بعد از نزديكی چه كنيم تا باردار شویم؟

بچه دار شدن، از مراحل مهم زندگی هر فرد به حساب می آید، به همین دلیل هم طبیعی است که سوالات زیادی در این رابطه داشته باشید. یکی از موضوعاتی که اغلب زوجین در مورد آن سوال دارند و نمی دانند که چطور باید آن را مطرح کنند، نحوه باردار شدن است، سوالاتی از قبیل بعد از نزدیکی چه کنیم تا باردار شویم؟ چه راهی برای سریع تر باردار شدن وجود دارد و ... که از جمله ابهامات زوجین هستند و با خواندن این مقاله می توانید به پاسخ آن ها برسید.

چه زمانی رابطه جنسی داشته باشیم تا باردار شویم؟

بعد از نزدیکی چه کنیم تا باردار شویم؟! این سوال بسیار مهمی است که در ذهن بسیاری از زوج ها ایجاد می شود، اما قبل از پاسخ دادن به این سوال، باید در مورد مقدمات رابطه جنسی با هدف بچه دار شدن بیشتر بدانید.

یکی از مهم ترین نکاتی که قبل از اقدام به بارداری باید به آن توجه کنید، این است نزدیکی کردن در هر زمان از ماه، لزوما نمی تواند منجر به بارداری شود. به بیان ساده تر، در هر ماه، تنها روزهای خاصی وجود دارند که با برقراری رابطه جنسی در آن ها، امکان لقاح و بچه دار شدن وجود دارد. برای اینکه بتوانید، این روزها را تشخیص دهید، باید زمان آزاد شدن تخمک از تخمدان یعنی روز تخمک گذاری خود را شناسایی کنید. زیرا بهترین زمان برای رابطه جنسی با هدف باردار شدن، در روزهای حوالی تخمک گذاری است که از 5 روز قبل از تخمک گذاری شروع شده و تا 1 روز پس از آن ادامه پیدا می کند.

چطور روز تخمک گذاری خود را تشخیص دهیم؟

تشخیص صحیح روز تخمک گذاری، از اهمیت زیادی برخوردار است و شانس موفقیت شما در مسیر بچه دار شدن را افزایش می دهد.

برای این کار، راه های مختلفی وجود دارد که عبارت هستند از:

- روش تقویمی: اگر پریودهای منظمی دارید، می توانید از این روش برای تشخیص روز تخمک گذاری خود کمک بگیرید. برای این کار، در ابتدا باید از اولین روز شروع خونریزی در یک ماه تا اولین روز شروع خونریزی در ماه دیگر را بشمارید و بدین ترتیب طول چرخه قاعدگی را به دست آورید. سپس با کم کردن عدد 14 از طول چرخه قاعدگی خود، می توانید به روز تخمک گذاری دست پیدا کنید. به عنوان مثال، اگر طول چرخه شما 31 روزه باشد، روز تخمک گذاری برابر است با روز 17 سیکل قاعدگی.

- مشاهده ترشحات واژن: با نزدیک شدن به روز تخمک گذاری، ترشحات واژن افزایش پیدا کرده و چسبناک می شوند. ترشحات شفاف با خاصیت کشسانی، شباهت بسیار زیادی به سفیده تخم مرغ دارند.

- کنترل دمای پایه بدن (BBT): دمای پایه بدن، به درجه حرارت بدن در صبح و قبل از بیرون آمدن از رختخواب گفته می شود. این دما در طی چرخه قاعدگی تغییر کرده و طبق یک الگوی ثابت، به طور معمول یک الی دو روز قبل از تخمک گذاری تقریبا ثابت مانده و روز پس از تخمک گذاری، یک افزایش خفیف خواهد داشت. بنابراین با اندازه گیری این دما در تمام طول ماه و ثبت آن بر روی یک نمودار، می توانید روز تخمک گذاری خود را در ماه های بعدی پیش بینی کنید.

- استفاده از کیت تخمک گذاری: کیت تخمک گذاری، که در تمام داروخانه ها بدون نسخه به فروش می رسد، درست مانند تست خانگی بی بی چک، بر مبنای سنجش سطح هورمون در ادرار عمل می کند، با این تفاوت که این تست سطح هورمون لوتئینی کننده (LH) را در ادرار مورد بررسی قرار داده و اگر در زمان عصر انجام شود، پاسخ دقیق تری به شما خواهد داد.

- سونوگرافی: سونولوژیست، با بررسی وضعیت تخمدان ها، می تواند ابعاد فولیکول های موجود در تخمدان را مورد ارزیابی قرار داده و زمان تقریبی تخمک گذاری را پیش بینی کند. این روش، به ویژه در مورد زنانی کاربرد دارد که پریودهای نامنظم دارند.

علاوه بر این موارد، در حوالی تخمک گذاری، بسیاری از زنان متوجه افزایش میل جنسی می شوند، بنابراین حتما به این مساله نیز توجه کنید.

چند وقت یک بار نزدیکی داشته باشیم؟

بر اساس داده های حاصل از پژوهش های معتبر، بیشترین شانس وقوع بارداری در میان زوج هایی دیده می شود که یک یا دو روز در میان رابطه دارند، زیرا با این فاصله گذاری، به اسپرم ها فرصت کافی برای رشد و بلوغ داده خواهد شد.

بنابراین، بهتر است در روزهای باروری خانم، هر شب رابطه نداشته باشید و در عین حال، بهتر است در این مورد نیز سخت و خشک عمل نکرده و مبنای روابط را بر روی تقویت روابط عاطفی و عشق ورزیدن بگذارید تا هم از این روند لذت ببرید و هم به هدف خود یعنی بچه دار شدن برسید.

چه پوزیشنی، برای باردار شدن بهتر است؟

شاید توصیه های مختلفی در مورد بهترین پوزیشن جنسی برای باردار شدن شنیده باشید، اما حقیقت این است که تاکنون ثابت نشده که موقعیت خاصی بتواند احتمال بارداری را افزایش یا کاهش دهد. زیرا با وقوع انزال از جانب مرد، صدها میلیون اسپرم وارد واژن شما شده و بنابراین در هر حالتی که باشید، احتمال بارداری وجود دارد.

البته، برخی پوزیشن ها وجود دارند که می توانند مسیر رسیدن اسپرم به تخمک را تسهیل کنند، از جمله:

- پوزیشن مرد بالا و خانم زیر،

- پوزیشن سجده،

- و پوزیشن درازکشیده و روبروی هم،

آیا ماساژ بعد از نزدیکی، می تواند به باردار شدن کمک کند؟

یکی از راهکارهای افزایش شانس موفقیت در مسیر بچه دار شدن، کاهش استرس و حفظ آرامش است. بنابراین کمک گرفتن از راهکارهای کاهش دهنده استرس، از جمله یوگا، مدیتیشن، استراحت و حتی ماساژ در دوران اقدام می تواند به افزایش شانس بارداری کمک کند.

آیا باید بعد از نزدیکی حتما دراز بکشیم؟

یکی از توصیه های رایج در پاسخ به این سوال که بعد از نزدیکی چه کنیم تا باردار شویم این است که اصلا از جای خود بلند نشوید! اما این حرف صحت ندارد، اگرچه با ایستادن و راه رفتن، نیروی جاذبه می تواند به خروج بخشی از مایع منی کمک کند، اما اینطور نیست که تمام مایع منی و اسپرم ها از واژن شما خارج شوند. محققان بر این باور هستند که دراز کشیدن تنها به مدت 15 دقیقه بعد از رابطه جنسی کافی است و بعد از این زمان می توانید از جای خود بلند شده و به کارهایتان برسید.

بعد از نزديكی چه كنيم؟ آیا بعد از نزدیکی باید پاهای خود را بالا نگه داریم؟

اگر از دوستان و اطرافیان خود بپرسید که بعد از نزدیکی چه کنیم تا باردار شویم، توصیه ها و جواب های متفاوتی دریافت می کنید که یکی از پرتکرارترین آن ها، بالا نگه داشتن پاها بعد از نزدیکی برای افزیش شانس باردار شدن است. اما در عمل واقعا نیازی نیست که پاهای خود را بعد از رابطه جنسی بالا نگه دارید، زیرا اسپرم ها متحرک بوده و خودشان به سرعت به سمت لوله های رحمی حرکت می کنند. البته توجه داشته باشید که قرار دادن بالش زیر کمر راهکار هوشمندانه ای است که به اسپرم ها کمک می کند تا در جهت درست حرکت کنند، اما اگر این کار را هم نکنید، هیچ مشکلی پیش نخواهد آمد و در هر حال بارداری رخ خواهد داد.

بعد از نزديكی چه كنيم؟ آیا دستشویی و حمام رفتن بعد از نزدیکی ممنوع است؟

خیر! این باور که ادرار کردن و یا حمام رفتن بعد از رابطه جنسی مانع بارداری می شود، یک افسانه است! تنها کافی است برای 15 دقیقه بعد از رابطه جنسی در جای خود بمانید و بعد ادرار کنید تا درگیر عفونت ادراری نشوید. حمام رفتن هم هیچ ایرادی ندارد. شاید بهتر باشد، به جای اینکه درگیر این فکر باشید که بعد از نزدیکی چه کنیم تا باردار شویم، به کیفیت رابطه خود توجه کنید و از این دوران لذت ببرید. زیرا ممکن است با بچه دار شدن، دیگر نتوانید به راحتی و بدون دغدغه چنین لحظاتی را تجربه کنید.

مطالعه بیشتر:

بعد از نزدیکی چه کنیم تا باردار شویم؟

براي بارداري بعد از نزديكي چه بايد كرد ؟

چند وقت بعد از نزدیکی باردار می شویم؟

آیا ادرار بعد از نزديكي و بارداري با یکدیگر تداخل دارند؟

?پرسش و پاسخ های بعد از نزديكی چه كنيم تا باردار شویم؟

چطور روز تخمک گذاری خود را تشخیص دهیم؟

کیت تخمک گذاری، که در تمام ها داروخانه ها بدون نسخه به فروش می رسد، درست مانند تست خانگی بی بی چک، بر مبنای سنجش سطح هورمون در ادرار عمل می کند، با این تفاوت که این تست سطح هورمون لوتئینی کننده (LH) را در ادرار مورد بررسی قرار داده و اگر در زمان عصر انجام شود، پاسخ دقیق تری به شما خواهد داد.

چند وقت یک بار نزدیکی داشته باشیم؟

بر اساس داده های حاصل از پژوهش های معتبر، بیشترین شانس وقوع بارداری در میان زوج هایی دیده می شود که یک یا دو روز در میان رابطه دارند، زیرا با این فاصله گذاری، به اسپرم ها فرصت کافی برای رشد و بلوغ داده خواهد شد.

چه پوزیشنی، برای باردار شدن بهتر است؟

پوزیشن مرد بالا و خانم زیر، پوزیشن سجده، و پوزیشن درازکشیده و روبروی هم،

آیا ماساژ بعد از نزدیکی، می تواند به باردار شدن کمک کند؟

یکی از راهکارهای افزایش شانس موفقیت در مسیر بچه دار شدن، کاهش استرس و حفظ آرامش است. بنابراین کمک گرفتن از راهکارهای کاهش دهنده استرس، از جمله یوگا، مدیتیشن، استراحت و حتی ماساژ در دوران اقدام می تواند به افزایش شانس بارداری کمک کند.