بالا بودن wbc در آزمایش اسپرم (لکوسیتوسپرمیا) به چه علت است؟

بالا بودن wbc در آزمایش اسپرم یا لکوسیتوسپرمیا بیماری مربوط به ناباروری مردان است. هنگامی که یک مرد دچار بالا بودن wbc در آزمایش اسپرم است، اسپرم تخلیه شده حاوی غلظت بالاتر از حد طبیعی گلبول های سفید است. طبق گزارش سازمان بهداشت جهانی، مردانی که از لکوسیتوسپرمیا رنج می برند بیش از 1 میلیون گلبول سفید در هر میلی لیتر منی دارند. در ادامه این متن همه چیز را در مورد بالا بودن wbc در آزمایش اسپرم یا لکوسیتوسپرمیا برای شما شرح می دهیم.

لکوسیتوسپرمیا چقدر در میان مردان شایع است؟

لکوسیتوسپرمیا یک بیماری شایع نیست. این عارضه کمتر از 5٪ از کل مردان مبتلا به ناباروری را درگیر می کند. با این حال، بالا بودن wbc در آزمایش اسپرم یک یافته جدی تلقی می گردد. سلول های سفید خون ماده ای ترشح می کنند که به عنوان گونه های اکسیژن واکنش پذیر شناخته می شود. در شرایط عادی، این ماده به میکروارگانیسم های عامل عفونت حمله کرده و آنها را از بین می برد اما همچنین می تواند به بافت های سالم نیز آسیب برساند. در مورد لکوسیتوسپرمیا، ماده ترشح شده از گلبول های سفید به ساختار اسپرم آسیب می رساند تا حرکت را مختل کند و به DNA اسپرم آسیب بزند.

آیا بالا بودن wbc در آزمایش اسپرم به اسپرم ها آسیب می زند؟

بله. این گلبول های سفید خون می توانند به ماده ژنتیکی اسپرم آسیب برسانند و سلول های اسپرم را ضعیف کنند. این بیماری به نام پیوسپرمیا نیز شناخته می شود.

علت لکوسیتوسپرمیا یا بالا بودن wbc در آزمایش اسپرم چیست؟

لکوسیتوسپرمیا ممکن است توسط تعدادی از عوامل ایجاد شود از جمله:

• عفونت های دستگاه تناسلی مانند کلامیدیا، تبخال یا سوزاک

• سایر عفونت های باکتریایی

• عفونت های سیستمیک که کل بدن را تحت تأثیر قرار می دهد

• بیماری های خودایمنی که ممکن است سیستم ایمنی بدن به خودش حمله کند

• باریک شدن مجاری ادرار

• التهاب

واریکوسل یا گشاد شدن وریدهای منتهی به بیضه ها

• مصرف بیش از حد الکل، تنباکو یا ماری جوانا

شایعترین علت بالا بودن wbc در آزمایش اسپرم چیست؟

عفونت های دستگاه تناسلی شایع ترین علت لکوسیتوسپرمیا است. بیشتر این عفونت ها می توانند از طریق آمیزشی منتقل شوند. در مورد عفونت هایی مانند کلامیدیا، اگر یک زن را آلوده کند، می تواند باعث ناباروری دائمی اولیه یا ثانویه زنان شود.

از این رو توصیه می شود تا زمان مشخص شدن نتایج آزمایش و علت بالا بودن wbc در آزمایش اسپرم، از رابطه جنسی خودداری کنید. در غیر این صورت، هنگام انجام رابطه جنسی باید از کاندوم استفاده شود. اگر مرد از نظر STD مثبت است، همسر وی نیز باید همزمان آزمایش و معالجه شود.

علائم لکوسیتوسپرمیا چیست؟

لکوسیتوسپرمیا بیماری است که می تواند باعث ناباروری مردان شود. مشخصه آن این است که تعداد گلبولهای سفید خون به طور غیرطبیعی در نمونه منی فرد زیاد است. طبق اعلام سازمان بهداشت جهانی 1 میلی لیتر منی باید حداکثر 1 میلیون گلبول سفید داشته باشد. در مورد مردانی که از لکوسیتوسپرمیا رنج می برند، تعداد WBC در منی بسیار بیشتر است. گلبول های سفید به طور کلی محافظ در نظر گرفته می شوند اما در صورت وجود چنین غلظت های بالایی، می توانند به اسپرم آسیب برسانند و به ناباروری منجر شوند.

علائم لکوسیتوسپرمیا شامل:

لکوسیتوسپرمیا سلولهای اسپرم را ضعیف کرده و به مواد ژنتیکی درون آنها آسیب می رساند. شایعترین علائم مرتبط با بالا بودن wbc در آزمایش اسپرم عبارتند از:

• تغییر در رنگ مایع منی: منی معمولاً مایعی مایل به سفید و شفاف است. در مورد لکوسیتوسپرمیا، این مایعات می تواند ظاهری مایل به زرد داشته باشد. با این حال، این تنها شرایطی نیست که می تواند باعث زردی مایع منی شود.

• مورفولوژی غیرطبیعی اسپرم: سلولهای اسپرم در حالت ایده آل باید یک سر بیضی و یک دم بلند داشته باشند تا بتوانند از درون مایع دهانه رحم شنا کرده و تخمک را بارور کنند. با این حال در مورد لکوسیتوسپرمیا، اسپرم ممکن است شکل غیرطبیعی داشته باشد. به این دلیل که گلبول های سفید خون ماده ای را ترشح می کنند که به غشای اسپرم حمله می کنند و به ساختار آن آسیب می رسانند. این آسیب های وارد شده حرکت اسپرم را مختل می کند.

• کاهش تعداد اسپرم: تأثیر مواد ترشح شده از گلبول های سفید بر اسپرم می تواند غلظت اسپرم را در مایع منی کاهش دهد. تراکم طبیعی اسپرم سالم از 15-200 میلیون سلول اسپرم در هر میلی لیتر از مایع منی است.

• ناباروری: ترکیبی از تعداد کم اسپرم و مورفولوژی غیرطبیعی آنها می تواند باعث شود که مرد نتواند شریک زندگی خود را باردار کند. یکسال ناتوانی یک زوج در بارداری طبیعی علی رغم داشتن رابطه جنسی به موقع و بدون محافظت به عنوان ناباروری شناخته می شود.

آیا بالا بودن wbc در آزمایش اسپرم یا لکوسیتوسپرمیا قابل درمان است؟

لکوسیتوسپرمیا به راحتی قابل درمان است و یک مرد می تواند در اکثر موارد به طور طبیعی بعد از درمان بچه دار شود. از این رو، اگر هر یک از علائم فوق را مشاهده کردید باید برای تأیید تشخیص با پزشک مشورت کنید و شروع درمان نیز هرچه سریعتر لازم است.

درمان های در دسترس برای لکوسیتوسپرمیا چیست؟

لکوسیتوسپرمیا باعث می شود که مایع منی مایل به زرد باشد و می تواند به شکل گیری اسپرم و ساختار DNA آنها آسیب برساند. خبر خوب این است که کنترل و درمان این بیماری نسبتاً آسان است.

درمان لکوسیتوسپرمیا چگونه انجام می شود؟

هدف اصلی از درمان این بیماری کاهش سطح گلبول های سفید خون در منی است. این کار می تواند عملکرد اسپرم را بهبود بخشد و بارداری زوجین را آسان تر کند. برخی از تغییرات ساده در سبک زندگی می تواند کمک زیادی به این تلاش کند. این تغییرات شامل موارد زیر است:

• استعمال سیگار و استفاده از سایر محصولات دخانیات را ترک کنید

• مصرف الکل را متوقف کنید

• مصرف ماری جوانا را ترک کنید

• از مکمل های آنتی اکسیدانی حاوی ویتامین C، ویتامین E، گلوتاتیون و کوآنزیم یوبی کوینول -10 (CoQ10) استفاده کنید.

آیا درمان بالا بودن wbc در آزمایش اسپرم نیاز به آنتی بیوتیک دارد؟

اگر این بیماری ناشی از عفونت باکتریایی زمینه ای باشد، ممکن است یک دوره آنتی بیوتیک تجویز شود. کل دوره این آنتی بیوتیک ها باید مصرف شود حتی اگر علائم قبل از تمام شدن قرص ها فروکش کند. در برخی موارد، داروهای ضدالتهابی غیراستروئیدی(NSAID) نیز ممکن است برای افزایش تعداد اسپرم تجویز شود.

لکوسیتوسپرمیا همچنین ممکن است در اثر ناهنجاریهای جسمی مانند واریکوسل ایجاد شود. در چنین مواردی ممکن است برای درمان واریکوسل نیاز به جراحی باشد. این به کاهش تعداد گلبول های سفید خون در منی کمک می کند و تولید منی را بهبود می بخشد. در موارد دیگر که لکوسیتوسپرمیا به دلیل انسداد پروستات ایجاد می شود، ممکن است لازم باشد غده پروستات تحت درمان حتی جراحی قرار بگیرد.

مطالعه بیشتر:

غیر طبیعی بودن جواب آزمایش اسپرم نشانه چیست؟

تفسیر آزمایش اسپرم،چگونه جواب آزمایش اسپرم را بخوانیم؟

چگونگی انجام آزمایش اسپرم در آزمایشگاه و بررسی نتایج آن

آزمایش اسپرم یا اسپرموگرام چیست و چگونه تفسیر می شود؟

?پرسش و پاسخ های بالا بودن wbc در آزمایش اسپرم

آیا بالا بودن wbc در آزمایش اسپرم به اسپرم ها آسیب می زند؟

بله. این گلبول های سفید خون می توانند به ماده ژنتیکی اسپرم آسیب برسانند و سلول های اسپرم را ضعیف کنند. این بیماری به نام پیوسپرمیا نیز شناخته می شود.

علت لکوسیتوسپرمیا یا بالا بودن wbc در آزمایش اسپرم چیست؟

لکوسیتوسپرمیا ممکن است توسط تعدادی از عوامل ایجاد شود از جمله: • عفونت های دستگاه تناسلی مانند کلامیدیا، تبخال یا سوزاک • سایر عفونت های باکتریایی • عفونت های سیستمیک که کل بدن را تحت تأثیر قرار می دهد • بیماری های خود ایمنی که ممکن است سیستم ایمنی بدن به خودش حمله کند

مهمترین علائم لکوسیتوسپرمیا چیست؟

تغییر در رنگ مایع منی. منی معمولاً مایعی مایل به سفید و شفاف است. در مورد لکوسیتوسپرمیا، این مایعات می تواند ظاهری مایل به زرد داشته باشد. با این حال، این تنها شرایطی نیست که می تواند باعث زردی مایع منی شود.

شایعترین علت بالا بودن wbc در آزمایش اسپرم چیست؟

عفونت های دستگاه تناسلی شایع ترین علت لکوسیتوسپرمیا است. بیشتر این عفونت ها می توانند از طریق آمیزشی منتقل شوند. در مورد عفونت هایی مانند کلامیدیا، اگر یک زن را آلوده کند، می تواند باعث ناباروری دائمی اولیه یا ثانویه زنان شود.

منبع: novaivffertility