The chronograph is started when the event is seen and stopped when it is heard. The chronograph seconds hand indicates the distance from the event on the telemetric scale. Telemeter: on account of most replica watches using a telemeter scale, best rolex replica Three different views from three different continents on the finalists in the Chronograph category at this years Grand Prix d . Audemars Piguet Replica Uk omegasphereco uk.

آیا هیسترکتومی می تواند باعث کاهش وزن شود؟

هیسترکتومی یک روش جراحی برای برداشتن رحم است. این روش جراحی برای درمان شرایط مختلف، از سرطان گرفته تا آندومتریوز، انجام می شود. این جراحی می تواند عوارض جانبی زیادی را برای فرد ایجاد کند. برای مثال، بدون رحم، نمی توانید باردار شوید. همچنین قاعدگی شما متوقف خواهد شد. اما آیا هیسترکتومی می تواند باعث کاهش وزن شود؟ در ادامه این مقاله برای شما شرح خواهیم داد پس برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد اثرات بالقوه هیسترکتومی بر وزن، ادامه این مطلب را بخوانید.

اما آیا هیسترکتومی تاثیری بر روی وزن شما دارد؟

انجام هیسترکتومی مستقیماً باعث کاهش وزن نمی شود. با این حال، بسته به بیماری زمینه ‌ای که به خاطر آن هیسترکتومی انجام می شود، برخی از افراد ممکن است کاهش وزنی را تجربه کنند که لزوماً به خود این روش مربوط نیست. 

آیا هیسترکتومی می تواند باعث کاهش وزن شود؟

کاهش وزن از عوارض هیسترکتومی نیست. برخی از افراد پس از یک جراحی بزرگ، برای چند روز حالت تهوع را تجربه می کنند. این شرایط می تواند نتیجه درد یا عارضه جانبی بیهوشی باشد. برای برخی، این وضعیت می تواند غذا خوردن را سخت کند و در نتیجه باعث کاهش وزن موقت شود.

این تصور غلط که هیسترکتومی منجر به کاهش وزن می شود ممکن است با استفاده از هیسترکتومی برای درمان چندین نوع سرطان مرتبط باشد، از جمله:

سرطان دهانه رحم،

• سرطان رحم،

سرطان تخمدان،

سرطان آندومتر،

در برخی موارد همراه با این جراحی از شیمی درمانی استفاده می شود. شیمی درمانی تعدادی عوارض جانبی از جمله تهوع، استفراغ و کاهش وزن را به همراه دارد. در چنین شرایطی برخی افراد ممکن است کاهش وزن ناشی از شیمی درمانی را با عوارض جانبی هیسترکتومی اشتباه بگیرند.

هیسترکتومی همچنین به کاهش درد مزمن و خونریزی شدید ناشی از فیبروم، آندومتریوز و سایر شرایط کمک می کند. هنگامی که این علائم پس از جراحی برطرف شد، ممکن است متوجه شوید که انرژی بسیار بیشتری برای فعالیت بدنی دارید که به طور بالقوه منجر به کاهش وزن شما می شود. اگر اخیرا هیسترکتومی برای شما انجام شده و وزن زیادی از دست داده اید، با پزشک خود صحبت کنید تا علت این مساله را پیگیری کند، به خصوص اگر نمی توانید به عوامل دیگری که ممکن است باعث آن شود فکر کنید.

آیا هیسترکتومی می تواند باعث افزایش وزن شود؟

در حالی که هیسترکتومی مستقیماً با کاهش وزن مرتبط نیست، ممکن است در برخی افراد با افزایش وزن مرتبط باشد. نتایج حاصل از یک مطالعه آینده نگر در سال 2009 نشان داد بانوان یائسه ای که هیسترکتومی را بدون برداشتن هر دو تخمدان انجام داده بودند، در معرض خطر بیشتری برای افزایش وزن قرار داشتند. بنابراین در حالی که هیسترکتومی ارتباط مستقیمی با کاهش وزن ندارد، ممکن است در برخی از بانوان با افزایش وزن مرتبط باشد. البته هنوز تحقیقات بیشتری برای درک کامل ارتباط بالقوه بین هیسترکتومی و افزایش وزن مورد نیاز است.

اگر تخمدان های شما را در طول عمل بردارند، بلافاصله وارد یائسگی خواهید شد. این فرآیند می ‌تواند چندین سال طول بکشد، اما بانوان پس از یائسگی به طور متوسط در حدود 2.2 کلیوگرم اضافه وزن پیدا می کنند. همچنین ممکن است در حین بهبودی از جراحی، مقداری وزن اضافه کنید. بسته به رویکردی که پزشک شما استفاده می کند، باید به مدت چهار تا شش هفته از هر گونه فعالیت شدید خودداری کنید و اگرچه شما هنوز هم می توانید در این مدت تحرک داشته باشید، اما باید از انجام هر گونه تمرین جدی خودداری کنید. اگر به ورزش منظم عادت دارید، این استراحت می تواند تاثیر موقتی بر وزن شما داشته باشد.برای کاهش خطر افزایش وزن پس از هیسترکتومی، از پزشک خود در مورد ایمنی انجام فعالیت های سبک سوال کنید. بسته به روش جراحی و وضعیت سلامتی خود، ممکن است بتوانید بعد از چند هفته ورزش های سبک را شروع کنید. نمونه هایی از تمرینات سبک عبارتند از:

 •  شنا كردن،
 •  ایروبیک در آب،
 •  یوگا،
 •  تایچی،
 •  پیاده روی،

همچنین مهم است که بعد از جراحی بر روی رژیم غذایی خود تمرکز کنید. این کار هم برای جلوگیری از افزایش وزن و هم برای حمایت از بدن در هنگام بهبودی، لازم است. در دوران نقاهت سعی کنید مصرف غذاهای ناسالم را محدود کنید و در صورت امکان، آن ها را با مواد غذایی زیر جایگزین نمایید:

 •  غلات کامل،
 •  میوه ها و سبزیجات تازه،
 •  منابع پروتئین فاقد چربی،

همچنین به خاطر داشته باشید که هیسترکتومی یک جراحی بزرگ است، بنابراین سعی کنید کمی به خود آسان گرفته و فقط بر روی بهبودی خود تمرکز کنید. در این صورت در عرض چند هفته بهبود پیدا کرده و احساس بهتری خواهید داشت، حتی اگر در این فرآیند چند کیلوگرم وزن اضافه کنید.

برخی از عوارض جانبی دیگر هیسترکتومی چیست؟

هیسترکتومی می تواند عوارض جانبی متعددی داشته باشد که به وزن شما مربوط نمی شود. اگر قبل از هیسترکتومی هنوز پریود می شدید، پس از جراحی، دیگر پریود را تجربه نخواهید کرد. همچنین پس از هیسترکتومی نمی توانید باردار شوید. از دست دادن هر دو توانمندی باروری و عادت ماهانه برای برخی خوشایند و آرامش بخش است. اما برای برخی دیگر، می تواند باعث احساس از دست دادن و غم و اندوه پس از هیسترکتومی شود.

اگر بعد از عمل یائسه شوید، ممکن است موارد زیر را نیز تجربه کنید:

به علاوه خود این روش نیز می تواند عوارض جانبی کوتاه مدتی را ایجاد کند، مانند:

 •  درد در محل برش،
 •  تورم، قرمزی یا کبودی در محل برش،
 •  سوزش یا خارش در نزدیکی محل برش،
 •  احساس بی حسی در نزدیکی برش یا پایین پا،

این عوارض باید به تدریج کاهش یافته و در نهایت با بهبودی کامل شما ناپدید شوند.

سخن نهایی

هیچ ارتباطی بین هیسترکتومی و کاهش وزن وجود ندارد. هر گونه کاهش وزنی که بعد از هیسترکتومی مشاهده شود احتمالاً علت نامربوطی دارد. بنابراین در مورد کاهش وزن ناخواسته حتما با پزشک خود صحبت کنید، زیرا ممکن است یک بیماری زمینه ای در ایجاد این شرایط نقش داشته باشد.

مطالعه بیشتر:

عمل برداشتن رحم یا هیسترکتومی چیست؟

همه چیز در مورد هیسترکتومی یا عمل برداشتن رحم

مقایسه انواع روش های عمل برداشتن رحم یا هیسترکتومی

مزایا و معایب انجام هیسترکتومی برای درمان آندومتریوز چیست؟

?پرسش و پاسخ های ارتباط بین هیسترکتومی و کاهش وزن

اما آیا هیسترکتومی تاثیری بر روی وزن شما دارد؟

انجام هیسترکتومی مستقیماً باعث کاهش وزن نمی شود. با این حال، بسته به بیماری زمینه ‌ای که به خاطر آن هیسترکتومی انجام می شود، برخی از افراد ممکن است کاهش وزنی را تجربه کنند که لزوماً به خود این روش مربوط نیست.

چرا برخی افراد بعد از هیسترکتومی وزن کم می کنند؟

در برخی موارد همراه با این جراحی از شیمی درمانی استفاده می شود. شیمی درمانی تعدادی عوارض جانبی از جمله تهوع، استفراغ و کاهش وزن را به همراه دارد. در چنین شرایطی برخی افراد ممکن است کاهش وزن ناشی از شیمی درمانی را با عوارض جانبی هیسترکتومی اشتباه بگیرند.

آیا هیسترکتومی می تواند باعث کاهش وزن شود؟

خیر. هیسترکتومی نمی تواند باعث کاهش وزن شود. هرگونه کاهش وزنی که بعد از هیسترکتومی مشاهده شود احتمالاً علت نامربوطی دارد.

عوارض جانبی هیسترکتومی چیست؟

اگر قبل از هیسترکتومی هنوز پریود می شدید، پس از جراحی، دیگر پریود را تجربه نخواهید کرد. همچنین پس از هیسترکتومی نمی توانید باردار شوید. از دست دادن هر دو توانمندی باروری و عادت ماهانه برای برخی خوشایند و آرامش بخش است.

منبع: healthline