The chronograph is started when the event is seen and stopped when it is heard. The chronograph seconds hand indicates the distance from the event on the telemetric scale. Telemeter: on account of most replica watches using a telemeter scale, best rolex replica Three different views from three different continents on the finalists in the Chronograph category at this years Grand Prix d . Audemars Piguet Replica Uk omegasphereco uk.

12 راه پیشگیری از کولیک نوزادان (قولنج نوزادان)

کولیک نوزاد (قولنج نوزاد) دردناک به نظر می‌رسد، به طوری که گریه‌های مداوم نوزاد حتی خونسردترین والدین را هم به وحشت می‌اندازد. در این مطلب 12 روش برای پیشگیری از کولیک و همچنین آرام کردن نوزاد به شما ارائه می‌شود. با انجام نکات زیر می توانید از بروز کولیک یا قولنج و گریه بیش از حد نوزادتان جلوگیری کنید.

 

1- موقعیت مناسب در هنگام شیردهی

در صورت شیردهی پستانی نوزاد باید سینه مادر را طوری به دهان بگیرد که هوا وارد دهان و معده‌اش نشود. در صورت تغذیه با شیشه شیر برای وارد نشدن هوا به معده نوزاد، او را طوری نگه دارید که سرش بالاتر از شکم قرار گیرد و بدنش نسبتا قائم باشد.

2- طولانیتر کردن زمان شیردهی

شیر مادر به تدریج با مکیدن نوزاد چرب‌تر و مغذی‌تر می‌شود در حالی که در اولین دقایق شیردهی رقیق‌تر و حاوی لاکتوز بیشتری است و به همین دلیل هضم سریع‌تری هم دارد. پس نوزادی که در نوبت اول به مدت طولانی‌تری شیر خورده و کاملاً سیر شده است در نوبت‌های بعدی به حجم کمتری از شیر نیاز دارد. با بیشتر شدن دفعات شیردهی و کمتر شدن حجم شیر، بدن نوزاد فرصت بیشتری برای تولید آنزیم و هضم شیر پیدا می‌کند، در نتیجه گاز کمتری تولید شده و احتمال ابتلاء او به کولیک هم کاهش می‌یابد. پس می‌توانید بدون توجه به ساعت بگذارید نوزاد در اولین نوبت تا زمانی که دوست دارد از همان سینه اول شیر بخورد.

3- استفاده از نسبت صحیح پودر و آب در آماده سازی شیر خشک

اگر نوزادتان از شیر خشک تغذیه می‌کند و دچار کولیک است به نسبت صحیح پودر و آبی که به کار می‌برید بیشتر توجه کنید. مقدار نامناسب پودر می‌تواند باعث ایجاد کولیک شود. در صورت ادامه مشکل می‌توانید نوع شیر خشک را تغییر دهید. شاید نوزاد مارک تجاری دیگری را بهتر هضم کند. همانطور که می دانید علت اصلی کولیک و گریه های بیش از حد نوزادان مشکلات گوارشی و هضم شیر است.

4- شیردهی در محیط آرام

چه در صورت شیردهی پستانی و یا استفاده از شیر خشک در هر دو حالت شیر دادن به نوزاد در یک محیط آرام و بی صدا کمک موثری در کاهش کولیک خواهد بود. بنابراین مکان آرامی پیدا کرده و در طول شیردهی ضمن نوازش نوزاد به آرامی با او صحبت کنید. فراموش نکنید که لمس بدن مادر و شنیدن صدای او در حین شیردهی می تواند آرام بخش ترین دارو باشد.

5- آروغ زدن

بطور کلی پس از هربار شیردهی باید آروغ نوزاد را گرفت تا هوای اضافی که همراه شیر به درون معده او رفته است، خارج شود. هر نوزادی شیوه آروغ زدن مخصوص خود را دارد. برای این کار می‌توان سر نوزاد را روی شانه گذاشته و آرام به پشت او ضربه زد، همچنین می‌توان کمر نوزاد را در حالت  نشسته و از بالا به پایین ماساژ داد. مهم این است که پشتکار داشته و در انجام این کار مداومت کنید. با چند آزمایش ساده می‌توان بهترین راه آروغ زدن نوزاد خود را پیدا کنید.

6- در آغوش گرفتن نوزاد

در آغوش گرفتن نوزاد در بغل یا در آغوشی می‌تواند اثرات مفیدی در کاهش کولیک داشته باشد. گرمای بدن مادر و حضور گرمی بخش او از بسیاری جهات تاثیر مطلوبی بر نوزاد دارد، موجب می شود نوزاد با اطمینان خاطر و بدرستی شیر بخورد و در نتیجه مشکلات گوارشی کمتری بروز می کنند.

7- ماساژ دادن نوزاد

کمی کرم مرطوب کننده، روغن بادام شیرین و یا روغن زیتون به کف دست‌ تان بریزید و کمی صبر کنید تا روغن کمی گرم شود. پس از آن شکم نوزاد را با کف دست به آرامی و در جهت عقربه‌های ساعت ماساژ دهید. این حرکت دورانی به خروج گاز جمع شده در شکم نوزاد کمک می‌کند. با این کار از دردهای شکمی و کولیک نوزاد پیشگیری می کنید.

8- حرکت دوچرخه

ابتدا نوزاد را به پشت بخوابانید، سپس پاهای او را گرفته و به آرامی حرکتی شبیه رکاب زدن دوچرخه انجام بدهید. به این ترتیب، خم کردن زانوی نوزاد فشار ملایمی به شکم او وارد کرده و باعث خروج گاز از معده نوزاد می‌شود. این حرکت را 5 بار با هر پا تکرار کنید. توجه کنید که این کار را نباید بلافاصله پس از شیردهی انجام داد.

9- کیسه آب گرم

کیسه‌ آب گرم مخصوص نوزاد را می‌توان از داروخانه‌ها تهیه کرد. این کیسه‌های آب گرم در اشکال مختلف عروسکی یا ساده علاوه بر آنکه گرمای زیادی ایجاد نمی‌کنند می‌توانند در تسکین درد شکم نوزاد موثر باشند. با این حال برای استفاده صحیح، دستورالعمل آن را به دقت دنبال کرده و مراقب باشید نوزاد را زیاد گرم نکنید. این کار می تواند مانع گریه و کولیک او شود.

10- هومیوپاتی

بسیاری از والدین هومیوپاتی را درمانی بسیار مناسب و کمکی ارزشمند در تسکین کولیک می‌دانند. اما دقت کنید که انتخاب و روش استفاده از دارو را به پزشک اطفال واگذار کنید.

11- تماس پوست به پوست

لباس های نوزاد را درآورید، دراز بکشید و او را روی شکم برهنه خود بخوابانید و در همان حال کمرش را کمی فشار دهید طوری که فشار بسیار ملایمی به شکم نوزاد وارد شود. این روش گاهی نتایج فوق العاده‌ای دارد، ولی گاهی هم باعث اذیت نوزاد می‌شود. واکنش او را ببینید و به او اعتماد داشته باشید. اگر در مکانی هستید که این کار برایتان میسر نیست می‌توانید نوزاد را به همین روش بر روی بازوی خود بخوابانید. دقت کنید که این کار را نباید بلافاصله بعد از شیردهی انجام داد.

12- حفظ خونسردی

حفظ خونسردی آن هم زمانی که نوزاد ساعت‌ها با بی‌قراری گریه سر می‌دهد کار ساده‌ای نیست. ولی باید بدانید که خونسردی و حفظ آرامش شما نقش تعیین کننده‌ای برای نوزاد دارد. نفس عمیقی بکشید. سعی کنید بخندید و به خود خاطر نشان کنید که این بحران زود گذر است و به زودی هر دوی شما آن را پشت سر خواهید گذاشت.

امیدواریم بتوانید از موارد ذکر شده جهت پیشگیری از کولیک و گریه نوزاد پیشگیری کنید و از این دوران لذت ببرید.

 

مطالعه بیشتر:

1- پیشگیری از ریفلاکس در نوزادان

2- هیپوگلیسمی یا افت قند خون نوزاد چه درمانی دارد؟

3- چرا شیر مادر بهتر است؟

4-  سندرم مرگ ناگهانی نوزاد SIDs