. در یک نوزاد ابتلا به این عفونت می تواند از طریق جریان خون گسترش یابد و عواقب جدی داشته باشد به همین سبب زایمان سزارین برای زنانی که در زمان زایمان تبخال دستگاه تناسلی فعال دارند انجام می شود تا از انتقال عفونت به نوزاد در هنگام تولد جلوگیری شود.

کالج متخصص زنان و زایمان آمریکا توصیه می کند که به زنان باردار مبتلا به تبخال تناسلی مکرر، داروی ضد ویروسی خوراکی در 36 هفته یا بیشتر از آن تا زمان زایمان داده شود تا شانس زایمان طبیعی افزایش یابد.

آیا درمان های خانگی یا درمان های طبیعی برای تبخال دستگاه تناسلی در زنان مؤثر است؟

هیچ درمان خانگی یا طبیعی مؤثری برای تبخال دستگاه تناسلی در دسترس نیست و همانطور که در بالا ذکر شد، عفونت به طور کامل قابل درمان نیست. مراقبت های خانگی مانند حمام های گرم، خشک نگه داشتن تاول ها پس از شستشو و پوشیدن لباس زیر نخی و گشاد ممکن است به تسکین علائم کمک کند.

پیش آگهی برای زنان مبتلا به تبخال دستگاه تناسلی چگونه است؟

همانطور که قبلاً بحث شد، هیچ درمان قطعی برای عفونت تبخال تناسلی در زنان وجود ندارد و این عفونت تا آخر عمر در بدن فرد نهفته باقی مانده و هر از گاهی ممکن است بروز کند. تعداد و شدت تبخال ها در افراد مختلف متفاوت است. برای کسانی که مدام تبخال می زنند، مصرف طولانی مدت داروهای ضد ویروس به عنوان درمان سرکوبگر می تواند دفعات شیوع را کاهش دهد.

مطالعه بیشتر:

تبخال تناسلی و زایمان با هم ارتباط دارند؟

تبخال تناسلی در بارداری خطرناک است یا نه؟

انواع هرپس چیست و چگونه به آن مبتلا می شوید؟

درمان هرپس تناسلی چگونه است و داروی تبخال تناسلی چیست؟

?پرسش و پاسخ های تبخال تناسلی در زنان

آیا تبخال تناسلی در زنان بیشتر از مردان رخ می دهد؟

بله. عفونت ویروسی تبخال تناسلی در زنان بیشتر از مردان است. تحقیقات نشان داده است که انتشار از مردان به زنان با سهولت بیشتری نسبت به زنان به مردان اتفاق می افتد.

آیا تبخال تناسلی همان زگیل تناسلی است؟

خیر. تبخال دستگاه تناسلی همان زگیل تناسلی نیست. زگیل های تناسلی، ضایعات پوستی به رنگ گوشت هستند که به دلیل آلودگی به انواع خاصی از ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) ، ظاهر می شوند.

علائم و نشانه های تبخال تناسلی در زنان چیست؟

نشانه ها شامل موارد زیر است: به طور معمول تاول های پر از مایع دردناک که ممکن است مانند جوش ظاهر شوند ،در اطراف ناحیه واژن پدیدار می شوند. تاول در اطراف واژن، مقعد، یا باسن. تشکیل زخم پس از باز شدن تاول ها. تاول های ناشی از تبخال تناسلی در زنان دردناک بوده و بهبود آنها ها 2 تا 4 هفته طول می کشد.

ویروس تبخال تناسلی تا چه مدت در بدن فرد نهفته باقی می ماند؟

متوسط دوره نهفتگی این بیماری پس از مواجهه 4 روز است، اما علائم ممکن است از 2 تا 12 روز پس از قرار گرفتن در معرض ویروس ایجاد شود. بعلاوه در برخی افراد آلوده هرگز نشانه های تاول دیده نخواهد شد.

منبع: medicinenet