روغن حنظل برای دندان درد در بارداری آیا بی خطر است؟

دندان درد، یکی از مشکلات غیرمنتظره در دوران بارداری است که باعث رنج و ناراحتی زیادی برای مادران می شود. از آنجا که برخی از اقدامات دندانپزشکی در بارداری ممنوع بوده و محدودیت های دارویی زیادی نیز در این دوران وجود دارند، بنابراین در چنین شرایطی مادران اغلب به دنبال راهکارهای غیردارویی و خانگی برای تسکین درد دندان خود می گردند. به همین دلیل در این مقاله ما به کارایی و ایمنی روغن حنظل برای دندان درد در بارداری پرداخته ایم تا راهنمایی برای مادران باردار باشد.

روغن حنظل چیست؟

روغن حنظل، از دسته روغن های ارزشمند و پر منفعت است که از گیاهی با همین نام به دست می آید. هندوانه ابوجهل (Citrullus colocynthis) یا همان حنظل که با نام های مختلفی همچون خیار تلخ، کدوی صحرایی، کدوی وحشی، سیب تلخ و ... شناخته می شود، در واقع گیاه بومی مدیترانه، آفریقا و آسیا است که امروزه در مناطق مختلفی از جمله ایران، هند، ترکیه، کشورهای بخش جنوبی اروپا و ... رشد می کند.

از نظر مشخصات ظاهری و ویژگی های گیاهشناسی، حنظل، گیاهی یک ساله و علفی است که در مناطق بیابانی و گرمسیری رشد کرده و به دلیل ریشه های عمیقی که دارد، در مقابل کم آبی و گرمای هوا بسیار مقاوم است. ساقه های حنظل، به صورت رونده در تمامی جهت گسترش پیدا کرده و برگ های آن شباهت بسیار زیادی به برگ های هندوانه دارند. گل های زرد رنگ این گیاه نیز به صورت منفرد ظاهر شده و هر کدام دارای 5 گلبرگ هستند. در نهایت میوه های حنظل، که به نام هنداونه ابوجهل معروف هستند، پدیدار می شوند. این میوه ها، کروی بوده، پوستی صاف و درخشان دارند و رنگ آن ها از سبز تا زرد متغیر است. در واقع میوه ابوجهل، شباهت بسیار زیادی به هنداونه دارد، با این تفاوت که ابعاد آن بسیار کوچک تر بوده و طعم آن نیز تلخ و بدمزه است. درون هر یک از میوه های گیاه حنظل، صدها دانه خاکستری رنگ قرار دارد که خوراکی بوده و سرشار از چربی و پروتئین هستند. به علاوه این دانه ها حاوی مقادیر زیادی از انواع اسیدهای چرب اشباع نشده و ضروری بوده و به همین خاطر جزو دانه های روغنی در نظر گرفته می شوند.

برای به دست آوردن روغن حنظل، پوست هندوانه ابوجهل را گرفته و آن را خرد می کنند. سپس آن را با روغن زیتون یا کنجد ترکیب کرده و در عرض نور آفتاب قرار می دهند. بعد از گذشت چند روز، این ترکیب را از صافی عبور داده و تا حدی که آب آن تبخیر شود، حرارت می دهند تا روغن به دست آید. البته که روش های دیگری نیز برای تهیه این روغن وجود دارند.

خواص روغن حنظل در طب سنتی

اگرچه نام روغن حنظل چندان در میان عموم مردم شناخته شده نیست، اما این محصول در طب سنتی جایگاه ویژه ای را به خود اختصاص داده است. پزشکان طب سنتی بر این باور هستند که روغن حنظل، خواص و فواید بی شماری را برای سلامتی به همراه دارد که از جمله آن ها می توان به موارد زیر اشاره نمود:

- دارای خواص ضد التهابی،

- دارای فعالیت ضد میکروبی،

- دارای اثرات ضد ویروسی،

- دارای اثرات ضد سم (پادزهر قوی سم عقرب و مار)،

- ضدعفونی کننده قوی،

- تقویت سیستم ایمنی بدن،

- کاهش خطر سکته مغزی،

- جلوگیری از رشد و گسترش برخی از سلول های سرطانی از جمله سرطان حنجره،

- ضد تشنج و کمک به درمان صرع،

- پاکسازی سیستم گوارش و روده ها،

- نابودکننده انگل ها و کرم های روده و معده،

- تسکین سردرد،

- تسکین درد گوش،

- کاهش سطح قند خون و در نتیجه کنترل و مدیریت بیماری دیابت،

- کاهش سطح کلسترول و تری گلیسیرید خون،

- درمان اختلالات کبدی،

- تسریع روند بهبود زخم،

- جلوگیری از ایجاد زخم پای دیابتی،

- کمک به بدن برای مبارزه با عفونت ها،

- تسکین دردهای مفصلی ناشی از بیماری نقرس،

- رفع خارش پوست،

- تقویت رشد موها،

- مقابله با مشکل ریزش مو،

- و جلوگیری از سفید شدن موی سر،

علاوه بر این موارد، روغن حنظل برای تسکین درد دندان نیز به کار رفته و حتی در مواردی توصیه می شود که در صورت آسیب ریشه و نیاز به عصب کشی دندان، از این روغن برای آرام کردن درد و کمک به حل مشکل کمک گرفته شود.

البته باید این نکته را در نظر داشته باشید که روغن حنظل، خوراکی نبوده و تنها کاربرد موضعی دارد. به علاوه خواصی که برای این روغن در نظر گرفته شده است، در پژوهش های علمی مورد بررسی قرار نگرفته و بنابراین نمی توان به قطعیت آن ها را رد یا تایید نمود.

روغن حنظل برای دندان درد در بارداری

اگر باردار هستید و به دلیل دندان درد، قصد دارید تا از روغن حنظل کمک بگیرید، باید بدانید که استفاده از این روغن در طی بارداری اکیدا ممنوع است. بنابراین به جای استفاده از روغن حنظل برای دندان درد در بارداری، با نامه پزشک خود به دندانپزشکی مراجعه کنید تا اقدامات لازم انجام شود. برخلاف باور عموم، در حال حاضر انجام اقدامات ساده دندانپزشکی در بارداری و به ویژه در سه ماهه دوم آن مجاز بوده و مشکلی برای شما و جنین ایجاد نمی کند.

عوارض روغن حنظل در بارداری

اگرچه استفاده از روغن حنظل به صورت کلی فواید زیادی دارد، اما باید بدانید که مصرف خوراکی آن کاملا ممنوع بوده و به علاوه استفاده خودسرانه و بیش از حد از این روغن می تواند با برخی عوارض همراه باشد، از جمله:

- گیج شدن،

- هذیان و توهم،

- احساس ضعف،

- بی هوش شدن،

- حالت تهوع و استفراغ،

- ضعیف شدن نبض،

- اسهال خونی،

- واکنش های آلرژیک پوستی،

- کاهش شدید سطح قند خون در صورت استفاده همزمان با داروهای کاهنده قند خون،

- و مرگ،

علاوه بر این عوارض، استفاده از روغن حنظل در بارداری با افزایش خطر سقط جنین و از دست رفتن بارداری همراه است. بنابراین به یاد داشته باشید که هرگز از روغن حنظل برای دندان درد در بارداری استفاده نکرده و به سراغ راهکارهای ایمن و مطمئن بروید تا سلامت بارداری و جنین حفظ شود.

مطالعه بیشتر:

مشکلات دهان و دندان در بارداری خطرناکند؟

درمان فوری دندان درد در بارداری چگونه است؟

چه دلایلی موجب دندان درد در دوران بارداری می شود؟

درد دندان در زمان خواب شب در بارداری، علت و درمان چیست؟

?پرسش و پاسخ های روغن حنظل در بارداری

روغن حنظل چیست؟

برای به دست آوردن روغن حنظل، پوست هندوانه ابوجهل را گرفته و آن را خرد می کنند. سپس آن را با روغن زیتون یا کنجد ترکیب کرده و در عرض نور آفتاب قرار می دهند. بعد از گذشت چند روز، این ترکیب را از صافی عبور داده و تا حدی که آب آن تبخیر شود، حرارت می دهند تا روغن به دست آید.

فواید روغن حنظل در طب ستنی چیست؟

دارای خواص ضد التهابی، دارای فعالیت ضد میکروبی، دارای اثرات ضد ویروسی، دارای اثرات ضد سم (پادزهر قوی سم عقرب و مار)، ضدعفونی کننده قوی، تقویت سیستم ایمنی بدن، کاهش خطر سکته مغزی، جلوگیری از رشد و گسترش برخی از سلول های سرطانی از جمله سرطان حنجره،

عوارض روغن حنظل در بارداری چیست؟

گیج شدن، هذیان و توهم، احساس ضعف، بی هوش شدن، حالت تهوع و استفراغ، ضعیف شدن نبض، اسهال خونی، واکنش های آلرژیک پوستی،

آیا روغن حنظل برای دندان درد در بارداری موثر است؟

اگر باردار هستید و به دلیل دندان درد، قصد دارید تا از روغن حنظل کمک بگیرید، باید بدانید که استفاده از این روغن در طی بارداری اکیدا ممنوع است. بنابراین به جای استفاده از روغن حنظل برای دندان درد در بارداری، با نامه پزشک خود به دندانپزشکی مراجعه کنید تا اقدامات لازم انجام شود. برخلاف باور عموم، در حال حاضر انجام اقدامات ساده دندانپزشکی در بارداری و به ویژه در سه ماهه دوم آن مجاز بوده و مشکلی برای شما و جنین ایجاد نمی کند.