چه عواملی باعث بزرگ شدن کلیتوریس می شود و چه درمانی دارد؟

اگرچه نمی توان اندازه "متوسط" و دقیقی برای کلیتوریس تعیین کرد اما هر کسی از اندازه و ظاهر اندام خود مطلع است. بزرگ شدن معمولاً در اثر برانگیختگی جنسی رخ می دهد، اما شرایطی نیز وجود دارد که باعث می شود کلیتوریس برای مدت زمان طولانی بزرگ بماند. بزرگ شدن کلیتوریس معمولاً جای نگرانی ندارد مگر اینکه احساس ناراحتی، درد یا مشکل ایجاد کنید با این حال بزرگ شدن کلیتوریس به دلیل عفونت زمینه ای یا یک مشکل پزشکی نیز می تواند اتفاق بیفتد. در ادامه پیرامون علائم احتمالی و زمان مراجعه به پزشک بیشتر گفتگو خواهیم کرد.

علت بزرگ شدن کلیتوریس چیست؟

بزرگ شدن موقت معمولاً با برانگیختگی جنسی در ارتباط است. وقتی برانگیخته می شوید، جریان خون به اندام تناسلی افزایش می یابد. با افزایش لذت، کلیتوریس و لُب ها متورم می شود. به محض ارگاسم، اندازه کلیتوریس کاهش یافته و اندام تناسلی با سرعت بیشتری به حالت اولیه باز می گردد.

بعد از ارگاسم، تمام تنش های جنسی که در بدن ایجاد شده است، آزاد می شود. بدون این رهاسازی، ضربان قلب و تورم دستگاه تناسلی از جمله کلیتوریس به کندی فروکش می کند. اگر خانمی مکرراً برانگیخته شود اما رهایی را تجربه نکند، کلیتوریس به مدت طولانی بزرگ می ماند.

آیا عفونت می تواند سبب بزرگ شدن کلیتوریس شود؟

اما برانگیختگی جنسی تنها دلیل بزرگ شدن کلیتوریس نیست. برخی شرایط و عفونت ها نیز باعث التهاب بخش بیرونی دستگاه تناسلی شامل کلیتوریس و لُب ها می می شود. التهاب بخش بیرونی دستگاه تناسلی ولوویت یا ولووواژینیت نام دارد که به دلایل زیر رخ می دهد:

• واکنشهای آلرژیک به مواد یا مواد شیمیایی موجود در لباس، کرم، کاندوم و سایر محصولات

عفونت های قارچی یا باکتریایی از جمله عفونت های مخمری، گال و شپش ناحیه تناسلی

• بیماری های پوستی مانند درماتیت یا اگزما

• دخول طولانی مدت یا خودارضایی

علت بزرگ شدن کلیتوریس به صورت طولانی مدت چیست؟

بزرگ شدن طولانی مدت کلیتوریس که کلیتورومگالی نام دارد می تواند ناشی از موارد زیر باشد:

اختلالات هورمونی

افزایش غیرطبیعی هورمون های آندروژنی مانند تستوسترون می تواند باعث رشد کلیتوریس شود. افزایش تستوسترون به طور طبیعی یا در نتیجه استروئیدهای آنابولیک در بدن رخ می دهد. بانوان مبتلا به سندرم تخمدان پلی کیستیک یا سایر اختلالات غدد درون ریز ، اغلب سطح آندروژن بالایی دارند که باعث بزرگ شدن کلیتوریس می شود.

این مشکل در نوزادانی که با هایپرپلازی مادرزادی آدرنال متولد می شوند نیز وجود دارد. این اختلال ژنتیکی باعث تولید بیش از حد آندروژن در نوزاد و در نتیجه بزرگی کلیتوریس خواهد شد.

تومورهای تخمدان

انواع خاصی از تومورهای تخمدان مانند تومور سلولی سرتولی-لیدیگ و تومور استروئیدی، آندروژن تولید کنند. افزایش آندروژن ها باعث رشد کلیتوریس می شود که البته با علائم دیگری نیز همراه است.

چه موقع باید برای بزرگ شدن کلیتوریس به پزشک مراجعه کرد؟

اگر اندازه کلیتوریس بعد از یک روز به اندازه طبیعی بازنگشت، باید به پزشک مراجعه کنید. در صورت احساس درد، ناراحتی یا خونریزی نیز به پزشک مراجعه کنید. این علائم ممکن است نشانه ای از عفونت واژن یا یک بیماری زمینه ای دیگر باشد. اگر از اندازه کلیتوریس احساس ناراحتی می کنید و بر زندگی زناشویی شما تأثیر گذاشته است، لازم نیست منتظر علائم دیگر بمانید، می توانید زودتر در مورد مناسب ترین گزینه های درمانی با پزشک مشورت کنید.

چه گزینه های درمانی برای بزرگ شدن کلیتوریس وجود دارد؟

گزینه های درمانی به علت زمینه ای بستگی دارد. در بسیاری از موارد، استفاده از پماد دارویی ممکن است برای رفع علائم کافی باشد.

برخی روش های درمانی به فراخور علت عبارتند از:

اگر علت، واکنش آلرژیک باشد: باید از استفاده از هر محصول یا پوشیدن لباسی که باعث واکنش می شود، خودداری کنید. کرم کورتیزون بدون نسخه نیز برای کاهش تحریک و خارش مناسب است. گاهی پزشک نشستن در لگن آب گرم یا حمام نشیمن و کرم موضعی استروژن را برای تسکین علائم تجویز می کند.

اگر علت، عفونت باشد: اگر عفونت قارچی یا باکتریایی دلیل این علائم باشد، پزشک برای از بین بردن عفونت داروهای خوراکی یا پماد بدون نسخه برای تسکین علائم توصیه می کند.

اگر علت، اختلال غدد درون ریز باشد: در صورت داشتن سطوح بالای آندروژن ناشی از اختلال غدد درون ریز مانند سندروم تخمدان پلی کیستیک، پزشک هورمون درمانی تجویز خواهد کرد. هورمون درمانی علائم را کاهش داده و احتمالاً اندازه کلیتوریس را کاهش می دهد. پزشک همچنین ممکن است روش جراحی کلیتوروپلاستی را پیشنهاد کند که در آن بخشی از کلیتوریس برداشته می شود.

اگر علت، تومور تخمدان باشد: شیمی درمانی، هورمون درمانی، پرتودرمانی و جراحی گزینه هایی هستند که برای درمان تومور تخمدان و علائم آن پیشنهاد می شود. همچنین ممکن است برای کاهش اندازه کلیتوریس از جراحی کلیتوروپلاستی استفاده شود.

اگر علت، هایپرپلازی مادرزادی آدرنال باشد: پزشکان عمل کلیتوروپلاستی را بر روی نوزادانی که با مشکل هایپرپلازی مادرزادی آدرنال متولد شده اند، انجام می دهند. برای کوچک کردن اندازه کلیتوریس، این عمل جای بحث دارد.

آیا بزرگ شدن کولیتوریس عوارض دارد؟

بزرگ شدن کولیتوریس، فرد را در معرض بیماری ها، عفونت ها یا اختلالات دیگر قرار نمی دهد. برای مثال، کودکان متولد شده با هاپرپلازی مادرزادی آدرنال از نظر جسمی در سلامت زندگی می کنند. با این حال، بزرگ شدن کلیتوریس می تواند باعث ناراحتی یا مشکل در برخی افراد شود. می توانید در مورد مشکل خود، از پزشک راهنمایی بخواهید.

خلاصه اینکه...

بزرگ شدن کلیتوریس معمولاً جای نگرانی ندارد و اغلب خود به خود و بدون نیاز به درمان به حالت عادی باز می گردد. در برخی موارد، ممکن است مصرف دارو یا جراحی لازم باشد. اگر نگران وضعیت خود و سایر علائم احتمالی هستید، با پزشک صحبت کنید.

مطالعه بیشتر:

تغییرات واژن با افزایش سن

طول واژن چقدر است و نحوه عملکرد واژن چگونه است؟

بالا بودن هورمون تستوسترون در زنان از علت تا تشخیص و درمان

سرطان واژن در زنان چه علائمی دارد وآیا سرطان واژن کشنده است؟

 

?پرسش و پاسخ های بزرگ شدن کلیتوریس

آیا عفونت می تواند سبب بزرگ شدن کلیتوریس شود؟

بله. برخی شرایط و عفونت ها نیز باعث التهاب بخش بیرونی دستگاه تناسلی شامل کلیتوریس و لُب ها می می شود. التهاب بخش بیرونی دستگاه تناسلی ولوویت یا ولووواژینیت نام دارد

چه موقع باید برای بزرگ شدن کلیتوریس به پزشک مراجعه کرد؟

اگر اندازه کلیتوریس بعد از یک روز به اندازه طبیعی بازنگشت، باید به پزشک مراجعه کنید. در صورت احساس درد، ناراحتی یا خونریزی نیز به پزشک مراجعه کنید. این علائم ممکن است نشانه ای از عفونت واژن یا یک بیماری زمینه ای دیگر باشد

بزرگ شدن کلیتوریس چه درمانی دارد؟

اگر بزرگ شدن کلیتوریس به دلیل عفونت قارچی یا باکتریایی باشد، پزشک برای از بین بردن عفونت داروهای خوراکی یا پماد بدون نسخه برای تسکین علائم توصیه می کند.

آیا بزرگ شدن کلیتوریس عوارض دارد؟

بزرگ شدن کولیتوریس، فرد را در معرض بیماری ها، عفونت ها یا اختلالات دیگر قرار نمی دهد. برای مثال، کودکان متولد شده با هاپرپلازی مادرزادی آدرنال از نظر جسمی در سلامت زندگی می کنند. با این حال، بزرگ شدن کلیتوریس می تواند باعث ناراحتی یا مشکل در برخی افراد شود. می توانید در مورد مشکل خود، از پزشک راهنمایی بخواهید.

منبع: healthline