خودارضایی در بارداری می تواند مشکلی برای جنین ایجاد کند؟

بارداری یک زمان هیجان انگیز برای مادران به شمار می رود. اما برای مادرانی که برای نخستین بار بارداری را تجربه می کنند، گاهی اضطراب انگیز است. مطالب مختلفی درباره ی بارداری مطرح می شود و گاهی آنچه شما به صورت آنلاین یا در کتابها می خوانید، می تواند گیج کننده باشد. برخی از موضوعات مانند خودارضایی در بارداری ممکن است خلاف عرف تلقی و باعث ایجاد حس خجالت گردد. بعضی از خانمها ممکن است این سؤال را داشته باشند که آیا خودارضایی در دوران بارداری بی خطر است؟ یا تاثیرخودارضایی برجنین چیست؟ عوارض خودارضايي در بارداري چیست؟ پاسخ ساده است: استمناء یا خودارضایی در بارداری (ارضا شدن با دست در بارداری) یک عمل طبیعی و بی خطر است و در  این دوران مشکلی ایجاد نمی کند. مگر اینکه بارداری شما پرخطر باشد.

آیا خودارضایی در بارداری خطرناک است؟

یک خانم باردار نیز هماهنند یک زن غیر باردار غریزه جنسی دارد. بسیاری از خانم ها می دانند که معمولا میل جنسی در دوران بارداری افزایش می یابد. این افزایش به علت تغییرات هورمونی است که در این دوران رخ می دهد. با افزایش پروژسترون و استروژن، ممکن است میل جنسی شما زیاد شود.

البته برعکس آن هم ممکن است اتفاق بیفتد. برخی از خانم ها عنوان می کنند که در دوران بارداری علاقه به رابطه جنسی یا خودارضایی در آنها به شدت کاهش پیدا کرده است. علت هایی مثل تهوع و استفراغ، خستگی و تغییرات بدنی ممکن است علت این کاهش باشد. علاقه نداشتن به رابطه جنسی در این دوران یا افزایش آن، هر دو طبیعی است.

اگر دچار افزایش میل جنسی در بارداری شده اید، درباره کم خطر بودن رابطه جنسی، چگونگی آن و خودارضایی در بارداری از متخصصتان سوال کنید. در بعضی از بارداری ها ممکن است پزشک توصیه کند که از رابطه جنسی و یا ارگاسم دوری کنید.

برخی از خانم ها بعد از رسیدن به ارگاسم در هنگام رابطه جنسی یا خودارضایی، انقباضات خفیفی را در رحم خود احساس می کنند. این احساس مربوط به عضلات در حال انقباض است و ممکن است باعث انقباضات Braxton-Hicks شود، که نوعی انقباض نامنظم رحم است.

اگر در معرض خطر برای زایمان زودرس هستید، ارگاسم می تواند شانس انجام زایمان را افزایش دهد و برای شما خطرناک است. ریخته شدن مایع منی در داخل مهبل نیز می تواند باعث نرم شدن دهانه رحم و تحریک زایمان شود. اما برای زنانی که حاملگی طبیعی دارند و بارداری آنها پرخطر نیست، رابطه جنسی و ارگاسم خوب است. چرا؟

زیرا بسیاری از خانم ها عنوان می کنند که خودارضایی در بارداری یک عامل تسکین دهنده فشارهای روحی در دوران حاملگی است. همچنین وقتی شکم در حال رشد باعث می شود در مقاربت با همسرتان دچار مشکل شوید، می تواند به حفظ رابطه جنسی‌تان کمک کند.

با بالا رفتن سن بارداری، پیدا کردن وضعیت های راحت و لذت بخش برای رابطه جنسی دشوار می شود. ممکن است برخی از مردان در مورد رابطه جنسی در دوران بارداری دچار نگرانی شوند، زیرا می ترسند که در طول رابطه زناشویی به همسر و یا جنین آسیب بزنند. در این حالت استمناء متقابل، ممکن است جایگزین مناسبی برای هر دوی شما باشد. به هر حال حتی در حاملگی پرخطر هم زوج می توانند رابطه زناشویی خود را به روشهای مختلف حفظ کنند. زیرا این امر اضطراب و نگرانی هردویشان را کاهش می دهد. شما می توانید درباره پوزیشن مناسب رابطه جنسی در بارداری از متخصص زنان یا مامای خود سوال کنید. اگر برای خودارضایی از وسیله خاصی استفاده می کنید، حتما قبل از استفاده، آن را کاملا تمیز کنید. در موارد زیر نباید رابطه جنسی به معنای دخول داشته باشید که شامل خودارضایی و استفاده از وسایل هم می شود:

• آبریزش دارید و مشکوک به پارگی کیسه آب هستید.

• خونریزی دارید.

• در معرض خطر زایمان زودرس هستید.

جفت سرراهی دارید.

چه موقع باید از خودارضایی در بارداری اجتناب شود؟

در بعضی موارد ، پزشک ممکن است به شما توصیه کند که در طی بارداری از مقاربت خودداری کنید. این ممنوعیت ممکن است برای مدت کوتاه یا کل دوران باراری باشد.

داشتن این شرایط باعث می شود که رابطه جنسی در بارداری ممنوع شود:

• علائم زایمان زودرس یا سابقه زایمان زودرس دارید.

• دهانه رحم شما کیفیت لازم را ندارد و در معرض سقط هستید.

• خونریزی از واژن دارید.

نداشتن رابطه جنسی، معناهای متفاوتی دارد. باید از متخصص به صورت دقیق بپرسید. ممنوع بودن رابطه جنسی گاهی فقط به معنای عدم دخول، گاهی به معنای نداشتن ارگاسم یا هر دو است. اگر پزشک توصیه می کند که از رابطه جنسی خودداری کنید، بپرسید که آیا این شامل ارضا شدن با دست در بارداری هم می شود. در صورت کم خطر بودن بارداری و داشتن بارداری سالم، خودارضایی در بارداری، رابطه جنسی و ارگاسم روش های ایمن و طبیعی برای رفع تنش و نیاز جنسی شماست.

 بیشتر بدانید:

1- آیا خودارضایی در زنان باعث نازایی می شود؟

2- آیا خودارضایی باعث نازایی در مردان می شود؟

3- ارگاسم یا ارضا شدن در بارداری آیا خطرناک است؟

4- آیا داشتن رابطه جنسی در دوران بارداری خطرناک است؟

?پرسش و پاسخ های خود ارضایی در بارداری

آیا خود ارضایی در بارداری خطرناک است؟

خیر. اگر بارداری سالمی دارید خودارضایی خطری ندارد.

اگر لکه بینی داشته بام می تونم رابطه جنسی در بارداری را ادامه دهم؟

خیر. باید تا مشخص شدن علت لکه بینی صبر کرده و سپس درمورد مجاز بودن یا نبودن مقاربت در بارداری از پزشک سوال کنید.

آیا خودارضایی در بارداری به جنین آسیب می زند؟

خیر. خودارضایی آسیبی به جنین نمی زند اما اگر بارداری پرخطر دارید باید از آن پرهیز کنید.

منبع: healthline