علت خروپف نوزاد چیست و آیا خروپف نوزاد طبیعی است؟

نوزادان اغلب تنفس پر سر و صدایی دارند، به ویژه در هنگام خواب. این تنفس می تواند مانند خروپف به نظر برسد و حتی ممکن است واقعا خروپف کنند! خوشبختانه در بیشتر موارد، این صداها یعنی خروپف نوزاد نشانه چیز خطرناکی نیستند. در ادامه این مطلب برای شما شرح می دهیم که علت خروپف نوزاد چیست و چه زمانی باید به متخصص مراجعه کنید. برای آشنایی با علل احتمالی خروپف در نوزادان به ادامه مطلب بروید.

آیا خروپف نوزاد طبیعی است؟

مجاری بینی نوزادان بسیار کوچک است، بنابراین کمترین میزان خشکی یا مخاط اضافی در بینی آنها می تواند باعث تنگ تر شدن مجرا، خروپف یا تنفس پر سر و صدا شود. گاهی اوقات آنچه خروپف به نظر می رسد نحوه تنفس طبیعی در نوزادان است. با رشد بیشتر، تنفس نوزادان معمولاً آرام تر و بی سر و صداتر می شود. با این حال، اگر نوزاد شما خروپف می کند و علائم دیگری نیز دارد، باید مطمئن شوید که این صداها نشانه چیز جدی تری نیستند.

علت خروپف نوزاد چیست؟

خروپف نوزاد علل گوناگونی می تواند داشته باشند که بیشتر آنها جای نگرانی ندارند. ازجمله:

گرفتگی بینی

اغلب اوقات، خروپف نوزادان به دلیل گرفتگی بینی است. در این صورت می توان انسداد بینی را با استفاده از قطره های نمکی و فینگیر برطرف کرد. با رشد نوزادان، اندازه سوراخ بینی آنها افزایش می یابد و مشکل خروپف معمولاً با افزایش سن برطرف می شود.

آیا باید خروپف نوزاد را به متخصص اطلاع دهیم؟

خروپف گاهی اوقات می تواند مشکلات جدی تری را نشان دهد. اگر خروپف نوزاد شما پس از استفاده از قطره های بینی ادامه پیدا می کند یا بدتر می شود در این شرایط متخصصان توصیه می کنند که صداها را با گوشی خود ضبط کرده و برای متخصص اطفال پخش کنید.

خروپف نوزاد با صدای بلند نشانه چیست؟

خروپف نوزاد با صدای بلند می تواند نشانه بسیاری از موارد باشد، از جمله بزرگ شدن لوزه ها یا آدنوئید، انحراف تیغه بینی یا حتی آپنه خواب.

بر اساس یک مطالعه، انحراف تیغه بینی ممکن است در روزهای اول پس از تولد یک اتفاق نسبتاً شایع باشد و تقریباً در 20 درصد از همه نوزادان ظاهر می شود. اگرچه بسیاری از این نوزادان هیچ علامتی از این بیماری ندارند و ممکن است با گذشت زمان برطرف شود. با این حال، سایر علل خروپف در کودکان بزرگتر بیشتر از نوزادان ظاهر می شود.

اگرچه بسیاری از کودکان خروپف می کنند، تنها 1 تا 3 درصد از کودکان دچار آپنه خواب می شوند، و احتمالاً آنها بین 3 تا 6 سال سن دارند.کودکی که زیاد خروپف می کند، خوب شیر نمی خورند یا به خوبی وزن نمی گیرند، ممکن است مشکلات قابل توجهی در دهان، گلو، ریه یا قلب داشته باشد. بسیاری از این مسائل به احتمال زیاد در اوایل زندگی نوزاد خود را نشان می دهد، اما ممکن است در سال اول ایجاد شود.

لارنگومالاسی

خروپف در نوزادان نیز می تواند نشانه ای از مشکلات حنجره باشد. لارنگومالاسی عارضه ای است که باعث نرم شدن بافت های حنجره می شود. ساختار حنجره بدشکل شده که باعث می شود بافت های اطراف روی دهانه راه هوایی بیفتند و تا حدی آن را مسدود کنند.

خوشبختانه لارنگومالاسی معمولاً در سن 18 تا 20 ماهگی به خودی خود برطرف می شود.

برای تعداد کمی از نوزادان مبتلا به لارنگومالاسی شدید که در تنفس یا غذا خوردن مشکل دارند، می توان از لوله تنفسی استفاده کرد یا جراحی ترمیمی انجام داد. لوله های تنفسی گاهی اوقات می توانند باعث عفونت شوند.

هدف اولیه جراحی بازسازی حنجره ایجاد یک راه هوایی دائمی و پایدار برای تنفس کودک بدون استفاده از لوله تنفسی است. جراحی همچنین می تواند مشکلات صدا و بلع را بهبود بخشد.

آیا خروپف کردن نوزاد عوارضی دارد؟

کودکان و نوزادانی که به طور عادی خروپف می کنند ممکن است در صورت داشتن آپنه نتوانند عمیق بخوابند و خواب خوبی نداشته باشند. بدن آنها ممکن است به دلیل تنفس سخت و تجمع دی اکسید کربن در مجاری تنفسی آسیب ببیند. تنفس سخت نه تنها پر سر و صدا است، بلکه مانع خواب خوب نوزاد می شود و مشکلات بیشتری را ایجاد می کند. کم خوابی می تواند برای رشد و نمو مضر باشد. حتی می تواند با موارد زیر همراه باشد:

• وزنگیری ضعیف

• رفتار شبیه اختلال نقص توجه و بیش فعالی (ADHD)

شب ادراری

چه زمانی باید به متخصص مراجعه کنیم؟

هر کودک یا نوزاد با علائم زیر باید به طور کامل توسط متخصص اطفال مورد ارزیابی قرار گیرد:

• به سختی می تواند شب ها بخوابد

• داشتن مشکل در تنفس در طول روز

• داشتن مشکل در خوردن و افزایش وزن

• خروپف با مکث های طولانی (بیش از ده ثانیه) بین تنفس

غربالگری های پزشکی برای خروپف نوزادان و کودکان ممکن است شامل موارد زیر باشد:

• آزمایشات آندوسکوپی برای مشاهده مستقیم راه هوایی

• آزمایش عملکرد ریوی (PFT) برای ارزیابی ریه ها

• سی تی اسکن

• آزمایش MRI

• غربالگری صدا و بلع

خروپف نوزادان به ندرت نتیجه یک بیماری جدی است. تورم مخاط بینی، شایع ترین علت خروپف است که می تواند با داروهای خانگی به سادگی کنترل شود، یا ممکن است به هیچ درمانی احتیاج نداشته باشد. انحراف تیغه بینی یا لارنگومالاسی نیز ممکن است به هیچ درمانی نیاز نداشته باشد.

با این حال، اگر نگران خروپف یا تنفس فرزند خود هستید، با پزشک متخصص اطفال مشورت کنید. پزشک می تواند با شما صحبت کند، نوزاد شما را معاینه کند و در صورت نیاز آزمایشات و غربالگری را انجام دهد تا مشخص شود که چه چیزی باعث خروپف می شود.

مطالعه بیشتر:

زمان خواب جنین در شکم مادر

خرخر کردن نوزادان، از علت تا درمان آن چیست؟

جمع شدن تف در دهان نوزاد به چه علت است ؟

چطوری بینی نوزادم رو تمیز کنم ودلایل گرفتگی بینی نوزاد چیست؟

?پرسش و پاسخ های خروپف نوزاد

آیا خروپف نوزاد طبیعی است؟

مجاری بینی نوزادان بسیار کوچک است، بنابراین کمترین میزان خشکی یا مخاط اضافی در بینی آنها می تواند باعث تنگ تر شدن مجرا، خروپف یا تنفس پر سر و صدا شود. گاهی اوقات آنچه خروپف به نظر می رسد نحوه تنفس طبیعی در نوزادان است. با رشد بیشتر، تنفس نوزادان معمولاً آرام تر و بی سر و صداترمی شود. با این حال، اگر نوزاد شما خروپف می کند و علائم دیگری نیز دارد، باید مطمئن شوید که این صداها نشانه چیز جدی تری نیستند.

آیا باید خروپف نوزاد را به متخصص اطلاع دهیم؟

خروپف گاهی اوقات می تواند مشکلات جدی تری را نشان دهد. اگر خروپف نوزاد شما پس از استفاده از قطره های بینیی ادامه پیدا می کند یا بدتر می شود در این شرایط متخصصان توصیه می کنند که صداها را با گوشی خود ضبط کرده و برای متخصص اطفال پخش کنید.

خروپف نوزاد با صدای بلند نشانه چیست؟

خروپف نوزاد با صدای بلند می تواند نشانه بسیاری از موارد باشد، از جمله بزرگ شدن لوزه ها یا آدنوئید، انحراف تیغه بینی یا حتی آپنه خواب.

لارنگومالاسی چیست؟

خروپف در نوزادان نیز می تواند نشانه ای از مشکلات حنجره باشد. لارنگومالاسی عارضه ای است که باعث نرم شدن بافت های حنجره می شود. ساختار حنجره بدشکل شده که باعث می شود بافت های اطراف روی دهانه راه هوایی بیفتند و تا حدی آن را مسدود کنند. خوشبختانه لارنگومالاسی معمولاً در سن 18 تا 20 ماهگی به خودی خود برطرف می شود.

منبع: healthline