چکار کنیم جنین بچرخد، چی بخوریم جنین بچرخد، ورزش برای چرخیدن جنین عرضی

موقعیت بریچ به حالتی گفته می شود که جنین در رحم نزدیک به موعد مقرر زایمان در حالت سر به بالا و پاها پایین بالا قرار دارد. موقعیت مطلوب برای زایمان طبیعی پایین بودن سر است که به آن سفالیک نیز گفته می شود. در چنین شرایطی مادرانی که می خواهند طبیعی زایمان کنند می پرسند که چکار کنیم جنین بچرخد؟ و یا چی بخوریم که جنین بچرخه؟ باید بگوییم در اغلب موارد نوزادی که به حالت بریچ قرار دارد قبل از زایمان می چرخد، اما در حدود 3٪ از حاملگی ها در زمان ترم (یعنی هفته 37 به بعد)، جنین هنوز در موقعیت بریچ است. در این موارد، ممکن است از مداخلات پزشکی برای چرخاندن جنین استفاده شود. در صورت عدم موفقیت، معمولاً به زایمان سزارین نیاز است.

انواع وضعیت بریچ جنین

انواع مختلفی از موقعیت های بریچ وجود دارد، از جمله یک بریچ کامل (پایین لگن جنین پایین است و زانوها را خم کرده)، بریچ ناقص (یک پا در زانو خم شده و پای دیگر صاف است) و به سمت بالا کشیده می شود)، حالت بریچ فرانک (هر دو پا از مفصل ران خم شده و به سمت بالا به سمت شانه ها کشیده می شوند).

چی بخوریم جنین بچرخد؟

گرچه خورد و خوراک مادر در دوران بارداری بر روی عوامل بسیار زیادی موثر است، اما ماده غذایی وجود ندارد که با خوردن آن بتوانید جنین را وادار به چرخیدن کنید!!! راه حل کمک گرفتن از ورزش ها و تکنیک های موثر در تغییر موقعیت فرشته کوچک شما است.

چکار کنیم جنین بچرخد؟

تعدادی از تکنیک ها وجود دارد که می تواند قبل از زایمان طرز قرار گیری یک جنین بریچ را تغییر دهد، هر کدام با درجات مختلفی از اثربخشی هستند. بعضی از این تکنیک ها سعی می کنند در نیمه دوم بارداری (از هفته 30 به بعد) به آرامی جنین را در موقعیت صحیح قرار دهند. در حالی که سایر موارد در محیط بیمارستان توسط پزشک یا مامای متبحر نزدیک به شروع دردها و یا هنگام زایمان انجام می شوند.

آیا ممکن است جنین بعد از سفالیک شدن مجدد بچرخد؟

توجه داشته باشید که حتی اگر یک جنینی با موفقیت از حالت بریچ به حالت سفالیک منتقل شود، گاهی اوقات دوباره به حالت قبلی برمی گردد. در حقیقت مطالعات محدودی در مورد اثربخشی بسیاری از این روش ها وجود دارد. با این حال انجام بیشتر روش های موثر در چرخیدن جنین آسان، بدون درد و کم خطر است.

سونوگرافی گفته پاهای بچه پایینه، همینجوری می مونه یا تغییر وضعیت میده؟

اگر سونوگرافی گزارش کرده که جنین شما در حالت بریچ است، به این معنی نیست که او همین طور خواهد ماند. نوزادان اغلب در هفته های آخر قبل از زایمان خود به خود به حالت سفالیک تغییر وضعیت می دهند. با این حال، طی یک یا دو هفته قبل از زایمان، احتمال اینکه جنین بتواند به تنهایی حرکت کند به دلیل محدودیت های فضایی در رحم، کمتر می شود. به همین دلیل است که اغلب مداخلات برای کمک به جنین جهت گیری صحیح سر به پایین انجام می شود.

چکار کنیم جنین بچرخد؟ ورزش Breech Tilt

در ورزش بریچ شیب از نیروی جاذبه برای تشویق جنین به چرخش استفاده می شود. روشی ساده که می تواند در خانه انجام شود، بلند کردن لگن مادر است. بعضی از خانم ها در حالی که صاف به پشت می خوابند روی زمین یا تخت، این کار را با چیدن بالش هایی در زیر باسن انجام می دهند. برخی دیگر یک انتهای میز اتو را با زاویه 30 تا 40 درجه روی نیمکت قرار می دهند و در حالی که سر در جهت پایین قرار دارد، روی آن دراز می کشند.

ورزش های چرخیدن جنین را چند بار در روز باید انجام دهیم؟

این تمرین را می توانید سه بار در روز و هر کدام 10 تا 15 دقیقه انجام دهید. توجه داشته باشید که ژست می تواند باعث سرگیجه شما شود. اگر احساس سبکی سر و سرگیجه می کنید، تمرین را متوقف کرده و قبل از اقدام مجدد با پزشک یا ماما صحبت کنید.

شیب لگن و موقعیت های دیگر

گاهی اوقات، همه آنچه که جنین شما نیاز دارد کمی تشویق برای پایین رفتن سر است. یک راه کار خوب قرار گرفتن در موقعیت زیر است. به حالت چهار دست و پا قرار بگیرید، دست ها را درهم قفل کرده و سر را روی دست ها بگذارید.

حالت دیگری که باید امتحان کنید، حالت شیب لگن است که با تکان دادن لگن به جلو و عقب در حالت چهار دست و پا انجام می شود. مربی های یوگا همچنین ممکن است در یک کلاس یوگا قبل از تولد در سه ماهه سوم، حالت پل ذکر شده را که دارای اثری مشابه با تمرین شیب بریچ است، برای شما توصیه کنند.

شما همچنین می توانید موقعیت های مختلف خواب را آزمایش کنید، مانند خوابیدن به پهلو با بالش هایی که بدن شما را بالا می برد و بین پاها قرار دارد تا فضای بیشتری در لگن برای چرخیدن جنین ایجاد شود.

چکار کنیم جنین بچرخد؟ شنا کنید

شنا اغلب به دلیل حالت شناوری که از طریق آب تأمین می شود، در اواخر بارداری احساس بسیار خوبی برای شما ایجاد کرده و همچنین می تواند با برداشتن فشار وزن مادر از روی لگن به بدن شما کمک کند تا فضای بیشتری برای چرخیدن جنین فراهم کند. شنای پروانه و کرال بسیار کمک کننده هستند.

  چکار کنیم جنین بچرخد؟ گرما و سرما

استراتژی استفاده از گرما و سرما این است که سرما را نزدیک جایی که سر جنین در حال حاضر است (در بالای رحم) قرار دهید و گرما را که در محلی که می خواهید سر آن باشد یعنی نزدیک پایین رحم قرار دهید. نوزادان حتی در رحم مادر می خواهند خود را گرم نگه دارند، بنابراین هرگونه سردی که در نزدیکی آنها قرار گیرد باعث واکنش و دور شدن آنها می شود. یک کیسه یخ برای این روش خوب کار می کند. برای گرم شدن، حمامی کم عمق را که فقط نیمه پایین شکم شما را پوشانده است امتحان کنید یا از یک بسته گرمایی استفاده کنید. با شروع جابجایی جنین، گرما و سرما را در محل قرار دهید تا سر او را به سمت لگن بکشاند. البته لازم به ذکر است که در مورد اثربخش بودن یا نبودن این روش اطلاعات کافی در دسترس نیست.

Moxibustion و طب سوزنی

Moxibustion نوعی داروی سنتی چینی است که توسط یک پزشک آموزش دیده توصیه می شود و شامل سوزاندن یک بسته گیاه خشک به نام "چوب موکسا" بر روی قسمت های خاصی از بدن برای گرم کردن و تقویت جریان چی (نیروی حیات در دکترین پزشکی چین) برای الهام بخشیدن به آن است.

در طب سوزنی از سوزن های فوق العاده نازک و یکبار مصرفی استفاده می شود که فقط در پوست قرار داده می شود تا چی آزاد شده و از انسداد آن جلوگیری شود یا به حرکت آن کمک کند. این آزادسازی انرژی برای کمک به جنین در یافتن موقعیت بهتر با اجازه دادن به حرکت بدن فرد باردار و داشتن فضای لازم برای قرار گرفتن نوزاد در رحم برای تولد، به جنین کمک می کند.

وقتی می پرسید چکار کنیم جنین بچرخد؟

بسیاری از ماماها و پزشکان توصیه می کنند این روش ها را امتحان کنید، به ویژه از آنجا که چنین روش هایی درد ایجاد نمی کنند یا عوارض جانبی خاصی ندارند، امتحان کردن آنها ضرری نخواهد داشت. اگرچه تجربی نیست، اما برخی از مطالعات کوچک حاکی از آن است که این روش ها می توانند به اندازه چرخاندن جنین توسط متخصص موثر باشند.

مطالعه بیشتر:

علت چرخش جنین در رحم مادر چیست؟

روش‌های چرخاندن جنین در سه ماهه سوم

از کجا بفهمیم سر بچه چرخیده یا نه! تشخیص پایین امدن سر جنین

زمان چرخش جنین در رحم هفته چندمه واز کجا بفهمیم جنین چرخیده؟

?پرسش و پاسخ های چکار کنیم جنین بچرخد؟

بهترین ورزش برای چرخیدن جنین چیست؟

ورزش Breech Tilt در ورزش بریچ شیب از نیروی جاذبه برای تشویق جنین به چرخش استفاده می شود. روشی ساده که می تواند در خانه انجام شود، بلند کردن لگن مادر است. بعضی از خانم ها در حالی که صاف به پشت می خوابند روی زمین یا تخت، این کار را با چیدن بالش هایی در زیر باسن انجام می دهند. برخی دیگر یک انتهای میز اتو را با زاویه 30 تا 40 درجه روی نیمکت قرار می دهند و در حالی که سر در جهت پایین قرار دارد، روی آن دراز می کشند.

سونوگرافی گفته پاهای بچه پایینه، همینجوری می مونه یا تغییر وضعیت میده؟

اگر سونوگرافی گزارش کرده که جنین شما در حالت بریچ است، به این معنی نیست که او همین طور خواهد ماند. نوزادان اغلب در هفته های آخر قبل از زایمان خود به خود به حالت سفالیک تغییر وضعیت می دهند. با این حال، طی یک یا دو هفته قبل از زایمان، احتمال اینکه جنین بتواند به تنهایی حرکت کند به دلیل محدودیت های فضایی در رحم، کمتر می شود. به همین دلیل است که اغلب مداخلات برای کمک به جنین جهت گیری صحیح سر به پایین انجام می شود.

چکار کنیم جنین بچرخد؟

تعدادی از تکنیک ها وجود دارد که می تواند قبل از زایمان طرز قرار گیری یک جنین بریچ را تغییر دهد، هرکدام با درجات مختلفی از اثربخشی هستند. بعضی از این تکنیک ها سعی می کنند در نیمه دوم بارداری (از هفته 30 به بعد) به آرامی جنین را در موقعیت صحیح قرار دهند. در حالی که سایر موارد در محیط بیمارستان توسط پزشک یا مامای متبحر نزدیک به شروع ددرها و یا هنگام زایمان انجام می شوند.

چی بخوریم جنین بچرخد؟

گرچه خورد و خوراک مادر در دوران بارداری بر روی عوامل بسیار زیادی موثر است، اما ماده غذایی وجود ندارد که با خوردن آن بتوانید جنین را وادار به چرخیدن کنید!!! راه حل کمک گرفتن از ورزش ها و تکنیک های موثر در تغییر موقعیت فرشته کوچک شما است.

منبع: verywellfamily