چیکار کنیم تستوسترون بدنمان افزایش یابد؟

هورمون تستوسترون نقش مهمی در سلامت مردان ایفا می کند. به حفظ توده ماهیچه ای، تراکم استخوان و میل جنسی یاری می رساند. تولید تستوسترون در اوایل بزرگسالی به اوج می رسد و پس از آن هر سال کمی کاهش می یابد. اما چیکار کنیم تستوسترون بدنمان افزایش یابد؟ چی بخوریم تستوسترون بدنمان افزایش یابد؟ آیا راهی برای افزایش این هورمون هست؟ در ادامه این متن به تمام این سوالات پاسخ خواهیم داد.

چیکار کنیم تستوسترون بدنمان افزایش یابد؟

وقتی بدن مقدار مناسب تستوسترون را تولید نمی کند، به این عارضه هیپوگنادیسم گفته می شود. مردانی که برای آن ها تشخیص هیپوگنادیسم داده می شوند، می توانند از تستوسترون درمانی استفاده کنند. اما اگر سطح تستوسترون برای سن تان طبیعی باشد، این درمان معمولا توصیه نمی شود. راه حل جادویی برای افزایش تستوسترون وجود ندارد، اما برخی درمان های طبیعی ممکن است مفید باشد.

چیکار کنیم تستوسترون بدنمان افزایش یابد؟ شب ها خوب بخوابید

هیچ چیزی طبیعی تر از خواب خوب شبانه نیست. تحقیقات منتشر شده در نشریه انجمن پزشکی آمریکا نشان داده است که کمبود خواب می تواند به میزان زیادی سطح تستوسترون یک مرد جوان سالم را کاهش دهد. تاثیر آن پس از تنها یک هفته کاهش خواب مشخص می شود. در این تحقیق، در روزهایی که خواب خوب انجام نشده بود، سطح تستوسترون خصوصا بین ۲ بعدازظهر تا ۱۰ شب پایین بوده است. افراد شرکت کننده در این تحقیق همچنین گزارش داده اند که حس سلامت آن ها به خاطر کاهش میزان تستوسترون خون کاهش یافته است.

خواب مورد نیاز برای بدن شما به عوامل بسیاری بستگی دارد. بیشتر بزرگسالان برای عملکرد خوب و زندگی سالم به هفت تا نه ساعت خواب شبانه نیاز دارند.

چیکار کنیم تستوسترون بدنمان افزایش یابد؟ کاهش وزن اضافه

مردان میانسال با اضافه وزن مبتلا به عارضه پیش دیابتی نیز به احتمال زیاد میزان تستوسترون کمی دارند. تحقیق منتشر شده در نشریه پزشکی غدد درون ریز نشان داده است که کمبود تستوسترون و دیابت پیوند زیادی با یکدیگر دارد. مردانی که وزن طبیعی دارند، در معرض خطر کمتری نسبت به دیابت و همچنین کمبود تستوسترون هستند.

تحقیق منتشرشده در نشریه غدد درون ریز اروپا نیز تایید می کند که کاهش وزن می تواند به افزایش تستوسترون کمک کند. این یافته ها به معنای آن نیست که مجبورید رژیم بگیرید. بهترین روش برای دستیابی به وزن مناسب، رژیم سالم غذایی و ورزش منظم است.

چی بخوریم تستوسترون بدنمان افزایش یابد؟ مصرف کافی روی

مردان مبتلا به کمبود تستوسترون معمولا با فقر روی نیز مواجه هستند. تحقیقات نشان می دهد که روی نقش مهمی در تنظیم میزان تستوسترون در مردان سالم دارد. صدف، گوشت قرمز و ماکیان روی زیادی دارد. غذاهای دیگر سرشار از روی شامل موارد زیر است:

- لوبیا

- مغزها

- خرچنگ

- لابستر

- غلات کامل

مردان بزرگسال باید روزانه ۱۱ میل گرم روی مصرف کنند.

چی نخوریم تا تستوسترون بدنمان افزایش یابد؟ مصرف قند را محدود کنید

روی برای تضمین این که تمام مواد مغذی مورد نیاز را دریافت می کنید کافی نیست. بدن انسان سیستم پیچیده ایست که برای عملکرد مناسب نیازمند انواع ویتامین ها و مواد معدنی است.

انجمن غدد درون ریز گزارش می دهد که قند میزان تستوسترون خون را تا ۲۵ درصد کاهش می دهد. تحقیق روی افراد مبتلا به عارضه پیشا دیابت، دیابت یا افراد با تحمل طبیعی گلوکز همین نتایج را نشان داده است.

چیکار کنیم تستوسترون بدنمان افزایش یابد؟ مقداری ورزش کنید

تحقیقات نشان می دهد که پس از ورزش، خصوصا ورزش های مقاومتی میزان کلی تستوسترون افزایش می یابد. سطح پایین تستوسترون می تواند بر میل جنسی و احوالات شما نیز تاثیر بگذارد. خبر خوب این است که ورزش خلق و خوی شما را بهبود می بخشد و شیمی مغز را برای کمک به احساس شادی و اعتماد به نفس بیشتر تحریک می کند. ورزش همچنین انرژی و مقاومت بدن را افزایش می دهد و خواب را نیز بهبود می بخشد. متخصصان روزانه ۳۰ دقیقه ورزش را توصیه می کنند.

از کجا بدانیم سطح تستوسترون ما پایین است؟

تستوسترون پایین می تواند باعث کاهش میل جنسی، اختلال در نعوظ، پوکی استخوان یا مشکلات دیگر سلامتی شود. میزان کم تستوسترون همچنین می تواند نشان دهنده یک عارضه پزشکی دیگر باشد. اگر مشکوک هستید که تستوسترون شما پایین است به پزشک مراجعه کنید. آزمایش ساده خون برای بررسی میزان تستوسترون کافی است.

نتیجه گیری

فهمیدن این که میزان تستوسترون شما پایین است می تواند ناراحت کننده باشد، اما به هیچ وجه نشان دهنده اشکال در «مردانگی» شما نیست. درباره گزینه های درمانی با پزشک خود مشورت کنید، حال که می دانید چیکار کنیم تستوسترون بدنمان افزایش یابد، ممکن است چند تغییر کوچک در سبک زندگی برای بهبود انرژی روحی و فیزیکی شما کافی باشد.

مطالعه بیشتر:

هورمون تستوسترون چيست و چه عملکردی در بدن دارد؟

نشانه های کمبود هورمون تستوسترون در مردان چیست؟

بالا بودن هورمون تستوسترون در زنان از علت تا تشخیص و درمان

هورمون تستوسترون چیست و عدم تعادل تستوسترون ناشی از چیست؟

?پرسش و پاسخ های چیکار کنیم تستوسترون بدنمان افزایش یابد؟

چیکار کنیم تستوسترون بدنمان افزایش یابد؟

اضافه وزنتان را کم کنید. تحقیق منتشرشده در نشریه غدد درون ریز اروپا نیز تایید می کند که کاهش وزن می تواند به افزایش تستوسترون کمک کند. این یافته ها به معنای آن نیست که مجبورید رژیم بگیرید. بهترین روش برای دستیابی به وزن مناسب، رژیم سالم غذایی و ورزش منظم است.

از کجا بدانیم سطح تستوسترون ما پایین است؟

تستوسترون پایین می تواند باعث کاهش میل جنسی، اختلال در نعوظ، پوکی استخوان یا مشکلات دیگر سلامتی شود. میزان کم تستوسترون همچنین می تواند نشان دهنده یک عارضه پزشکی دیگر باشد. اگر مشکوک هستید که تستوسترون شما پایین است به پزشک مراجعه کنید. آزمایش ساده خون برای بررسی میزان تستوسترون کافی است.

چی نخوریم تا تستوسترون بدنمان افزایش یابد؟

مصرف قند را محدود کنید. انجمن غدد درون ریز گزارش می دهد که قند میزان تستوسترون خون را تا ۲۵ درصد کاهش می دهد.

چی بخوریم تستوسترون بدنمان افزایش یابد؟

مردان مبتلا به کمبود تستوسترون معمولا با فقر روی نیز مواجه هستند. تحقیقات نشان می دهد که روی نقش مهمی در تنظیم میزان تستوسترون در مردان سالم دارد. صدف، گوشت قرمز و ماکیان روی زیادی دارد

منبع: healthline