قرص ملاتونین در بارداری و آیا مصرف ملاتونین بی خطر است؟

شما مدام غلت می زنید و از این پهلو به آن پهلو می شوید، نیمه شب بیدار می شوید و... بله، شما باردار هستید. دلیل این بی خوابی های شبانه ممکن است به دلیل گرفتگی های مداوم عضلات پا، سوهاضمه مداوم و مشکلات معده یا افکار هراس انگیز در مورد ورود به دنیای بی رحم والدین است و اما مسئله این است که در مورد آن، چه می توانید انجام دهید؟  آیا مصرف ملاتونین در بارداری بی خطر است؟ آیا برای درمان بی خوابی می توانید از ملاتونین در بارداری استفاده کنید؟ با ما تا پایان این مطلب همراه باشید تا همه چیز را در مورد ملاتونین در بارداری برای شما شرح دهیم.

آیا در دوران بارداری مجاز به مصرف ملاتونین هستید؟

با وجود بسیاری از داروهای تجویز شده که به راحتی بدون نسخه در دسترس هستند و یا به صورت طبیعی قابل تهیه هستند، ممکن است احساس کنید به یک مکمل خواب طبیعی مانند ملاتونین که خواب راحتی را برای شما فراهم می کند، نیاز خواهید داشت. صرفا طبیعی بودن آن به معنای ایمن بودن آن نیست.

ما از متخصصان خواستیم آنچه را که آنها در مورد استفاده از ملاتونین در دوران بارداری می دانند به اشتراک بگذارند  و اینکه چه کارهایی می توانید انجام دهید تا خواب با کیفیتی قبل از به دنیا آمدن کودک داشته باشید.

آیا ملاتونین در بارداری بی خطر است؟

 از آنجا که ملاتونین یک مکملی است که بدون نسخه قابل فروش است و به خودی خود یک "دارو" نیست، بسیاری از زنان فکر می کنند که استفاده از آن در دوران بارداری باید بی خطر باشد. اما ملاتونین همچنان یک داروی بلعیده شده است و دارویی که سطح هورمون طبیعی بدن شما را افزایش می دهد، بنابراین متاسفانه ایمن بودن آن درست نیست.

به عقیده یک متخصص زنان، دکتر جونز، ما هیچ پاسخ قطعی در مورد ایمنی انواع مکمل در دوران بارداری نداریم. در حال حاضر حداقل اطلاعات ایمنی در مورد استفاده از ملاتونین در بارداری در دسترس است. اگرچه ما هیچ داده ای برای اثبات شواهد واضح از آسیب نداریم، اما داده هایی برای ایمن بودن این مکمل ها هم نداریم.

همچنین مسئله قوانین سازمان غذا و دارو نیز وجود دارد. ملاتونین یک مکمل طبیعی است، به این معنی است که  مانند همه مکمل های دیگر، هیچ نظارت مرکزی برای تأیید کیفیت مواد تشکیل دهنده در مارک های مختلف وجود ندارد. در حالی که این باعث به خطر افتادن جمعیت عمومی می شود (ممکن است مکمل های غذایی را بیش از آنچه قصد دارید مصرف کنید یا مقدار مصرفی بیشتر از حد مجاز باشد)، که این موارد در زنان باردار که آسیب پذیرتر هستند یک خطر محسوب می شود.

در عین حال، ملاتونین به عنوان یک داروی بی خطر با عوارض جانبی کمی در نظر گرفته می شود و شرایطی وجود دارد که ملاتونین در دوران بارداری نیز بی خطر تلقی می شود.

لیندسی اپل، یک متخصص زنان و زایمان در منطقه بالتیمور، می گوید: استفاده کوتاه مدت احتمالا نسبتا بی خطر است، به خصوص پس از سه ماهه اول. به طور کلی، کمترین دوز را باید در کمترین دوره زمانی استفاده کرد تا بارداری طبیعی در معرض خطر قرار نگیرد.

مانند بیشتر مکمل ها و داروهای دیگری که در دوران بارداری استفاده می شود، مادران آینده باید درباره مزایا و معایب آن با پزشک خود صحبت کنند. ملاتونین می تواند برای شما از داروهای جایگزین بی خطرتر باشد و ممکن است پزشک به شما اجازه دهد در دوز محدودی از آن استفاده کنید.

از طرف دیگر، پزشک ممکن است تاکید کند که از ملاتونین بسته به شرایط خاص خود اجتناب کنید.

جایگزین های مطمئن در بارداری برای ملاتونین

 حتی اگر نتوانید با خیال راحت ملاتونین مصرف کنید، مجبور نیستید به مدت نه ماه  از بی خوابی های شبانه رنج ببرید. اگر در طول بارداری بیش از حد متوسط ​​مشکل خواب دارید و این بر سلامت کلی شما تأثیر می گذارد، عاقلانه است که در مورد مصرف داروی خواب آور دیگری با پزشک خود صحبت کنید.

دکتر جونز می گوید: بیشتر متخصصان زنان و زایمان دیفن هیدرامین (بنادریل) را به عنوان گزینه خط اول توصیه می کنند، زیرا ما در مورد مشخصات ایمنی این دارو در رابطه با بارداری اطلاعات بیشتری داریم.

دکتر اپل می افزاید كه داكسیلامین (كه اغلب به عنوان Unisom فروخته می شود) نیز یک گزینه بی خطر محسوب می شود و در صورت عدم نیاز به مقدار كامل، می توان از هر دو دارو در دوز كامل 25 میلی گرم یا حتی نصف یک دوز مصرفی استفاده كرد.

بهداشت خوب خواب در دوران بارداری

 دکتر اپل به مادران باردار یادآوری می کند که چند روش غیردارویی برای کنترل بی خوابی و مشکلات خواب در بارداری وجود دارد که بیشتر آنها شامل رعایت بهداشت خوب خواب است. شما می توانید این کارها را انجام دهید:

  • یک ساعت خواب منظم داشته باشید.
  • از تماشای تلویزیون یا استفاده از تلفن در رختخواب خودداری کنید.
  • از بالش بارداری برای افزایش راحتی و پشتیبانی در رختخواب استفاده کنید.
  • تمرین مراقبه یا تمرینات تنفسی قبل از خواب بسیار کمک کننده هستند.

سایر راهکارها

دکتر اپل می گوید، حتی اگر دکتر شما استفاده غیرمکرر از ملاتونین در بارداری تأیید کند، بسیار مهم است که علت اصلی بی خوابی را پیدا کنید نه اینکه با مصرف داروی خواب آور صورت مسئله را پاک کنید.

دلایل عمده مشکلات خواب در بارداری عبارتند از:

  • ناراحتی جسمی (درد، دل درد، پاهای بی قرار)
  • لگد زدن جنین و سکسکه های او
  • تهوع صبحگاهی (که شامل کل بیماری ها و مشکلات شبانه روزی می شود)
  • استرس و اضطراب

در حقیقت، استرس و اضطراب می توانند از مهمترین دلایل اختلالات خواب باشند و همچنین مواردی نیستند که بتوانید از آنها چشم پوشی کنید.

دکتر اپل توصیه می کند: هرگونه احساس استرس یا اضطراب را با پزشک خود درمیان بگذارید تا بتوانید هر دو یک برنامه مدیریتی برای آنها تعیین کنید، که ممکن است شامل تمرینات آرام سازی، یک تمرین ورزشی یا درمان سرپایی باشد.

سخن پایانی

اگر از ملاتونین در بارداری به عنوان کمک خواب استفاده می کنید یا در فکر آن هستید، بهتر است با پزشک خود صحبت کرده و توصیه های تخصصی او را دریافت کنید.

در بعضی موارد، پزشک ممکن است گزینه ایمن تری را پیشنهاد دهد یا به شما کمک کنند در وهله اول دلایل مشکل خواب را تشخیص دهید. در بین ناراحتی های جسمی و افزایش استرس، خواب راحت در دوران بارداری همیشه آسان نیست، اما تیم متخصص پزشکی شما می توانند اطلاعات بیشتری در مورد گزینه های درمان به شما ارائه دهند و تغییر سبک زندگی را به شما پیشنهاد دهند تا بتوانید قبل از به دنیا آمدن کوچولوی دوست داشتنی خود به استراحت مورد نیاز خود بپردازید.

مطالعه بیشتر:

انواع دمنوش های آرامبخش و خواب آور در بارداری

استفاده از داروهای خواب آور گیاهی در بارداری و شیردهی

رفع بی خوابی در بارداری با دمنوش های گیاهی و میوه ها

استفاده از داروهای خواب آور برای کودکان آیا مجاز است؟

?پرسش و پاسخ های مصرف ملاتونین در بارداری

آیا ملاتونین در بارداری بی خطر است؟

از آنجا که ملاتونین یک مکملی است که بدون نسخه قابل فروش است و به خودی خود یک دارو نیست، بسیاری از زنان فکر می کنند که استفاده از آن در دوران بارداری باید بی خطر باشد. اما ملاتونین همچنان یک داروی بلعیده شده است و دارویی که سطح هورمون طبیعی بدن شما را افزایش می دهد، بنابراین متاسفانه ایمن بودن آن درست نیست.

چرا بهتر است از ملاتونین در بارداری استفاده نکنید؟

ملاتونین یک مکمل طبیعی است، به این معنی است که مانند همه مکمل های دیگر، هیچ نظارت مرکزی برای تأیید کیفیت مواد تشکیل دهنده در مارک های مختلف وجود ندارد. در حالی که این باعث به خطر افتادن جمعیت عمومی می شود (ممکن است مکمل های غذایی را بیش از آنچه قصد دارید مصرف کنید یا مقدار مصرفی بیشتر از حد مجاز باشد)، که این موارد در زنان باردار که آسیب پذیرتر هستند یک خطر محسوب می شود.

دکترم گفته گاهی می تونم از قرص ملاتونین استفاده کنم آیا درسته؟

استفاده کوتاه مدت احتمالا نسبتا بی خطر است، به خصوص پس از سه ماهه اول. به طور کلی، کمترین دوز را باید در کمترین دوره زمانی استفاده کرد تا بارداری طبیعی در معرض خطر قرار نگیرد.

برای بهبود خواب در بارداری چه کنیم؟

شما می توانید این کارها را انجام دهید: یک ساعت خواب منظم داشته باشید. از تماشای تلویزیون یا استفاده از تلفن در رختخواب خودداری کنید. از بالش بارداری برای افزایش راحتی و پشتیبانی در رختخواب استفاده کنید. تمرین مراقبه یا تمرینات تنفسی قبل از خواب بسیار کمک کننده هستند.

منبع: verywellfamily