The chronograph is started when the event is seen and stopped when it is heard. The chronograph seconds hand indicates the distance from the event on the telemetric scale. Telemeter: on account of most replica watches using a telemeter scale, best rolex replica Three different views from three different continents on the finalists in the Chronograph category at this years Grand Prix d . Audemars Piguet Replica Uk omegasphereco uk.

هورمون LH و نقش هورمون LH در زنان و مردان چیست؟

هورمون LH، یکی از هورمون های ترشح شده از غده هیپوفیز است که بر روی تخمدان ها و بیضه ها اثر می گذارد. این هورمون در بانوان در حدود یک روز قبل از تخمک گذاری به حداکثر مقدار خود در یک چرخه ماهانه می رسد که همین امر سبب انجام تخمک گذاری (آزاد شدن تخمک از تخمدان) خواهد شد. در مردان این هورمون به همراه تستوسترون بر روی تولید اسپرم ها موثر است.

هورمون lh چیست؟

هورمون lh از غده هیپوفیز که غده کوچکی زیر مغز است و نقش مهمی در رشد و عملکرد جنسی دارد، ترشح می‌شود.

هورمون lh در زنان یا همان هورمون لوتئینه کننده به کنترل چرخه قاعدگی کمک می‌کند. نقش هورمون lh در زنان این است که باعث آزاد شدن تخمک از تخمدان می‌شود که اصطلاحا به تخمک‌گذاری معروف است. سطح هورمون لوتئینه کننده به سرعت قبل از تخمک‌گذاری افزایش یافته که سبب خروج تخمک از تخمدان خواهد شد.

هورمون lh در مردان

نقش هورمون lh در مردان تولید تستوسترون در بیضه‌ها و کمک به ساخت اسپرم است اما لازم به ذکر است به طور معمول، سطح آن در مردان در طی یک ماه تغییر چندانی ندارد.

در کودکان، سطح هورمون لوتئینه کننده معمولاً در اوایل کودکی پایین است و چند سال قبل از شروع بلوغ افزایش دارد. در دختران، سطح این هورمون به ارسال پیام از تخمدان‌ها برای ساخت استروژن و در پسران به ارسال پیام از بیضه‌ها برای ساخت تستوسترون کمک می‌کند.

کمبود هورمون lh در زنان و مردان

سطح بیش از حد پایین این هورمون، می‌تواند مشکلات مختلفی از جمله ناباروری (عدم توانایی در بارداری)، مشکلات قاعدگی در خانم‌ها، میل جنسی پایین در مردان و بلوغ زودرس یا با تاخیر در کودکان را سبب شود. از جمله دیگر نام‌های این هورمون میتوان به لوتروپین و هورمون تحریک کننده سلول‌های بینابینی اشاره کرد.

آزمایش هورمون lh

این آزمایش میزان هورمون لوتئینه کننده (LH) در خون را اندازه‌گیری می‌کند. 

در زنانی که پس از 12 ماه تلاش نتوانند باردار شوند، چرخه قاعدگی نامنظم دارند یا دوره‌های قاعدگی‌شان متوقف شده است، انجام این آزمایش می‌تواند نشان دهد که خانم یائسه شده یا در معرض یائسگی است.

در مردان اگر بعد از یکسال نتوانند شریک زندگی‌شان را بارور کنند یا میل جنسی پایینی داشته باشند، نیاز به کنترل هورمون LH است. در صورت بروز علائم اختلال هیپوفیز نظیر خستگی، ضعف، کاهش وزن و کاهش اشتها نیز به هر دو طرف پیشنهاد می‌شود این آزمایش را انجام دهند.

در کودکان در صورتی که مبتلا به بلوغ زودرس یا دیررس باشند انجام این آزمایش لازم است.

رنج نرمال lh

 دامنه طبیعی‌ اندازه‌گیری هورمون LH برای زنان بسته به چرخه قاعدگی آنها متفاوت است. در اینجا سطح طبیعی این هورمون گرد آوری شده است:

  • مردان: 1.24 تا 7.8 IU / L
  • رنج نرمال lh در زنان در فاز فولیکولار چرخه قاعدگی: 1.68 تا 15 IU / L
  • رنج نرمال هورمون lh در زنان در اواسط دوره قاعدگی: 21.9 تا 56.6 IU / L
  • رنج نرمال هورمون lh در زنان در مرحله لوتئال: 0.61 تا 16.3 IU / L
  • رنج نرمال هورمون lhزنان در دوره یائسگی: 14.2 تا 52.3 IU / L
  • رنج نرمال آزمایش lh در دختران‌، سنین 1 تا 10 سال: 0.03 تا 3.9 IU / L

تفسیر آزمایش هورمونی lh

خواندن نتیجه آزمایش با توجه به سن و جنسیت افراد متفاوت است. اگر زن هستید، سطح بالای هورمون LH به معنی عدم تخمک‌گذاری، بروز اختلالات تخمدانی و ابتلا به سندروم تخمدان پلی کیستیک و سندرم ترنر در سن باروری و شروع یائسگی در سنین بالاست. پایین بودن سطح هورمون LH در زنان نیز به معنی بروز اختلالات غده هیپوفیز، اختلالات تغذیه‌ای و سوء‌تغذیه است. در مردان سطح بالای هورمون لوتئینه کننده نشانه آسیب بیضه‌ها به دلیل شیمی‌درمانی، پرتونگاری، عفونت یا زیاده‌روی در مصرف الکل است. همچنین ابتلا به سندروم کلاینفلتر که نوعی اختلال ژنتیکی است و بر رشد جنسی مردان تاثیر می‌گذارد و سبب ناباروری می‌شود را با بالا بودن سطح هورمون لوتئینه کننده میتوان تشخیص داد. اگر مرد هستید سطح پایین این هورمون به معنی اختلال در غده هیپوفیز یا هیپوتالاموس است.

در کودکان، سطح بالای هورمون LH ، همراه با مقادیر بالای هورمون تحریک کننده فولیکول، ممکن است به معنای شروع بلوغ باشد. اگر این اتفاق قبل از 9 سالگی در یک دختر یا قبل از 10 سالگی در پسری رخ دهد، بلوغ زودرس است و با اختلال در سیستم عصبی مرکزی و آسیب مغزی همراه می‌شود. پایین بودن سطح این هورمون نیز می‌تواند نشانه تاخیر در بلوغ باشد که با علایم و عوارضی نظیر اختلال در تخمدان‌ها یا بیضه‌ها، بروز سندرم ترنر در دختران و سندرم کلاینفلتر در پسران، ابتلا به عفونت، کمبود هورمونی و اختلالات تغذیه‌ای همراه است.