امفالوسل جنین و علت و درمان امفالوسل جنین چیست؟

امفالوسل نقصی مادرزادی مربوط به دیواره شکمی است. روده، کبد و اندام‌های دیگر کودک از شکم و ناف او بیرون می‌زند. اندام‌ها داخل کیسه‌ای نازک و شفاف هستند که به سختی باز یا پاره می‌شوند. در برخی موارد وجود این نقص در دوران بارداری توسط سونوگرافی تشخیص داده می شود. اما در چنین شرایطی چه باید کرد؟ آیا جنین زنده می ماند؟ آیا این عارضه قابل درمان است؟ با ما تا پایان این مطلب همراه باشید تا همه چیز را در مورد امفالوسل برای شما شرح دهیم.

امفالوسل چیست؟

با رشد کودک از هفته ۶ تا ۱۰ بارداری، روده‌ها طویل‌تر شده و از شکم بیرون می‌زدند و وارد بند ناف می‌شود. در هفته ۱۱ بارداری، روده‌ها به حالت طبیعی خود داخل شکم باز می‌گردند. اگر این اتفاق رخ ندهد، امفالوسل به وجود می‌آید. در صورتی‌که کمی از روده‌ها از شکم بیرون باشد، ممکن است امفالوسل کوچک و در صورتی‌که بخش زیادی از اندام‌ها از شکم بیرون زده باشند، امفالوسل بزرگ به وجود می‌آید.

مشکلات دیگر

کودک مبتلا به امفالوسل به دلیل این‌که برخی یا تمام اندام‌های شکمی او خارج از بدن او قرار دارد، با مشکلات دیگری نیز مواجه خواهد شد. حفره شکمی، فضایی داخل بدن که این اندام‌ها را نگه می‌دارد، ممکن است به اندازه‌ طبیعی رشد نکرده باشد. اگر کیسه اطراف این اندام‌ها پاره شده باشد، عفونت نیز باعث نگرانی خواهد بود. گاهی ممکن است اندامی دچار پیچ‌خوردگی شده و عدم جریان خون باعث آسیب به اندام شود.

چه تعدادی از کودکان با مشکل امفالوسل به دنیا می‌آیند؟

محققان تخمین زده‌اند که به طور تقریبی از هر 4200 نوزاد در ایالات متحده یک نوزاد به امفالوسل دچار می‌شود. بسیاری از نوزادان مبتلا به امفالوسل دارای نقایص مادرزادی دیگر مانند نقص قلب، نقص لوله عصبی و ناهنجاری‌های کروموزومی هستند.

علت امفالوسل چیست؟

علت بروز امفالوسل در اغلب نوزادان ناشناخته است. برخی نوزادان به دلیل تغییرات ژن یا کروموزوم به امفالوسل دچار می‌شوند. دلیل ایجاد امفالوسل ممکن است ترکیبی از ژن‌ها یا عوامل دیگر، مانند موادی باشد که مادر در دوران بارداری با آن‌‌ها در تماس بوده یا مواد غذایی و مایعات یا داروهایی خاصی که در این دوران مصرف کرده است.

ما نیز مانند بسیاری از خانواده‌ها‌یی که دچار این مشکل هستند، در مرکز مدیریت یا پیشگیری از بیماری‌ها (CDC) به دنبال علت ایجاد این عارضه هستیم. آگاهی از عواملی که در اغلب این کودکان شایع است به ما کمک می‌کند تا در مورد دلایل این بیماری بیش‌تر بدانیم. CDC حامی مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌های مادرزادی است که در مطالعات بزرگی مانند مطالعه ملی پیشگیری از نقایص مادرزادی (تولدهای بین سال‌های ۱۹۹۷ تا ۲۰۱۱) همکاری می‌کند تا دلایل و خطرات نقایص مادرزادی نظیر امفالوسل را دریابد.

اخیرا محققان CDC یافته‌های مهمی را درباره برخی عواملی که ممکن است خطر ابتلا به امفالوسل را افزایش دهد، گزارش داده‌اند:

  • الکل و تنباکو: در بانوانی که الکل مصرف می‌کرده‌اند یا بیش از یک بسته سیگار در روز می‌کشیده‌اند،‌ احتمال بیشتری وجود دارد که کودکان آن‌ها دچار امفالوسل شوند.
  • داروهایی خاص: در بانوانی که از مهارکننده‌های بازجذب سروتونین (SSRIs) در دوران بارداری استفاده کرده‌ا‌‌ند احتمال بیشتری وجود دارد که کودکان آن‌ها دچار امفالوسل شوند.
  • چاقی: احتمال دچارشدن نوزاد به امفالوسل در بانوانی که قبل از بارداری دچار چاقی و اضافه وزن هستند، بیش‌تر است.

سازمان کنترل و پیشگیری از بیماری‌ها (CDC) به مطالعه در مورد نقایص مادرزادی مانند امفالوسل و چگونگی پیشگیری از آن‌ها همچنان ادامه می‌دهد. در صورتی‌که باردار هستید یا قصد بارداری دارید، با پزشک خود مشورت کنید تا شانس به‌دنیا آوردن کودکی سالم را افزایش دهید.

تشخیص

امفالوسل در دوران بارداری و پس از زایمان قابل تشخیص است.

در دوران بارداری

در دوران بارداری برای تشخیص انواع ناهنجاری و مشکلات دیگر آزمایش‌های غربالگری (تست‌های دوران بارداری) انجام می‌شود. امفالوسل ممکن است در آزمایش خون یا تست غربالگری سرم مادر یا در سونوگرافی که در آن تصویر جنین مشاهده می‌شود، قابل تشخیص باشد.

پس از به دنیا آمدن نوزاد

در برخی موارد، ممکن است امفالوسل تا بعد از به دنیا آمدن تشخیص داده نشود. امفالوسل بلافاصله پس از تولد قابل مشاهده است.

درمان

درمان امفالوسل در نوزادان بستگی به عوامل زیر دارد:

  • اندازه امفالوسل
  • وجود ناهنجاری‌های مادرزادی یا کروموزومی دیگر
  • سن جنین بر اساس حاملگی مادر

اگر امفالوسل کوچک باشد (فقط مقداری از روده خارج از شکم باشد)، معمولا بلافاصله پس از تولد با انجام یک جراحی روده را داخل حفره شکمی قرار داده و دهانه آن را می‌بندند. اگر امفالوسل بزرگ باشد (بسیاری از اعضای بدن نوزاد خارج از شکم باشد)، عمل جراحی ممکن است در چند مرحله انجام شود. اندام‌هایی بیرون زده با ماده خاصی پوشانده می‌شود و به‌آرامی و با گذشت زمان، دوباره به داخل شکم منتقل می‌شوند. وقتی همه اعضای بدن دوباره در شکم قرار گرفتند، دهانه آن بسته می‌شود.

مطالعه بیشتر:

عفونت جنین و علت عفونت جنین در شکم چیست؟

هیدروپس جنینی و علائم هیدروپس جنینی چیست؟

بیرون زدن ناف در بارداری نشانه چیست و چه فرقی با فتق دارد؟

سقط بدلیل امفالوسل (فتق ناف) جنین، علت آن چیست؟ آیا احتمال تکرار دارد؟

?پرسش و پاسخ های امفالوسل

علت امفالوسل چیست؟

علت بروز امفالوسل در اغلب نوزادان ناشناخته است. برخی نوزادان به دلیل تغییرات ژن یا کروموزوم به امفالوسل دچار می‌شوند. دلیل ایجاد امفالوسل ممکن است ترکیبی از ژن‌ها یا عوامل دیگر، مانند موادی باشد که مادر در دوران بارداری با آن‌‌ها در تماس بوده یا مواد غذایی و مایعات یا داروهایی خاصی که در این دوران مصرف کرده است.

چه مواردی احتمال بروز امفالوسل در نوزاد را بیشتر می کند؟

الکل و تنباکو: در بانوانی که الکل مصرف می‌کرده‌اند یا بیش از یک بسته سیگار در روز می‌کشیده‌اند،‌ احتمال بیشتری وجود دارد که کودکان آن‌ها دچار امفالوسل شوند. داروهایی خاص: در بانوانی که از مهارکننده‌های بازجذب سروتونین (SSRIs) در دوران بارداری استفاده کرده‌ا‌‌ند احتمال بیشتری وجود دارد که کودکان آن‌ها دچار امفالوسل شوند. چاقی: احتمال دچارشده نوزاد به امفالوسل در بانوانی که قبل از بارداری دچار چاقی و اضافه وزن هستند، بیش‌تر است.

امفالوسل در بارداری چگونه تشخیص داده می شود؟

در دوران بارداری برای تشخیص انواع ناهنجاری و مشکلات دیگر آزمایش‌های غربالگری (تست‌های دوران بارداری) انجام می‌شود. امفالوسل ممکن است در آزمایش خون یا تست غربالگری سرم مادر یا در سونوگرافی که در آن تصویر جنین مشاهده می‌شود، قابل تشخیص باشد.

آیا امفالوسل قابل درمان است؟

اگر امفالوسل کوچک باشد (فقط مقداری از روده خارج از شکم باشد)، معمولا بلافاصله پس از تولد با انجام یک جراحی روده را داخل حفره شکمی قرار داده و دهانه آن را می‌بندند. اگر امفالوسل بزرگ باشد (بسیاری از اعضای بدن نوزاد خارج از شکم باشد)، عمل جراحی ممکن است در چند مرحله انجام شود.

منبع: cdc